Crna Gora nezavisna samo ceka da joj ga neko utjera!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
E slone slone svaka ti je ka njegoseva (-:


Samo sto Hrvatska barem primorje ima bolje zakone o ocuvanju kulturne bastine. Na primjer u hrvatskoj se ne smiju graditi apartmanski kompleksi na samom moru i zgradurine dok kod nas je tek taj zakon uveden. Naravno kad se sve vec izgradilo.

Takodje jos nisam cuo da Hrvatska prodaje stare objekte muzejske vrijednosti. Tip tvrdjava i slicnog. Mozda grijesim.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Ma meni onaj otok sta prodaju, iako je prazan skroz, na njemu stjena i 3 bora.. svejedno znaci vise nego sve tvrdjave na svijetu.. To je nas otok.. od naroda.. tj svaciji i nitko te nema pravo prodat.. kao sto nebi smio prodat ljudsko bice.. Tu su nasi pra oci odmarali, barili cehinje i lovili ribu.. Zelim da to rade i nasi unuci!!!!
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
genjo htio sam jedan tekst povodom ove cijele price mozda je mnogo ipak je ovo relax sajt,ali andrej nikolaidis je fino opisa stanje na nase primorje,mozda si cita ali ako nisi nije zgoreg.brisi slobodno ako je offtopic ili sl.elephantor je moj choek!

Sirotinjska raskoš



Ulazak u crnogorske primorske gradove pretvorio se u traumatično iskustvo. Čovjek krene na more, tražeći čistoću kamenjara, miris makije i plavetnilo mora, a nađe se prestravljen monstruoznim građevinama, koje su lišene ljepote, smisla i građevinske dozvole. Ružno i nelegalno, prvo je što vas dočeka na ulazu u naša turistička mjesta. Ružne su kuće u koje se primaju turisti, ružne su gužve, napokon i sama masa turista koja se ulicama primorskih gradova kreće kao kolona mrava; besmislen je koncept masovnog turizma koji u Ulcinju i Budvi proživljava svoju terminalnu fazu, neku vrstu dekadentnog sirotinjskog baroka; nelegalno su podignute kuće, u kojima nelegalno, bez prijave i plaćene boravišne takse, borave turisti.
Ovo što imamo u Crnoj Gori, estetika je sirotinje. I navodna raskoš koja niče, raskoš je sirotinje. Sve su to nataložene generacije neimaštine, svemu je tome glad u temelju. Glad koja se pamti, koja se pretvorila u glad da se zgrabi, šklapi, zakuči još, dok se može. A to što se zgrabi, da se gurne u se, na se i poda se.
Svi se crnogorski primorski gradovi polako ali sigurno stapaju u jedan. Predjeli makije i pusti krajolici nestaju pod gusjenicama bagera. Najljepši djelovi našeg primorja su oni gdje graditelji još nisu oposlili svoje. Ono što je ostalo van domašaja njihovih investicionih planova, jedina je ljepota koja je na Crnogorskom primorju preostala.
Crnogorske kućerine mogu fascinirati jedino one koji su odrasli u stepi. Ako ste se podigli u Sibiru, gdje vam je najbliža zgrada bila na dva dana vožnje vozom, bićete fascinirani svakom građevinom, pa i ovim crnogorskim. Ali da li neko zaista misli da crnogorska novogradnja može fascinirati zapadnog gosta, koji stiže iz deset vjekova starih gradova? Ako je Crna Gora imala šta da ponudi čovjeku sa zapada, bio je to prostor. Ovdašnji prostor bespovratno je uništen, jer je popunjen arhitektonski, estetski i istorijski bezvrijednim građevinama. Gdje će nadalje graditi u našim primorskim mjestima? Uskoro će se, kao u brazilskim favelama, umjesto placeva prodavati ploče već gotovih kuća, da novi vlasnik zida nad glavom staroga.
Ovdje su sitnosopstvenički interesi i sirotinjska filozofija trijumfovali nad elementarnom logikom. Koja glasi – dok imate prostor, imate šansu. Sada na primorju ne da više nema šanse za razvoj, nego nema ni vazduha: ljeti se bukvalno ne može disati. Ono što se podiglo, nije šansa, nego teret. U jednom trenutku doći ćemo, božemioprosti, do zaključka: najbolje čemu se može nadati crnogorski turizam jeste novi zemljotres.
Putnik prilazi Budvi, kroz još očuvanu ljepotu Paštrovića. Stvari stoje dobro i na prilazu Ulcinju - sa svoje desne strane putnik vidi čisto more i zelenu obalu prekrivenu jedinstveno lijepom mediteranskom vegetacijom. Ekstravagantne kuće zavode posmatrača – najupečatljivija od njih svakako je vila na samoj obali, čiji je vlasnik, kažu mještani, Roman Abramovič, simpatični Rus i vlasnik nesimpatičnog ali uglavnom efikasnog F.C. Chelsea.
Paštrovići su budvanska, Kruče su ulcinjska Toskana: sa obje strane puta pitomi krajolik koji je ljudski rad oplemenio, za razliku od ostatka Ulcinja i Budve koji su žrtva tragične činjenice da su ljudska bića obdarena rukama i, kako nesreća nikada ne dolazi sama, još i potrebom da te ruke uposle. Lijene ruke su đavolova igračka, kaže jedna protestantska poslovica. Kada vidite što su vrijedne ruke napravile od Ulcinja i Budve, tih pobačaja koncepta neimarstva, nužno se zapitate nad mudrošću te umotvorine.
Da: na prilazima našim turističkim centrima krajolik je lijep. Što će samo pojačati traumu ulaska u grad. Ljepota nas, uostalom, uvijek razoruža i opije - čovjek obuzet ljepotom biće prva žrtva gadosti koja se iza te ljepote valja, prva žrtva ultimativnog pasjaluka koji, u svojoj sklonosti da očigledne stvari skrijemo gustom šumom jezika, zovemo život.
Naličje neobuzdane gradnje najuočljivije je na modernim tržnicama robova.
U Ulcinj se ulazi kroz špalir fizičkih radnika koji stoje sa obje strane bulevara, stoje i čekaju da ih neko pokupi i odvede na neko gradilište gdje će zaraditi svoju bijednu dnevnicu. Prizor je nesvakidašnji: gomila ubogih, odrpanih muškaraca stoji kraj puta. Svako malo zaustavi se automobil, debela ruka iz vozila mahne, radnici joj prilaze i, poslije nekoliko razmijenjenih riječi, odlaze na gradilište. Ljudi su roba – uvijek i svugdje, samo se to na Pigalu i u Crnoj Gori vidi jasnije nego na drugim mjestima.
To bijelo roblje u plavim kombinezonima okosnica je crnogorskog zimskog turizma. Oni su jedini gosti zimi. Potom će doći ljeto, kada se, našem turizmu hvala, kao gosti u vlastitim gradovima i kućama osjećamo – mi sami.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Super!

Ja vjerujem da postoji razlog zasto si bas sad postovao taj tekst u ovom trenutku kad bas krojimo jednu ideju. Kad se malo razbistri voda ideje kontaktirat cu te.
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
e brake moje crnogorske
živio sam i u i van crne gore
svuđe ima mafije
ali samo crnogorska dozvoljava gradnju na samom kraju plaže sv.stefana

znači kraj plaže to jest pijeska i odma 6 spratova..ccc

ali volim crnu goru i vazda ću je voljeti
i ranije sam viđeo ovaj post,ali nisam htio ništa da odgovaram
mislim da je to genjov gnijev na situaciju koja nas dugo guši

po meni nije nikako smiješno jer potičem neđe oko klitorisa na slici
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
Vutragenjo je napisao(la):
Super!

Ja vjerujem da postoji razlog zasto si bas sad postovao taj tekst u ovom trenutku kad bas krojimo jednu ideju. Kad se malo razbistri voda ideje kontaktirat cu te.

Genjo milo mi je da te je tekst. pogodio dje treba to mi je bila namjera...ja sam raspolozen za svaku akciju sa ljudima koji znaju sto treba...mora se zastitit ovo malo zemljice lijepe...
pozdrav balcan smoke i genjo
 

didjilidoo

Aktivan Član
09.05.2005
64
0
0
36
da,ta mamula i sta oce od nje da urade... prosto uzas-nevjerujem! treba neke prosvjede tamo ak im padne na pamet to u praksu...
zabljak,pa kako te moglo uvrijedit to, ajde neke zene da je uvrijedilo-> hahaha pa da vidimo ko nije nacionalista haha.... ;)
sala afkors,meni slika presuper,pozelih bit iz te pripizdine hahaha,sad sam vec neukusan,al ak se jos nisi uzrujo,onda nisi nacionalista. :) ne,al stvarno ponosio bi se tom slikom da je to moja drzava,ljep je to jedan dio tjela! mi kao imamo izgled nekog zmaja,al meni to zakrzljalo i nakaradno izgleda kad se tak pogleda.
kako je inace sa cijenama->stan najam,cijena, u podgorici,cetinju?standard zivota,nisam bas upoznat,no ne djeluje najpovoljnije za nas obican narod po tom sto kazes vutragenjo.
 
05.06.2008
12
0
0
35
a sam iz Crne Gore i obozavam Crnu Goru, i ne mogu da shvatim da se neko iz Crne Gore naziva srbinom ali isto tako moram da priznam da je sramno ovo sto se radi u CG sa prodajom nekretnina ... a da ne govorim sto ima vise rusa nego crnogoraca... tako da , svako je u pravu na neki nacin :)

dzidza je svuda ista (otprilike) tako da nema svadje :)
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
svakoga treba poštovati kako god se on osjećao
bez toga nema normalnog komuniciranja
ja sam crnogorac ali poštujem svakog iz crne gore ako zaslužuje poštovanje
osjećao se on srbinom hrvatom albancem ili muslimanom
nema nikakve veze sa tim kakav je čovjek
jer govna svuđe isto smrde:hippy:
 

Weed Killah

Aktivan Član
13.01.2006
318
22
0
balcan_smoke je napisao(la):
svakoga treba poštovati kako god se on osjećao
bez toga nema normalnog komuniciranja
ja sam crnogorac ali poštujem svakog iz crne gore ako zaslužuje poštovanje
osjećao se on srbinom hrvatom albancem ili muslimanom
nema nikakve veze sa tim kakav je čovjek
jer govna svuđe isto smrde:hippy:

potpisujem...
 

tatin

Banned
Banovan
24.08.2010
33
3
0
57
Vutragenjo je napisao(la):
small_is_beautiful.jpg

Paśa pogani, ovo ti je majka na sliku, aj reči da nije
 

tatin

Banned
Banovan
24.08.2010
33
3
0
57
svoju patolosku mrznju prema crnoj gori lazni srbi iz crne gore (a ustvari crnogorci) maskiraju cesto pricom o naravno postojecim mnogim losim stvarima u majci nam crnoj gori. Ne dajte da vas zavara to, jer to stanje ih u dusi veoma raduje. To su ljudi koji se izdaju za srbe a cesto sebe nazivaju PRAVIM srbima, nazivajuci srbe iz srbije prasadarima, seljacima, gedzovanima i slicno. To je paradoks da srbi iz srbije bracom nazivaju upravo ove izrode koji ih vrijedjaju a ne nas, obicne crnogorce koji ne mislimo da smo bolji od srba, ma ni gori, kunem ti se. Braca smo naravno i hrvatima i muslimanima i ostalima, a srbi iz crne gore samo sebi. Tuga... Sveti ih je petar prokleo i neka je, te pogani i glib ljudski. Evo detalja iz pravilnika:

10. Bez političkih i verskih tema!
Strogo je zabranjeno pokretati političke i verske teme! Svaka rasprava na nacionalnoj, verskoj i političkoj osnovi biće momentalno obrisana! Ovo je forum namenjen korisnicima sa prostora bivših Jugoslovenskih država i molimo Vas da to poštujete, a svoje emocije iskaljujte na nekom drugom mestu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura

tatin

Banned
Banovan
24.08.2010
33
3
0
57
Vutragenjo je napisao(la):
Nije ovo moj forum i valjda ja mogu iznjeti svoje misljenje iako sam administrator. Moram li vazda gutati pljuvacku. Pa dobro vecinom vremena moram ali ponekad zelim i ja da kazem sto mislim...Ipak ti zivis na sjeveru i nisi u centru zbivanja i ne vidis kako se rusi razbacuju sa parama a nasi rade kao kuvari 12 sati dnevno a zaradjuju 200 eura mjesecno. Politicari samo obecavaju a siromasni postaju sve siromasniji jer standard raste a plate ostaju iste. Kad sam rekao da joj ga neko utjera mislio sam bas na to! A da ces naci nekog ko voli crnogoru kao ja to sumnjam!

Crna Gora je najljepsa zemlja na svijetu tu nema sumnje (u poredjenju na kolicinu ljepote na tako malom prostoru). Ali sta mi da radimo sa tom ljepotom? Jel znas da oce da grade branu na tari? Zar te to ne nervira? Tara je inace drugi po velicini kanjon na svijetu odma poslije kolorada.

Ja nisam protiv prelijepe crne gore i crnogoraca nego protiv politike, mafije i korupcije.
Sacuvajmo prirodu to je sve sto ja zelim da kazem. Prokleti novac samo ce donjeti jos vise korupcije i siromastva. Osim ako se crnogorci ne osvjeste kao i nadam se svi narodi svijeta. Da nam se Njegos ne prevrce u grobu sto radimo od kulturne bastine. Eto rekoh svoje ako ti bas smeta obrisacu ovaj post ali eto ne mogu ga izbrisat iz tvoje glave pa zato izvini ako sam te uvrijedio.


[YOUTUBE]VsRQZwdTkgg[/YOUTUBE]

slaga si pogani da ces obrisat post
 

tatin

Banned
Banovan
24.08.2010
33
3
0
57
http://img828.imageshack.us/img828/7616/vutragenjo.jpg

evo malo citata vutragenjovih koje cu iskoristiti jer su od administratora - njegovi su, samim tim i ja moram biti u pravu :) po koju rijec sam ispravio

" Nije ovo moj forum i valjda ja mogu iznjeti svoje misljenje iako NIJESAM administrator. Moram li vazda gutati pljuvacku. Pa dobro vecinom vremena moram ali ponekad zelim i ja da kazem sto mislim..."

"Ko god bi se uvredio nek mi odje dodje :biTch:"

"Pa da nije zalosno mozda?

Jednostavno dobro je ispalo a na Vrancu vinu NIJE mozda bas zato je napravljeno kao subliminalne poruke. Mozes ih samo malo dotjerat i ispadne to"

"Ja nisam protiv prelijepe crne gore i crnogoraca nego protiv politike, mafije i korupcije." - nijesam ni ja protiv tebe, krv suzani pio hehehe
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Nije dobro,nije dobro :(
Predlažem da se ovo sve komplet izbriše.
Ovaj forum ne bi trebao biti mjesto za rasprave ovoga tipa.
250px-Peace_symbol.svg.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.