Pozdrav,
odlučio sam pokazati (što kraće moguće) izradu boksa od stiropora za ekipu koja moja dogrijavati prostor i kojoj svaki stupanj celzijus znači manje brige.
Prva i velika napomena - ovaj boks je namjenjen isključivo za LED rasvjetu, dakle ne CFL ili HPS zbog toga što recimo HPS previše grije i postoji mogućnost za rastapanje stiropora. Stiropor sam po sebi nije zapaljiv, ali je zato rastopljiv.
Druga napomena je da stiropor propušta svjetlost, pogotovo bijeli, pa je potrebno boks unutra cijeli obložiti folijom ili unutra samo na visinu koja treba, a ostalo izvana, odluka je na vama (najbolji test vam bude da upalite blic na mobitelu, stavite sa druge strane stiropora i pogledate koliko svjetlosti prođe kroz stiropor).
Treća napomena je da umjesto stiropora možete koristiti recimo OSB ploče, ako vam treba čvršći boks i koji nije alergičan na zimu, ali isto tako i razne kombinacije poput knaufa, daske, itd itd - odluka je na vama.
Bitno je da svi amateri mogu vidjeti što je bitno da imamo u boksu kako bi on bio praktičan.
Prvo popis osnovnog materijala i okvirna cijena (pisat ću u eurima).
Stiropor 5cm falcani, 9,6 m2 (2 paketa) - 25 e
Letva 5x3x400, 6 kom - 10 e
Razni vijci za drvo, od 5 do 10cm (ovisi kako odlučite raditi) - 13 e
Ljepilo stiropor decolep plus 1,4 kg- 4,5e
Pvc koljeno 125mm pod 90 - 2e
Penosil superfix ljepilo (silikon tuba), ovo je isto za stiropor, nemojte kupovati običan silikon ili slično jer nagriza stiropor - 2e
Vijak za držanje lanca 4 kom - 1,3e
Brtva za prozor 10m - 2,6e
Ljepljiva traka 50m (duct tape) - 2,6e
Decathlone prekrivač za preživljavanje 2 kom - 2,6e (ja ovo nisam koristio jer trenutno nema u dućanu, inače sjajna strana služi kao reflektirajuća folija u boksu, umjesto mylar)
Ukupno: 66 eura
Dakle ja nemam grijani prostor u kojem bih mogao imati bilo kakav boks, pa si moram napraviti neki boks sa boljom izolacijom kako bih ga mogao smjestiti u manju prostoriju koja će biti grijana po potrebi, samo u periodu mraka biljke, dok će pod rasvjetom grijati panel - sistem 20/4, automati.
A i sa stiroporom je veoma lako raditi.
Moja ideja je bila možda kontra normalne logike, ali pošto sam koristio stiropor sa falcom, odlučio sam prvo jednostavno poljepiti si cijeli boks i drugi dan obući u roštilj od letvi.
Ljepilo se nanosi špahtlom, odlično prima za stiropor ali i za drvo. Jednostavno ne morate mazati ljepilo cijelim spojem, dovoljne su točke u razmaku 20cm.
Nakon 24h boks će biti čvrst i recimo ja sam ga prekretao i nije se ništa rastavilo.
Neću ići u detalje koliko ljepila staviti, kako rezati, kako ovo, kako ono. Koristite maštu, znanje, iskustvo, you tube. Moj boks je ispao 80x80x160 unutarnjih dimenzija, i evo kako izgleda postupak ljepljenja - koristio sam traku i čavle da bolje spojim kuteve.
E sad kad imamo ovakav boks, treba ga učvrstiti. Ja sam koristio letve 5x3, možete i štafle, bude još bolje. Cijeli postupak ide da si sad krojite letve po boksu i jednostavno "omotate" tj napravite roštilj oko stiropora. Na letve na svakih 20cm isto nanestite ljepilo za stiropor, i uz sve to još iz unutarnje strane stiropora svaku ploču na jednom mjestu ušarafite u letvu - ako je ploča 5cm, uzmite vijak za drvo 6cm i podlošku. Podloška će se utopiti u stiropor, a sve će lijepo imati kompaktnost.
Ja sam uz sve to - letve dodatno bušio i izvana šarafio vijak za drvo sa jako grubim navojem koji je privukao stiropor uz letvu. Inače ovo ne trebate, to je moja greška bila i gubljenje vremena, tj čitaj prenapušen sam bio.
No svakako možete i to napraviti na pozicijama na kojima ne možete stiropor ušarafiti u letvu, tipa kutevi - samo izbušite drvenu letvu, moj vijak je bio dužine 70cm i najdeblji, nanesite ljepilo na rupu na letvi - i kad vijak prođe kroz ljepilo u stiropor - opet će napraviti svoj dio posla, povući će stiropor uz letvu i kad se stegne ljepilo - imate kompaktnu cijelinu.
Bočni pogled
Pogled iza
Pogled naprijed
Gornje ojačanje (isto je i donje)
Vodite računa da ove unutarnje letve na koje ćemo viješati panel - su sa vijkom dužine 10cm probušene kroz stiropor i pričvršćene za gornje ojačanje (unutarnja letva 3cm + stiropor 5cm + 2cm u gornju letvu okvira) !
Dakle nisu samo poljepljenje za stiropor ili slično, da ne bi netko mislio pa se čudio kako da objesi panel i ventilaciju.
Možete slobodno više ojačati konstrukciju, da bude manje "gibljiva".
Da, još jedna stvar - uopće ne morate ljepiti stiropor. Možete kupiti običan stiropor bez falca, ali onda morate svaku stranu stiropora sa vijcima učvrstiti u letvu, što je puno duži i skuplji posao.
Ovako kad gledate boks - imate drveni okvir u koje je ušarafljen i poljepljen boks od stiropora koji je pak sam od sebe poljepljen i kompaktan.

Trostruka sigurnost.
Ja sam ubacio kotače da ga mogu preseliti kuda želim jer je lagani za nositi, ali moraju dvoje nositi pošto je fleksibilan. Ups, dvoje ne postoje jer nitko ne smije znati za naš sport, osim bolje polovice.
Vrata sam radio kao posebnu plohu 170cm visine i 90cm širine, uopće nisu na pantovima, nego se skidaju. Nažalost njih nisam poslikao u fazi izrade, no kasnije ih budete vidjeli.
Sad ćemo postaviti "light trap", tj pvc cijev da nam svjetlost iz boksa ne izlazi van. Ovo možete i ne morate napraviti, ovisi o poziciji i tajnosti boksa. Na vrhu je mrežica protiv gamadi, odrezana rupa za cijev i cijev poljepljena onim silikonskim ljepilom za stiropor Penosil, jer mi je nestalo prvog.
Rupa za ventilaciju i rupa u sredini za struju (u ovu rupu za struju sam ubacio neki okrugli komad kartona i poljepio unutra, pa imam fiksnu rupu).
Sljedi ubacivanje po rubu diht trake za prozore, samoljepljiva, što deblja to bolja (moja je 4mm), ali na obe strane - i boks i vrata. Dodatno sa malim čavlićima 3cm možete osigurati lajsnu protiv odljepljivanja. Ovako kad zatvorite vrata, unutra doslovno imate vakum (tj nemate), i ventilator će puno bolje vući zrak kroz otvor, ali i niti 1% svjetlosti neće pobjeći kroz rubove vrata.
Vrata - moj sistem je da se skidaju "od" boksa, neću puno pisati kako sam to izveo, imate slike, shvatit ćete. Za pričvršćenje sam koristio fleksibilnu gurtnu.
Vi možete složiti na pantove da se normalno otvaraju, ja to nisam htio jer bih trebao više ojačanja od letvi, ovako mi je čist oke. Ako nemate probleme sa tajnosti prostora, slobodno si složite na dva panta i imate normalna vrata za otvaranje. Možda i ja tako napravim, naknadno, ako se ovo pokaže da bude "prenaporno".
Folija - kako sam rekao, stiropor propušta svjetlost. A nama treba reflektirajuća folija da što bolje iskoristimo rasvjetu panela. Cilj je obljepiti kompletni boks sa folijom unutra, ili samo dio sa folijom koji nam bude za visinu biljke, a ostalo izvana neke tapete, ili bilo šta drugo.
Ja sam odlučio koristiti prekrivač za preživljavanje iz Decathlonea, ima reflektirajuću stranu i žutu stranu - no nažalost nema ih sad dostupne. Cijena je bagatelna, 10kn (1.3 eura) je jedna folija 160x210 cm.
Ali kako nemam, iz starog boksa sam skinuo kinesku mylar foliju i dodao običnu kuhinjsku extra strong foliju, ali mat stranu.
Savjet - ovaj kineski mylar je smeće. Svjetlost prolazi kroz njega, tek sam to sad shvatio. Mislim da kuhinjska alu folija bolje služi, iako ima sa njom puno problema sa postavljanjem i sporo ide. No eto, ja sam odlučio sve postaviti radi demonstracije, u grow krećem za 2-3 tjedna, do tad možda i promjenim foliju jer mi je ovo ružno, iako služi svrhi.
Foliju sam točkasto ljepio sa Penosil ljepilom u tubi, cca 30cm malene točkice jedna od druge, i dodatno pričvrstio čavlićima 3cm - blaženi stiropor.
Pogled iz rupe od ventilacije, kad su vrata gore.
I to je to, imamo boks spreman da se ubaci još ovo:
1.) Ventilacija koju još nemam. Ali za ovaj boks ću koristiti iz Hempatije TT vent 100 sa regulatorom okretaja.
www.hempatia.hr
Na njega ću sa svake strane spojiti 1m izo cijevi za ventilaciju da prigušim zvuk.
www.hempatia.hr
Očigledno je da zbog toga vent neće biti u boksu nego van njega.
I naravno filter od ugljena ide u sami boks na cijev.
www.hempatia.hr
Napomena - filter ću sam raditi. Ako se pokaže da će filter sam po sebi prigušiti zvuk, neću stavljati izo cijev prema boksu nego samo onih 1m što odlazi nakon ventilatora prema van, kako to svi rade.
Dakle možda mi u sredini boksa gore iznad panela bude ventilator i na njemu filter, a odlaz bude 1-2m izo cijevi radi zvuka, kako većina ima.
2.) Rasvjeta - još jednom, ovaj boks je samo za led rasvjetu.
Pošto nisam radio sa gotovim LED panelima i neću o njima jer nemam iskustvo, ono što sam sam naučio je da za 1m2 prostora morate imati 300w led rasvjete, ali 300w prave potrošnje iz utičnice. Zato kupujte v-tac, philips ili Optonica žarulje, jer sve ostalo što sam mjerio nije bilo ono što piše - tipa 11w neke Čučenčeš žarulje su trošile 9w, dok Philips je čak trošio više.
Za moju kvadraturu od 0,64 m2 treba 200w rasvjete, točnije 192w.
Ja sam koristio gotovi panel od 20 mm željeznog flaha, samo sam ga produžio za ovaj boks.
Panel je sada dimenzije 60x54cm, i vodite računa da su vam žarulje barem 10cm od ruba boksa, čisto radi sigurnosti!
Gore će biti 20 keramičkih grla, pazite si da raspored grla bude 13-15cm jedno od drugoga. I u svako grlo stavite 9-11w žarulje na kojima skinete difuzor i imate gotovi panel.
Fora kod ovakvog panela (osim cijene) je što ako idete sa 300w/m2 - u cvjetanju panel slobodno možete spustiti na 30cm od visine biljaka i neće ih kuriti! To je bitno radi prostora.
U vege fazi panel držite na 50-60cm (tu sam uvijek griješio i držao manje pa su biljke bile nabijene) i koristite duplo manje žarulja, u mom slučaju 100w. Neka prevladavaju 6500k žarulje (hladni plavi spektar).
Kad biljka uđe u cvjetanje, onda stavite preostale žarulje ali od 2700-3000k (topli crveni spektar), no možete i ostaviti koju od 6500k.
Još jedna velika napomena - na 2 mjesta ću staviti dupla grla. Zbog dogrijavanja boksa, ako će trebati.
Led rasvjeta slabo grije, meni je 120w panel dizao temperaturu oko 5C u boksu 40x80 cm. I sad da ne koristite vanjske grijalice za prostoriju u tih 20h (ili 18h) dana, jednostavno kupite si obične stare sijalice 40-100w, ušarafite u grlo i grije bez problema. Ne morate kemijati sa nikakvim glinenim posudama, unutarnjim grijalicama itd.
A i prirodno je da biljka dobiva toplinu odozgo, jer kao i sunce je gore, nije dolje hahahaha.
100W sijalica je meni stari boks 40x80 dizala za oko 10-15C, ovisi o vanjskom vremenu. Pogledajte moj zadnji dnevnik uzgoja. Jer neku grijalicu ispod 400-700w nećete pronači, a još da nju stavljate u boks nema smisla.
3.) Preostaje vam još ventilator za unutarnju cirkulaciju zraka. Do sada sam koristio PC ventove, i koristit ću dalje, ali ovaj put 2 komada, svaki u svoj kut na stražnju stranu boksa.
Ako budete koristili onaj monkey fan clip ventilator - vodite računa da u kutu boksa morate imati jednu vertikalnu šipku, letvicu ili nešto na što se bude taj vent pričvrstio.
Evo link za vent, da vam bude jasnije.
www.hempatia.hr
Ja koristim PC ventove, sa žicom 2,5mm2 za struju si pričvrstim za panel i tako vise i pušu, a mogu ih lako preusmjeriti ako treba. A možete ih staviti i u kut na neki manji stalak, svejedno, kako si složite.
Mislim da sam ovime sve obuhvatio.
Ovaj boks će meni biti za 4 auto biljke.
Dakle boks radi po principu da led rasvjeta daje potrebnu svjetlost za rast biljaka (i temperaturu), donja rupa služi da kroz nju ulazi zrak, a kroz gornju rupu ventilator vuče zrak van iz boksa i sa svojim podtlakom uvlači novi zrak na onu donju rupu.
Ventilator u samom boksu (PC) služi da njiše biljke, tj simulira vjetar - što služi prvenstveno da spriječi pljesan, nakupljanje vlage, ali i ojača biljke.
Moj boks se bude nalazio u izoliranom prostoru (vuna 10cm) 120cm širine, 200cm dužine i 200cm visine. U tom prostoru bude konvektorska grijalica, koja će se na tajmer paliti u fazi mraka da digne temperaturu, jer taj izolirani prostor je u jednoj vanjskoj prostoriji koja skoro da i nema nekakvu izolaciju (stara drvena šupa), ali mi je jedina dostupna kao sigurna prostorija.
Tamo na ljeto će ista prostorija dobiti zid od cigle, pa ću imati manje problema, no svejedno zapamtite - ako vam se boks nalazi u prostoriji koja nema grijanje i u kojoj temperatura pada ispod 15C, namučit ćete se sa održavanjem temperature.
Možete grijati unutar boksa, no kad ventilacija vuče svježi hladni zrak - sva teorija pada u vodu. Zato je najbolje grijati prostor izvana. Zato sam i odlučio na ovako malu prostoriju jer ću ju izolirati sa 10cm vunom i jedna grijalica će to grijati ta 4h dok bude mrak. I po danu po potrebi.
A sami boks od stiropora će unutra bolje zadržavati toplinu i bude manje alergičan na vanjske uvjete.
Moja pretpostavka je da kad je ljeto i velike sparine, ventilaciju budete morali pojačati na maks, jer će onda stiropor raditi malo kontra našoj volji, bude pretoplo biljkama.
No kako sam naveo na početku, bez ovakvog boksa mislim da nikako ne bi mogao growati od listopada do svibnja. A sad kad riješim prostor i grijalicu, možemo krenuti.
Eto, ubuduće ću tu nastaviti sa svojim radovima na filteru i ostalim stvarima, pa ako nekome trebaju upute za boks od stiropora, slobodno koristite.

odlučio sam pokazati (što kraće moguće) izradu boksa od stiropora za ekipu koja moja dogrijavati prostor i kojoj svaki stupanj celzijus znači manje brige.
Prva i velika napomena - ovaj boks je namjenjen isključivo za LED rasvjetu, dakle ne CFL ili HPS zbog toga što recimo HPS previše grije i postoji mogućnost za rastapanje stiropora. Stiropor sam po sebi nije zapaljiv, ali je zato rastopljiv.
Druga napomena je da stiropor propušta svjetlost, pogotovo bijeli, pa je potrebno boks unutra cijeli obložiti folijom ili unutra samo na visinu koja treba, a ostalo izvana, odluka je na vama (najbolji test vam bude da upalite blic na mobitelu, stavite sa druge strane stiropora i pogledate koliko svjetlosti prođe kroz stiropor).
Treća napomena je da umjesto stiropora možete koristiti recimo OSB ploče, ako vam treba čvršći boks i koji nije alergičan na zimu, ali isto tako i razne kombinacije poput knaufa, daske, itd itd - odluka je na vama.
Bitno je da svi amateri mogu vidjeti što je bitno da imamo u boksu kako bi on bio praktičan.
Prvo popis osnovnog materijala i okvirna cijena (pisat ću u eurima).
Stiropor 5cm falcani, 9,6 m2 (2 paketa) - 25 e
Letva 5x3x400, 6 kom - 10 e
Razni vijci za drvo, od 5 do 10cm (ovisi kako odlučite raditi) - 13 e
Ljepilo stiropor decolep plus 1,4 kg- 4,5e
Pvc koljeno 125mm pod 90 - 2e
Penosil superfix ljepilo (silikon tuba), ovo je isto za stiropor, nemojte kupovati običan silikon ili slično jer nagriza stiropor - 2e
Vijak za držanje lanca 4 kom - 1,3e
Brtva za prozor 10m - 2,6e
Ljepljiva traka 50m (duct tape) - 2,6e
Decathlone prekrivač za preživljavanje 2 kom - 2,6e (ja ovo nisam koristio jer trenutno nema u dućanu, inače sjajna strana služi kao reflektirajuća folija u boksu, umjesto mylar)
Ukupno: 66 eura
Dakle ja nemam grijani prostor u kojem bih mogao imati bilo kakav boks, pa si moram napraviti neki boks sa boljom izolacijom kako bih ga mogao smjestiti u manju prostoriju koja će biti grijana po potrebi, samo u periodu mraka biljke, dok će pod rasvjetom grijati panel - sistem 20/4, automati.
A i sa stiroporom je veoma lako raditi.
Moja ideja je bila možda kontra normalne logike, ali pošto sam koristio stiropor sa falcom, odlučio sam prvo jednostavno poljepiti si cijeli boks i drugi dan obući u roštilj od letvi.
Ljepilo se nanosi špahtlom, odlično prima za stiropor ali i za drvo. Jednostavno ne morate mazati ljepilo cijelim spojem, dovoljne su točke u razmaku 20cm.
Nakon 24h boks će biti čvrst i recimo ja sam ga prekretao i nije se ništa rastavilo.
Neću ići u detalje koliko ljepila staviti, kako rezati, kako ovo, kako ono. Koristite maštu, znanje, iskustvo, you tube. Moj boks je ispao 80x80x160 unutarnjih dimenzija, i evo kako izgleda postupak ljepljenja - koristio sam traku i čavle da bolje spojim kuteve.



E sad kad imamo ovakav boks, treba ga učvrstiti. Ja sam koristio letve 5x3, možete i štafle, bude još bolje. Cijeli postupak ide da si sad krojite letve po boksu i jednostavno "omotate" tj napravite roštilj oko stiropora. Na letve na svakih 20cm isto nanestite ljepilo za stiropor, i uz sve to još iz unutarnje strane stiropora svaku ploču na jednom mjestu ušarafite u letvu - ako je ploča 5cm, uzmite vijak za drvo 6cm i podlošku. Podloška će se utopiti u stiropor, a sve će lijepo imati kompaktnost.

Ja sam uz sve to - letve dodatno bušio i izvana šarafio vijak za drvo sa jako grubim navojem koji je privukao stiropor uz letvu. Inače ovo ne trebate, to je moja greška bila i gubljenje vremena, tj čitaj prenapušen sam bio.


No svakako možete i to napraviti na pozicijama na kojima ne možete stiropor ušarafiti u letvu, tipa kutevi - samo izbušite drvenu letvu, moj vijak je bio dužine 70cm i najdeblji, nanesite ljepilo na rupu na letvi - i kad vijak prođe kroz ljepilo u stiropor - opet će napraviti svoj dio posla, povući će stiropor uz letvu i kad se stegne ljepilo - imate kompaktnu cijelinu.
Bočni pogled

Pogled iza

Pogled naprijed

Gornje ojačanje (isto je i donje)

Vodite računa da ove unutarnje letve na koje ćemo viješati panel - su sa vijkom dužine 10cm probušene kroz stiropor i pričvršćene za gornje ojačanje (unutarnja letva 3cm + stiropor 5cm + 2cm u gornju letvu okvira) !
Dakle nisu samo poljepljenje za stiropor ili slično, da ne bi netko mislio pa se čudio kako da objesi panel i ventilaciju.
Možete slobodno više ojačati konstrukciju, da bude manje "gibljiva".
Da, još jedna stvar - uopće ne morate ljepiti stiropor. Možete kupiti običan stiropor bez falca, ali onda morate svaku stranu stiropora sa vijcima učvrstiti u letvu, što je puno duži i skuplji posao.
Ovako kad gledate boks - imate drveni okvir u koje je ušarafljen i poljepljen boks od stiropora koji je pak sam od sebe poljepljen i kompaktan.


Trostruka sigurnost.
Ja sam ubacio kotače da ga mogu preseliti kuda želim jer je lagani za nositi, ali moraju dvoje nositi pošto je fleksibilan. Ups, dvoje ne postoje jer nitko ne smije znati za naš sport, osim bolje polovice.

Vrata sam radio kao posebnu plohu 170cm visine i 90cm širine, uopće nisu na pantovima, nego se skidaju. Nažalost njih nisam poslikao u fazi izrade, no kasnije ih budete vidjeli.
Sad ćemo postaviti "light trap", tj pvc cijev da nam svjetlost iz boksa ne izlazi van. Ovo možete i ne morate napraviti, ovisi o poziciji i tajnosti boksa. Na vrhu je mrežica protiv gamadi, odrezana rupa za cijev i cijev poljepljena onim silikonskim ljepilom za stiropor Penosil, jer mi je nestalo prvog.


Rupa za ventilaciju i rupa u sredini za struju (u ovu rupu za struju sam ubacio neki okrugli komad kartona i poljepio unutra, pa imam fiksnu rupu).


Sljedi ubacivanje po rubu diht trake za prozore, samoljepljiva, što deblja to bolja (moja je 4mm), ali na obe strane - i boks i vrata. Dodatno sa malim čavlićima 3cm možete osigurati lajsnu protiv odljepljivanja. Ovako kad zatvorite vrata, unutra doslovno imate vakum (tj nemate), i ventilator će puno bolje vući zrak kroz otvor, ali i niti 1% svjetlosti neće pobjeći kroz rubove vrata.


Vrata - moj sistem je da se skidaju "od" boksa, neću puno pisati kako sam to izveo, imate slike, shvatit ćete. Za pričvršćenje sam koristio fleksibilnu gurtnu.
Vi možete složiti na pantove da se normalno otvaraju, ja to nisam htio jer bih trebao više ojačanja od letvi, ovako mi je čist oke. Ako nemate probleme sa tajnosti prostora, slobodno si složite na dva panta i imate normalna vrata za otvaranje. Možda i ja tako napravim, naknadno, ako se ovo pokaže da bude "prenaporno".


Folija - kako sam rekao, stiropor propušta svjetlost. A nama treba reflektirajuća folija da što bolje iskoristimo rasvjetu panela. Cilj je obljepiti kompletni boks sa folijom unutra, ili samo dio sa folijom koji nam bude za visinu biljke, a ostalo izvana neke tapete, ili bilo šta drugo.
Ja sam odlučio koristiti prekrivač za preživljavanje iz Decathlonea, ima reflektirajuću stranu i žutu stranu - no nažalost nema ih sad dostupne. Cijena je bagatelna, 10kn (1.3 eura) je jedna folija 160x210 cm.
Ali kako nemam, iz starog boksa sam skinuo kinesku mylar foliju i dodao običnu kuhinjsku extra strong foliju, ali mat stranu.
Savjet - ovaj kineski mylar je smeće. Svjetlost prolazi kroz njega, tek sam to sad shvatio. Mislim da kuhinjska alu folija bolje služi, iako ima sa njom puno problema sa postavljanjem i sporo ide. No eto, ja sam odlučio sve postaviti radi demonstracije, u grow krećem za 2-3 tjedna, do tad možda i promjenim foliju jer mi je ovo ružno, iako služi svrhi.
Foliju sam točkasto ljepio sa Penosil ljepilom u tubi, cca 30cm malene točkice jedna od druge, i dodatno pričvrstio čavlićima 3cm - blaženi stiropor.


Pogled iz rupe od ventilacije, kad su vrata gore.

I to je to, imamo boks spreman da se ubaci još ovo:
1.) Ventilacija koju još nemam. Ali za ovaj boks ću koristiti iz Hempatije TT vent 100 sa regulatorom okretaja.

Ventilator TT 100 Speed Control
Vrlo efikasni aksijalni i centrifugalni ventilator visokih performansi s regulatorom brzine Vents TT 100 Speed Control dizajniran je za opskrbu i provjetravanje prostorija koje zahtijevaju visoki tlak i snažan protok zraka. Protok zraka do 187 m³/h.

Na njega ću sa svake strane spojiti 1m izo cijevi za ventilaciju da prigušim zvuk.

Prigušna cijev 102 mm - 1 m
Ova cijena vrijedi za 1 metar cijevi!Rezanje će se izvršiti prema odabranoj dužini - (npr. Pri kupnji 5 m, cijev će se izrezati na 5 m, a ne na 5 cijevi po 1 m).

Očigledno je da zbog toga vent neće biti u boksu nego van njega.
I naravno filter od ugljena ide u sami boks na cijev.

Filter Prima Klima 100 (250 m³/h)
Karbonski filter s aktivnim ugljenom za pročišćavanje zraka Prima Klima s protokom zraka do 360 m³/h.

Napomena - filter ću sam raditi. Ako se pokaže da će filter sam po sebi prigušiti zvuk, neću stavljati izo cijev prema boksu nego samo onih 1m što odlazi nakon ventilatora prema van, kako to svi rade.
Dakle možda mi u sredini boksa gore iznad panela bude ventilator i na njemu filter, a odlaz bude 1-2m izo cijevi radi zvuka, kako većina ima.
2.) Rasvjeta - još jednom, ovaj boks je samo za led rasvjetu.
Pošto nisam radio sa gotovim LED panelima i neću o njima jer nemam iskustvo, ono što sam sam naučio je da za 1m2 prostora morate imati 300w led rasvjete, ali 300w prave potrošnje iz utičnice. Zato kupujte v-tac, philips ili Optonica žarulje, jer sve ostalo što sam mjerio nije bilo ono što piše - tipa 11w neke Čučenčeš žarulje su trošile 9w, dok Philips je čak trošio više.
Za moju kvadraturu od 0,64 m2 treba 200w rasvjete, točnije 192w.
Ja sam koristio gotovi panel od 20 mm željeznog flaha, samo sam ga produžio za ovaj boks.
Panel je sada dimenzije 60x54cm, i vodite računa da su vam žarulje barem 10cm od ruba boksa, čisto radi sigurnosti!
Gore će biti 20 keramičkih grla, pazite si da raspored grla bude 13-15cm jedno od drugoga. I u svako grlo stavite 9-11w žarulje na kojima skinete difuzor i imate gotovi panel.
Fora kod ovakvog panela (osim cijene) je što ako idete sa 300w/m2 - u cvjetanju panel slobodno možete spustiti na 30cm od visine biljaka i neće ih kuriti! To je bitno radi prostora.
U vege fazi panel držite na 50-60cm (tu sam uvijek griješio i držao manje pa su biljke bile nabijene) i koristite duplo manje žarulja, u mom slučaju 100w. Neka prevladavaju 6500k žarulje (hladni plavi spektar).
Kad biljka uđe u cvjetanje, onda stavite preostale žarulje ali od 2700-3000k (topli crveni spektar), no možete i ostaviti koju od 6500k.
Još jedna velika napomena - na 2 mjesta ću staviti dupla grla. Zbog dogrijavanja boksa, ako će trebati.
Led rasvjeta slabo grije, meni je 120w panel dizao temperaturu oko 5C u boksu 40x80 cm. I sad da ne koristite vanjske grijalice za prostoriju u tih 20h (ili 18h) dana, jednostavno kupite si obične stare sijalice 40-100w, ušarafite u grlo i grije bez problema. Ne morate kemijati sa nikakvim glinenim posudama, unutarnjim grijalicama itd.
A i prirodno je da biljka dobiva toplinu odozgo, jer kao i sunce je gore, nije dolje hahahaha.
100W sijalica je meni stari boks 40x80 dizala za oko 10-15C, ovisi o vanjskom vremenu. Pogledajte moj zadnji dnevnik uzgoja. Jer neku grijalicu ispod 400-700w nećete pronači, a još da nju stavljate u boks nema smisla.


3.) Preostaje vam još ventilator za unutarnju cirkulaciju zraka. Do sada sam koristio PC ventove, i koristit ću dalje, ali ovaj put 2 komada, svaki u svoj kut na stražnju stranu boksa.
Ako budete koristili onaj monkey fan clip ventilator - vodite računa da u kutu boksa morate imati jednu vertikalnu šipku, letvicu ili nešto na što se bude taj vent pričvrstio.
Evo link za vent, da vam bude jasnije.

Ventilator Monkey Fan 16 W / 19 cm - Ventilatori - Ventilacija
Ventilator Secret Jardin Monkey Fan 16 W / 19 cm Monkey Fan iz Secret Jardina je ventilator za cirkulaciju zraka koji se odlikuje jedinstvenim nastavkom koji omogućava pričvršćivanje na okomite polove rastućih šatora i nula šanse da padne. Idealan za miješanje zraka. SVOJSTVA Kompatibilan s...
Ja koristim PC ventove, sa žicom 2,5mm2 za struju si pričvrstim za panel i tako vise i pušu, a mogu ih lako preusmjeriti ako treba. A možete ih staviti i u kut na neki manji stalak, svejedno, kako si složite.
Mislim da sam ovime sve obuhvatio.
Ovaj boks će meni biti za 4 auto biljke.
Dakle boks radi po principu da led rasvjeta daje potrebnu svjetlost za rast biljaka (i temperaturu), donja rupa služi da kroz nju ulazi zrak, a kroz gornju rupu ventilator vuče zrak van iz boksa i sa svojim podtlakom uvlači novi zrak na onu donju rupu.
Ventilator u samom boksu (PC) služi da njiše biljke, tj simulira vjetar - što služi prvenstveno da spriječi pljesan, nakupljanje vlage, ali i ojača biljke.
Moj boks se bude nalazio u izoliranom prostoru (vuna 10cm) 120cm širine, 200cm dužine i 200cm visine. U tom prostoru bude konvektorska grijalica, koja će se na tajmer paliti u fazi mraka da digne temperaturu, jer taj izolirani prostor je u jednoj vanjskoj prostoriji koja skoro da i nema nekakvu izolaciju (stara drvena šupa), ali mi je jedina dostupna kao sigurna prostorija.
Tamo na ljeto će ista prostorija dobiti zid od cigle, pa ću imati manje problema, no svejedno zapamtite - ako vam se boks nalazi u prostoriji koja nema grijanje i u kojoj temperatura pada ispod 15C, namučit ćete se sa održavanjem temperature.
Možete grijati unutar boksa, no kad ventilacija vuče svježi hladni zrak - sva teorija pada u vodu. Zato je najbolje grijati prostor izvana. Zato sam i odlučio na ovako malu prostoriju jer ću ju izolirati sa 10cm vunom i jedna grijalica će to grijati ta 4h dok bude mrak. I po danu po potrebi.
A sami boks od stiropora će unutra bolje zadržavati toplinu i bude manje alergičan na vanjske uvjete.
Moja pretpostavka je da kad je ljeto i velike sparine, ventilaciju budete morali pojačati na maks, jer će onda stiropor raditi malo kontra našoj volji, bude pretoplo biljkama.
No kako sam naveo na početku, bez ovakvog boksa mislim da nikako ne bi mogao growati od listopada do svibnja. A sad kad riješim prostor i grijalicu, možemo krenuti.
Eto, ubuduće ću tu nastaviti sa svojim radovima na filteru i ostalim stvarima, pa ako nekome trebaju upute za boks od stiropora, slobodno koristite.

Prilozi
-
IMG_20201222_192726.jpg150,6 KB · Pregleda: 89
-
IMG_20201222_212142.jpg203,6 KB · Pregleda: 72
-
IMG_20201222_212212.jpg224,4 KB · Pregleda: 67
-
IMG_20201223_185053.jpg167,4 KB · Pregleda: 57
-
IMG_20201223_185111.jpg283,5 KB · Pregleda: 55
-
IMG_20201223_193425.jpg306,2 KB · Pregleda: 52
-
IMG_20201223_200024.jpg131,9 KB · Pregleda: 50
-
IMG_20201223_204308.jpg418,4 KB · Pregleda: 48
-
IMG_20201229_111119.jpg234,5 KB · Pregleda: 46
-
IMG_20201229_111135.jpg195,4 KB · Pregleda: 45
-
IMG_20201229_111248.jpg219,1 KB · Pregleda: 46
-
IMG_20201229_143345.jpg615,8 KB · Pregleda: 65
-
IMG_20201230_164528.jpg409 KB · Pregleda: 79
-
IMG_20201230_170457.jpg583,5 KB · Pregleda: 101