Curing metoda s higrometrom

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Velicanstveni

Član šumske uprave
22.04.2013
379
981
93
Evo, skupio sam dosta materijala i sastavio jednu kvalitetnu temu za koju smatram da itekako nedostaje našoj zajednici. :)

Većinu muku muči sušenje marihuane. Najjednostavniji postupak sušenja i curinga odjednom je nabavka i korištenje higrometra. Po trgovinama ima raznih higrometara a nama najprikladniji bi bio manji digitalni higrometar koji svojom veličinom može stati u staklenku. Najkvalitetniji koji se trenutno nalazi na tržištu je Caliber IV higrometar za sušenje duhana, no i ostali posluže. S ovim postupkom ćemo preskočiti jedan mali period sušenja marihuane na otvorenom, pa krenimo redom.

Ova metoda je poprilično učinkovita za početnike, one koji maksimalno žele povećati kvalitetu finalnog produkta u kratkom vremenu i one koji žele kvalitetan produkt svaki put bez ikakvih nagađanja.

Ovo je vrlo jednostavan i učinkovit postupak:

Skinite biljku, istrimajte kako vi to želite, ali kako bi ovaj postupak bio lakši nikako ne sušite do trenutka kada grančice pucaju na savijanje! Time ćete možda već pretjerati sa sušenjem! Skinite ih sa sušenja dok grančice još uvijek imaju svoju fleksibilnost pod uvjetom da su vrhovi vidljivo i na dodir suhi izvana. Ovo vam je isto tako savršena prilika za prikupljanje prvoklasnog hasha s cvjetova koji se inače izgubi tokom curinga u staklenci.

Stavite vrhove u staklenku, skupa s higrometrom (u mom slučaju Caliber IV, Ebay 23€).

Potom pratite očitavanja higrometra:

+70% RH - prevlažni vrhovi, mora se vratiti van na sušenje otprilike 12-24 sata.
65-70% RH - vutra je gotovo u "curing zoni". Do optimalne vlažnosti može se dovesti otvaranjem poklopca na 2-4 sata.
60-65% RH - grančica puca pri savijanju, hedovi su ljepljivi na dodir i stvrdnjavaju se (curing).
55-60% RH - pri ovoj vrijednosti mogu se spremiti na duži period (3 mjeseca i više) bez opasnosti od pojave buđa/plijesnji. U ovom stadiju hedovi će nastaviti s curingom.

Ispod 55% RH - relativna vlažnost je preniska da bi se nastavio curing proces. Hedovi su na dodir krhki. Jednom kad dođete do te točke, ne možete više ništa učiniti. Dodavanje vlage neće ponovno pokrenuti proces curinga; samo ćete finalni produkt učiniti vlažnim. Ako kojim slučajem izmjerite rel.vlažnost nižu od 55%, ne paničarite. Pročitajte onda ispod:

Očito je da produkt treba vremena da se "oznoji" u staklenci. Kao takav, točna očitanja se neće prikazati za ~ 24 sata pod pretpostavkom da su cvjetovi u optimalnoj curing zoni. Ako radite curing kako biste spremili produkt na duži period, dajte vrhovima 4-5 dana da ostoje u staklenci kako biste dobili točna očitanja rel.vlažnosti. Ako je produkt još uvijek dosta vlažan, očitanje od +70% RH će se pokazati u svega nekoliko sati. Ako vidite da se RH podiže ~1% po satu, pomno pratite produkt jer je vjerojatno prevlažan. Tada ga morate vratiti na sušenje još malo.


Neke smjernice kako koristiti ova upustva:

Nakon skidanja i trimmanja biljaka, sušenje se odvija u prostoriji s 45-55% relativne vlažnosti pri temperaturi od 21-24°C, na mjestu gdje je relativan mrak i prozračnost. Pri takvim uslovima dovoljno je sušiti 3-4 dana da bi hedovi na dodir izvana bili suhi, a grančice još uvijek savitljive.
Tad je vrijeme da ih skinete i stavite u staklenke s higrometrom. Vlažnost se eventualno tada popne na 65-72%. Ako je iznad 70%, izvadite gornje vrhove da se još malo suše. Važno je da ostavite poklopac otvorenim dok se vlažnost ne izjednači s rel.vlažnosti prostorije. Nakon toga počmite češće zatvarati kako biste vidjeli na koliko % RH se stabilizira produkt.


Kako spustiti RH u staklenci s obzirom na višu rel.vlažnost prostora?

Nakon sušenja, i stavljanja u staklenku probate postići relativnu vlažnost oko 62% ali vam to ne ide od ruke jer je RH prostorije gdje radite curing iznad 75-80%.

Evo kako uspjesmo dovesti do curinga:
1x staklenka zapremnine +3 litre
1x pola kilograma riže
Četvrtina staklenke napunjena vrhovima
2 papirnate vrećice (za kruh, voće, povrće)

Stavite rižu s papirnatim vrećicama u pećnicu.
Zagrijte pećnicu na 250°C (45min do 1sat). Ideja je da ih isušite što je više moguće.

Čim ih izvadite iz pećnice, stavite vrećice i rižu u staklenku i pustite neka se sve skupa ohladi.

Ok, sad sve izvadite nazad iz staklenke. Otvorite 1 vrećicu i dodajte u nju svu rižu. Postavite otvorenu vrećicu u staklenku da stoji uspravno. U drugu vrećicu ubacite vrhove, zatim smjestite tu vrećicu unutar vrećice s rižom tako da je vrećica iznad riže. Stavite higrometar između vanjske vrećice i stakla tako da možete očitati vrijednosti. Zatvorite staklenku. Bit će vam potrebno dosta upornosti da postignete krajnji rezultat, no idite polagano i uspjet ćete.
Dok ciljamo tih 62% RH, kad se higrometar podigne na 60% vratite vrhove u curing staklenku koju ste namjenili ranije za curing proces. Ako je potrebno vratite nazad u staklenku s rižom da postignete 60% RH. Ponovite koliko god je potrebno. Higrometar će početi od vrlo niske rel.vlažnosti unutar staklenke s rižom(mislit ćete da je suhp) ali će se dizati kako bude očitavao stvarno stanje vlažnosti vrhova.

Nije nimalo teško ako počmete s 72% RH od sušenja doći do savršenih stablinih 62-63% RH u staklenci. Samo je bitno ponavljati proces naveden iznad.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
idealno je da vutra bude na otprilike 55% RH zato jer bolje i ljepše gori ako se puši čistak, a i bolje je za dugotrajno spremanje, ako je vlažnija s vremenom dobije težak miris, počne se kvariti...

meni je OG trenutno na 57% i gori savršeno, a i miris i okus su predobri.

tutankhamon mi se malo previše osušio, bio je na 50% i nije dobro gorio, bio je lošiji okus i greblo je za grlo. stavio sam malo korice od jabuke na 2 sata u teglu, nakon što sam izvadio koru pustio sam da odstoji 12 sati da se vlaga izjednači i ponovo izmjerio, sada je 56% i razlika je više nego očita, puno je bolji dim...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mars1987

Velicanstveni

Član šumske uprave
22.04.2013
379
981
93
Može se staviti i korica od jabuke, kriška limuna ili kriška krumpira. No, većinom kad pretjeraš malo je teže to vratit u curing zonu. Zato je početnicima preporučljivije držati oko 60% RH da ne presuše.

metal ti si iskusniji pa znaš što radiš. :) Valja uvijek biti na oprezu. Iovako se s vremenom kako trošiš vutru i otvaraš staklenku prozračuje i kad tad će doći do tih 55% RH. Zato je najbolje ako ideš spremati svoju vutru na duži period dovesti do 55%, vakumirati, ili što god pa spremiti.