Grijanje box-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ekipa, meni je boks u vanjskoj drvenoj kučici, temperature par stupnjeva nego vanjska.

To znači da boks usisava zrak temperature oko 5-10C – hladno!

A gdje da meni termostat mjeri vrijednost temperature, za ovu foliju?

Da senzor stavim negdje u visinu jednog pota ili?

To mi je nejasno, jer uopće ne znam kakvu promjenu temp očekujem.
Trenutno mi cirkulira zrak iz boksa nazad u boks, tj ispuh je vraćen blizu upuha, pomješan sa pola svježega, radi očuvanja temperature. I to nije baš super solucija, jer u krošnji bude i do 26C, a na samom dnu 14-15C, pogotovo ovaj tjedan.

I smrdi, iako imam filter! Ne jako, ali ja osjetim o čemu je riječ.

Sad bi to prepravio, ispuh bi bacio van iz drvene kućice da se riješavam mirisa i zraka iz boksa, a ovaj grijač bi trebao direktno grijati potove.

Testirat ću danas jel ta folija uopće može pridonijeti u povećanju temperature u cijelom boksu, ili će samo zagrijavati potove.

Lako moguće da na 10cm od dna bude hladno, da na 50cm bude 25C (od grijanja panela), ali da potovi i korijen budu topli.
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.145
358
Ja sam svoj stavio između pota i pločice, i drži mi pločicu na 20°C. Super funkcioniše za sad. Al opet, tvoja je situacija drugačija. A da probaš na usisu stavit cijev 100 promjera, dugu 15-20cm, i u nju da ubaciš onu malu duguljastu sijalicu sa žarnom niti, od 25w, i da ti to bude grijač na usisu, neće puno trošit, a moglo bi pomoći s tom folijom.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Probao,nista specijalno, puno lakse mi je ovako da je ispuh blizu usisa pa usisava topao zrak.

Evo testiram,upravo stavio plocice na foliju.
 

Prilozi

  • IMG_20211201_172906.jpg
    IMG_20211201_172906.jpg
    560 KB · Pregleda: 45
  • Sviđa mi se
Reactions: Infinity

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Eto na, pa kad se sloze plocice i teret, tek onda grije. smiley9934

Ugl, mjerim na mjestu drugog pota sa lijevo, izmedu plocica i stiropora koji sluzi da digne tu biljku.

Gasi se na 30, pali na 25.

Nisam siguran jel to previse, tj jel 30 bude bas supstrat,pa mjerim sa dva termometra.
Cool stvar, jako dugo je toplo dok se pogasi.
 

Prilozi

  • IMG_20211201_195024.jpg
    IMG_20211201_195024.jpg
    702,6 KB · Pregleda: 44

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.958
163
Tako sam ja zvao da reklamiram kako folija ne radi, tj. ne grije uopšte da bi posle skužio da mora biti nešto preko nje :upiii:
Inače foliju hvalim na sva usta. Box mi je slično kao i tebi, u garaži gdje nema nikakvog grijanja i sa folijom i sijlicom sa užarenom niti bez frke izguram grow zimi.
Biljka može podnjeti nižu temperaturu ako joj je po korjenu toplo
 
03.02.2021
33
51
18
36
Planiram da u slucaju nuzde zarotiram izduvni vent i da ga stavim na donju rupu, pa da vuce topao vazduh na dole i preko sijalica, a i nece mi polivati hladniji preko saksija. Foliju sam porucio jos prosle nedelje i nije stigla. Dostave mi je vec preko glave.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Jučer spojim foliju, držim ju u rukama, reko šta će ovo grijati, uzalud bačene pare.

No tek kad je na ravnome i ispod terete, onda grije.Ispod sam stavio foliju za zaštitu od sunca, gore naopačke keramičke pločice. Piše da folija grije sa 40-50 stupnjeva, a da na površini temperature nebi trebala prelaziti 31C – to bi trebalo biti gornja vrijednost za termostat da isključi.

Naravno, ovisi gdje stavim senzor. Pošto mi druga biljka mora biti na stiroporu radi toga što je niska, ja debil jučer stavio senzor između stiropora i pločice. Naravno da je zrak zaglavljen ispod stiropora i 35C je pokazivao samo tak. Jbg, glup sam.

Onda sam prebacio senzor između pota i keramčike pločice i to bi trebala biti najbolja točka za mjeriti temperature u ovom slučaju. Evo namješteno da se pali ispod 22C, i gasi na 26C, jutro je bilo 24C na senzoru, pod topao. Pratim dalje, namještam itd.
U panelu je i dalje 100w sijalica za žarnom niti kao grijalica, vidjet ću danas jel ju moram zamjeniti za slabiju.
 

HARD SOLUTION

BIO research and support
25.01.2021
243
1.013
93
@Bizzzo
Ja sam isprobao 400w, znas kako je kod mene 60x60x160
Jos je i box bez ventilacije, sve sam probavao od 25 do 31 stepen, ali 6 fanova 12cm PC, tuku na 10.5v, a i grijalicica je neka dobra, kupio na akciji 20veyra u marketu, 2 kom, da se nadje.
Samo sto se gasi svakih 12 sati, sad ce biti taman sto se kaze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.363
258
Pozdrav ekipa! :respect:

Uskoro pokrećem box u negrejanoj sobi u kojoj će temperatura biti oko 0 °C. Nakon razmatranja raznih opcija za grejanje, odlučio sam se growati autose tu na 24/0 režimu, te da ih greje HPS od 400w. Međutim, taj vanjski vazduh koji će dolaziti u box će biti i dalje prehladan pa razmišljam da ubacim pasivni upuh kroz cool tube u kom je lampa, te da HPS greje taj vazduh kako dolazi u box.

Ima li to smisla? Da li je neko probao nešto slično?

Hvala unapred!
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.363
258
@mester Soba je nekih 9 kvadrata, manje-više. Slabo je izolovana pa samim tim temperatura bude malo višlja u odnosu na vanjsku. Zadnji put kad sam merio temperaturu u njoj bilo je nekih 5 stepeni dok je vanjska bila -2, možda i manje. Računam da će biti dosta hladnije u narednih par meseci pa samim tim računam na ovih 0 stepeni u sobi.

Box je 100x70x180 i biće izolovan jako dobro. Trenutno je u nastanku i zidovi su od 2cm debele iverice i imaće još 5-8cm stiropora ili staklene vune, kako gde.

Ne znam na pamet jačinu turbine za ispuh ali mogu naći i tu informaciju, ako treba.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: HARD SOLUTION

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.330
7.042
258
Zanimljiva ideja, vrlo moguce da ce raditi, samo da spustis jos jedno crevo od lampe do poda da ne ostaje gore topao vazduh i/ili stavis turbinu na donju ulaz da izvlaci, malo kontra al trebalo bi raditi
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.363
258
Tako sam nekako i ja zamislio. Izduv pri dnu i flex crevo na cool tube da ga mogu nameštati negde dole gde mi odgovara.

Napisah gore pogrešno 100x80x180, prepravio sam sad na pravu dimenziju koja je 100x70x180. Ovde nisam još uračunao stiropor te će biti malo manji i od toga.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo and Palma

mester

Zelena za ljubav nekad bila si
Poznanik Foruma
15.09.2018
544
3.367
163
ja osobno bih izolirao tu prostoriju cijelu, tesko ce ti inace funkcionirati.. takav hps digne temperaturu za maks 10c..dakle ako rijesis izolaciju te prostorije, rijesio si i problem. i obrnuto.. sve ostale opcije su u teoriji prolazne, a u praksi svako rjesenje otvara novi problem.. trebas dovest temperaturu u cijeloj sobi do barem 15c - izolacija + uljni radijator pa onda dalje gledat parametre za uzgoj
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ovak ti ja imam:

Isti problem, temp u prostoriji skoro nula. Autosi na 24/0, ispuh mi se vraca skroz dolje do upuha, i cijela ta strana boksa je okrenuta u kut sobe.

To sam malo ogradio, i tu imam izolirani mini prostor od cca 1m3. I to dosta pomaze jer ostaje dio toplog zraka i usis to usisava.
S tim da imam veliku rupu gdje stalno dolazi friski zrak, tako da nije ustajao.Tj dvije rupe, da cirkulira.

Naravno puno ventilatora da odlicno raspuhuje zrak unutar boksa.
I podno grijanje.

Najniza zna biti 12C u dnu, ali je korijen topao od podnog.U krosnji je 23-26C.

Led panel i jedna od 100w sijalica da grije.
 

HARD SOLUTION

BIO research and support
25.01.2021
243
1.013
93
@Jolly Joker
U tom boxu hps 400w bez cool tube-a nije ni pozeljan, ideja ce ti raditi sigurno, medjut kad bude box u toj sobi, i temperatura ce biti veca,jer ce hps grijati barem 18 sati, i to ti je preporuka, nista preko, ubaci u sobu uljani radijator od 9 rebara i navij termostat na barem 15 stepeni pa pratis temperaturu u boxu, sa boxom ti nece ni padati ispod 10, tako da grijanje nece puno vuci, kupi mjerac pottrosnje pa ces i znati koliko, jos ako mozes kupi co2 bag i nista ne otvaraj.