HPS trikovi za manji racun?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
28.05.2011
13
0
0
32
Pozdrav

Ovako mene zanima dali je iko ikad uspio nekak smanit racun za struju?

Ja mislim da ce se svi slozit da je najveci neprijatelj unutrasnjem uzgajanju-RACUN ZA STRUJU..

Trenutno se mucim oko pc growinga tak da su ovo sve sam neki planovi za buducnost ali sam bio istrazivao solarne panele i napravio ugrubu racunicu..

Znaci za cca. 1 m2 growa- treba 2 m2 panela

Veci growing tu pada u vodu po mom misljenju, jer npr. da imas 2-3 m2 growa, treba ti 6 m2 panela..
al za nest manje ja mislim da bi se dalo..

Mozd se ovo sve nekom cini smjesno ali ja vjrovatno nec nikad moc imat neki svoj outdoor, a racun za struju nemog smislit iz vise razloga.. ( ne sam sto se tice novaca)

tak da mi je ovo neki kao san, pusit svoju travu za badava i bez elektre :) , cak mi je puno bitnije ovo "bez elektre" neg badave..

Znaci ak ima ko ikakvih iskustava sto se tice smanjenja racuna za struju ili neki alternativni pristup temi molio bi da podjeli svoja iskustva sa nama..
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
A gledaj postoje mogucnosti....ali nezakonite su i nesmjem ti napisati.....jedino što mi pada na pamet jest da ti box radi po noci kad je struja jeftinija.....i da uzgajaš nešto tipa PC box sa štednim žaruljama pa da povremeno imaš svoj dim......
Solarne ploce jesu jedna mogucnost..al to ti je pozamašno ulaganje.....
Još jedna opcija ti je dobra led rasvijeta...pa kad skuckaš lovu kupiš si pravu led plocu i to bi ti trebalo olakšati
 
28.05.2011
13
0
0
32
Pa tog sam se u uhvatio sad PC grow (ustvari zvucnik) i bit ce to zasad dobro..
E ta led rasvjeta, bas sam o tom gledo, shvatio sam da je to skupo al mi sve u svemu nisu jasne, jel to onda prek 12 volti ide, koji je to spektar, jel 250w HPS isto kao i 250W LED, i kolki im je radni vijek?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
daa91 je napisao(la):
Ja mislim da ce se svi slozit da je najveci neprijatelj unutrasnjem uzgajanju-RACUN ZA STRUJU..
Ne slažem se, struja je najmanji problem.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ram2

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
daa91 je napisao(la):
... HPS 250 W i tu je problem, previse grije i previse sisa struje nemog tak, dosla mi razlika za struju 100 e i jos sam moro i sljedeci racun platit jer nisam mogo pokazat starcima tak da na kraju oko soma kuna me kostalo jos i sam box da ne spominjem..
nema ekonomske racunice, kako bi rekla gros*****

druze, obzirom na ovaj tvoj post ja zasista razumem potrebu da smanjis racun, ali mi i dalje nije jasno odakle toliki racun kad nikom drugom nije toliki, ne vidim da bas nesto ljudi gundjaju na potrosnju, a i sam imam racun 10~15e veci mesecno, sto je cena za 2 gr. dobre vutre na ulici... mislim, ne moz bas sve da bude dzabe, toga nema ni kod stare babe ;)
solarna energija je ok, ali ajd vidi posto su solarne ploce pa razmisli, mozda ti se isplati

edit:
eto, gringo me preduhitrio, ali i on kaze sto i ja pokusavam
 
28.05.2011
13
0
0
32
pa meni je najveci, zato sto jedini koji nije pod mojim utjecajem, sve se ostalo da napravit i popravit, al racun za HPS jos preko ljeta.. men je to problem

ma da tih moji 100e za struju se da smanjit za dost, slazem se ali ja bi za ubuduce jos jednu taku lampu, znaci opet ce mi bit racun taki..
ali nije stvar uopce u novcu, neg u racunu..
zivim u garsonjeri u kojoj je sve osim rasvjete na plin i ajmo rec da nisam u poziciji da neko postavlja pitanja o tom kud ta sva struja ide.. racun je problem, trebam barem da taj grow na racunu izgleda kao neki normalni kucanski aparat..

E sad jel mi moze neko pojasnit ona moja gore pitanja o LED u, jel mi se to cini nekak realno
 
09.01.2013
32
13
0
41
150 i 250 watt su apsolutno nevidljive. 400w takodjer mada se tu vec moze osjetit koji euro vise. Dajem ruku u vatru da mozes koristit bilo koju od ovih lampi i da ce ti racun skocit minimalno a nitko nema sansi znati na sta ta stuja ide. Ja sam davno roko 600w a racun je skocio minimalno a kasnje 2x 600w u stanu pa opet nije skocio nista specialno da bi bilo van serijski. Nikad problema nije bilo.
Moj stari se proslu zimu griju na struju u kuci na testni sistem elektrolize i nesto je sjebo pa mu je za 3 mjeseca potrosnje doslo 13 000 kn racun i platio je normalno niko nista nije pito.
Sto se leda tice to je jos nova tehnologija meni je to smjesno jer cijene LED sistema za uzgoj idu i do par tisuca eura a cujem da nisu toliko dobre kako ih se reklamira?
LED ce sigurno preuzeti trziste al tek za koju godinu jos nije vrijeme... Znaci neka minimalna led rasvjeta ja bi sebi odabrao : New technology LED UFO 135W V2 light -
Znaci 45x 3w, izaslo bi me minimum 400 eura.

2r5dpqr.gif
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.386
2.598
Ako ti je dosla razlika za struju od 100eura.Onda to podijeli na tri jer se struja obracunava tromjesecno.Znaci prije hps-a si placao struju npr.100kn i dobio si razliku od 100eura to znaci da ti hps trosi 400kn za 3 mjeseca +-Znaci ako si platio struju odnosno tu razliku neces vise imati iznenadjenja vec samo jaci racun za 100-tinjak kuna mjesecno
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
uz malo pazenja i pametno ukljucivanje vecih kucanskih aparata ,moze se bez problema sa boxom od 400w jos i smanjti ukupna potrosnja struje.... meni je racun za 400w bio oko 100 e nakon 3 mjseca sto je u najmanju ruku bagatela za kolicinu koju sam dobio ;) lampe nisu nevidljive i moraju potrositi struju ali osobno iskustvo mi daje na pravo da kazem zamarate se sa glupostima.....zivis u garsonjeri ladno mozes lampe do 600w bez da te iko ista pita.
racun za 2x600 pa izracunaj si trosit ces oko 1,5 kwh x18 sati x30dana vege oko 120e prvi mjesec a cvjetanje 1.5x12x60dana oko 160 e.....ugurbo sam racunao da ti je 1kwh oko 1 kn znaci to ti je max potprosnja..moze biti jedino jeftinije osim ako neproduzijes vegu ili dodajes jos nesto u box.
 
28.05.2011
13
0
0
32
cuj racun koji je godima cca. 80 kn odjednom je konstantno 100 e, sry ja vas nerazumijem men je to sumljivo, nesmije bit sumljivo jer u mojoj sitvaciji sumljivo=vec kriv
a i smisao ove teme je da se prikupi sto vise alternativnih ideja..
 
08.02.2013
9
2
0
79
Evo kako ja radim da ostali ukućani ne bi primjetili razliku u potrosnji, svaki mjesec kada planiram grow pretplatim oko 20 €, tako da račun dodje 20€ manji. (ti pretplati koliko misliš da ćeš potrošiti za sijalice)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Yi_

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
ponovit cu ...racunica ti pada u vodu...nema teorije ako ti je racun 80kn da sa jednom hps od 250w odes na 100e svaki mjesec pa ni da stavis 2x250... a sta bi ti brate 15000 kw u sobu a da ti racun bude 80 kn ??malo si naivan za takve spike..a ko te tera da radis 2x600 ???? sa 250w ako radi po noci ces imati manje do 8 kn na dan struje.....upali samo jednu grijalicu od 2 kw i ostavi je da ti radi 2 noci konstantno i eto ti sva mjesecna struja koja ti treba za box ....zakonski nemas nacin da neplatis tu struju ... i nema tu sto biti sumnjivo frend to je zivot zamisli da imas curu koja po cijele dane visi kod kuce ona ti potrosi ko box od 400w ;)....kad malo bolje razmislis shvatit ces sto pisac hoce reci...
Dam ti primjer kad ljeti upalim klimu to ti je 3,5kwh logicno je da taj mjesec imam i 200kn vecu potorsnju struje,3 pranja vesa preko dana(skupe struje) ti je isto koda box radi jedan dan ...ja znam jedan mjesec potrositi struje za 200kn a znam i 500kn bez da trepnem...a obracun je obracun ...prati redovnu potrosnju i uplacuj koliko potrosis i nece biti razlike...pa danasnji kompovi imaju napajanja od 1kwh i rade skoro 24 sata u danu koliko oni struje potrose ????bilo bi sumnjivo da trosis stotine kwh na sat ...ovako bezveze panika ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Doktor25

zdepo

Aktivan Član
09.10.2012
55
23
8
44
daa91 je napisao(la):

Znaci za cca. 1 m2 growa- treba 2 m2 panela

Za 1 kvadrat growa, ide ti 400w lampa. Apsolutno nema nikakve šanse da u najboljim uvjetima 2 kvadrata solarnog panela to tjeraju.....

Traži drugi razlog zbog kojeg ti je račun takav kakav je. Sigurno nije zbog žarulje od 250w koja radi 18 sati dnevno cijeli mjesec. To se vrlo lako da izračunati.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Ja savjetujem da se struja plača pošteno i da se ne izmišlja kako sve zajebati gdje god je moguče. Samo se gomilaju problemi raznim "trikovima" a trika ustvari nema jer če tu struju opet netko platiti a nije niko blesav da plača tuđe račune. Nemojte ni od susjeda ako ga niste pitali a nečete ga pitati jer ni ne smijete.

Postoji izreka:
"Plati pa se rugaj"

I daj ljudi kakvi paneli, ta je struja višestruko skuplja(investicija). Paneli nisu ni problem koliko baterije a trebaš hrpu nimalo jeftinih baterija. Trebaš 4000-5000€ uložiti u solarno da bi tjeralo 400-600w a za cijeli grow ode 100-150€ struje.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.386
2.598
Creative je napisao(la):
....zakonski nemas nacin da neplatis tu struju ... i nema tu sto biti sumnjivo frend to je zivot zamisli da imas curu koja po cijele dane visi kod kuce ona ti potrosi ko box od 400w ;)....kad malo bolje razmislis shvatit ces sto pisac hoce reci...


A tek zena..jbt trosi ko tokarski stroj;) +kcer..ja samo hodam po stanu i gasim svjetla za njima
 
29.09.2012
31
9
8
a hebem mu miša, pa to je bar lako izračunati, znaš cijenu, znaš koliko troši i u kojem vrmenskom rasponu

dakle ako imaš 400W HPS i neka radi 18 sati dnevno ). Računica je sljedeća: Ta lampa troši 0.4 kW na sat pa pomnoži sa 18 i dobiješ da trošiš 7,2 KWh na dan. Cijena KWh u hrvatskoj je 0,91 kn viša tarifa i 0,45 niža tarifa. Nek bude sve obračunato po najvećoj tarifi, dobiješ iznos od cca 6,5 kn po danu
dakle najveći račun za HPS-icu od 400 W pri 18-satnom dnevnom radu može biti cca 200 kn. U praksi je dosta niže jer niti ne rade lampe stalno 18-6 niti stalno trošiš po najvećoj tarifi

tebi je došla razlika struje a to je ono što nisi platio zadnjih 6 mjeseci a potrošio si Ako ne želiš plaćati razlike, traži da ti povise pretplatu ( ono što plačaš na mjesečnoj bazi po njihovom izračunu koliko u prosjeku trošiš na mjesec) i rješen problem

Ili imaš svoju struju ili je kupuješ - trećeg nema u ovom sportu ako si pametan ...

EDIT: Pih, zaboravio sam Linićev danak od 25%. Dakle nije 200 kn već 250kn s PDV-om

a i to je već prožvakano na ovom forumu https://forums.vutra.org/blogs/prater/25354-izracun-potrosnje-struje.html

https://forums.vutra.org/unutra%9Anje-uzgajanje/2308-potrosnja-struje.html

a što se tiče trikova, ne sadi automatike niti dugocvjetajuće bilje, smanji vegetaciju, troši po nižoj tarifi, hodaj po stanu ko opa cupa i gasi nepotrebna svijetla, kupi paket svijeća ...:ludak
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Doktor25

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
daa91 je napisao(la):
Znaci za cca. 1 m2 growa- treba 2 m2 panela

Jedan panel nazivne snage 250W (to mu max. output) je 1,6m2. Takvih panela za jedan grow od jednog m2 i 400W lampom (+ ventilacija itd....) ti treba naj manje 3 kom. Da, dva će teoretski dat 0.5KW/h, ali intenzitet sunčevog svijetla varira tokom dana i moraš imati rezerve.
Za primejr kolika je to investicija, navest ću ti cijenu jednog panela sa opremom (regulator,pretvarač i akumulator) :) 4700kn :) iliti cca 620e ;) Set od 2KW košta više od 2000e (preko 16000kn) sa ugradnjom i spojem na mrežu-dakle prodaješ sav višak el. energije.
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
Ima jedan čovjek blizu Koprivnicwe u hrvatskoj koji prodaje solarne panele na shemu kišobrana. Znači dobiješ stalak, panele i 2 akumulatora. Jedan koji stalno radi i puni se, a jedan napuniš i ostaviš da stoji u slučaju lošeg vremena, a sve u svrhu da i tada imaš 2 dana struje. Naime, paneli se prodaju oko 6000 Kn za 1 kW. Znam za to jer sam isto imao u planu kupiti za vikendicu, ali je u međuvremenu prošla struja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.