1st grow - GrowBigOrGoHome <=600W HPS by @Space_Lulu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pozdrav svima,

Nabavila sam opremu pre više od mesec dana, međutim imala sam neke probleme i druge obaveze tako da sam bila samo postavila opremu, malo se igrala oko testiranja temeperature i ventilacije i pauzirala. Međutim, skoro sam iz 3 različita izvora nabavila nešto što se ne zna šta je veći krš pa sam odlučila da se aktiviram konačno.

UVOD
Da krenemo od opreme:
  • Grow Tent 100x100x180cm
  • Svetlo: 600W MH/HPS, digitalni balast sa podešavanjima 250W, 400W, 600W.
  • Ventilacija: unutra je stoni ventilator koji podstiče kretanje vazduha, sijalica se nalazi u CT-u koji se za sada hladi "prirodnom" ventilacijom kroz odžak. Na vrhu se nazali ventilator.
  • Supstrat: zemlja (SteckMedium)
  • Đubrivo: JungleJuice
  • Seme: 1 x World Of Seeds Strawberry Blue (SB), Feminized (dobijeno kao gratis uz narudžbinu), 3 x Strain Hunters Money Maker (MM), Feminized

Početak
Odlučila sam da germinaciju odradim tehnikom maramice. Kroz 48 sati sva 4 semena su proklijala. SB mnogo brže i mnogo veći koren (ovo sam možda trebala da posedim i posle 24-32 sata. Dok MM malo sporije i malo je manje korenje, ali svejedno je izašlo.

Detaljnije objašnjenje za germinaciju:
Potrebno 2 salvete (maramice ili bilo šta slično), 2 tacne za kafu.
Uzme se salveta i natopi se vodom, iscedi se malo i stavi se na na tacnu. Na salvetu se stavi seme, isto se natopi druga salveta i stavi preko semena, preko se toga stavi druga tacna. I onda se to odloži na toplije mesto, tipa vrh frižidera. Seme obično proklija posle 24-48 sati. Ne proveravati prečesto, jer koren baš ne voli svetlost.


Danas sam stavila u GrowBox na nekih 40cm (izgubila sam metar) od svetla. Balast je podešen na 250W i toliko će biti za seedling deo.
Temperatura je oko 23C trenutno, a RH (vlažnost) je 37%. Što mislim da je malo pa sam preko saksija stavila kese koje sam iznutra naprskala vodom dok ne rešim problem vlažnosti. Molila bih samo savet da li sam pogrešila sa kesama?
Pokušala sam da stavim posudu sa vodom i vlažnom majicom ali to je pomoglo tek za nekih 7%. Tako da ću pokušati sa još jednom majicom, ako to ne pomogne dovoljno onda ću staviti ovlaživač vazduha.

Osim prirodne ventilacije, kroz koju se hladi samo CT, gornji ventilator na boxu je isključen (zbog buke), ali je tent otvoren gore i dole tako da mislim da je to dovoljno mešanja svežeh vazduha.

Na kraju možete pogledati prve slike, sada je temperatura malo niža i vlažnost malo viša od prikazane, i deluje stabilno (23C i 37RH)
 

Prilozi

  • 20151125_154158.jpg
    20151125_154158.jpg
    377,4 KB · Pregleda: 130
  • germination.jpg
    germination.jpg
    52,4 KB · Pregleda: 121
04.11.2015
12
14
3
43
Pozdrav svima,

Nabavila sam opremu pre više od mesec dana, međutim imala sam neke probleme i druge obaveze tako da sam bila samo postavila opremu, malo se igrala oko testiranja temeperature i ventilacije i pauzirala. Međutim, skoro sam iz 3 različita izvora nabavila nešto što se ne zna šta je veći krš pa sam odlučila da se aktiviram konačno.

UVOD
Da krenemo od opreme:
  • Grow Tent 100x100x180cm
  • Svetlo: 600W MH/HPS, digitalni balast sa podešavanjima 250W, 400W, 600W.
  • Ventilacija: unutra je stoni ventilator koji podstiče kretanje vazduha, sijalica se nalazi u CT-u koji se za sada hladi "prirodnom" ventilacijom kroz odžak. Na vrhu se nazali ventilator.
  • Supstrat: zemlja (SteckMedium)
  • Đubrivo: JungleJuice
  • Seme: 1 x World Of Seeds Strawberry Blue (SB), Feminized (dobijeno kao gratis uz narudžbinu), 3 x Strain Hunters Money Maker (MM), Feminized

Početak
Odlučila sam da germinaciju odradim tehnikom maramice. Kroz 48 sati sva 4 semena su proklijala. SB mnogo brže i mnogo veći koren (ovo sam možda trebala da posedim i posle 24-32 sata. Dok MM malo sporije i malo je manje korenje, ali svejedno je izašlo.

Detaljnije objašnjenje za germinaciju:
Potrebno 2 salvete (maramice ili bilo šta slično), 2 tacne za kafu.
Uzme se salveta i natopi se vodom, iscedi se malo i stavi se na na tacnu. Na salvetu se stavi seme, isto se natopi druga salveta i stavi preko semena, preko se toga stavi druga tacna. I onda se to odloži na toplije mesto, tipa vrh frižidera. Seme obično proklija posle 24-48 sati. Ne proveravati prečesto, jer koren baš ne voli svetlost.


Danas sam stavila u GrowBox na nekih 40cm (izgubila sam metar) od svetla. Balast je podešen na 250W i toliko će biti za seedling deo.
Temperatura je oko 23C trenutno, a RH (vlažnost) je 37%. Što mislim da je malo pa sam preko saksija stavila kese koje sam iznutra naprskala vodom dok ne rešim problem vlažnosti. Molila bih samo savet da li sam pogrešila sa kesama?
Pokušala sam da stavim posudu sa vodom i vlažnom majicom ali to je pomoglo tek za nekih 7%. Tako da ću pokušati sa još jednom majicom, ako to ne pomogne dovoljno onda ću staviti ovlaživač vazduha.

Osim prirodne ventilacije, kroz koju se hladi samo CT, gornji ventilator na boxu je isključen (zbog buke), ali je tent otvoren gore i dole tako da mislim da je to dovoljno mešanja svežeh vazduha.

Na kraju možete pogledati prve slike, sada je temperatura malo niža i vlažnost malo viša od prikazane, i deluje stabilno (23C i 37RH)
Halo ako smijem reci -
Pozdrav svima,

Nabavila sam opremu pre više od mesec dana, međutim imala sam neke probleme i druge obaveze tako da sam bila samo postavila opremu, malo se igrala oko testiranja temeperature i ventilacije i pauzirala. Međutim, skoro sam iz 3 različita izvora nabavila nešto što se ne zna šta je veći krš pa sam odlučila da se aktiviram konačno.

UVOD
Da krenemo od opreme:
  • Grow Tent 100x100x180cm
  • Svetlo: 600W MH/HPS, digitalni balast sa podešavanjima 250W, 400W, 600W.
  • Ventilacija: unutra je stoni ventilator koji podstiče kretanje vazduha, sijalica se nalazi u CT-u koji se za sada hladi "prirodnom" ventilacijom kroz odžak. Na vrhu se nazali ventilator.
  • Supstrat: zemlja (SteckMedium)
  • Đubrivo: JungleJuice
  • Seme: 1 x World Of Seeds Strawberry Blue (SB), Feminized (dobijeno kao gratis uz narudžbinu), 3 x Strain Hunters Money Maker (MM), Feminized

Početak
Odlučila sam da germinaciju odradim tehnikom maramice. Kroz 48 sati sva 4 semena su proklijala. SB mnogo brže i mnogo veći koren (ovo sam možda trebala da posedim i posle 24-32 sata. Dok MM malo sporije i malo je manje korenje, ali svejedno je izašlo.

Detaljnije objašnjenje za germinaciju:
Potrebno 2 salvete (maramice ili bilo šta slično), 2 tacne za kafu.
Uzme se salveta i natopi se vodom, iscedi se malo i stavi se na na tacnu. Na salvetu se stavi seme, isto se natopi druga salveta i stavi preko semena, preko se toga stavi druga tacna. I onda se to odloži na toplije mesto, tipa vrh frižidera. Seme obično proklija posle 24-48 sati. Ne proveravati prečesto, jer koren baš ne voli svetlost.


Danas sam stavila u GrowBox na nekih 40cm (izgubila sam metar) od svetla. Balast je podešen na 250W i toliko će biti za seedling deo.
Temperatura je oko 23C trenutno, a RH (vlažnost) je 37%. Što mislim da je malo pa sam preko saksija stavila kese koje sam iznutra naprskala vodom dok ne rešim problem vlažnosti. Molila bih samo savet da li sam pogrešila sa kesama?
Pokušala sam da stavim posudu sa vodom i vlažnom majicom ali to je pomoglo tek za nekih 7%. Tako da ću pokušati sa još jednom majicom, ako to ne pomogne dovoljno onda ću staviti ovlaživač vazduha.

Osim prirodne ventilacije, kroz koju se hladi samo CT, gornji ventilator na boxu je isključen (zbog buke), ali je tent otvoren gore i dole tako da mislim da je to dovoljno mešanja svežeh vazduha.

Na kraju možete pogledati prve slike, sada je temperatura malo niža i vlažnost malo viša od prikazane, i deluje stabilno (23C i 37RH)
hallo ako smijem reci -sto se tiče vlage staviš dole ispred ventilatora posudu sa vodom i staviš u nju sudoper ili perač malo veći i resursi ispred ventilatora kao jarbol 5,10 cm dalje i da lagano puse ili pojačati smanjiti normalno perač je u posudi oko pet cm
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Space_Lulu

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@Himalaya Gold Što se klica tiče, ja sam zeznula. Ovu što je najbrže izašla sam trebala odmah da posadim (posle 24h odprilike) a ne da čekam i ove ostale.

@Hondaman Ubacila sam i 2 peškira i ovlaživač vazduha. I sada je vlaga na nekih 55%. Mislim da će još malo da poraste, jer sam negde pročitala da se promena ne vidi baš odmah već je potrebno malo vremena. Hvala za predlog.

@Lunnamoon Uzela sam digitalni balast koji ima 4 podešavanja: 250W, 400W, 600W i neko SuperLumen podešavanje. E sada, meni su u radnji rekli da ja mogu ovu sijalicu od 600W da stavim na bilo koje od tih podešavanja. Tj za početak 250W, pa 400W, pa 600 na kraju za cvetanje. Ali, nažalost, ja sam to malo slepo tako verovala. Sada me je tvoje pitanje malo bacilo u rebus pa sam tražila po netu. I uglavnom su suprostavljena mišljenja.
Sa jedne strane mišljenje je da to može da se radi.
Sa druge strane kažu da ne treba, jer kada jača sijalica dobije manje snage dolazi do promene spektra svetlosti koje daje.
Sa treće strane tvrde da su vršili testove (naravno ne nad svim sijalicama) i da ne dolazi do promene spektra svetla.

Originalna ideja je bila da dam više novca na digitalni balast, kako ne bih morala da se patim sa eventualnim CFL svetlom za seedling fazu (jer ne bi bilo baš najbolje da ih lupim odmah sa 600W). A sada ako moram da uzmem još dve MH sijalice od 250 i 400W biće malo smor.

@SVI
Hvala
 
13.10.2015
47
160
33
Imam skoro isti sistem kao ti(sem digitalnog balasta)i mogu odmah da ti kazem sta te ceka a to je problem sa temperaturom kad ubacis hps na 600w.Trebace ti minimum jos 1 vent od 280 m3h za ispuh a sto se tice buke mozes da koristis plasticne ventilatore(imaju ih u hp) umesto onog metalnog koji je bucniji,takodje smanjuje buku ako im skines masku.Sto se tice vlage osim ovlazivaca nema drugog resenja,probao sam vlazne kpre casrsave i nekoliko litra vode u boxu dobices samo nekoliko %(meni je bilo max 45 na ovaj nacin)Na kraju da ti se zahvalim za ovu temu dosta mi je pomogla sta i kako u praksi sto se tice boxa
https://www.vutra.org/threads/pitanje-za-veličinu-grow-tenta-i-jačinu-svetla.14558/
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Space_Lulu

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
UPDATE
SB koja se najbrže germanizovala i imala najveću "klicu" je najbrže i izrasla, i ostale su odprilike rasle brzinom u odnosu na to kojom su se brzinom i germanizovale.
Temepratura je uglavnom od 19C (kada je ugašeno svetlo) do 25C kada je uključeno. Vlažnost je od 30(retko ali se desi)-40-50-60RH u zavisnosti od nekoliko faktora.
MM#3 i MM#4 još uvek nisu skroz izašle iz zemlje (mada se po malo vide), međutim na vrhu imaju ostatke ljušture (od semenke) pa im možda to malo smeta. Ali nadam se da će uskoro to same da odbace. Slike na kraju.

Greške koje sam napravila:
- trebala sam odmah u startu da uzmem merač temperature i RH sa sondom. Dolazi do velike razlike u vlažnosti vazduha kada je svetlo ugašeno i to je malo teže pratiti i kontrolisati kada je merač u boxu
- trebala sam odmha da računam i na veći ovlaživač, trenutni jedva uspeva da izgura (uz pomoć nekih DYI varijanti).
 

Prilozi

  • ljustura.jpg
    ljustura.jpg
    321,7 KB · Pregleda: 96
  • MM1.jpg
    MM1.jpg
    231,2 KB · Pregleda: 99
  • SB.jpg
    SB.jpg
    231,3 KB · Pregleda: 93

cerak1000

Aktivan Član
05.11.2014
1.338
2.666
188
www.facebook.com
Nije mi jasno žašto toliko mali početni sudi, u samom startu grešiš? Približi lampu biljčicama izdužuju se, zalivaj samo kad je zemlja u potpunosti suha, na drugoj slici jasno se vidi da ima previše vode ona biljcica sto pokazuje efekat kandži! Srećno i sredi malo situaciju i ima da bude zeleniš pravi kod tebe ;) :cool23::watch:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Space_Lulu

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@cerak1000 Da, mislim da sam i ja u početku malo preterala sa zalivanjem sada bi trebalo da bude ok.
Svetlo je bilo na 40cm, sada sam spustila na 35cm i mislim da ne bih bliže od toga. Efekat izdužavanja, ako je zaista to, moguće je da je biljkama bilo hladno, jer ako sam temperaturu držala na 21C ispod svetla, a realna je bila 18C, možda im je to bilo malo hladno.
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
UPDATE
Nažalost, jedna od biljčica nije iznikla. Čudno mi je to što nije bila u pitanju ona sa najmanjim "repom" tokom germinacije (već srednja) ali dobro šta je tu je. Ostavila sam tu saksijicu još uvek u boxu, pa možda se desi neko čudo.
Ove dve (SB i MM#1) lepo rastu, deluje mi da je sve ok i ne vidim neke probleme.
SB1MM1.jpg

Međutim treća (MM#3) je imala onaj problem sa ljušturom. To sam sklonila pre 2 dana, lagano prstima i spalo je. Međutim ostala je malo čudnog izgleda, ali čini mi se da napreduje pa se nadam da će biti ok. Ne znam da li to što je tokom germinacije imala najmanji rep imalo uticaja na ovo ili ne.
MM3.jpg
 

cerak1000

Aktivan Član
05.11.2014
1.338
2.666
188
www.facebook.com
no sikiriki, bolje ražmišljaj čim pre presaditi biljčice iz tih malih sudova, pusti da se zemlja skroz osuši pa presadi inače možeš očekivati uskoro nove probleme!:thumb::crazyd::wave::wave::wave:
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@cerak1000 Zar zemlja ne bi trebala da bude vlažna prilikom presađivanja kako bi se lakše presadilo da se zemlja ne raspada?
I da li bih trebala polako da povećavam saksije ili odmah u neku veću da idem?
 

cerak1000

Aktivan Član
05.11.2014
1.338
2.666
188
www.facebook.com
Ne nebi trebala biti vlažna pusti da se skroz osuši pa presadi, u vlaznu zemlju i ne natopljenu, posle presađivanja lagano zali, ja praktikujem samo jedno presadjivanje znači u završne sude! Ukoliko su automatici možeš i direkno saditi u završne kako bezveze ne bi preživljavali nepotreban stres.:cool23::wave:
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
UPDATE
Uspela sam da povećam vlažnost vazduha tako da je sada oko 50-60RH uglavnom. Biljke planiram da presadim u naredna 2 dana.
SB napreduje lepo kao i do sad.
MM#2 je ona za koju je bila zakačena ljuspa od semenke, ali i ona sada ok napreduje
MM#1 ima neki manji problem, javile su se male kao braon tačke na prvim listovima koji su izašli. Pa se malo brinem za nju, mada ostale biljke nemaju taj problem.
SB.jpg MM3.jpg MM1.jpg
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
UPDATE 400W switch
Nije me bilo jer sam imala nekoliko problema pa sam htela da vidim kako će to da se odigra.

Prvo, braon tačke koje sam spomenula u prvom postu su se proširile na MM1 biljci, a počele su bile da se pojavljuju i na SB biljci. Prvo što sam mislila jeste da su isuviše male da bi imale nedostatak nutrijenta, a koreni su krenuli da izlaze sa donje strane i onda sam ih presadila. To je bila greška.
Braon fleke su nastavile da se javljaju na donjim listovima i posle sađenja, i to je izgledalo ovako:
mrlje.jpg (ne daje mi da je rotiram)
Onda sam kopanjem po netu, razmatranjem svih saveta došla do toga da je jedan mogući problem to što ih ničim nisam hranila a zemlja je sama po sebi bila sa vrlo malo nutrijenta, koji možda nisu bili dovoljni. Međutim, to je bilo par dana pošto sam ih tek presadila, i tada sam ih ujedno i zalila pa nije bilo ni da ih ponovo zalijem, a niti da ih presađujem. Onda sam uzela i ispopala zemlju oko biljaka, odprilike sam znala dokle su koreni bili i ostavila tako par dana kako bi se brže osušilo.
Posle par dana sam dodala novu zemlju (koja je imala u sebi neke nutrijente) i zalila vodom u koju sam dodala 1/4 preporučene doze nutrijenta.

I listovi koji su imali braon tačke oni su ostali takvi. Tačke se nisu širile, i nisu se javljale na novim listovima.
Generalno mislim da cela ova peripetija biljkama nije prijala. I jedna pokazuje ozbiljnije znake davljenja (MM1), ali nadam se da će da se izvuče. MM3 takođe pokazuje blage znake isuvše vode, ali mislim da nije strašno. Dok SB se drži. Evo nekih slika.
Takođe overwatering se vidi ovim malim zelemin delovima na zemlji, ali nadam se da će se sve to srediti u narednih nekoliko dana kako je sada jača sijalica i ventilator duva direktno u njih.
SB.jpg MM3.jpg MM1.jpg sve.jpg

Pored toga danas sam ih prebacila na 400W MH, mislim da je vreme i da su zrele za to.