Pitanje za veličinu grow tenta i jačinu svetla

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pozdrav za sve učesnike foruma!
Dugo sam posećivala forum, ali sam uglavnom samo čituckala nisam učestvovala. Ali, evo muka me je naterala i na to :)

Naime, rešila sam da se bavim uzgojem biljaka i to samo za sopstvenu upotrebu. Količinski mi nije potrebno nešto puno, ali bih volela da je kvalitetno i da znam šta uzimam. Uz trenutnu nestašicu to je jedan od glavnih razloga zbog kojeg sam se odlučila da uzgajam. Mislim da do sada nisam ni probala nešto kvalitetno.

Što se tiče uslova uzgajanja, plan mi je da uzgajam u grow tentu. Što se tiče mesta u stanu plan je da to bude lođa (uvučena verzija terase), živim na četvrom spratu od 5 u zgradi, i verujem da grow tent od spolja neće biti mnogo vidljiv, posebno što ljudi tu uglavnom imaju neki orman i sl. A prekoputa i nema zgrade da me neko gleda. Što se mirisa tiče plan mi je da uzmem carbon filter i valjda će to biti dovoljno. Zavisno od toga koje temperature budu u tentu kada počne hladnije vreme možda ga premestim i u neku sobu unutra, ali za sada će biti spolja.

Čitala sam dosta o načinu uzgoja, metodama i sl. I što se toga tiče "potkovana" sam, ali videćemo koliko će se sve to preslikati u praksi. Međutim, sada sam došla na prvu stvar koju ne mogu da donesem najbolju odluku. Kako sam odustala od ideje da sama sklapam neki svoj grow tent/box odlučila sam se da kupim grow komplet. Razumem da ako bih sama pravila mogla bih verovatno i jeftinije i bolje da prođem, ali mislim da ne bi to išlo tako jednostavno. Od grow tent kompleta dva su mi uhvatila oko:
1. 60x50x160cm i sa njim dolazi oprema od 400w
2. 100x100x180cm i sa njim dolazi oprema od 600w
Uz grow komplete dolaze sijalice (MH i HPS), nosači, cool tube, prigušnice, ventilator, merači temperature i vlage, saksije, zemlja, đubriva i carbon filter. To, uz nekih jos par sitnica koje bih uzela, mislim da je dovoljno za početak.

Najviše mi ovaj drugi deluje zanimljivo. E sada, pitanje je da li bih u njega eventualno mogla da stavim sijalicu od 1000W i da li bi to imalo smisla. Koristila bih MH i HPS što se osvetljenja tiče i zemlju što se tiče podloge za gajenje. LED sijalice mi deluju jako zanimljivo, najviše zbog potrošnje električne energije, ali mislim da u ovom trenutku ne bih mogla da izdvojim novac za kvalitetniji LED.
Za prvi grow, ideja mi je da počnem sa tipa 3-4 biljke. Ne bih sa previše, jer bi mi prvi put bio učenje, naravno da bih volela neki kvalitetan i dobar proizvod na kraju učenja
Šta vi mislite o ovome, da li bih trebala drugačije da se postavim, nešto drugo da uradim?

Hvala unapred na odgovorima! :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kapisla and He-Man

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
100x100x180 ja htjedoh reći da može i 400w, idealno bi sjeo led panel od 480w ali može i hps 600w uz ct. Eto Power me preduhitrio ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Space_Lulu

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@PowerSeed - Nisam ni mislila za 4 biljke 1000W, mislila sam za neki budući grow kada već budem sigurnija i kada rešim da gajim više komada. Ali, ako je tent isuviše mali za 1000W onda odustajem od te zamisli (barem za sada). A 6 komada mi je više nego dovoljno.

@No Joke - Da, LED panel bi bio idealan, ali koliko sam videla po internetu oni kvalitetniji su dosta skupi, a oni jeftiniji su neefikasni, tako da se ne bih time igrala barem u početku. LED mi je vrlo privlačan prvenstveno zbog potrošnje električne energije, a onda zbog toplote koju emituje jer sam malo paranoična da će doći do požara sa običnim sijalicama. Planiram da stavim IP kameru uperenu u tent kako bih mogla da kontrolišem situaciju kada nisam kod kuće :crazyd:

CT je Cool Tube, jel tako?
Da, planiram to definitivno da uzmem. Lođa mi je zatvorena (ima klizeće prozore) a sada temperature napolju polako padaju tako da mislim da ću uspeti da kontrolišem da temperature bude optimalna u tentu. Jedino me brine kada udari minus da li ću moći da nastavim da gajim na lođi ili ću morati tada da sve premestim unutra.
Malo se plašim i buke koju će ventilatori praviti jer je odmah pored moje lođa komšija, ali kapiram da neće biti nešto isuviše bučno.

Hvala na odgovorima.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
LED mi je vrlo privlačan prvenstveno zbog potrošnje električne energije
ne razumem tu pricu ni za led ni za cfl. led od 480w trosi ~80w vise nego hps od 400w, a cfl od 250w trosi ~100w vise nego hps od 150w. gde se vidi ta ekonomicnost, watt na sat je watt na sat, bilo da ga trosi led, cfl ili hps. hps od 100w trosi malo vise nego cfl od 100w samo zbog predspojnih uredjaja, tako da npr. hps 100w sa predspojnim uredjajima potrosi kao cfl od 125w il tu negde, a i ucinkovitost je slicna, mada mislim da je kvalitet svetla na strani hps-a. cfl nazivaju i stedljive sijalice, al stedljive su u odnosu na sijalice sa zarnom niti koje nas ne zanimaju, ako jednoj biljci treba bar 100w svetal u indooru, onda je to 100w hps-a ili 100w cfl-a, kako god trosite oko 100w na sat :)
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@No Joke OK, nadam se da ću uspeti prvi grow da izguram tokom OK temperatura, ne bih volela da moram da selim biljke tokom grow-a. Ali videćemo.

@PowerSeed Za CFL ne znam. A što se LED-a tiče kada je NoJoke napisao 480W ja sam predpostavila da je mislio na "izlaznu" snagu. Jer LED sijalice rade mnogo efikasnije u smislu konvertovanja električne energije u svetlost. Za početak u slučaju HPS-a sigurno je da deo energije ode u ogromnu toplotu koju proizvode, što kod LEDa nije slučaj. Generalno zavisi od proizvođača, ali odprilike LED je 60% efikasniji. Tako da ako hoćeš istu količinu svetla koju dobiješ od 600W HPSa trebao bi da uzmeš led koji troši ~270W.
Ovo je odprilike neku sliku koju sam ja dobila dok sam čitala o osvetljenju, nemam praktičnog iskustva sa LED osvetljenjem. I kako nisam planirala da uzmem, zbog cene, nemoj mi verovati na reč. Ali na kraju dana i da isto troše i istu količinu lumena proizvedu opet LED mislim da je bolji zbog manjih temperatura i veka trajanja.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
Ako ne mozes kontrolirat temp na lodji onda ces imat problema jer nema teorije da stignes zavrsit grow vani, tj na lodji. Racunaj da nebi smjelo past ispod 18°C cca kad su lampe ugasene(kada nista ne grije box)
Manje vise se zna kolko wata led panel pokriva koliki prostor. Ja sam gledao za svoj box 120x120 od Marsa mi ide 900w panel koji trosi 400-450W efektivne. Po tome bi bio efikasniji od hps-a ali nekako mislim(mozda se varam) da nije taj panel dovoljno jak za 120 box i da je ipak realnije stavit 1200W panel koji trosi 520-600w, i na kraju dodjes na istu potrosnju kao HPS. E sad, vijek trajanja, grijanje, ovo ono...sve ima svojih prednosti i nedostataka.
Imamo temu za takve diskusije o ledu pa nema smisla sad ponovo tu mlatimo praznu slamu. led vs hps vs cfl :) Uzmi ono sto ti se vise svidja :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vukhaler

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Rijetko koji LED panel daje toliku snagu svijetla koju zapravo navode. Po testiranjima rijetko koji je dao jačinu svijetlosti koju bi trebao. Npr. mars hydro od 300w neki primjerci daju izlazne snage svijetlosti 140w. Imaš po netu testiranja koja su rađena. Imaš i skupih led panela koje moš svrstati u "pro" kategoriju, oni opravdavaju to i cijenom, tipa Fero Led ili slično i oni stvarno daju koliko i piše izlazne snage svijetlosti. To koliko troše, ja mislim da je stipe u pravu, pošto sam gledao za neke panele od 400w da troše 220w.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
Filozofija iza led tehnologije i elektronike je malo kompleksnija i zbog toga panel trosi manje nego sto je deklariran. Deklaracije je samo zbroj led chipova odn njihove snage. Nekoc mi je to i posao bio, elektronika, led, kamere, kontroleri itd i znam da led nikad ni ne smije radit na maksimumu, tj moze i preko maksimuma u short terms (ms)...no nebitno. Da bi led bio kvalitetan treba imat kvalitetan led chip koje ce izdrzat ono sto driver da, a da bi driver dao sto blize maksimumu a da ne spali led, mora biti dobar/skup driver. A da bi led izdrzao to sto da kvalitetan driver, mora biti kvalitetan led :D u jbte sta sam ja sad napiao. Long story short. Pravi led paneli su skupi pun K jer je sve na njemu skupo da bi moglo radit punom parom. A marsovi, ufovi, viparovi trose puno manje jer ni driver ni led nisu neke pre super kvalitete (iako je epistar cist ok) pa zato rade slabije da bi trajali barem nesto.
odem ja u off. sori :upiii::smoke:

edit: vidio sam neke pro panele u Cali i svaka ledica(a ima im hrpetina) se moze pomicat 360° i usmjeravat snop di najvise treba. necu ni gledat kolko to kosta
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o and No Joke

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
jbg. nikad nisam usao u led tehnologiju i jos uvek ne planiram, al verujem vam na rec. no kako god, prostor 100x100x180 je ok za 4 biljke i 400w hps, il 600w al sa ct :) sad jos da sacekamo i vidimo sta ce da raste u tom boxu ;)
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Imam 4 feminizirane semenke i probaću prvo sa njima, nadam se da će barem 3 da se germanizuju (? kako god bi ovo trebalo da se napiše a da ne deluje kao da će da postanu nemci). Ako uspe manje od 3 onda ću verovatno da dodam i neke obične, mada se tu malo plašim da će neka da bude mužijak, da ću kasno to da provalim, da će se sve ženke oprašiti :)
Nadam se da ću box uzeti sledeće nedelje, kada uzmem i postavim okačiću slike :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kapisla
18.09.2015
123
86
28
Imam slobodan kutak od 6 m2 visine 2,5m. Gajio bih nekoliko biljaka (5 do 6). Moram li ga pregradjivati ili mogu smestiti biljke u njemu ispod reflektora?
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Meni to zvuči kao mission impossible, tj mislim da je nezgodnije da pokušaš celu prostoriju da kontrolišeš nego da napraviš pregrade. Jer čak i da staviš biljke u jedan kutak, ispod svetiljke, razlikovaće ti se temperatura/vlaga tu u odnosu na ostatak prostorije. A i naravno gubitak svetlosti, kao što No Joke kaže, bi bio preveliki.

Napravi neke jeftine prenosne pregrade koje obloži folijom ili oboji u belo. Biljke stavi u ćošak tako da ti trebaju samo 2 pregrade, a visina pregrade neka bude maksimalna visina svetla (kapiram da svetlo nećeš kačiti na 2.5m). Lakše ćeš kontrolisati sve. Gornji deo može da ti bude otvoren, tako da će topao vazduh sam da izlazi iz "box-a", dole možeš da staviš ventilator koji će podsticati protok vazduha i pozitivno uticati na biljke. Ako prostorija ima prozor mislim da neka dodatna ventilacija tog prostora možda i neće biti potrebna.

Ili staviš jedno 4 svetiljke od 1000W i staviš 20 biljaka :D
 
18.09.2015
123
86
28
Nema prozora. Prostorija je ranije bila inkubator za izvodjenje pilica.
Svidja mi se ideja sa mobilnom pregradom.
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Imam ja još jedno pitanje.
Ako bih u grow boxu imala Cool Tube i izduvni ventilator u slučaju potrebe za carbon filterom da li bi dovoljno bilo staviti ga na izduvni ventilator, ili bih morala i na Cool Tube?
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.385
2.598
Ako ti Ct izbacuje zrak iz boxa onda da.
Znaci u slucaju da hoces koristiti filter moras imati samo jedan izlaz sto znaci da ce ti trebati malo jaci vent za tu igru ;)
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
OK. Kapiram da bi i varijanta da imam 2 filtera pila vodu sa tim sto bi bila skuplja.
A nešto mi je palo na pamet, da li bi varijanta gde bih imala dva izlaza CT i jedan običan pa onda spolja crevom da spojim ta dva izlaza u jedan sa ventilatorom i carbon filterom? Ili je to isuviše budženja i jedan jak ventilator na CT bi odradio posao?