Vutra i opasnost od shizofrenije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.02.2010
18
2
3
33
Evo, već me neko vrijeme muči pa rekoh, da pitam otvoreno ljude koji bi mi mogli nešto više reći o tome, pošto mi je bas manji užitak pušiti u zadnje vrijeme zbog određenih strahova.

Smatram se psihički stabilnom osobom, u načelu dosta flegmaticnom i ne mogu reći da imam previše problema u životu, malo kad ispiti pritisnu, dan dva prije jedino, a nisi pripremljen xD

Ono što me brine je bi li mi mogla trava bit trigger i prouzrokovati shizofreniju. Naime, imam dva takva slučaja u obitelji, tetku, i bratića (sin od druge tvrtke). Međutim, oboje su imali dosta u kur#u živote, znam da je tetku muž zaključavao u stanu i svašta nešta dok je bratić mislim uzimao i druge stvari i imao uzasan odnos sa starim, te se kasnije krivio za njegovu smrt. Žao mi je što ne mogu podijeliti više detalja, ali o tome se u obitelji baš i ne priča i jedva sam i ovo saznao..

Znam da postoji genetska predispozicija za shizu, te se ne bih htio dodatno sje#ati.. Osobno konzumiram MJ povremeno vec 6 godina. U posljednjih godinu dana rekao bih, ponekad kad zapalim se osjećam malo loše, tipa brine me hoće li starci doći gore na kat i skontat (iako je ponoć, spavaju i prije me živo bolilo briga) te kad sam vani hoće li netko naići.

Mislim da je jos jedan razlog tom mom lošem osjećanju taj što sam se povjerio djevojci koja mi je samo utjerala dodatno strah i rekla da skroz prestanem pa makar postojalo i 1% šanse, da je ona ionako protiv toga and stuff.

Nadam se da mi netko može dati neko konkretno mišljenje i nadam se, umanjiti brigu i obradovati me :) volim tu i tamo zapaliti i opustiti se, i stvarno se ne bih htio toga odreći.

P.S žao mi je ako već postoji post o ovome i spamam, nisam baš toliko aktivan na forumu.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.813
2.698
Weed California USA
Evo vidi ovu temu, mozda ima nesto interesantno.
https://www.vutra.org/threads/šizofrenija-i-marihuana.5199/

Moje osobno misljenje je da ne razmisljas o tome :) Razna "istrazivanja" kazu razne stvari. Zanima me samo koliko % oboljelih od sizofrenije ima na jamajci ili u indiji.... pakistan, afghanistan, maroko.... pa svi bi trebali šiziti heheh.
Ovu paranoju mozes pripisat tomu sto si napusen pa je i nerealna paranoja dosta cesto prisutna. Sto se djevoke tice..... it's all up to you ;)
 
18.02.2010
18
2
3
33
Da, u načelu je i moje mišljenje da se samo istripam (to je većinom kad sam sam). Interesantna tema, par stvari poprilično drži vodu, tipa dok nisam ZNAO da u familiji imam shizofrenicara ili dok mi nije nabijen taj određeni pritisak, nisam ni imao te tripove. Psiha je fascinantna stvar, zaista.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: scriptor
18.02.2010
18
2
3
33
Nisam rekao da uzrokuje, nego da djeluje kao trigger koji bi mogao aktivirati genetski predisponiranu shizu. Dosta je znanstvenih radova koji govore u prilog tome. Naravno, dosta radova govori i protiv. Zato sam i pitao :) nije da se ne slažem s tobom, samo navodim razloge svoje zabrinutosti ;)
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Sve je u tvojoj glavi. Više ćeš razmišljati više će te paranoja hvatat. Tako, da gledaj na sve pozitivno. Ako te cura po tom pitanju zeza onda nije za tebe. Tako je to.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: scriptor

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Idi više u smjeru indike, zvuči mi kao klasična sativica paranoja. Smanji dozu.

Ovog straha da će ti netko naletit ili te ćopit vani dok pališ.. Ovisi o tome koliko si star, no možda tek sad kapiraš da ti ne treba zajebavanje s policijom/starcima. ( a još od ispod frustracija s time što će ti probleme radit oni koji ne kapiraju da uglavnom tu nema ništa loše).

Uglavnom, kad te uhvati to tripovanje, samo se sjeti da će proći kad te popusti.
Voda, sex pomažu da dođeš k sebi. (actually bilo koja aktivnost koja će ti odvući pozornost, brijem npr. i igranje nečega ako si gamer.)

Ja uvijek volim na svjež zrak, samo da nema puno ljudi (osim ako su i oni napušeni), da ne bude ono: ajme što sam se pokrivio, svi me vide :D

Ne znam koliko je normalno da se tuširaš usred noći (sa starcima živiš, no curu i pod tuš, može pomoći da se otrijezniš).

Random check: Također, ako si u zadnje vrijeme jako digao dozu kave/drugi stimulans, pa to skombiniraš s sativom, neispavan: paranoje nisu toliko neočekivana pojava.

Također manja pauza od koji tjedan može pomoći.

Ako je sve ovo nepovezano s tvojom sitaucijom, sry i ignore :) Neurotičan sam dosta, cura isto, znam nešto sitno o psihologiji, ovo tvoje mi više zvuči kao napadaj panike. Ako ti se čini da ima nešto u tome, pogledaj si l-theanine.
 

ašibulj

Banned
Banovan
18.04.2016
21
24
3
Novi Sad
Psiha bratac, Psiha. Bitno je šta čovek razmišlja i na koji način. A sve to zavisi od toga koliko je čovek mentalno/psihološki razvijen.

Kažu da je Filozofija učiteljica života i to je u potpunosti tačno.
Kad kažem Filozofija, nemislim na to da ljudi treba da se upuste u filozofiju kao nauku, već da počnu primenjivati filozofske aspekte razmišljanja u svakodnevno bitisanje i postojanje.
Plastično i površno da se izrazim, Filozofija je Razmišljanje.
Ali bukvalno mislim da čovek treba da "razmišlja" o svemu i svačemu. Od malih do velikih stvari, sitnica, gluposti, bitnih i nebitnih dešavanja koja nam se svakodnevno dešavaju. I nije bitno "samo" razmišljati već i primeniti Analitički pristup. O čemu god da "razmišljamo" treba to i Analizirati, te iz toga izvući neki zaključak, konkluziju. Informacije, koje steknemo takvim posmatranjem na svet, podstiču dalje lančano razmišljanje i nadograđivanje na prethodno i građenje sledećeg-novog razmišljanja, imaginarnost.
Takođe bitna stvar u Razmišljanju je savladati i sposobnost posmatranja iz različitih uglova i Lica, kao u video igrama o_O?.
  • Prvo Lice, Ja - Posmatranje očima, direktno razmišljanje i zamišljanje samo iz tog ugla.
  • Drugo Lice, Ja, Vidim Sebe, Razmišljam o sebi kao drugo biće o drugom biću. Razmišljam i analiziram šta to Ja radim, zašto, i šta se sve to dešava oko mene. Razmišljam o drugima, Vidim, Shvatam i Razumem.
  • Treće Lice, Emotivna Inteligencija. Podrazumeva se Izdizanje iznad svega. Razmišlja o svemu. Viđenje i shvatanje svega, Razumevanje.
= Napredak.

E sad, meni se desio sledeći problem.
Veoma sam se zainteresovao za egzaktnu Nauku, Misterije i Filozofiju. Rado sam upijao razne informacije o Kosmosu, o Postojanju, Filozofiji, Veri, Socio-Društvu, o Životinjama i Insektima. Razmišljao sam skoro o svemu. Kako je vreme prolazilo, osetio sam da moj Um, Znanje i Shvatanje, da raste. I to mi se svidelo, ali nisam ni slutio opasnost od preopterećenja centralnog Procesora. Nakon izvesnog vremena, kao da sam počeo da gubim kontrolu nad Mislima. Kao da gubim kontrolu nad "količinom" Misli. Misli su počele da se gomilaju. Čak sam imao i par Šizofreničnih ispada u životu ali sam to uspeo da savladam baš zbog sposobnosti posmatranja iz "drugog Lica", pa sam Sam sebe video i shvatio da šizofrenišem, i postavio sebi pitanje "ŠTA JA TO RADIM!!!"
Počela je da me "Boli Glava".:fuck:

Ali, zahvaljujući :spliff:ja sam uspeo da ostanem Pribran i Kontrolisan u Mislima. Sada Vladam tom situacijom i idem dalje. Napredujem.
NAPOMENA. Psiho-aktivne supstance podstiču razmišljanje na neki način, zavisi od momenta raspoloženja i mentalne razvijenosti osobe. Zbog kanabisa sam i počeo da razmišljam i to je iniciralo Lavinu koju sam uspeo savladati takođe kanabisom.
Klin se Klinom izbija.

Jednostavno, Budističhi, Čovek treba da u svemu ima "Red" i "Balans", pa čak i u mislima. Da "nepreteruje" niučemu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*govorim iz ličnog iskustva. Od malena sam bio veom inteligentan ali i veoma naivno dete i nezainteresovan, neupućen, i puno godina sam protraćio na glupiranje, društvo i izlaske, na zajebanciju, igrice i igranje. Sve je bilo ok do momenta kad je od gluvarenja na ćošku i naivnog druženja prešlo u opijanje i drogiranje. Umesto lopte, basketa, intelektualnog druženja, po koja džoja i piva vikendom, debili su počeli da posrću i zapinju i padaju u životu zbog "dop-a". Kad sam video da su svesno sebe prepustili tom zombisanom obliku postojanja, tad sam im svima rekao, zdravo đaci, ajd u fiderzen. I tako ostadoh sam sa sobom i Internetom, svesno se zatvorio, zaključao, zazidao dupli zid u nameri da se okrenem nečemu konstruktivnom u životu a bilo je i krajnje vreme, godina mi 25ta. (34ta trenutno)
*Pre svega obavezno nabaviti vuje, inače je pad u depresiju i agoniju zagarantovan.
I, onda sam počeo da "Razmišljam".
Zato što sam se kao klinac zainteresovao za video igre, to me je uputilo u svet računara još u ranoj fazi tehnologije. Od '96 aktivno pratim kompjutersku scenu putem legendarnog časopisa Svet Kompjutera. Zbog toga sam počeo da se zanimam i za ineternet još u ranim fazama, 16k dsl super max giga nešto, ondašnje reklame ;). Zbog interneta i pristupa informacijama, uspeo sam mnogo toga da naučim i da shavatim i to mi je mnogo pomoglo u psihološkom razvoju.
I na kraju, kratak rezime mog života, da neispadne da me je život mazio i pazio i češljao mi perje..

: Izbeglica rata '92 iz Sarajeva na Kosovo/Priština. Izbeglica bombardovanja '99 iz Prištine u Banjaluku, godinu dana u Svilajincu a od 2002 sam u Novom Sadu. Po zanimanju, Nezaposleni Podstanar :(
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Poslednja izmena:

ašibulj

Banned
Banovan
18.04.2016
21
24
3
Novi Sad
Prethodnu poruku ću za koji dan objaviti kao posebnu temu, samo u mnogo opširnijem izdanju sa još primesa.
Mislim da je bitno imati Tuđa iskustva kao informacije za studiranje Uma.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: scriptor

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Mislim da je tvoj stjecaj okolnosti doveo do tvoga stanja paranoje.Pod okolnosti mislim na negodovanje cure i saznanje o bolesti.Ali mislim kako trava nemoze biti okidac za sizofreniju nego ublaziti simptome paranoje.Mislim da se treba osloboditi straha i kroz travu naci potreban mir i opustanje.Sada,nekom trava ne odgovara u takvom slucaju ali ima i druga strana medalje koju ja preporucujem.Ja ti zelim mir i srecu,ovo je moje misljenje tako da nemogu sa neke znastvene strane nesto pisati.Ali eto nadam se da sam barem malo pomogao.
Sretno!:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Raconja

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
Ako ti trava ne izazove šizofreniju možda će ju jednog dana izazvati 'cura' :)
Tako da,zapali ti brate kad osjetiš da će ti goditi. Nije opasnost u vutri,opasnost je okolini koja nas okružuje.
Ako uspiješ ploviti u tim nemirnim vodama bez problema većih ... vutra će ti samo stvarati ugodu.
E sad,ostaje nam samo cura ... tu ti ne mogu pomoći :D

:p pretvorim se u filozofa kad zapalim ovog Blue Mammotha :) hebemu miša u šašu,hehe
 

ašibulj

Banned
Banovan
18.04.2016
21
24
3
Novi Sad
Malo sam se osro sa filozofijom, osećam da bih trebao reći nešto konkretno:

Šta god da Ti se dešava, nedozvoli da ti misli odu van kontrole, nedozvoli crne misli, nedozvoli depresiju i agoniju, ne tuguj. Poželjno bi bilo da uopšte nerazmišljaš o problematičnim stvarima ako je to moguće. Ako pak moraš misliti i razmišljati, onda to radi na krajnje objektivan, konstruktivan i analitički način, skoro pa kao naučni pristup, da utvrdiš Problem i da ga odstraniš ako je moguće, ako nije moguće Onda ti ostaje da naučiš da živiš sa tim, Pomirenje i Prihvatanje.

Stavi se u Drugo Lice, pristupi problemu kao naučnik, analiziraj i posmatraj ga sa namerom da utvrdiš šta tu neštima, kao kad otvoriš haubu auta pa buljiš u motor i pitaš se što neće da upali.
Čačkanjem motora, tj, Istraživanjem i obsmatranjem Problema, doći ćeš do nekih zaključaka i tako dalje lančano.
Samo polako, smireno, korak po korak. Ako te kad počne hvatati paranoja, panika, nelagodnost ili šizofrenija, seti se da odma povučeš "Ručnu kočnicu" i da prestaneš sa tim mislima. Nadji nešto što će da ti odvuče pažnju na drugu stranu, u pozitivnu energiju, s'nečim da se zanimaš ili da Razmišljaš o nečemu pozitivnom. To je trening. Vremenom ćeš imati više Kontrole.
Vuja je tu samo da pripomogne, nezna ona sama kako, moraš Ti da joj odrediš pravac delovanja.

* Kad kažem "Ti" mislim na svakoga, bilo koga.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
uzmi hebeni maraton 7 dana i udri od jutra, i kad se skondiciraš, da vidim paranoju, ja godinama radim sve živo i mrtvo pod đoksom, SVE, jedino što imam šizofreniju ako nezapalim ili ako vidim da netko žvalji đoks.:ajnstajn:
 
09.05.2016
17
21
3
36
Buraz Vuva te baca na razmisljanja i u svim tim silnim razmisljanjima nekad imas neke lose furke , moj licni savjet bi bio.. uvijek prije nego ces zapalit sredi malo misli i furaj pozitivu i nikad neces imati bed od vuve! Vrlo vazno je znati i poznavati samog sebe i svoje furke i lose i dobre, kad je tako onda mozes kontrolisati ove lose...
SAMO POZITIVA BRATE!
ps. pusti rodjake i njihove bedove, svi furamo svoju pricu ;)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: malatruba11

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
U korjenu je uvijek strah. Mislima se on može "kontrolirati". Često tražimo informacije na netu ili slično da se umirimo ali jednog dana više neće biti bijega i morat ćemo se suočit. Ne slušati toga u glavi je dobar put. Osječati emocije je potrebno ako se ih misli nadrasti.

Potisnute emocije proizvode misli, zato ih se i ne triba slušat. One su uvijek pokušaj bijega kroz neka objašnjenja ili opravdavanja sebe. Cilj bude njihovo smanjenje jer se bojimo. Ali šta se događa kad dopustimo da se podignu maksimalno dok odmaramo na balkonu.

I kiša i sunce su oboje normalno vrijeme... iako dosta ljudi jedno zove ružno, a drugo dobro. Normalno, nenormalno, ružno, dobro sve je to strah... prihvačanje je rješenja. Ne postoji tutorial nažalost... ali samo biti svjesan i doci ce....
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Baš sam pročitao. Ne volim biti onaj koji govori drugima šta da rade, ali meni su sigurno psihoaktivne supstance utjecale na razvoj psihe dosta.

Cannabis takes a long time to metabolise, and can quickly build up to high levels in the body. Once you get to this point, there is a real risk of depression or schizophrenia being triggered.

Ne znam da li se baš ovo događa ali kad sam na godišnjem i "pretjerujem" znam biti jako tjeskoban i čak upasti u seriju od tjedan +- psihotičnog osječanja. Proživio sam par nenormalnih bad tripova od halucigenih supstanci. Zadnji put sam mislio "to je to". Doslovno ja sam bio u carstvu paranoje i straha, ja mislim maksimalnog:eek:. I nakon toga jednostavno nisi isti. A nedavno sam isto bio svjedok kunzumacije MDMA i lošeg tripa koji je isto kad posljedicu imao osječaj paranoje od pušenja vutre u budučnosti, a do tada je bilo sve bez problema.

Ono šta je za mene najbolje je mikrodoziranje. Ne razvijaš toleranciju skoro ništa osim one na strain, manje trošiš, bolje se osječaš, a opet imaš oba dva svijeta da istražuješ. CBD shark shock jako dobar za mene. Jedino šta je možda previše Couch lock za popodne. Vidit cemo za CBD Moby Dick.

Ukratko, kanabis (THC) nije bezopasna supstanca. Mislim, utjeće direktno na psihu, znaći da mora imati i pozitivno i negativno ponašanje. Ne možemo nju okrivit, ali da može biti noga u guzicu, može. O tome se može raspravljat ali moji osječaji kad pretjeram priko svoje doze dovoljno meni govore. Inaće sam odličan i sa ljudima i spretan i sve, ne može se čovjek požalit, ali kad zapalim malo više ode sve u tri pm ;)...

Edit: a osobno smatram kako i disbalans između CBD-a i THC-a direktno radi i veći disbalans u kemiji mozga šta dovodi do ekstremnijih osječaja. Šizofrenija ne mora biti povezana s tim ali paranoje i ostale misli koje vrtimo po glavi mogu... a iskustvo pokazuje da jesu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

klada1115

Aktivan Član
09.05.2015
298
267
63

frend čim se ti pitaš, otvaraš temu zabrinut si, znaš da je tvoje psiho stanje blago rastrojeno...nečeg tu ima.

Vutra kod labilnih, paranoičnih, nesigurnih i strašljivih karaktera pojačava i ipak radi veći košmar u glavi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

ašibulj

Banned
Banovan
18.04.2016
21
24
3
Novi Sad
Mislim da bih trebao ponoviti rečenicu:
- Psiho-Aktivne supstance utiču na svest i misli onoliko koliko je čovek Psihološki/Mentalno razvijen. Tačka.

Dajte detetu psihoaktivnu supstancu i ono će se najgrđe istripovati i imati ko zna kakve nepredviđene psihološke afekte jer je jednostavno Nespremno i nedovoljno razvijeno za tako nešto.
Ako date psihoaktivnu supstancu odrasloj i iskusnoj osobi, on će imati manje problema sa kontrolisanjem misli ili nimalo, jer je on "Odrastao", zreo, zna više, konta više, psihološki i mentalno je razvijeniji.

evo malo tog sa neta, gomila linkova i naucnih studija, pa mozete videti sta kazu jedni a sta drugi http://www.schizophrenia.com/prevention/streetdrugs.html#

I sva ta kao "istraživanja" koja se rade, po mom mišljenju su budalaština, ili su pažljivo planirana zarad dezinformisanja čovečanstva. Rade na uzorku ljudi koji, po mom mišljenju nisu validni, iz razloga što ta Istraživanja rade upravo na ljudima koji nemaju iskustva sa psihoaktivnim supstancama i nisu psihološki pripremljeni a ni dovoljno razvijeni da bi mogli biti relevantan uzorak za istraživanje. Psiha nije fiksna, promenljiva je, a to za NAUČNE pojmove nije pouzdan uzorak jer se nemože precizno ustanoviti ni izmeriti. Te priče mogu da gutaju samo tupavi ameri a i oni polako počinju da se bude.
 
Poslednja izmena: