Obično sjeme-mogućnosti eliminacije muških biljki

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
evo jedne metode kako pokušat eliminirat muške biljke iz običnog sjemena:

VLAGA: visoka vlažnost povećava mogućnost ženskih biljki,dok niska vlažnost povećava mogućnost muških biljki....

TEMPERATURA: niske temperature povećavaju mogućnost razvoja ženskih,dok visoke,muških biljki....

RASVJETA: više plavog spektra povećava mogućnost razvoja ženskih biljki iz sjemena,dok više crvenog spektra,muških biljki...

DUŠIK(N): više dušika(n) povećava mogućnost ženskih,dok manje,muških biljaka...

KALIJEV NITRAT(K): manjak kalijevog nitrata(K) povećava mogućnost ženskih,dok više istog,muških biljki....

STRES: općenito povećava mogućnost muških biljki...

DULJINA DNEVNOG SVJETLA: npr. 14 sati dnevnog svijetla povećava mogućnost ženskih,dok npr. 18 sati svijetla muških biljki...

GIBERELINSKA KISELINA: umakanjem sjemena u ovu kiselinu povećava klijanje starog sjemena,te povećava mogućnost ženskih biljki....


evo može pomoć grow-erima sa običnim sjemenom,kao meni....

p.s. isprika ako postoji slična tema....
 
19.10.2012
14
10
3
38
Seme moze da ima samo dve kombinacije hromozoma XX (zenska biljka) i XY (muska biljka). Stoga promena genotipa menjanjem spoljasnjih faktora nije moguca. Gore navedeni uslovi koriste se za femi semenke, kako bi se stvorili optimalni uslovi i izbegao stres zbog povecae mogucnoti nastanka hermica, jer svako fem.seme nosi i hermi gen.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Ovaj dio mi je zanimljiv: "npr. 14 sati dnevnog svijetla povećava mogućnost ženskih,dok npr. 18 sati svijetla muških biljki."
Po tome ispada da ako biljozu držim na režimu svijetla 14-10 je veća je mogućnost da ću dobiti žensku, a ako je držim na 18-6 veća je mogućnost da dobijem mudonju. Jesam ja to dobro skontao?
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
jesi,evo ja npr sam imao u box sad u zadnjoj turi 11 sjemenki domaćih,pridržavao se koliko sam mogao ovih pravila gore,te od njih 11 sjemenki 9 ih je bilo ženskih,sad imam gužvu u box-u i četri su ošle na poklon sad se borim sa njih 5,a grow prije na 5 sjemenki tri muške nekad i dvije ;)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
He-Man je napisao(la):
Sorry buraz ali u krivu si nažalost. ;)

Kanabis ordinira na X/A sistemu.
"The X:A system was first described in Drosophila spp in 1925. Soon thereafter, Schaffner disputed Hirata's interpretation, and published results from his own studies of sex reversal in hemp, concluding that an X:A system was in use and that furthermore sex was strongly influenced by environmental conditions." ;)
 
19.10.2012
14
10
3
38
Jeste, ali od 1925 do danas svasta se promenilo, ti A ili autohromozomi su nista drugo do prirodno osiguranje :) . Te gore muvice i neke zabe ako se nadju u gay okruzenju, stim da su sve zenskog pola, jedna ili vise njih ce promeniti pol u muski (XA muski autohrom ili XYa je dominantan i kod muskog i zenskog pola, zato je mngo teze dobiti muskog hermica nego zenskog ). Slicna stvar se desava i sa kanabisom, polno zrela zenska biljka ako ne primi polen od muske biljke sama ce razviti muske cvetove, dok je obrnuto retko skoro i nemoguce. Dodavanje auskina izaziva hormonalni disbalans kod biljaka i forsira njihove autohrome da se diferenciraju u XX odnosno zenske. Ovo meni zvuci i najlogicnije, jer na taj nacin i ljudi menjanu pol hormonskim terapijama. I dalje sam skeptik, da cisto menjanjem fizickih uslova u kojima se biljka drzi moze doci do diferencije hromozoma. Ali, probacu sledeceg meseca nista me ne kosta :D


"The question of whether heteromorphic sex chromosomes are indeed present is most conveniently answered if such chromosomes were clearly visible in a karyotype. Cannabis was one of the first plant species to be karyotyped, however, this was in a period when karyotype preparation was primitive by modern standards (see History of Cytogenetics). Heteromorphic sex chromosomes were reported to occur in staminate individuals of dioecious 'Kentucky' hemp, but were not found in pistillate individuals of the same variety. Dioecious 'Kentucky' hemp was assumed to use an XY mechanism. Heterosomes were not observed in analyzed individuals of monoecious 'Kentucky' hemp, nor in an unidentified German cultivar. These varieties were assumed to have sex chromosome composition XX. According to other researchers, no modern karyotype of Cannabis had been published as of 1996.Proponents of the XY system state that Y chromosome is slightly larger than the X, but difficult to differentiate cytologically.

More recently, Sakamoto and various co-authors have used RAPD to isolate several genetic marker sequences that they name Male-Associated DNA in Cannabis (MADC), and which they interpret as indirect evidence of a male chromosome. Several other research groups have reported identification of male-associated markers using RAPD and AFLP. Ainsworth commented on these findings, stating that "It is not surprising that male-associated markers are relatively abundant. In dioecious plants where sex chromosomes have not been identified, markers for maleness indicate either the presence of sex chromosomes which have not been distinguished by cytological methods or that the marker is tightly linked to a gene involved in sex determination."