Hps400w+Led150w, Alla ScroG, vise sorti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Lijepi pozdrav svima,
evo nakon toliko dugo doslo je vrijeme da i ja krenem sa prvim ozbiljnim growom (god. registracije je ujedno i vrijeme mojih prvih pokusaja, nazalost sve ostalo nedovrseno). Osnovna svrha ovog growa je izrada ulja (za clana obitelji i jednog prijatelja), a i da se ja imam s cim zasladiti nakraju :D

Pa krenimo redom...

* Sjeme : Royal Queen Seeds (regular, feminised)
3x Northern Light
2x Blue Mystic
2x Ice
2x White Widow
1x Fruit Spirit

* bilo je ustvari 3 sjemenke vise, sve su bacile klicu kroz 3-4 dana ali 3 su imale skroz malu i nazalost nisu izasle iz zemlje (ili nasrecu jer ionako moram reducirati broj na finalnih 8) - tako da jos dve moram izbaciti do zadnjeg presadjivanja.

* Grow room : Preuredjena spajza / ostava, dimenzije 145x145xh.250cm. Trenutno koristim cetvrtinu za grow a ostatak je slobodan (ili nakrcan osobnim stvarima) - pa ce se oslobadjati i siriti po potrebi.
Na podu gdje su saksije je napravljen plitki bazen od par letvica i debelog crnog najlona.
Okvir od vrata oblozen 3-5mm gumom za brtvljenje, svjetlo ne probija nigdje, a jos bitnije da mirisi ne mogu pobjec.
* kao extra, prostor je dosao vec sa ugradjenim resetkicama za ventilaciju, cim sam vidio, rekoh to je to, hehe, znak s neba...


* Svjetlo : 400w hps Sylvania Grolux (+ cool tube) kao glavno i 150w Hans LED panel kao pomocno (ceka se isporuka).
* CT je dosao sa nekakvim mizernim reflektorom koji se na svu srecu odvaja od tube (zahakla se od gore preko 2 metalna prstena) , pa kontam iskoristiti prvi reflektor koji sam dobio sa hps setom, edfikariti ga od grla i zakaciti na CT.

* Ventilacija :
Ispuh - Pro Klima turbina, 160 - 280 m3/h - sa carbon filterom na usisu i cool tubom na ispuhu. Izlaz CTa spojen sa glavnim izlazom preko 1,5m SonoConnect cijevi (standardna 100mm cijev od folije oblozena valjda staklenom vunom, mada se nisam cohao poslije ;)) - mogu rec da sigurno utisa buku za bar 15%.
Upuh - pc ventilatori, 5kom. 80x80mm, sa izradjenim kontrolerom brzine - cisto da se preko noci mogu smanjiti radi zujanja (jer je box kraj spavace sobe).

* Zemlja : Composana za cvjetajuce biljke (sa perlitom, ph deklarirano 5.0 - 6.5) + dodano jos 10% perlita jer ovo sto su oni stavili je doslovno za pod krzljav zub.

* Potovi : 8x15L cetvrtaste plasticne saksije

* Gnojivo : HESI linija -> Root complex, TNT complex za vege i Bloom complex, Phosphor Plus za cvjetanje te SuperVit i PowerZyme kroz cijeli grow (ostatak stize kroz par dana)

* Ostala oprema : ovlazivac zraka, pH metar, termo/higro -metar, potopna pumpa za zalijevanje (720 l/h, 6m u visinu baca) i manja akvarijska za mijesanje hranjiva u tanku. Ako bude potrebe stavit cemo jos jednu za ozracivanje i grijac al otompotom ;)

* Trening - nekakav kvazi ScroG tj. pojedinacna mreza na svakoj saksiji - ako pofali prostora, a lako moguce na ovu visinu koju sam sad oslobodio (cca. 100-120cm od vrha saksije do lampe) , ili alternativno pustim ih da rastu pa skinem jos red, dva polica u prostoriji.

#1 update :

30.01. - curke provirile iz zemlje, drzao ih 2-3 dana pod 2 x23w cfl (glupo a znao sam da je premalo), pa cim vidio da se izduzuju rekoh zajeb to i drito pod hps, mozda sam trebo sacekati jos al dobro su podnijele rano suncanje.

Druga greska koju sam napravio definitivno je bilo preucestalo zalijevanje od starta koje mi je za nagradu donijelo zaostao korijen i zute fleke / trulez na jednoj biljci te Fungus Gnats na druge dvije.... lekcija naucena.
Sve biljke su presadjene prekjucer u frisku zemlju i dobile po dozu RootComplexa. Ove dvije gdje sam uocio licinke Fungusa su isprane do korijena, ostale samo prekontrolirane pri transplantaciji i vjerovatno da sam imao srece. Niti letaca nisam vidjao nesto, mozda u par navrata svega 10-ak komada, pa moguce da su posrali jaja na samo ove dvije al vrijeme ce pokazati. U medjuvremenu poduzimam preventivnu borbu protiv gamadi.

Evo djubradi...
gamad.jpg

Pola ekipe presadjeno :
plants1.jpg

Uvijeti stabilni al jos uvijek variraju lagano dok ne utjunam sistem, temp. skakuce 26-29 C, vlaga izmedju 55-70%.
To je to za sada, hvala na citanju, drz fige, pozdrav i do sljedeceg updejta :sun2::gled::sun2:
 

Mad Rabbit

I am not stoned, I am herbally medicated ;)
Poznanik Foruma
17.11.2014
2.390
13.407
358
Sretan grow,lijepa oprema nema se sta rec.. :thumb: :respect:
Samo mozda je malo puno 8kom na 400 w i kao da tuba moze jos malo nize za 10 cm.. Sretno dalje pratim ;) :joint: :wave:
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Hvala decki
Presadio sam preostale jucer u malo vece potove, al jbg nemogu u finalne dok mi ne stigne ledara jer u tom kutu slabo svjetla, ovako se mogu bar jos na sredini zgurat pod hps.
Tuba bi mogla da jos malo nize al mi ona bijela pvc flex cijev ne dozvoljava :) Probam sutra smislit nesto da dignem potove u zrak...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mad Rabbit

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Evo kratki update al samo s podatcima.

Stigo mi danas ph metar (
ad12.png
) pa sam vecer proveo igrajuci se i mjereci sve zivo i nezivo :D

Prvo pitanje - jel drzite vi vase ph metre kad se nekoriste u otopini kalijevog klorida ? Navodno bitno za ocuvanje elektrode...

Evo mojih rezultata, ispada da je pipovaca kod mene puno luznatija od 7 kolko je pokazao ph tester s kapima (ma jel ... :D)

ph pipa 8,1 (prosjek od tri mjerenja)
ph odstajala voda (imao je u vrcu 2 dana) 8,07
ph demineralizirana (sa benzinske) 6,8

E sad ovako, druga dilema slijedi nakon price. Napravio sam mix vode i hranjiva na ovu shemu:
10L pipovace
20ml Root Complex
15ml TNT
2kapi super vit
Ph je bio 7,62 - to sam s pomocu 27,5ml gotovog limunovog soka spustio na 6,52

Napravio test zalijevanje u praznu saksiju (sa friskom zemljom) i runoff je bio 7,24 - to znaci da mogu u qrac goniti Composanu i njihovu deklaraciju da je ph te zemlje 5-6,5 jer mi je ocito ona povecala ph ! :grrr:

Evo sad i drugo pitanje - znam da ce vremenom ph zemlje polako se izravnavati sa ph zalijevanja, samo dal da ja to ubrzam mozda tako da dodatno zakiselim svoju mjesavinu na recimo 6,0 pa vratim kad se runoff priblizi 6,5 ili da ostavim kako je ?

Btw, taj gotovi limunov sok je flasiran od Rauch-a. Provjerio na boci pise 100% limun, nikakvi drugi dodatci (E-xxxy, konzervansi itd...). Ph cistog soka je 2,5.
Prema preracunu taj sok mi je sa 5ml /1L vode spustio ph mjesavine za -1,85.... ako ce nekome trebati.
Rauch_9008700105392.jpg
Pozdrav Vutroljupci ! :spliff:
 

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Composanu i njihovu deklaraciju da je ph te zemlje 5-6,5 jer mi je ocito ona povecala ph ! :grrr:

Vidis meni je posle jednog zalivanja sa 7,5 cesmacesma vodom pokazalo da je 5,7-8 isto composana vidi moja logika je ako njima ne smeta nista onda nista i ne treba menjati...
A za cuvanje elektrode mi je receno da samo ugasim i ostavim mokar onaj sundjer ali da stelujem sa paferima sa vremena na vreme...
Inace lepo idu biljcice i pratim :thumb:
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Zabrinuo sam se radi ph jer su biljcice mjestimicno kako koja (ne sve) dobile par zutih flekica. Sve ostalo sam provjerio i pazio da je ok jedino sto sam ph metar dobio tek nakon skoro 2 tjedna sto rastu i sto sad vidim da je ph vode (i zemlje ocito) daleko izvan preporucenih granica pa sad hocu to posto poto dovesti gdje spada.

Sto se ph elektroda tice ima i tu mala znanost, al vecinom upute idu ovako :
"Use the solution recommended by the manufacturer, see the instruction manual for the electrode. However, as a general rule, store your pH electrode in the same solution as thereference electrolyte of the electrode. In most cases this is a 3 mol/l KCl solution. Electrodes with a bridge electrolyte should be stored in the electrolyte of the outer electrolyte compartment.
Most electrodes are shipped with a protective cap. Fill the protection cap with storage solution.
Close off the filler opening if there is one.


Alternative
Should a reference electrolyte solution not be available, an appropriate substitute is a storage solution of 1 gram of potassium chloride (KCl) per 200ml of either the buffer 4 or 7.
"

Ja sam prema uputama jednog foruma danas kupio KCl sol (223,8 g) i 1L demineralizirane vode (moze i RO voda). To se pomijesa i dobije 3 molarna otopina kakvu svi preporucuju (i prodaju po ebay-u) za cuvanje elektroda. Neznam da vodu i detergent al svakom slucaju provjereno da se nesmiju pustiti da se osuse jer sporo citaju nakon toga a mozebit i da se preciznost poremeti.

Hvala ti i lp !
 

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Ako su ti se pojavile flekice onda poslikaj i baci na forum da ti kazu iskusnjare sta joj fali (bolje resenje ne vidim).Ja bih za svaki slucaj poceo da zalivam sa 6.5... ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Farmer

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
#2 update : 14. dan vege

Vozdra ljudi, evo kratki update da pokazem kako bilje napreduje. Ispricavam se unaprijed na loshijim fotkama, kamera na mobu je drek za po mraku...

Jedna grupna
grupna.jpg

Kao sto rekoh ostale su presadjene u malo vece potove zasad, a u finalne idu sredinom tjedna kad konacno stigne Hans :)
medium.jpg

Ova WW ce izgleda bit patuljasta, lijepa je ali kompaktna, zbijena i sporija, tako da je prvi kandidat za izbacivanje, tj. ostavit cu je po strani u neki 5-6-7 litara pot pa kolko napravi, napravi...
patuljasta.jpg

Ova jadnica NL je pozutila na prvom paru listova jos prije 10-ak dana, dal od previse zalijevanja ili Fungus Gnata, uglavnom kad sam je izvadio korijen je bio skroz nerazvijen, bas nista, 3-4 duge niti.
Dobila je prije tjedan dana svjezu zemlju, root complex i do sad vidim da se korijen oporavio i poceo viriti kroz rupice na dnu, medjutim rast je skroz zakocen, nije uopce nista novog naraslo, al bar ni pozutilo. Drugi kandidat za izbacivanje...
bolesna.jpg

Ova Blue Mystic je zanimljivi mutant, nakon drugog kata listova prestala je izbacivati vrh dalje i nakraju ono sto je trebalo biti drugi par listova ispalo je kao jedan veliki list. Prije 4-5 dana sam joj napravio blagi LST i poceo novi vrh rasti iz sredine stabljike :whato::
mutti.jpg

Ova zadnja Ice fino napreduje, al tu da pokazem zute flekice o kojima sam pricao. Znaci ne kao u slucaju sa NL di je list bas naglo pozutio od vrhova/zubaca i poceo se susit, vec vise ko lagana i sporija depigmentacija na listu, u nekoj ravnoj formi i ne nuzno na kraju lista. 2-3 takva slucaja imam, ne siri se uglavnom niti se ne mijenja (u zadnjih 7-8 dana od pojave). I da, fleke su se pojavile prije davanja bilo cega, dakle sve su bile samo na vodi.

zuto.jpg fleka.jpg

To je to za sada, danas se malo upgrejda box i prave ScroG mrezice pa ce biti jos jedan apdejt brzo.
Cheers !
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Ne zalijevam sa toliko vode da dobijem runoff. Velike sada dobivaju oko 300ml svaki drugi dan, polako cu podizat kolicinu kao rastu i trose vodu. U ovim malim potovima mogu lako dobit runoff i kao sto rekoh ranije, zadnja 2 mjerenja je bilo preko 7... neznam sad sta je pametnije, mislim biljke se nebune previse, zasad mi se necini da su flekice alarmantne, svakako iz drzim na oku. Al glede ph zemlje, dal jednostavno da nastavim zalijevati sa 6,3-6,5 i cekati da se samo izlivelira ili da tretiram zemlju necime ... pitanje je sad :)
 

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
A da sad se setih da si merio i da smo pricali o tome :D Pa zali ih dok ne dodjes do runoffa ako se nastavi zutilo na novim listovima (ja bih tako uradio..) Javi sta si odlucio ;)
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Odlucio sam se ne brinuti previse oko zemlje dok god curice kazu da im je dobro :)
Picim malo kiselije zalijevanje 6,3 pa cu mjerit zemlju za jedno 10ak dana da vidim jel se spusta njena vrijednost.
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
#3 update : 17. dan vege

Ovaj vikend sam malo jurcao uokolo i haracio baumarkete, zooshopove i "poljoprivredne apoteke" :D

Stigla zracna pumpa za kontejner s vodom/hranom, powerzyme i ph minus. Odlucio sam prestati s limunom jer se nije pokazao kao sretno rjesenje za drzat u mjesavini duze od 2-3 dana (sve se zamutilo i umirisalo ko ustajala limunada :D ) Uzo i ove trake za muhe jer imam jos 2-3 leteca Fungus Gnata u boxu, lete ko glupani pri sredini boxa jer nemogu da se priblize biljkama jer drzim cirkulacioni vent upaljen 24/7 :udarac:
Tu su jos bambus stapovi i vrtna ograda za Scrog mrezicu.
1_kupovina.jpg 2_kupovina.jpg

Sto se spremnika za vodu tice, fali sad jos samo potopna pumpa pa da probam sloziti nekakvo auto-zalijevanje. Pitanje: ima li neko iskustva ili misljenje o Drip sistemu od Gardene ?
6_bazen.jpg

Btw, nisam imao pojma za ovaj ph minus, pa to je hebena dusicna kiselina (38%). Brate to jede kroz zastitne rukavice, oprezno ljudi , evo jedna kap je zavrsila na novom skalpelu prilikom otvaranja boce :whato::
3_skalpel.jpg

Uglavnom mreza je postavljena na jednoj saksiji, kroz dan dva ce biti i na drugima. Shvacam da nisam dobio bogzna sta povrsine s tim al svakako ce pomoc rasirit biljku malo, ako treba lako postavim jos koju mrezicu vertikalno iznad pa i tamo petljam...
4_mreza.jpg

Reflektor za CT je dobio makeover od prvog reflektora koji je dosao sa hps setom. Priblizio lampu na 35cm.
5_reflektor.jpg

I za kraj evo biljcica i kako sve lezi u boxu sada. Slucajno skuzio foru sa slikanjem pod hps preko polariziranih naocala, hehe.
Uvjeti super, temp. dnevna 26,5 / fokalna 28 / nocna 24 ; vlaga dnevna 70% / nocna 50%
Btw, ako je vjerovati procijeni kurira, sutra stize Hans :let:

7_vrt.jpg 8_vrt.jpg
 

Prilozi

  • 9_vrt.jpg
    9_vrt.jpg
    434,2 KB · Pregleda: 79

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Ok, nije bilo za vjerovat kuriru, al ko ga sljivi, zato je danas uranio i bas me fino iznenadio :makaze:

Prvi utisci ovako iz kartona jesu solidna izrada i da bljesti ko ludo...
Malo mi cudno da vent pozadi puse unutra al nigdje na panelu nevidim rupice za izlaz zraka... oh well ak sljaka sljaka, uzmem si za vikend malo vremena pa ga rastavim i proucim sta ima nutri :D

hans.jpg
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Cim znam da netko ovo actually i cita odma mi je draze da se potrudim malo extra oko sadrzaja :joint:
Evo ako nekoga slucajno zanima, secirao sam malko Hans 150W led panel i evo kako to zgledi...

Straznja strana, vidi se potenciometar za dimmanje, Flower/Veg Switch i ranije spomenuti ventilator sa dubioznom ventilacijom. Ocito je dovoljno da rashladjuje samo sredinu, kako god, zrak definitivno ne prolazi unutar ploce. Nisam uslikao ali vent je uzdignut jedno 1cm od panela, ispod toga je par otvora kroz koje zrak ulazi i izlazi, dakle hladi jedino taj sredisnji dio.
4_.jpg

U paketu je jos simbolicno dodano 2m spagice i 4 saraf kukice za montazu. Zasad sam tako i namontirao.
1_.jpg

Evo kako izgleda iznutra, efikasan dizajn, precizno, uredno i minimalisticki. Glavna ploca je metalna, zato valjda manja potreba za hladjenjem jer ova preda dosta topline od pozadi. Reflektor/poklopac je plastika.
3_.jpg

Zadnje sto bih spomenuo je closeup jedne diode. Full su sitne, jedno 4-5 mm. Jedini problem koji vidim jest ako rikne koja, samostalna zamijena je prakticki mission impossible.
2_.jpg

Temperaturu nisam mjerio, al ovako odokativno, panel nije pretopal, rekao bih max. 40-ak celzijevaca, medjutim driver se fino zakuha i pece na dodir. Definitivno ako se moze treba ga montirati van boxa. Ja nemogu (bitan stealth) pa mi je unutra. Sve skupa Hans je podigao temp u boxu za 2 stupnja.

I da, nije da se isfuravam na nekog recenzenta sad, jednostavno mene je zanimalo sto sam kupio sa 270Eura, pa rekoh da usput i podijelim saznanja ovdje, mozda pomogne nekom sa odlukom i odgovori na par pitanja/nedoumica.

Pozz ekipa, slijedi jos update boxa i biljcica :wave:
 
08.07.2015
492
203
43
Hvala na slikama,a da i mora da bude kriticki-mora.
Kao i uvek zapad nam prodaje mu.. za bubrege.
Made in Amsterdam,pa kinez bi napiasao i made in mars,samo kazi.
Te led su izgleda ili 3w ili 5w pa x 50 kom eto panel,samo zavisi koliko ih tera,a za zameniti muka za obicne ljude,vidi da nadjes reaervne odma.
Drv je mislim oko 40v tako da je to serisko-paralelna veza ako mozes opali
vent os kompa po njemu,a ako se neplasis struje ja bi ga izvadio iz kucista.
Na mom DIY panelu na zadnjoj strani je 30-32c ali kod leda je 40c tako da vent hladi posledicu a ne uzrok.
Licno misljenje jedino ako neznas-ne zelis sam ili nemas ko da ti sastavi panel,a za 270E-???
-obicne led 3w-13E 100 kom
-grow 3w-25E 50 kom
- drv od 5E pa vise al zavisi koliko treba,tu treba uloziti lovu
Ako nije kasno slikaj podatke sa drv.