Prirodno protiv plijesni!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

LupusHerbivor

Banned
Banovan
25.05.2018
234
824
93
Pozdrav drustvo!


Poradi informiranja sire javnosti i mog osobnog growerskog napretka, napisat cu tutorial o prirodnim sredstvima protiv plijesni u outdooru.

Sto se mene osobno tice, plijesan je number 1 enemy outdoor uzgoju, pogotovo gerila grow, posto se ima manje vremena i mogucnosti baviti samim biljkama i prostorom oko njih.

Sto je plijesan? Pojma nemam! Citao sam na internetu, kazu da su to gljivice, da ih ima preko 10 000 raznih vrsta, vecina su korisne dok je manji dio njih stetan pa cak i opasan. Mene ne interesira previse biologija samih gljivica niti imam vremena procuvati ih trenutno, zanima me kako da ih ne gledam u svome "vrtu".

2017. godina je bila najinteresantija, na nasim prostorima, sto se tice plijesni.
Citava godina je bila prekrasna. Od petog do devetog mjeseca je temperatura bila iznad prosjecna, padaline ispod prosjecne i onda je dosao nesretni deveti mjesec kada je zapadni dio svijeta pogodio nekakav ogromni tajfun, monsun, ne znam, ne zanima me kazem, zanima me ono sto mene interesira a to je da je u devetom mjesecu 2017. godine pala rekordna kolicina oborina na nasim prostorima otkako se mjeri vrijeme unazad par sto godina! Od 30. dana 28 dana je padao pljusak a 2 dana je bilo oblacno. Posto je citavu godinu bilo predivno vrijeme, biljke su narasle ogromne, headovi su bili masni, teski, grane opterecene.

I onda najednom dode tako los mjesec, bas ono kad trebaju finisihirati. Zavrsavati sa cvijetanjem, nabijati najvise THCa CBDa i tko zna cega! Malo je reci da su vecina velikih grana se savile skroz do zemlje, vrhovi su bili puni blata. neke grane su se otrgnule a svaki head na biljkama je bio pun vode. Sjemenke koje su rasle u njima su pocele klijati iz biljke jer su se stvorili vodeni cepovi u headovima.

Uz to sve, magla! Magla je bila svako jutro, zbog visoke razine vlage u zraku a nedostatka Suncevih zraka, od rane zore pa skoro do podne i opet se pojavljivala vec oko 18:30 navecer! Sto znaci da su biljke vecinu vremena provele u vlazi, u toplome vremenu, sto je rasadnik gljivica tj plijesni.


Plus na to sve, kukci obozavaju mokre uvijete, sto su idealni uvijeti za njihovo razmnozavanje pa vam onda udu u vrh pa se useru ili cak umru unutra ili izlegu nekakva jajasca a to sve osteti head i onda se stvori rana na biljci te od silne vlage i visoke temperature se stvori plijesan. Vrhovi pocnu trunuti a sto je najgore od svega, pocnu siriti zarazu.


Pa kako bih to izbjegao, radim sljedece a preporucam i vama:




Drzim se poslovice "bolje sprijeciti nego lijeciti" i "dobra organizacija je pola uspjesnog posla".

Kada se pravi site za biljke u outdooru, bitno je naci pogodno mjesto sto znaci:
-Osuncano-

pozeljno je da bude okrenuto na juznu stranu, tj da vecinu Sunca dobiva tokom dana sa svih strana, dakle da nije u hladovini, jer hladovina je uvijet za vlagu a vlaga je uvijet za plijesan
-Provjetreno-
pozeljno je da na site-u koji ste odabrali puse vjetar redovno na dnevnoj bazi. Vjetar cini biljke jacima, stabiljke rastu sire i budu otpornije na lom i nepovoljne vremenske neprilike. Takoder vjetar smeta kukcima rastjeruje vlagu a to je upravo ono sto zelimo!
-Ocisceno-
nije dovoljno samo iskopati rupu za biljku, potrebo je ocistiti i okolno raslinje. Barem jedan metar od biljke bi trebalo biti sve ocisceno, kako bi rastjerali vlagu, smanjili pritok kukcima i opcenito da nam biljka ima vise mjesta i Sunca
-Zasticeno-
potrebno je malcirati tlo oko biljke kako bismo smanjili vlagu te onemogucali kukce da lagano prilaze biljci


Kada mozemo reci da smo odradili pola posla, uredno uredili prostor oko biljke, potrebno se redovno brinuti o svemu tome. Sto se vise brinete, vise vam se vraca.


Nakon sto biljke porastu, mozemo ih tretirati raznim prirodnim sredstvima a to su:
-Mlijeko-
-Cesnjak-
-Soda Bikarbona-
-Kopriva-


Necu objasnjavati kako se koji pripravak radi, postoje stotine recepata na internetu, svatko moze naci i napravit svoj. Bitno je da znamo sto nam treba kada plijesan napadne!

Takoder, kada cvijetanje biljaka vec pocne a vrhovi pocnu rasti, potrebno je obilaziti biljke odmah u zoru ili rano jutro, posebice ako je tu noc padala kisa, kako bi fizicki otresli vodu sa biljaka. Ovisno o sorti koju uzgajate, neke ce imati velike vrhove neke manje a sto je vrh veci to se vise vode slije u njega pa je zgodno rednovno tresti da se ne bi stvarala vlaga i kukci radili zabave unutra.
Kada se obilazi biljke, potrebno je posebnu pozornost obratiti na pticja govna ili govna vecih kukaca. Kada se ukaka na vas vrh ili cak list, stvara se pogodna zona za kukce koji onda dolaze na gozbu pa tamo jedu, spavaju, razmnozavaju se a naposljetku i umru pa vam stvore materiju kojom se gljivice hrane jer gljive su lesinari, saprofiti, oni se hrane na ostacima ostataka.

Kada pocne jesen, deveti, deseti mjesec, tada je vrijeme kriticno. Biljke su pri kraju cvijetanja, vrhovi su najveci i najmasniji, kolicina dnevnog svjetla rapidno se smanjuje, pocinju jutarnje magle, jesenske kise itd itd sve ono sto ne zelite u svome outdooru.

Osim bioloskih preparata, fizickog uklanjaja vlage potrebno je i okopati zemlju ujesen a pozeljno je i pognojiti.
Dakle, pred deveti mjesec valja uzeti motiku u ruke i okopati sloj zemlje oko biljaka kako bi se razrahlilo tlo, unistio biljni pokrivac jer je upravo on akumulator jutarnje rose i magle opcenito!
Nakon sto podjubrimo site u kasnu jesen, sva vlaga u zraka oko biljaka ce se lijepiti na friski gnoj i rahlu zemlju te ce osloboditi vase biljke od nepotrebnog stresa.

Takoder, valja paziti da zalijevamo samo ujutro a nikada navecer, jer ukoliko zalijemo navecer prije mraka, stvaramo dodatnu vlagu koja nece ispariti sve do sljedeceg podna a ako zalijemo biljke ujutro tada vlaga pocne sa zorom isparavati i do noci bi stanje trebalo biti u normalnim uvijetima za to podneblje i okolis.

Malo je reci: sto su nam biljke opcenito zdravije, otpornije su na plijesan. U zdravom tijelu zdrav duh a to se odnosi i na kanabis. Sto je ona izrasla jaca, cvrsca te zdravija ako niste pregnojavali, izlagali prekomjernom suncu ili vlazi kad je bila malena to ce vam se sve kasnije vratiti kada pocne cvijetati. Pozeljno je i fizicki ucvrstiti biljku tokom cvijetanja kako ne bi tokom loseg vremena se velike grane spustile na tlo te blato zaprlja vrhove sto uvelike smanji kvalitetu i prinos a malo je reci da stvori pogodno tlo za gljivice.

Iz iskustva znam da biljke koje nisu topirane su daleko izdrzljivije na vremenske uvijete a samim time i na plijesan.

Sto se mene tice, ne znam nista vise sto bi posebno pomogli protiv plijesni pa molim sve nazocne da nadopune svojim iskustvom i znanjem.

Hvala!
 
Poslednja izmena:
30.08.2015
67
122
33
Ja sam proslih par godina primenjivao malo jachi chaj od kamilice ,skuvam ,sacekam da se ohladi i onda okupam celu biljku i badove.Svaki put kad sam primenjivao kamilicu nisam imao budj(dal je to do genetike ili do kamilice to ne znam), tako da se ja josh uvek toga drzim.Evo kishe padaju svaki drugi dan vec skoro dve nedelje,automati koji napolju cvetaju jbg mogu imati problema.
 

golub mira

južno od mjesta gdje sjevera nema
27.05.2013
442
2.022
163
Fora mi je ovo sa zaljevanjem, samo ujutro, nikako navečer
Takodjer nisam znao da biljke koje nisu topirane budu otpornije na vemenske neprilike i budj
Čoek uči dok je živ
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Yi_

.i.

Radioaktivan Član
03.05.2018
1.486
7.999
258
bunar
www.vutra.org
Takoder, valja paziti da zalijevamo samo ujutro a nikada navecer, jer ukoliko zalijemo navecer prije mraka, stvaramo dodatnu vlagu koja nece ispariti sve do sljedeceg podna a ako zalijemo biljke ujutro tada vlaga pocne sa zorom isparavati i do noci bi stanje trebalo biti u normalnim uvijetima za to podneblje i okolis.
ovo u dalmaciji ne stoji ali nikako, osim ako ne ideš prije 5 ujutro zaljevati, a i tada je upitno, kod nas rose nema u polju od 1.5. pa skoro do 1.10.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: BufferOnPressure

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
U 8. mjesecu nabrati poljske preslice (equisetum arvense). Na 10 litara vode staviti 100g sušene preslice, staviti u hladnu vodu, pričekati da zavrije i pustiti da kuha sat vremena. Kada se ohladi prskati biljke i tlo oko njih na dane za cvijet po sjetvenom kalendaru (dostupno na internetu) blizu punog mjeseca jer puni mjesec diže vlagu i pogoduje razvoju gljivica. Prskanje ponavljati nakon kiša ili pojave plijesni. Izbjegavati prečesto prskanje jer može poremetiti strukturu tla.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Mene zanima dal ta preslica stvarno djeluje i na kojim biljkama. Pobao sam preslicu, probao sam sodu.... soda mi je spalila lisce jer sam pre veliku koncentraciju napravio al plijesan je i dalje tu. Preslica... nikakve razlike, kao da nisam ni stavio. Probao sam i Cantus fungicid protiv bortritisa i jedno vrijeme je ok al takodjer tesko ako oces postivat karencu. Skuzio sam da jednom kad se budovi udebljaju vise nista ne moze proc do unutra da sprijeci plijesan. Najefektivnije mi se pokazao ventilator ko ima u dvoristu i odabir sorti koje su otporne na plijesan a uvjerio sam se da ih ima. Cak i onih sa kamenim budovima.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Ovaj preparat od preslice spada u biodinamičke preparate. Preslica se skuplja ujutro na dan za plod u prvoj polovici 8. mjeseca jer je tada sadržaj silicija u biljci najveći. Prskati nakon kiše, bolje navečer prije zalaska sunca, dobro natopiti cvjetove i zemlju u krugu dva metra oko biljaka.