Štedljivi grow :) cfl

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Magnetizam

Aktivan Član
25.06.2010
92
229
33
37
Slažem se za raspored, ali ovu biljčicu gledam da izguram ovako nekako... Za kasnije imam u planu da preuredim box totalno i da uzmem neke bolje semenčice... Ima mesta tu minimum za još jednu drugaricu. :)
 

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Ljepo izgleda biljka,vidi se da je zdrava.Nebi ti lose dosao jos koji CFL da stavis dolje da ti krene i dolje hedove terat,ovako ces imat samo glavnu granu sa nesto sitno heda i sve popcorne dolje,neisplativo je ako cekas otrpilike 3 mj za tako sitan urod.Ako te sekira usteda energije kupi si bolje onda HPS od 70w oko 350kn ti sve skupa dode ak ne i manje,i mat ces mnogo bolje rezultate a struje vuce doslovno ko televizor.Moj 150w hps u 12 sati svijetla 12 sati mraka mjesecno pojede oko 7 kuna...Pa si sam racunaj :)
 
23.03.2014
50
29
18
Nabavit cu i ja 150w hps,box mi je cca. 50x50x180,s/v/d ( ormar ),,sve je spremno osim lampe...dal jako grije hps ?
 

Magnetizam

Aktivan Član
25.06.2010
92
229
33
37
HPS definitivno zaobilazim, sledeća faza je zdravlje Bože LED panel... A ovu biljku ovako guram do kraja čisto da vidim koliko će da ispadne iz nje u ovakvim uslovima, eventualno menjam raspored sijalica...

I tako ja surfujem i skupljam informacije o LED osvetljenju, zaljubim se u onaj spektar boja i padne mi krivo što trenutno ne mogu da omogućim ovoj usamljenoj biljčici taj užitak :) ...
I setim se da negde imam seckane diskove od kojih je nekada trebao da se radi mozaik i rešim da napravim biljčici sliku da joj ne bude dosadno dok je sama zatvorena u boxu xD ... Možda će neko da kaže da sam lud i moj odgovor je :crazy-guy-says-yes-smiley-emoti.

http://imageshack.com/a/img34/416/wtgr.jpg
http://imageshack.com/a/img833/7767/lh9f.jpg
http://imageshack.com/a/img22/1774/at5z.jpg
http://imageshack.com/a/img534/7963/ezfl.jpg
http://imageshack.com/a/img594/2987/3txs.jpg

Inače je ovo 26 dan od kako je prebačena na 12/12 a 16 dan kako je, na moju radost, pokazala prvi sitni, jedva lupom vidljivi, beli končić...
 

Magnetizam

Aktivan Član
25.06.2010
92
229
33
37
:) Ja sam našo ovde, sa malo googlanja,144W LED za 150 jevreja... E sad sigurno ima jeftinije i sigurno skuplje... A problem uglavnom nastaje kada trenutno u šteku nemaš više ni jednog jevreja... :spcartmanmad:
Jeste skupo znam, ali, kao što kažu, merak nema cenu! :v
Sa malo googlanja mogu da se pronadju informacije LED vs HPS, čisto informativno...

Ja sad pričam o gotovom, napravljenom, fensi panelu... Sa svojim sopstvenim hladjenjem, sa dva prekidača koji aktiviraju svetlo za vegetaciju ili cvetanje ili oba u isto vreme po želji, sa držačima, optičkim sočivima, bla bla... E sad ako si malo majstoričav i vredan to sve možeš da napraviš sam sa dosta manje novca. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: denis_ze

Magnetizam

Aktivan Član
25.06.2010
92
229
33
37
Kako ne, kad imaš volju + da voliš to što radiš tu nema promašaja bilo šta da je u pitanju...

Što se tiče svetla, ja bi uzeo HPS od 150W (koliko i sada trošim sa štedljivim sijalicama) ali opet imam problem više, a taj problem se zove grejanje/hladjenje... Živim u stanu od 50tak kvadrata, južna strana, tako da je leti i grejanje od računara problem , e sad ako ubacim i HPS neću samo da spržim biljke nego ima da spržim i sebe! xD Taj problem me odvraća od HPS varijante... Da imam neki tavan ili neku prostoriju viška bez razmišljanja bi napravio MH/HPS sistemčić... E sad, postoji varijanta da napravim "zimski sistem" :D Tj. da zimi koristim MH/HPS taman da dogrevam stan, ROFL!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peta
23.03.2014
50
29
18
To mene brine,hladjenje, kazu da hps ne grije jako,ali opet,,sad su mi biljke na obicnoj zarulji 60w(par dana dok ne kupim hps il nesto drugo) i zanima me jos jedna stvar : biljke su mi stare 1.5 mj(prozoruse) 2 dana su na 12/12,i kod svakog lista na glavnoj stabljici se nalaze 2 "zelene iglice" (neznam kako da to drugacije nazovem) i vide se slabo,ali su tamo. Zna li netko sto bi to moglo bit? Nemam digitalac da slikam
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
HPS od 150W grije isto koliko i štedne od 150W ili čak i manje, ako su predspojni uređaji vani. 150W je 150W, a HPS daje 30-50% više lumena, i što je još najbolje, ne razlikuje se cijenom od tih 150W CFL
 

Magnetizam

Aktivan Član
25.06.2010
92
229
33
37
Sama sijalica jeste jeftinija, ali gde je tu prigušnica, pa možda i neki cool tube, dodatni ventilatori... Sve je to dodatni trošak za početnike. Tako da obrni okreni CFL opet ispada jeftinija, a po meni, i bolja varijanta za početnike sa ograničenim budžetom... Dugar, takodje početnik kao i ja, pravio box sa MH sijalicom i biljke su mu izgorele, uništio je "Blue Rhino" seme... To je bio danak neiskustvu :(
Do duše njegov box je upola niži nego moj improvizovani orman box ali opet...
150W CFL'a ne može da izgori ljilje, dok HPS ili MH mogu to bez problema, to dosta govori o temperaturi koju emituju sijalice. Sa druge strane sa 150w HPS izvlačiš mnogo veći urod iz biljke, što je u stvari i svrha uzgoja...

Sve u svemu neću ja mirno da spavam dok ne napravim jedan HPS sistemčić od 150w i da odradim lični test...
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
ne bih se bas slozio da je cfl jeftiniji od hpsa...malo bolje cfl zarulje od 20tak wati su cca 30 kn...znaci za ekvivalent hpsa od 150 treba oko 200 kn za stedne zarulje...hps se ipak malo odmakne od vrhova, a cfl mora stalno bit na par cm od vrhova i svakodnevno treba provjeravat da nije slucajno bilje zagrlilo zarulju
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
1.7.2013 su kod nas iz prodaje povučene žarulje sa žarnom niti. sukladno tome, cijena CFL-a je porasla na 50 kuna pa na više za 20W, da ne govorim za veće snage...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: malimarko
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.