BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.03.2011
13
0
0
29
ljudi čitam po forumu,još sam nov u ovom poslu pa mi treba pomoć,imao sam improvizirani u zadnji tren box, i nije mi baš uspilo,želim sad napraviti novi box i zanima me vaše mišljenje o ovome



Uploaded with ImageShack.us
pogledajte ovu skicu,takav neki box namjeravam napraviti:

e sad pitanja:
-koliko watnu(namjeravam koristiti MH za vege,a HPS za cvjetanje) žarulju moram koristiti za ovaj prostor
-koliko biljki mogu imati u ovom box-u
-dali je dobar raspored ventilatora,svjetla itd.
-ako nešto fali ovom boxu,bio bi zahvalan da mi kažete

hvala unaprijed!!! :D
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
na te dimenzije bi išla recimo 250W lampa + eventualno cooltube, ovisno o temperaturi u boxu.
ova dva venta lijevo za ispuh, a ne za usis. možda ih još malo podignuti, ovisno o visini lampe.
desni vent, staviti da bude usis zraka, spustiti ga blizu dna boxa.
a koliko biljka u box?
hmm...pa ovisi kolike su ti ambicije...u početku, na klijanje ih staviš 20, pa kad proklijaju, ak sve proklijaju, drži ih sve u vegi do cvjetanja, s tim da radiš neki lagani lst, ne previše, a opet, da i grane dobivaju nešto više svjetla. nakon prebacivanja na cvjetanje, kad pokažu spol, ostaviš recimo najboljih 4-6 biljaka, ovisno o tome koliko su narasle u vegi. možeš više, možeš manje...
sve je to individualno, ovisno o veličini biljaka.
nadam se da sam pomogao...
aj sad nek se još neka iskusnjara javi i udijeli još koji savjet. :)
 
08.03.2011
13
0
0
29
ee daa gledao sam neki uzgajaju u kamenim kockama i stavljaju granulat oko toga jeli to bolje od zemlje i koliko se onda to često zaljeva?
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
Amonik je napisao(la):
ee daa gledao sam neki uzgajaju u kamenim kockama i stavljaju granulat oko toga jeli to bolje od zemlje i koliko se onda to često zaljeva?

neznam na sta mislis al pretpostavljam da je neki hydro u pitanju..

inace mislim da je za onoliki box dovoljan hps od 150w, jer 250w ce ga grijat jako jako, i overkill je cisti na 1/8 m^2...

i ventove mozes radije stavit auspuh vise pri vrhu boxa, a ulaz pri dnu, i razmisli kakvu
ces rupu izrezat i kako ces to izvest, jer bi moglo bit problema ako npr. nezelis drzat box
u potpunom mraku...
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....ma nije tak strasno al netreba bas trpat.....ja sam u svoj box 45x55x95 uguro 250W u CT i za sad radi savrseno ali mislim da bi 150W bilo dovoljno i u taj prostor mu onda netreba CT......

....a kaj se tice biljki, ja bi rade 4 pa ih posteno izvegetiro i LST-rao i onda na cvjetanje da od tog nakraju bude nesto jer nije to tak veliki prostor pa da te u prosjeku 2 biljke imaju prostora za rast....

......meni je zao kaj svoje biljke nisam duze vegetirao (jbg sranje sa svjetlom) pa sad imam 40 cm praznog prostora u vis......al bar se zna za drugi put....
 
18.03.2011
1
0
0
35
Znam da sam padobranac i sve to al imam prostoriju u potkrovlju kuće u kojoj ima više prozora koji pružaju svjetlost i sunce dok ih god ima. S obzirom da je prostorija više poput staklenika moje pitanje je jel bi se biljke mogle uzgajat unutra u posudama bez ikakvih dodataka(sijalice, ventilacija...), recimo maximalno prirodnim putem ili je to gubljenje vremena pa da ipak napravim box?
 

euforija

Aktivan Član
24.05.2008
358
54
0
35
Probaj pa vidi kak ce rast, ventilacija ti treba u svakom slucaju, ak nis da roka samo po bilju
To bi idealna solucija bila za kasnije izbacivanje u prirodu,
ak os do kraja indo odradit bolje da boks sklepas..
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ili autoflowering sorte...
Moglo bi,nebi bio prvi koji tako uzgaja,ali o kvaliteti nečemo.
Ventilacija i nije neophodna,osim stajačeg ili stolnog ventilatora da ti se malo njišu biljkice i da ih baš ne prži :sun2: kroz staklo.
Edit:
Ako nije direktno sunčevo svjetlo,nemoj ni pokušavati...dakle,krovni prozori su ok,ali sve ostalo ne valja.Mora direkt svjetlost dolazit do biljki.
 
14.03.2011
23
7
0
41
par sitnih pitanja:

1. ako slažem pc grow box, čime da lijepim foliju/stvari? silikonom? nečim drugim?
2. naišao sam na neku 'diamond' foliju, samoljepljivu folija koja može biti kao ogledalo ako se zalijepi na dovoljno ravnu plohu: dal bi to bilo dobro za reflektivni sloj?

hvala i pozz
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Diamond folija je dobra, ali moras paziti da ti ne stvara "hot spot". Jer ti moze sprziti biljku. Najbolje su bijele mat PVC folije. Ja sam svoju lijepio ljepilom. Takvo ljepilo mozes kupiti u ducanu s bojama i lakovima.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
WRONG!
Ogledalo!? Diamond folija nije kao ogledalo. Mylar folija je takva i ona je također odličan izbor.
Ako se radi o diamond foliji iz nekog online grow shopa (nećemo imenovati-protivno pravilniku) onda je to odlična stvar i neće ti to stvarati hot spot.Ravna reflektirajuća folija kao što je alu folija vrlo lako stvori hot spot.
Bijela pvc folija je u svakom slućaju odličan izbor jer sigurno neće bit hot spota,ali ima nešto slabiju refleksiju.
Sve to već piše u ovoj temi,a što se ljepljenja tiće-iskoristi maštu.
 
18.03.2011
2
0
0
35
imam tavan na kojem sam mislio zasaditi 4 sjemenke, nema uticnice gore, samo 1 kabal, 1 sijalica, ali planiram neke lampe na baterije ili nesto slicno, da me ne izofiraju roditelji kada bih produzni kabal provlacio gore i sl..........a nema prozora gore, nema ventilacije, gore je trenutno mracno, nije vlaga, sobna temperatura....... Kako bi mogao skontat ventilaciju ??
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
THC-Family je napisao(la):
imam tavan na kojem sam mislio zasaditi 4 sjemenke, nema uticnice gore, samo 1 kabal, 1 sijalica, ali planiram neke lampe na baterije ili nesto slicno, da me ne izofiraju roditelji kada bih produzni kabal provlacio gore i sl..........a nema prozora gore, nema ventilacije, gore je trenutno mracno, nije vlaga, sobna temperatura....... Kako bi mogao skontat ventilaciju ??

odmah zaboravi na ideje sa baterijama, jer ako bi ti primjetili produzni, primjetili bi i da punis 12 akumulatora dnevno..
ako ima svjetlo ima struje, samo nediraj to ako nemas pojma.
ventilaciju sredis tako da nadjes/napravis rupu u zidu/krovu, gurnes u tu rupu ventilator (eventualno cijev u kojoj je negdje vec vent).
stealth grow je jako tesko odradit kad moras pazit i na vlastite ukucane....
ukratko imas puno za ucit, radit, i stedit pare.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N
18.03.2011
2
0
0
35
gargamel je napisao(la):
odmah zaboravi na ideje sa baterijama, jer ako bi ti primjetili produzni, primjetili bi i da punis 12 akumulatora dnevno..
ako ima svjetlo ima struje, samo nediraj to ako nemas pojma.
ventilaciju sredis tako da nadjes/napravis rupu u zidu/krovu, gurnes u tu rupu ventilator (eventualno cijev u kojoj je negdje vec vent).
stealth grow je jako tesko odradit kad moras pazit i na vlastite ukucane....
ukratko imas puno za ucit, radit, i stedit pare.
sta bi bilo najbolje da uradim za rasvjetu ??? :/
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
THC-Family je napisao(la):
sta bi bilo najbolje da uradim za rasvjetu ??? :/
reko sam ti da imas jos puno za ucit... nemoj se durit, ali poplava vas ima svake godine u proljece,
svi sa postom "imam sobu/njivu, daj mi recite korak po korak sta da radim"...
ima sto stickya po forumu, citaj to, dok sve prodjes, skupit ces i pare...
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
gargamel je napisao(la):
reko sam ti da imas jos puno za ucit... nemoj se durit, ali poplava vas ima svake godine u proljece,
svi sa postom "imam sobu/njivu, daj mi recite korak po korak sta da radim"...
ima sto stickya po forumu, citaj to, dok sve prodjes, skupit ces i pare...


:respect: :respect:
 

zapadnaZGbaraba

Aktivan Član
17.04.2011
70
16
0
34
Ljudi trebam sugestije, pomoć i sve što može pomoći kako bih ovaj box na slici složio što bolje za dugotrajno growanje 3 biljke u vegetaciji i cvjetanju istovremeno.

Evo slike "projekta":


Uploaded with ImageShack.us

Sad sam skonta da je na legendi kriva boja za 120mm ventove, jbg mora da postajem daltonist ili :smoke18:

Crne debele linije ukazuju fiksne poprečne police dodatno izloriane preklapanjem folije da nepropuštaju svjetlo

E sad da probam sve navesti..

Dimenzije 60x80x240 cm sa dvojim vratima, koja dijele prostor za vegu (od visine 140 cm do 240cm) i cvat (od dna do visine 140cm)

Sve unuta obloženo sa folijom za auto stakla
Dimenzije prostora za vegu 60x80x70 - 40cm čistog visinskog prostora za biljke
Dimenzije prostora za cvat 60x80x140 - 90cm čistog visinskog prostora za biljke
Box će biti izrađen od debljeg i težeg drveta cca 5 cm kao i leđa zbog manjih vibracija

5 kom 80mm Spire vent - upuh - montiran sa vanjske strane leđa ormara, podložen diht spužvastom trakom za kanuf u kontaktnoj površini sa drvetom, spojen na 5V

5 kom 120mm Spire vent - ispuh - montiran sa unutrarnje strane leđa ormara podložen diht spužvastom trakom za kanuf u kontaktnoj površini sa drvetom, spojen na 7V

14 kom Flourescentna cijev 765 ili 865 (ako nađem) 18w cca 60cm

4 kom Flourescentna cijev 827 18w cca 60cm

125 fi CT za 400W HPS, uključujući prigušnicu i upaljač za 400w

1 kom 125 fi cijevni vent Spiel za hlađenje CT

Atx napajanje 400W za pogon ventova

2 timera

1 lopov sa tri utičnice

3 produžna - 2 koji će struju dobivat po naredbi tajmera i jedan za konstantno napajanje

Biljke će biti ručno podizane da bi bile što bliže stropnom svjetlu, dok će se ove sa strane paliti kada biljka dosegne potrebnu visinu :)
Sva struja će biti razvučena sa stražnje strane ormara od prostora za elektriku do potrošača

Posude za bilje u fazi cvjetanja će biti kocke 25x25x30 cm visine

Namjera je radit lst na biljkama.

E sad pomažite kako god znate i umijete..

Da li je previše ventilatora ili premalo i da li su dobro postavljeni te dali je zadovoljen protok?

Jesam li nešto bitno izostavio?

Sa izradom boxa krečem sredinom mjeseca pa pomagajte :callyou:
 

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
Hehehe dobar si barabo :thumb:

Vjerojatno nečeš vjerovati ali o istoj stvari sam ja razmišljao proteklih dana. Doduše ne tako detaljno kao ti jer ja nemam mogućnosti za to u bližoj budućnosti ali vrijeme će doći kad tad.

Očito te veličina prostora hebe ( kao i većinu nas) pa se pokušava iz minimalnog izvući maksimala. Znači s ovim dobijaš neprekidan krug tj svaka 2 i po mjeseca harvest sa respektabilnim biljkama. Idealno bi bilo uključiti još jedan sličan prostor, nešto manjih dimenzija u kojem bi se držala majka te prostor za klonove. Onda bi to bio posao, no teorija je jedno a mogućnosti drugo, u potpunosti te razumijem.
U tehničke detalje neću ulaziti jer još uvijek sam ja zelen u ovome, nek ti tu ovi iskusni groweri uskoče i pomognu.
Ali evo moje mišljenje, čisto laički. Rasvjeta mi se čini prebrutalna naspram ventilacije. Neznam šta će ti neonke u cvjetajućoj prostoriji uz HPS 400w na 0,5 m2, pogotovo što planiraš raditi trening na biljkama. Ventilaciju bih svakako pojačao, manje ventova ali kvalitetnijih s većim kapacitetom. Također ti treba svakako vent za cirkulaciju zraka unutar prostora, kako za vege tako i za cvjet. No sve u svemu jako dobro zamišljeno, čak i odlično.

Inače ideja kao ideja je odlična, nadam se da češ uspjeti pokrenuti taj projekt pa da se može prepisati u budućnosti. Bravo, rep + od mene i sretno. Uglavnom izvještavaj kada stigneš o napretku.