Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
tebi je dovoljno da ti biljka od mjesec dana izgleda manje od tratinčice i sva spaljena i jadna ??? sto je tu dovoljno? za sto? nikad zdravije? pa to je uvreda za biljku.

imas sad terra magmu. posadi sve na novo kak ti je Tarzan reko. a prije toga pogledaj barem 5 unutarnjih dnevnika jer ovako tesko da ces sta pusit
 
01.12.2014
12
8
3
34
Bok travoljupci...

Imam jedan white widdow auto i pocele su mu peteljke od listova dobivat ljubicastu boju....

Negdje sam davno procitao cega je to manjak, ali sad nikako da nadem, pa ako netko zna bio bih zahvalan....

LP
 
14.01.2013
69
18
8
41
imam problem sa listovima. na nekim biljkama su zuti, mislim na ove gornje a ne na dnu, i ima one paucine izmedju njih. isti je bio problem i sa klonovima dok su rasli u malim saksijama. sumnjam da nije do ventilacije, mislim da je sa doziranjem prehrane sve u redu. ili trebam cesce zaljevati, mozda im fali vode? biljke su u sobi na podu, stavio sam vrlo jak ventilator koji ima ispuh u dimnjak (u koji se ne lozi) i namjestio da se pali svaka 4h na 15min.
skinuo sam klonove sa outdoor biljki, sa tih majki sam kasnije skinuo klonove za indoor koji je sada aktivan. da li je sve ok u vezi toga?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
@glupko stavi sliku obavezno, koja je zemlja? kolka je temperatura, vlaga, koja je rasvjeta i kolko udaljeno od biljke. Kolko i sa cime gnojis? I zasto se vent pali svakih 4 sata, koji je smisao toga?

@trom ne vidim da si u dnevniku napisao u koju si zemlju presadio. Dal si uspio ph imjerit? Dal si poceo gnojit? ne vidim da pise u dnevniku.
ne cini se nista strasno, izgleda da joj fali dusika. Ovo frkanje nek te ne brine. ph, vlaga visoka ili niska, temperatura, hrana.... svasta moze bit.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: trom
20.11.2014
21
41
13
@trom ne vidim da si u dnevniku napisao u koju si zemlju presadio. Dal si uspio ph imjerit? Dal si poceo gnojit? ne vidim da pise u dnevniku.
ne cini se nista strasno, izgleda da joj fali dusika. Ovo frkanje nek te ne brine. ph, vlaga visoka ili niska, temperatura, hrana.... svasta moze bit.[/USER]

Presadena je u univerzalnu, mislim da substralovu (u nekom albumu je fotka)

prije par dana pognojena svaka sa pola litre Asaf 8-4-4 mineralnog gnojiva, a danas svaka sa litrom ... jos donjih listova se posusilo, neznam dal da se pocnem brinuti ili ne ...

ph metar nisam uspio jos nabaviti ..

http://imgur.com/a/iGjI7
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
doshla sam se posavjetovati prije nego djelujem..jer..pomalo sam zbunjena slijedechim problemima.
jucher i jutros sam posjetila grow nakon nekih 4-5dana ( ne zhivim u stanu gdje se biljke nalaze pa ih ne mogu svakodnevo pratiti ) i skontala da se nisu makle sa mjesta u tih par dana + ono shto sam zadnji puta primjetila kao laaaagano sumnjivo...je do sada doshlo josh i vishe do izrazhaja.
dakle ovako..
rijech je i klonovima koji su 2 puta presadjivani ( iz cca 2dcl u 1-1,5lit. i kasnije u cca 14-15 i 17-18lit ) ..ali vidim da se problemi javljaju i kod biljaka koje su krenule iz sjemena..najchudnije u svemu je shto nisam nishta od klasichnih NPK gnojiva koristila..uostalom zashto bih(???) pa dala sam im 10-15litara svjezhe zemlje.Koristila sam Terra Magma zemlju + perlit.
evo shto su biljke dobile do sada :
1 x powerzyme i root (hesi ) prije presadjivanja i 1 x nakon presadjivanja ( root sam im dala cca pola preporuchene doze )
poshpricane su neem uljem nakon presadjivanja ( preventiva..koja mi je ushla u naviku )
zaljevane su sa vodom iz pipe ..koju prozrachim -kako bih se rijeshila chim je vishe moguche ,klora ..PH je varirao izmedju 6,2 i 6,8 (odokativno dodajem svjezhe cijedjeni limunov sok...dobro promjesham ili pretachem vodu i izmjerim PH-ako pokazhe izmedju 6 i 7 ja zadovpljna i ne diram..velim..odokativno to odradjujem pa po nekakvom iskustvu uvijek postignem ph izmedju 6,2-6,6 )
Temperatura i Vlaga su u granicama normale..nema vechih temp.razlika noch/dan ( tj. u nekih 7°C razlike uvijek gledam biti ) recimo da je..u prosjeku temperatura bila 29°C dan i 22°C noch.
Vlaga je varirala od cca 50% do 70%
Rasvjeta Silva 600W ( nova sijalica )
Rezhim : 19/5
+ oscilirajuchi vent konstantno radi ( po vlaga/temp. vidite da je sve ok shto se toga tiche..a oscilirajuchi je tu zbog muvinga-zraka i biljaka

Opis simptoma/problema (vishe izrazheni kod biljaka koje su klonovi ):
- usporeni,ili chak nikakav rast-razvoj u posljednjih cca 8-6 dana ( velim..teshko mi je procijeniti jer biljke posjechujem svakih 2-4dana )
- lagano uvrtanje mladih listova/izdanaka...twist efekt
- ljubichaste stapke listova..pa chak i grana tj.mjestimice glavne stabljike ( na stapkama lista je puno izrazhenije-na fotkama nije toliko vidljivo zbog korishtenja blica ) - taj simptom se samo kod klonova pojavio.
- 1 ili 2 klon biljke su pochele preflowere pokazivati - calix ali i pistile (rezhim svjetla 19/5 !!! )
-kod klonova mlade grane pochele drveniti skroz i prema mladim izbojima (krute su) + skracheni internodiji-zdepasto..ne raste hebemu..
-kod mladih biljaka dobivenih iz sjemena je problem najizrazheniji u usporenom-nikakvom rastu glavnog vrha najvishe-stoji na mjestu..kako je bilo i pred 5dana+mladi listovi se lagano frkaju..bochne grane neshto malo kao i da rastu(kao da je bolja situacija kod njih..iako..i to je uzhasno loshe..jer su sada u fazi kada bi trebale divljati i rasti ko mutave a kod mene je totalni zastoj u proteklih cca 7 dana )
i..josh bih dodala.kako mi se NA DODIR stari fan listovi chine grublji-kao shmirgl papir + dosta ktri kada ih se krene gnjechiti-mrviti pod prstima..a to nije bio sluchaj prije pochetka ovih problema.
od presadjivanja do pojave problema je proshlo cca 10tak dana..tj.ja sam to primjetila nakon 10tak dana-tada sam postala zabrinuta.

evo fotografija...da ne duljim vishe..i da ne sugeriram ishta ( jer..bash me zanima VASHE mishljenje o chitavoj situaciji )...jer..ja sam prilichno zbunjena situacijom...uvjeti su gotovo optimalni ( temp/vlaga,svjezha zemlja,ph,.nema stresa..nije bilo gnojenja u klasichnom smislu tj.nisu prihranjivanje klasichnim NPK gnojivima-ponavljam:zashto bi i bile..pa pobpgu..dobile su masu svjezhe i kvalitetne zemlje..nisu stresirane jako..malo lst i malo supcrop..ali nakon tog treninga nisu ni reagirale na nachin da bi posumnjala u prevelik stres...itd...)
velim..zbunjena sam..sumnjam na vishe stvari..ne zhelim ishta spominjati kako nebi ishta sugerirala..a pokushala sam opisati situaciju shto detaljnije..evo chak sam i fotke ostavila malo vechima...
(josh nisam nishta poduzimala..tek sam sinoch skontala da je rast/razvoj stao tj.da se nishta nije na bolje pomaklo od zadnje posjete+ puno je izrazhenija sumnjiva forma lista )
klon
SSKS3ym.jpg


klon iza+dolje desno iz sjemena-vidi se twist listova u zhutilo rubova na mladim listovima
15LgtyB.jpg


klon 2 twist mladih listova+ bljedilo ( ljubichasta na peteljci lista je puuuuno intenzivnija nego shto se vidi na foto )
BNLeVXD.jpg


klon 3 - svjetli i lagano uvrnuti mladi listovi + nije se "pomakao" cca tjedan dana-stao rast/ratvoj
eEHaq4S.jpg


iz sjemena - uvrnutost-twist mladih listova+ zhutilo rubova + totalno stao sa rastom/razvojem
PfOkvdU.jpg


eto..zbunjena sam..simptomi ukazuju na vishe problema...a ti problemi realno nebi trebali biti tu-tj.po uvjetima u kojima biljke zhive + nova kvalitetna zemlja-gotovo netaknuta/nezagadjena + ph uredan..

btw.sorry na ogromnom postu...pokushala sam pokriti i opisati chim vishe toga..kako bih izbjegla banalna pitanja i sugestije = nisu pregnojene.nije ph sumnjiv,nije zemlja prevlazhna,nije temperatura..zemlja je svjezha+standard kvaliteta..ne zhelim flushati netaknutu zemlju ..a ako je i neki nedostatak u njoj nebih zheljela isprati i ono shto valja..bash sam skroz zbunjena i ne znam shto je najpametnije uchiniti..jer..nisam ni sigurna u uzrok ovih problema..
hvala na razumijevanju i.. unaprijed zahvaljujem na sugestijama/idejama/pomochi
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Treci put vec citam...i isto mi bas nije jasno. Za neem ulje nemam pojma kak djeluje, al ja to nebi koristio ako nije nuzno. Mozda je i on zasro stvar?!
U zadnje vrijeme se ljudi zale na Terra Magmu i cak se na oko vidi razlika od pakovanja do pakovanja. Moje misljenje je da su biljke gladne necega. P i/ili K po mojemu...vidi se na kandjama i na vrhovima da je pocelo zucenje iz vana prema nutra. Hranila si samo sa rootom i PZ koji izmedju ostalog pospjesuju unos hrane iz zemlje. Biljke su vec velike i ocito da nema dovoljno hrane u zemlji. Vec smo vidli takve slucajeve prilikom "gnojenja" sa plantellom vrt koja nije npk nego nabrije biljku da pojede sve kaj ima u zemlji u dosta kratkom roku.
Ja bi pustio sad da se zemlja skroz osusi da korijen dobije zraka, i nakon toga bi lupio full dozu super vita, PZ-a i obavezno TNT-a bez root complex-a.

Ovo je samo moje misljenje. Ako bi se nastavilo to, onda bi tek flush radio.
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
da..otprilike do istih zakljuchaka sam i ja doshla..= fali im svega pomalo i kao da ne uzimaju klopu..ali mi nije jasno kako je moguche?? niti su gnojene niti je ph losh..
ali..nejasno mi je to da su pozhdrale u 2-3dana sve iz 12 ili chak 14lit. zemlje.. to mi ne ide u glavu.. a powerzyme su dobile 1 prije presadjivanja i 1 nakon..
ovo mi je sigurno 2. zaheb sa terra m. stipe-potpuno si u pravu..svaka vrecha tj. svaka tura ili paleta su drugachije ..u ovim vrechama su bila sama vlakna i ona krupna klupka ali i sitno sjeckana pojedinachna vlakna ( kokos ili palma )..
izbjegavam ih hraniti u prvih mjesec dana...ali ovo..ovo je hebena katastrofa ( stagniraju vech 7 dana..i to 7 dana kada su trebale podivljati )..
poshto vidim da chu imati sranje u ovom growu..jutros idem do njih..proshiriti rupe na dnu posude ( da olaksham flushanje..jer...chini mi se da che biti svega ).. i poshto je zemlja i ovak za k. mozhda ih i lagano flushnem-mozhda je kiselost zemlje u startu bila shebana.. ...ne znam shto chu im lupiti od klope..vjerojatno neshto od ADV.NUT. -mozhda onaj A i B jer njime mogu kombinirati koliko chega dodati..( hesi koristim samo u pochecima-i smao powerZ.+ root i super vit...kasnije se preshaltam na adv.nut-malo nekog od vege gnojiva pred cvjetanje..i onda u cvjetanju po pola doze blooma + super bud sredinom cvjetanja..)..nema veze..ionak duuuugo nisam imala problema u growu..ovaj che biti malo "zanimljiviji"..

stipe..zemlja je suha..nisu previshe zaljevane ali...nekako mi se chini kao da su posude malo tezhe nego shto bi ochekivala...kao da i manje vode uzimaju..ne znam.chudno..jer..pipkala sam zemlju i na dnu posude-nije mokra.... mjerila sam i temperaturu na podu-na dnu posude..da tamo nije drastichno nizha temp..ali nije ni to..+zadnja 2 dana sam ih "okopavala" iglom-bushila zemlju i mrdala pletachom iglom-da korijenu dan vishe zraka+ isushim zemlju skroz ( iako je vech bila dovoljno suha )
aaahhh...nishta..vidim da chu par dana spavati u tom stanu gdje su one...dok ne postignem neko zadovoljavajuche stanje i ne stabiliziram..neem ulje ne mozhe stetiti...dapache..neki neem pripravci imaju i malo nutrijenata ..to je ulje od drveta neem..potpuno prirodno..a napravim prskanje preventivno..obichno 10dana prije nego ih prebacim na cvjetanje i negdje u 2tjednu cvjetanja..velim..chisto preventive radi-za sluchaj da se neshto uvalilo u box..pa da to u startu satrem...da mi se nebi problemi pojavljivali u cvjetanju. ( do sada sam samo 1.imala problem..a i to je bilo prije nego sam pochela koristiti neem kao prevenciju )

zakljuchak..fali im svega...( koliko god nevjerojatno to bilo-povukle su sve od hranjiva shto je u 12-14lit. terra m. i to u 3 dana )

edit : a i primjerila sam kako je tarra m. iz manjih vrecha ( npr. 8 litarskih ) pooootpuno drugachija od ovih iz 60lit.. u manjim pakiranjima manje je vlakana..vishe komposta i chernozema..komplet kvalitetnije djeluje-na oko i kada ju prodjesh kroz ruke..
 
Poslednja izmena:

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Ja sam samo jednom koristio zemlju od firme substral koja radi i teramagmu.
http://www.merkur.si/vrt-in-okolica...tral-zemlja-za-sejanje-pikir-bio-20-l-naturen

Nisam dobio od asef firme pa uzeo ovu gore za start iz sjemena. Propalo mi nekih 8 sjemenki jer je bila prejaka
i može biti i da pH zemlje nije valjao. Već kada sam je otvorio mi je struktura bila čudna. Gruba, krupna
vlakna, boja zemlje presvetla. Po izgledu sra.nje. Tad sam si mislio, valjda znaju sta rade. Ne znaju.
Ne uzimam nikad vise od njih. Otišlo mi za nekih 70-100€ sjemenki.
Za mene je prica sa substral firmom završena. Nikad vise.
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
i za mene sa ovim growom...ne mislim vishe riskirati sa substralom..
ili...ako ju i budem koristila..onda che to biti u mixu sa composanom...
ovo shto sada imam u ovom boxu..ovo izgleda kao da uzgajam u kokosu pomjeshanim sa najloshijom zemljom.
" nikad ne reci nikad"...ali definitivno do daljnjeg nechu koristiti chistu terra m.
-sada bas kontam koliko me posla cheka danas i koliko sam vremena izgubila i koliko chu ulja-na kraju izgubiti, zbog njihovog proizvoda..
uffff...
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Ovu sto sam ti link stavio je izgledala kada sam otvorio ko da bi u sumi nabrao neku lošu
šumsku zemlju. Gruba, vlakna žuta, dijelovi grana od drveca,nedovoljno kompostirano.
Ni blizu zemlji sa strukturom za uzgoj iz sjemenja. Jednom rjeci, sran.je zapakovano
u vreću.

http://www.vrtnicenter.si/uploads/images/r_900_675/september-2013-435.jpg
Ja za start ovu koristim. Prozračna, fina, prave tamne boje, nikada problem nisam imao.
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
kod mene je losh izbor..composana i terra m. su jedine koje sada nalazim ( ostale su neke koje su mi nepoznate..)..prije je bio jedan privatni vrtni centar gdje sam mogla nabaviti profi zemlju..ali su i oni polupropali zbog tih velikih lanaca ( bauhaus,brico,merkur )..koji nude 1-2 kvalitetnije zemlje i 6-7 vrsta za koje se ne usudim ni probavati-pogotovo ako gledam po onoj "koliko para-toliko muzike"
a ovu iz tvog linka nisam vidjela nigdje kod mene ( pregledam sve shto se nudi od zemlje..ne idem automatski do terra m.--prvo pogledam shto se nudi a da sam chula ovdje-na forumu..da je ok )

mozhda bi trebalo u temu o zemlji dodati neki post sa fotografijama pakiranja tj.zemlji koje su dobile prolaznu ocjenu i onima koje su se pokazale odlichnima.. znam da se to nadje u pojedinim dnevnicima-gdje se "vlasnik dnevnika" osvrne malo na zemlju...
+ treba ispitati malo kakva su iskustva ljudi sa tim zemljema koje se chesto mogu nachi ..jer..u vechini gradova imash 1-2 velika centra u kojima se nude jedne te iste vrste zemlje..osim u vechim gradovima..a chini mi se kako je vishe od 50% korisnika iz manjih gradova..tj.gradova u kojima nema ne znam kakav izbor zemlje ( zbog toga i jesu terra m. i composana zemlje koje se najcheshche spominju i koriste )
+ kada uzimash po 120litara zemlje...ne zhelish experimente izvoditi i pokushavati sa nepoznatim/neprovjerenim zemljala..