Projektiranje prvog growa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.06.2015
37
46
18
82
Ispricavam se ako bezveze otvaram temu, pa ako je tako slobodno zakljucajte i uputite me gdje treba jer ju sam ne mogu pronaci(ili sam blesav ili dovoljno high, nisam siguran). Uglavnom ne vidim temu za postavljenje pitanja i slicno.

Revoltiran nedostatkom kvalitetnog kanabisa vas molim da me uputite u kojem smjeru da idem.
Zelim napraviti DIY growbox za Automatic biljke, narucio bi feminizirane sjemenke nake autoflower sorte(ili ako mislite da je nesto drugo za pocetnika bolje).
Stvari koje me trenutno najvise zanimaju su: koliko veliki growbox da ciljam(imam u supi starih ormara i slicno)? low budget friendly build? gdje kupiti sve sto je potrebno? mogu li preko neta? mit o velikom porastu cijene struje=pao si? lokacija growboxa je tavan, hoce li susjedi osjetit miris u svom dvoristu(5-10m udaljenosti)?
Sto se tice mojih skillova, amater sam u growanju biljaka opcenito, laik sam sa strujom, imam volje za ovo, a i volim se uvjeriti da je stvar koju radim zicer. Dovoljno dobro baratam alatima i lijen sam da dalje kopam po forumu jer do sad nisam imao dobar rezultat.

Zahvaljujem se na svakom linku ili pojasnjenju koje ce me malo vise informirati o gore trazenim savjetima.
 
Poslednja izmena:

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ajde što si lijen čitati,ali mogo si barem neke dimenzije raspoloživih ormara staviti.
Low budget potencijalno može biti manny problems. Pogledaj si dnevnike uzgoja sa DIY led rasvjetom.
Porast računa za struju neće biti toliko primjetan,a dok god na vrijeme platiš sve,nikoga nije briga koliko trošiš.
Tavan u ljeto...nisam baš siguran da ćeš moći regulirati temperaturu.
Po pitanju mirisa,carbon filter na ventilaciju i miran si.
Eto,neda mi se više...i ja sam lijen :p
 

kek

Aktivan Član
09.03.2020
191
849
93
Ne razumijem kako netko može doći na forum priznat da je lijen tražit i čitat po forumu na kojem ima ama baš sve od sjemenke do harvesta, i čekat da mu netko servira sve informacije.... ali dobro...


- Ja imam box 80x80x160, visina mi je ok ali sada kad bi radio išao bi na 100x100x160, dvije biljčice unutra i lijepo sve da možeš uredno komotno raditi.
- Svjetlo bi išao led definitivno, pogotovo jer sam na moru i temperature su već visoke te ova žarulja od 400w što imam grije za popizdit.
- Sve se može naručiti online ili dosta toga možeš kupit po trgovinama, ovisi gdje živiš, što ti je praktičnije to je na tebi (ali pošto si kako kažeš lijen onda mislim online ti je najbolja solucija)
Googlaj da sada ne stavljam ovdje linkove od shopova ima ih mali milijon, imaš u Hrvatskoj mislim 4 što sam ja naišao..
- Imaš gore banner od sponzora tamo možeš baš SVE naručiti što ti treba od suptrata, sjemenki, opreme... uredno, brzo, provjereno.
 
23.06.2015
37
46
18
82
Izgleda da je do "albanke", mozak mi doslovno ne zeli raditi kad ju pusim, tako da se ispricavam za sinocnji ispad. Danas sam ipak malo bistriji.

Od prostora na raspolaganju imam 26x76cm x 72cm visine, 28x50cm x 62cm visine i 50x40cm x 140cm visine. Zelim da bude stealth i kompaktno, a kolicina biljaka jedna ili dvije jer, realno, ne treba mi vise. Ajmo reci da uzmem ovaj najveci sto imam, a to je 50x40x140cm. Koliko stednih zarulja od koliko lumena bi bilo optimalno za taj prostor?

Ovako sam si vizualno zamislio rasporedjene zarulje.
Screenshot_2.png

Sto se zemlje tice, imam vrecu Florasan univerzalnog supstrata. Evo link pa ako to nije to da me upozorite. https://www.osatina.hr/florasan-univerzalni-supstrat/
S obzirom da nemam neki dojam koliko stane u taj ormar ne znam ni koliko zemlje bi trebao.

pH Metar vjerujem da je kinez sasvim dovoljan. https://www.aliexpress.com/item/32971404667.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.31719ce10NlN4K&algo_pvid=3870e254-c923-420f-bec3-a49f5c31581c&algo_expid=3870e254-c923-420f-bec3-a49f5c31581c-14&btsid=0ab6d59515873190868811665e5164&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Eto to je za sada to sto ja imam u svojoj glavi, znam da dosta toga fali no nadopunit cu se s vremenom kad malo dublje istrazim no definitivno cu prvo skupiti sve potrebno za postavit rasvjetu.
 

alive

Aktivan Član
11.06.2019
115
663
93
28
Bolje je i lakse sa led zaruljama. Ja sam do ove godine isto radio sa stednim, ne znam nekako je lakse sa led. Je da sam sa stednim zaruljama imao kvalitetniji dim, ali opet je lakse sa ledom haha..
 

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
Rolling Stoned
Ako ideš sa CFL žaruljama, što više to bolje...min. cca. 110 - 115 W po biljci.
Žarulje moraju stajati vodoravno, ne okomito.

Tu sve piše...:)
Taj prostor (najveći koji imaš) ti je za 1 biljku.
Pot, cca. 15 - 18 l.
Zemlja ti nije dobra, nabavi kvalitetniju zemlju.
pH metar ti nije potreban.;)
Kod uzgoja u zemlji/supstratu, nije potrebno korigirati ph vode s kojom se zalijeva. Zemlja inače ima dobar kapacitet za puferiranje pH. Što znači, iako pH vaše vode nije idealan, tvorevina tla djeluje kao pufer i uravnotežuje pH dolazne vode do razine koja je općenito prihvatljiva.
 
Poslednja izmena:

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
Posto si se odlucio za najveci ormar, pogledaj kako je Bigi sastavio setup sa slicnim dimenzijama. Ti bar imas i 140cm visine, u startu lakse.
Sve sto sam napisao upravo sam obrisao, ekipa bila brza od mene. Najvaznije je da zelis a ekipa sa foruma ce ti u svakom slucaju pruziti savete sta je dobro a sta ti ne valja. Ali moras da pocnes da citas, da imas neku osnovu pa ako zapne, ekipa je tu.
 
23.06.2015
37
46
18
82
Od koliko su W te žarulje? Zašto baš žaruljice?
Ni sam ne znam zasto bas te zarulje hahaha takvu jednu imam u visokoj sobnoj lampi pa sam ju iskoristio za dimenzije na skici. Tek sam u fazi planiranja pa se jos uvijek mogu prilagodjavat svim savjetima.

Bolje je i lakse sa led zaruljama. Ja sam do ove godine isto radio sa stednim, ne znam nekako je lakse sa led. Je da sam sa stednim zaruljama imao kvalitetniji dim, ali opet je lakse sa ledom haha..
Kolika je razlika u kvaliteti? Ako je zanemariva, a lakse je s LED rasvjetom onda cu krenuti u tom smjeru jer ipak ce ovo biti onaj prvi put.

@Badi, hvala na svemu navedenom, zabiljezeno je u notepad. O zemlji cu onda razmisljati kad sve sastavim.
@Sjaj očiju, hvala bitna je namjera :D Moram napomenuti da na 140cm visine imam drvenu policu koju lako maknem i dobijem jos 40cm visine.
 

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
da na 140cm visine imam drvenu policu koju lako maknem i dobijem jos 40cm visine.
Onda imas idealan prostor za jednu biljku pa kad posle dva, tri growa budu pune teglice a ti steknes iskustvo, mogu tu i dve biljkice da se uguraju. Razmisli jos i o tome da ti to bude box za cvetanje a onaj manji bude vege i klon box i nema stajanja, nikad nije prazno u boxu, jedna zavrsi a druga ulece.
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.661
13.860
358
Sad ste manje vise sve rijesili a nitko nije spomenuo kako ces u taj prostor nagurat turbinu i filter ako zelis biti ssiguran po pitanju mirisa!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Influence

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
Nije ni on spomenuo da li želi gotov setup ili neki diy filter. Da pitamo @jopezg da prikaže kako je on rešio mirise, eto i mene zanima. I zekonja i japanac imaju mini boxeve, možda i oni prozbore po koju a po meni bi funkcionisala i diy varijanta, nije to veliki prostor. Ima zanimljivih tutorijala za diy, sve se može kad se hoće.
 

jopezg

Aktivan Član
06.05.2017
852
5.555
233
Tocno tako ko sto kaze zlo&Naopako. Filter i vent van boxa, vent gura kroz filter i sve funkcionira
IMG_20200422_074303.jpg
Stane to sve i unutra po dijagonali al muka bar meni za slozit sve na knap u centimetar. Jos kad pridodas grla e 27 i zarulje izgubi se prilicno na visini boxa. Sto se tice venta jos meni je i ovaj funkcionirao u obje varijante.
1587546826529.png
 
23.06.2015
37
46
18
82
Pozdrav, nije me bilo par dana. Malo(ili puno) sam citao po netu i kod vas. Poceo sam se dvoumit izmedju cfl i led.
Koliko vidim beki preferiraju jednu metodu, neki drugu pa nisam siguran iako me trenutno LED vise privlaci zbog manje temperarure.
Sta kazete? Ovaj ispug s filterom cu radit naknadno, za prvu ruku cu se drzati obicnih ventilatora za ispuh pa vidjet koliko ce to smrdit.
 
23.06.2015
37
46
18
82
Starting soon :D Stavljam jedan VOTE na LED
U jednu ruku sam perfekcionist pa si prvo moram sve stavit na papir, sta mi treba, koliko ce kostat itd. Svakako sam blize cilju nego prije tjedan dana.
 
23.06.2015
37
46
18
82
@Sjaj očiju
Za jednu biljku u 40x40x140 sam sastavio da trebam 9 e27 grla. Kupit cu 9kom 3000k 7,5W da imam full set za zadnja dva tjedna i uzet cu 7kom 6500k 9W za vege koje cu kombinirati 7x 6500k 2x 3000k i lagano micati 6500 i dodavati 3000k.
Malo sam zbunjen od svega procitanog pa nisam siguran u sebe, jesam li dobro shvatio stvari i dobro sastavio set sijalica?
 

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
Nikako da ti odgovorim, onaj chat je zarazan, suze mi išle. Dobro si skapirao za led, obavezno skini difuzor sa sijalica, napravi ram za grla ali da bude šupalj zbog cirkulacije vazduha i toplote, od perforirane trake, šine za osigurače, drvene letvice... Screenshot_2020-04-26-01-26-22.jpeg Screenshot_2020-04-26-01-26-37.jpeg . Kako biljka raste tako zavijaš sijalice, nema potrebe u startu sve od jednom upaliti. Možeš i jače sijalice, 10/15 W, ipak imaš ti visinu 140+40 a javiće se neko ako misli da su prejake pa da ostaneš na tih <10W.
Edit: prodaju se i sijalice od 2700k, ako njih nađeš još bolje, ako ne, završiće posao i od 3000k. Isto tako, sijalice od 4000k emituju najviše crvenih i plavih fotona istovremeno, opet nevažno za tvoj grow ali valja da se nešto i nauči ;) .
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki