BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
12.04.2010
20
0
1
28.05.2010
8
0
0
47
dugo pratim ovaj sajt, ful je super i krcat informacijama... pojma nemam jesam li tu sada offtopic ako jesam sorry.pobriši me i usmjeri gdje treba, bez uvrede
odradio sam skoro do kraja prvi mizerni grow na balkonu (sad se još samo unedogled mrcvare na jesenjem suncu kojeg je sve manje a promjene cvjetova nabolje prespore). pomažem ih štednim žaruljama, dali je uzalud pojma nemam... neke su skoro zrele nije puno, al od srca...samo da naglo ne zahladni...
ali pustimo to

nego htio bih samo pitati, u moru ovih svih vaših informacija, ja sigurno mogu pretpostaviti odgovor na pitanje koje postavljam, (ja bi rekao okok 300-400 w hps i još pokoja neonkica da upotpunim spektar(htio bih tu odraditi i vege i cvjetanje) i da bude za bočne grane,),
ali budući da sam zaista neuk može li mi netko iskusan tu dati savjet koliko zapravo rasvjete trebam za box 42*55*130........ 130 je naravno visina....

da ne pretpostavljam sam i da ne pogriješim
pojma nemam koju ću sortu trpat, sada mi pod ruku dolazi dosta sative , znam da je visoka, al nemoram ju valjda pustit do kraja,, kad može ona i 4 m, ja joj mogu prekinut vege kad me volja, na jedno metar, koliko treba razmaka do lampe, tih 30 cm zar ne? a mogu je i rezat ili lst., al otom potom... mada se nadam otići u i sloveniju po sjeme nečeg finog malog, da ih više stane unutra
samo bi htio neko tko zna da mi ako nije problem kaže točno što da kupim da ne dajem pare bezveze.koliko wati i točno koji tip hps-a jer mi je čovjek u dućanu ponudio mali milion hps a od recimo 400 w, a kada je počeo pričati o lampama za uzgoj i aktivnom ugljenu, bilo mi je malo bed jer je očito da je odmah sve skužio... sjetio sam se nečijeg posta o dosluhu firmi s policijom. zato bih volio da točno znam što kupujem i to na više različitih mjesta i da ih ne ispitujem previše... mislim da ću se snaći to spojiti bez problema
i box će biti savršen
meni se čini ok ta varijanta na lancima pa da dižem kako raste

da kupim sa ili bez tog nekog cooltube?

još nešto, čitao sam o tim ventilatorima, koliko ih trebam kako spojiti, itd... uglavnom kužim, ali zanima me samo, na svim fotkama ventilatori su spojeni na nekakave velike ventilacijske cijevi što zauzimaju dosta mjesta u boxu... pitam se može li i bez toga, tj da su ventilatori (pc ventilatori spojeni direkt na dasku od boxa, zabrtvljeni, bez tih velikih cijevi, neki da pušu van neki unutra?
i zaista bih dodao pokoju neonku, još jedan razlog bio bi da ako imam iznenadne posjete, da ugasim hps i ventilator da mi ne zuji a ostavim neko vrijeme bar neonke da ne prekidam fotociklus za to vrijeme dok me eventualni gosti gnjave. naravno da ću zvučo izolirati i zabrtviti ali nebi htio da ntko zna što imam u ormaru pa mi je to palo napamet kao mjera sigurnosti, valjda nije prestrsno biljci
pa me zanima što mi stane unutra? da ne pretrpam

oprostite ako vas zamaram glupim pitanjima (ako su glupa), početnici moraju postavljati ponekad glupa pitanja da bi naučili
ps
di da zviznem par fotki mojih balkonskih patuljčica da to nebude offtopic? da se narod nasmije heheh, 100 sjemenki, 7 bonsai biljčica, minimum svjetla, loša zemlja i voda, puno stresa...tj što sve konoplja podnosi, hehe... ipak imam lijepih vrhića ali nikako da sazrijuu, mamu im ***** do kraja

pozdrav i sorry ako sam offtopic
ako mi netko odgovori unaprijed sam zahvalan
znam da je previše pitanja, znam da postoje likovi za sve informacije ali volio bi savjet nekog iskusnog glede ovog
ako nije bed
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Pročitaj drugi post na prvoj strani ove teme.Nemoguče je da večinu ne povežeš u glavi.Treba ti dobra lampa,dobro ventiliran box ponajviše da temperature ne idu visoko,treba ti dobra zemlja,i voda s kontroliranim ph.nakon 3-4 tjedna možeš kreniti s hranom,ali se prvo dobro informira šta je dobro i u kojoj mjeri.Navrati na početnu stranu foruma i netko ti na "chatu" možda prije da smjernice.Uvik je neko dežurni:)Netrebaš otvarati više istih tema,radi se nered po forumu a teško da prije dobiješ odgovor,ponekad možeš dobiti negativne bodove.Polako,logično i high!
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Jaaaaako mali box...Tu bi sa 400W bio pakao.
Pošto si i sam rekao da ne želiš bacat pare,neću ti savjetovati 150W hps,nego ti lijepo uzmi minimalno 250W i veći ormar.a što se gostiju tiće,hm....nema u sobu niko ko ne zna što je u ormaru (a to nitko nebi trebao znat...ili jako malo ljudi...ma nitko!)
Za cooltube ne znam.Ja ga nemam,ali i ne treba mi.Ako pribaviš veći ormar,neće ni tebi trebat.Samo dobra ventilacija i to je to.
Razmak između biljki i lampe također ovisi o ventilaciji.Moja lampa je na 15cm,a kod nekih je na 50 :)
Miris je još jedna stavka.Ako mora bit stealth,odnosno skriveno od ukučana,namučit ćeš se pošteno i ne gine ti pravljenje ili kupovina gotovog karbonskog filtera,a to onda povlaći za sobom i jak vent koji će moći provući zrak kroz taj filter....i opet nećeš uspjeti sakriti :p
Dakle,ako ostaješ pri ovom boxu,150W hps,nekoliko pc kulera na ispuh i nekoliko na ulaz zraka,2-3 komada da po biljkama pire i to je to što se tehnikalija tiće.
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav kelju

na prostor od 1m2 ide oko 50000lu. to mu dodje otprilike da na tvoj treba cetvrina odnosno 13000lu. e sad sve zavisi za koju si se rasvetu odlucio... (mh,hps,cfl). bitno je da znas da u vegetaciji uzimas sijalicu sa plavim spektrom boja, a u cvetanju sa crvenim... na svakoj sijalici tj njenoj kutiji imas specifikaciju na kojoj imas potrebne informacije.

razmak od biljke i lampe ti varira u zavisnosti od vrste rasvete i jer koristis cooltube... kod hps 400w on bude oko 0,5m.

kao sto rekoh,cooltube ti je uvek dobrodosao u boxu pogotovo u tim manjim,jer sa njim mozes da iskoristis max rasvetu. tako da je odgovor DA ali nije obavezan...

:) ovo ti je pitanje dobro... predpostavljam,te velike cevi sto si video su za cooltube... kod ventilacije ti je bitno da gledas da uskladis usisne i izduvne ventilatore. oni usisni ti uvek stoje u donjem delu boxa, a oni izduvni u gornjem delu boxa. bitno je da ti izduvni budu jaci,jer biljke tako vise vole.

najbolje je ne prekidati rad svetla.. s obzirom da ti box nije velik,za usisne mozes da koristi i one kompijuterske,a za izduvni uzmes one za wc ali malo kvalitetne i nece se nista cuti...

kao sto ti kaze grrenpower1,najbolje ti je da malo procirkulises forumom i zasebno pogledas sve sto sam ti ja ovde nabrojao...
znaci gledas rasvetu,ventilaciju,boxove,carbon filteresmesu zemlje,gnojenje,temp....
 
28.05.2010
8
0
0
47
zahvaljujem na odgovoru
al netrebam baš toliko zaštite, od ukućana ne skrivam
nekakav ću filter svakako staviti ali otom potom...
a što se gostiju tiče moji gosti svi pljugaju, ne dolaze prečesto i u toj sobi se zna obično zapalit i to mi je ok već godinama. nikad ne pušim vani nego uvjek samo doma. i nikad nisam pao....mislim da je riskantnije to što svaki tjedan kupujem lošu travu za skupe pare po istom kvartu i toga mi je dosta, bar da malo uštedim da si uzgojim sam nešto fino makar ne bilo previše
ja samo neželim da moji eventualni gosti znaju da uzgajam mada rijetko primam posjete, uglavnom frendove koji odreda pljugaju neko češče netko rijeđe... možemo zapalit pljugu i ja ću po običaju reći da sam sredio od tkoznakud, kao i oni kada donesu, kao i kad ja kod nekog dođem, ali neću da čuju zujanje, miris ću zakamuflirat,mislit ću poslje o tome, pa sam ih mislio onda bar ponekad kad zaista treba ugasit zujanje i osvjetlit neonkama dok je ovo ugašeno... to je bila samo ideja neznam koliko ima smisla....
svi smo mi već u godinama pomalo, ali ja malo ljudi znam da nikad ne puše, svako tu i tamo zapali, al treba se pazit jer neznam što neki moj frend bez zle namjere može izvalit pijan u kafani a to se pročuje. ali da netko puši-ništa novo. ako stvarno imam ozbiljne posjete napr poštar ili neka službena osoba susjed on tamo ne ulazi nikako

a što se ormara tiče to je ono s čim trenutno raspolažem, s prostorom sam na knap pa će morati ići tako... jedina pomoćna opcija druga bila bi da si na balkonu s vremenom napravim još jedan box samo za vege, s neonkama ili nešto slično da se ciklusi ubrzaju, tj nadovezuju. normalno da ne očekujem tonu uroda na 1 metar biljci, al mogu uzet kad se uhodam nekog skanka ili neku finu sortu u ljubljani
ali što fali biljci visine 1 metar, bit će manji urod al će vege faza i sve skupa kraće trajati pa mogu brže ubacit sljedeću turu. a i mislio sam to pogustit sastrane s tim neonkama, nije valjda sve u visini, pa i da stane samo jedna biljka to je ok ako je dobra... bolje mi to izgleda nego pc box...
znači 150 w mi je dosta?200 bi bilo previše kažeš... jeli ok da ubacim neonke sa strane? pa nije valjda tako malo mjesta nešto će valjda ispast iz toga....

ja sam na balkonu svoje biljčice iskasapio poprilično da ih održim na visini n eprimjetnoj za susjede. fino cvjetaju mada kasne. ali im kronično fali svjetla pa nisu nešto debele

još jednom hvala na odgovoru
sorry administratoru što sam poslao dvaput
mislio sam da je prvi put krivo, i da trebam otvorit temu a nisam znao pobrisati onaj prvi post
 
28.05.2010
8
0
0
47
i tebi također hvala na odgovoru
nešto mi nije jasno:ti i svi vi kada govorite o količina svjetla koja je potrebna spominjete uglavnom kvadraturu.... a šta je s visinom, zar je isto jeli box od metar ili dva i pol visine??....
znam koji je spektar za vege a koji za cvijet, ali ja sam na masu mjesta pročitao da sve mogu uraditi s hps lampom. ona ide u jednom zadanom spektru? znam da je dobra za cvjetanje, netrebam kupit valjda drugi hps za vege nadam se
želio sam sa strane u vege fazi stavit neonke plavog spektra a u cvjet crvenog, ne previše komada, koliko stane, ako je to ok?

nije da kužim sve vezano uz te cijevi i cooltube ali kad kupim i vidim i probam bit će mi jasnije, pustimo sad to...
nego vidim da spominješ neki ventilator za wc, mislim znam di bi nabavio kompjuterske ali ovo prvi put čujem, u kakvim dućanima tog ima? kako se to točno zove, koje su mu karakteristike

trenutno još stolarim box po ormaru i sve što me sada interesira je rasvjeta i ventilacija. drugo sve ću pomalo nakon toga, a sve ostalo mi se čini lakše od ovoga, jeftinije i logičnije. oko sadnje i uzgoja i sl ionako nisam sad tu htio davit kad mi nije aktualno.... osnovne stvari sam ionako povezao a ako zapne pitat ću kad treba

sve što sam htio znati za početak je ta informacija 150 hps agro s cooltube. to pitam u dućanu. kad to kupim rješavam ventilaciju i ostalo korak po korak

hvala puno

i nažalost nemam veći ormar, drugu prostoriju veći stan, kuću na osami gdje mogu napravit box od 2 i pol visine....pa ljudi nešto naprave u pc boxu, zašto bi ovo bilo tako malo koliko je veće od pc boxa, a ionako bi prije ili kasnije probao sa skankom koji je valjda manji.
nije li manji box i kraći uzgoj? ako je manja količina, bar je brže gotovo... treba čekati da biljka naraste 2,5 metara koliko neki imaju visinu.....

ponavljam, čak su i moje deformirane iskasapljene sativice držane na nax 0,5 m visine s balkona rodile čak bih rekao fino s obzuirom na kronični nedostatak svjetla
jedino kronično kasne, ali mogu h pustit duže, ionako je ostakljenoo
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav kelju,predpostavljam da si meni uputio ono pitanje??

visina ti neigra ulogu iz razloga sto se svetlo podize kako ti biljka raste. video si da im reflektori stoje na lancima,pa upravo iz tog razloga ih i koriste... ali postoje i druga resenja. a kvadraturu u kombinaciji sa visinom koristis da bi mogao izracunati kubilkazu koja ti je potrebna za ventilaciju...

hps sijalica je ok. i mozes je koristiti od pocetka do kraja. ali sam mislio da mozes da koristis i mh sijalicu ako imas u vegetaciji...

ako uzmes odgovarajuci hps,mislim da su ti neonke bezpotrebne, ali ako hoces da ih stavljas onda one idu na znatno manjoj udaljenosti u odnosu na hps posto skoro ni da ne greju.

a za kol tube... vrlo jednostavno... sijalica ti se nalazi u staklenom delu koji si video i on je povezan sa tim cevima i idu ka vani... ventilator ti isisava vazduh iz boxa i taj vazduh ti hladi sijalicu i ujedno ga izbacuje napolje iz boxa. bilo bi pozeljno jos staviti i carbonfilter na kraju svega toga, tako da vazduh koji izlazi iz boxa izlazi cist... nadam se da ti je sad jasnije...

a ventilator mozes naci i u specijalizovanim radnjama za kupatila. moj moto je sto jaci to bolji. a ako je prejak uzmes potencijometar i povezes ga,i resio problem. ali ako budes koristio cooltube pitanje je koliko ce ti sam izduvni ventilator i biti u funkciji...

rupe od ventilatora gledaj da stavis otpozadi da ti ne izlazi svetlost i ne odaje box, ako su ti vec takvi uslovi...

mislim da sam na sve odgovorio,ako sam nesto preskocijo... dopunicu...
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
bok ljudi evo opet ja:

E ovako, napravio sam novi box u ormaru dimenzija 42x38x60...
Evo slika:









ŽARULJE: već iman jednu od 45w WW CFL (2500 lm), mislin kupit još 2 takve i još jednu plavog spektra od 23w. JEL TO DOSTA?
Žarulje sam pričvrstio nešta slično kao che u njegovom ovom big tower boxu:







Ventilacija je : upuh- 12cm pc vent
Ispuh – 9cm +8 cm PC vent.
S tim da i na ulaz i izlaz ide aktivni ugljen iz 2 razloga- da „smrad“ ne izlazi i da svitlo ne izlazi
Kod ispuha debljina filtera je oko 2 cm , a kod upuha je 1 cm
Slike:
ispuh:

upuh:


Box sam obljepio bjelin papiron (onaj sjajni od kalendara) i još milsim onog plastičnog celofana stavit na taj papir da ga vlaga ne uništi, krov ću obljepit s onon al. Folijon za auta..



Nisan još sve napravio – ima tu još posla i kupovanja... nego mislio sam vas pitat jel nešta nevalja, dali san na pravon putu , ispravite me ako nešta nevaja da odma popravin šta san zaheba :sick:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Jači ispuh sa aktivnim ugljenom,a na upuh samo stavi neki filter tipa onog za kuhinjske nape,ako baš moraš filtrirati.Ako postigneš to da ti je podtlak u boxu,ne sekiraj se da će ti negdje izlazit smrad osim kroz ispuh koji zato treba bit jači.
Svjetla bi moglo bit i dosta,ali bolje utrpaj što više-zapravo,koliko stane :)
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
da na ispuh nadogradin još jedan 8cm pc vent i da sve to stavin na 7-8 V da se ne čuje- buden proba i na 12V- neznan koliku će buku stvarat . moran kupit onaj adapter . dobro ti kažeš to san i tia poboljšat- mislin izvlači al ne dovoljno koliko bi trebalo.. puno hvala.. za sviće ću se potrudit što bolje napravit, ka i za ventilaciju jer san negdi po forumu čita da ako je ventilacija i svjetlost dobra nema puno problema oko growa a meni je prvi tako da bi dobro došlo što manje istih hehehehe
 
16.07.2010
7
0
0
39
ovako, prije svega lijep pozdrav svima, vec sam neko vrijeme na ovom forumu i nakon sto sam ga pronjuškala uzduž i popreko reko da se i ja malo javim!:wave:
prvenstveno me zanima proizvodnja ulja, zato sam se odlucila bacit u sadnju ove predivne biljke(uz suradnju moje bolje polovice) koji je takoder clan ovog foruma.nabavili smo stari ormar(kasnije cmo o detaljima ormara , rasvjeti ...) i premazali ga temeljnom bijelom bojom i sad me zanima ovaj drugi premaz, da li ide mat ili neka druga bijela boja ili je to svejedno(bitno da je bijela)??
pa ljudi, sta kazete?
 

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
po mom skromnom misljenju bijela boja koju koristis, eventualno dat "drugu ruku" tj jos jedan sloj boje i trebalo bi bit skroz okej
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Koristi pretragu(search) jer ima dosta o farbanju,pročitaj dnevnike uzgoja.Dovoljna je bijela,po meni bolja mat nego da se sjaji.
Moj ti je savjet da zaboraviš na ulje ako nemaš koji uzgoj iza sebe,treba ti puno bilja i puno kvalitetnog svijetla da dobiješ količinu za napraviti nešto ulja.
 
16.07.2010
7
0
0
39
sorry ako tema vec postoji, a kolko vidim postoji, no dobro, nece se ponovit!
znam da treba puno bilja, ali za prvi put nisam ni mislila radit od 500g, nego kolko ispadne,tu mi jos predstavlja problem otapalo iliti 99% izopropilni alkohol,no kod nas u ljekarni se moze dobit samo 70%,no ne vjerujem da ce imati isti ucinak kao 99%, niti dali uopce mogu stavit taj!? rick simpson koristi cistu naftu,a ja nemam pojma di da ju nabavim!
uostalom, prvo moram taj ormar dovest u red, nakon toga slijedi detaljan opis opreme, a sad se bacam na drugi premaz!bit cete obavjesteni o svemu...
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
možeš koristit i bijelu samoljepljivu foliju, koja se lako nabavi u svakoj knjižari,.. samo time oblijepiš unutar boksa i to je ok...

to ti je samo moj prijedlog, nemoraš ga uzimat u obzir,,, malo prošvrljaj po završenim indoor dnevnicima... sve ti je opisano!

SiD!
 
16.07.2010
7
0
0
39
sid-hvala na prijedlogu, al drugi sloj boje je vec gore, nekak mi se cini bolje pofarbat ormar, nego stavljat taj papir da se nebi slucajno rastopio ili nesto slicno,bit ce i slika ovih dana!
 
21.10.2010
7
0
0
45
@de_vil:U hospitaliji mozes nac ethanol 96% oko 100 kn je litra, radio sam s tim i sa 99% isopropylom i dobro je ispalo .. inace sve ispod 95% nije dobro za ulje . sretno