Vino

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

doc_doc

Aktivan Član
13.12.2013
91
103
0
Vjerojatno netko voli i vino :) ali nemislim u smislu samog pijenja odnosno oblokavanja nego bas pijuckanje bez prethodne namjere da se nepije. Degustacija. radi se o malo boljim vinima po svoj prilici barem kvalitetnim ili vrhunskim. Informacije radi svako kvalietno i vrhunsko vino moze postati arhivsko ako se dovoljno dugo skoluje u buretu i boci. Uglavnom mislim na suha, polusuha i poluslatka vina sto se mene tice, postoje jos i desertna tko voli da mu je bas slatko. Ja volim otvoriti bocu i malo si natocit, prostudirat i popit jos casu ili dvije, nemora nuzno da je vino dekantirano bitno je samo da je casa dobra i to mi je jako bitno kod ispijanja vina da barem casa nije koje-kakva vec naravno staklena sa stalkom i manja za bijelo a veca i sira za crno :) sto je podesenija temperatura serviranja to je uzitak veci, meni sigurno nije vrhunac piti smlaceno vino, a isto tako i ledeno da zubi zveckaju ili dodavati led to ne, idealno je kad je lagano rashladjeno vino i bez puno filozofiranja. Ako je neka bolja godina ili boca sa medaljom tim vise. Strana vina nisam u tolikoj mjeri sudio da dajem relevantne ocjene ali za hrvatska u najuzi izbor stavljam opcenito Dingaca i konkretno Enjingi venje 2004 od bijelih, bijela mi u pravilu bolje sjedaju tako da vani pijem najcesce bijelo. Neznam za vas?
ljubitelja dobrog vina sigurno ima iako nisam jos vidio takvu temu :icon_confused:
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
ne radim u toj struci.ali..za vrijeme mog agro.skolovanja sam pohadjala enologiju tj. vinarstvo..uz vinogradarstvo i podrumarstvo..itd...
ali.kako ne pijem alkohol vec gooodinama...tako sam lagano izasla iz gira sto se vina tice.
iako..mogla bi ici na sigurnicu i reci da su istraska malvazija,chardonnay,pinot sivi moji fav.sto se laganijih b.vina tice. od mirisljavih su Ilpcki traminac i muskat ipak neki strandard u hrvatskoj..od malo jacih ( polusuhih i poluslatkih i slatkih ) su Grk-ako je dobro odradjen-inace sorta najcesca na korculi i eventualno peljescu-ali ,kako su tamoshnji vinari dosta dugo kaskali sa tehnologijom..njihovim vinima jos malo fali finoce tj. profinjenosti..o proseku bi mogla danima-ali on spada u specijalna vina..itd itd..a to je smao djelic bijelih vina koja mi ranoujutro padaju na pamet...
tako da...ako mislis da ima smisla o vinima raspravljati sa osobom koja 10tak godina nije okusila ni vina ni alkohola...eto.tu sam..
ako te bas zanima..mogu ti preporuciti nesto od literature..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: doc_doc

Domar

Aktivan Član
13.02.2013
186
174
43
31
Beyond the smoke screen...
Probao sam tu šemu sa čistim vinom al to mi je kiselo pa me ubi, ali jesam skuzio da mi navecer uz buks najbolje lezi bambus mozda dva ako vise ne planiram vozit, kao što čovjek veli ne se oblokavat al laganini pijuckanje full relaksira a i osjecam se zdravije ujutro!

PS. Kako bi me ljubitelji vina tukli kad bi vidjeli s cim ja mjesam bambus hahaha, da nebi rekli da mi je kiselo jer pijem kiselis, nije nego firma uvjek ima raznorazne fine butelje kao poklone partnerima, tako da jbg nije stvar u vinu nego sam seljacina...ko prizna pola mu se prašta ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jolly Joker

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
577742_10151955676236840_1265959229_n.jpg


:D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Vino pijem uz rucak ili veceru, pa i poslije casu dvije. Na koje ce vino pasti izbor zavisi iskljucivo od hrane koja se sprema; bijela mesa - bijelo vino, crvena mesa - crveno vino, deserti - desertna vina ili roze.
Bijelo moze biti hladnije dok crno ide sa sobne temperature.
Pijuckanje i razlijevanje gutljaja po cijelim ustima, osjecanje i dozivljavanje mirisa i aroma je nesto sto ni jedno drugo pice ne moze da ponudi.

P.S. Uz veceru sam popio 3 case andjeliceve zilavke, dobro vino :)
 

Happy rabbit

Aktivan Član
12.10.2013
110
493
63
38
الدار البيضاء
Ja dosta volim vino (ipak sam iz Istre) :) ,pretežito pijem crno (teran,merlot i refošk) a bijelo (malvazija) pijem samo uz ribu. Vino ne kupujem u trgovinama jer imam dosta rodbine koja se bavi vinogradarstvom. Tako da konzumiram samo domaće vino. Za mene samo prirodno,to me čini lijepšom. XD
Cheers! :)
 
09.01.2014
15
4
0
obozavam vino mada belo mi vishe prija zavisi sta sam klopao
od belog volim crnogorski krstac :D pisacu dalje sada sam stond pa me mrzi
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.250
10.192
358
štajaznam...meni je vino alkohol...i svejedno mi je koje je...mada je Traminac baš fin, a od crnih mi je dobro makedonsko Rdeča krv, a nisu loši ni gemišti od zagorskog tuduma, hehe
rijetko pijem vino tu di jesam, al zato kad dođem u Dalmaciju, opalim po bevandi umjesto vode...

ps. nije Rdeča krv, haha, otkud mi to?, nego Tga za jug, valjda, haha
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan and doc_doc

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Konobaris'o sam dugo po kruzerima i probao skoro sve što postoji od vina.
Istarska malvazija je zakon od bijelih, kalifornijski merlo od crvenih. To je to.
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Hehe, samo dobru robu. U mladim 20 godinama sam puno volio piti poluslatka vina. Slična ko je pover napisao. Sada mi
se vise dopadaju kiselija vina mješana u bevandu/vodom/. Cvicek, janzevec, halozan, modra frankinja.
Godinama ti se promjeni ukus.
 

stara baba

Aktivan Član
18.11.2013
183
197
43
47
Sagittarius A
čudno,nikad mi vino nije dobro leglo.
uvjek problemi,uništi mi probavu.
inače ne trošim alkohol,ne paše mi okus.naroljam se par
puta godišnje.naravno kad krenem već unaprijed znam
da će bit overkill.moj izbor rakija,uvijek domaća
od poznatog proizvođača.
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
ja ne pijem vino ali zato lozim vutru za dvojicu i ako je tacno da je vutra ustvari vino to onda implicira
da pijem vino sto dalje implicira da ovaj post nece biti oftopik :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: stara baba

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.426
298
109
The Mighty Jungle
tu sve neke fine guze casica vina uz jelo/poslije jela ovo ono :D ja vino zloupotrebljavam hahahhah,, preferiram crno njega i cistog pijem..a bijelo mi je nekako prejako pa volim pomijesati s vodom :drink: