Kako je nastao svemir?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kako je nastao svemir?


  • Total voters
    101

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Meni je u svemu najčudnije što naučnici tvrde da se svemir non stop širi . Ne prestaje da raste. Kako može da se širi ono što je beskonačno... Ma samo da glava zaboli, imam ja drugih stvari o kojima treba da razmišljam

“Samo su dve stvari beskonačne, svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam baš siguran.” – Albert Einstein
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lilly and sale82ful

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sirenje je pretpostavka zasnovana na teoriji Velikog praska, jer je logican slijed dogadjaja.
Ako zanemarimo teoriju Velikog praska i pretpostavimo npr., da se sva materija u svemiru krece prema centrima gravitacija crnih rupa gdje usled ogromnog pritiska biva razlozena na najprostije cestice i izbacena u svemirsko prostranstvo, onda mozemo izvesti zakljucak da se sva materija npr. Mlijecnog puta spiralnom putanjom krece ka svom centru, ogromnoj crnoj rupi. Zbog fizike kretanja po spiralnoj putanji imamo efekat udaljavanja tijela. Tijela koja se krecu perifernim dijelom spirale imaju veci put da predju za razliku od onih u unutrasnjem dijelu. Pa dalje, tijelo koje se krece istom putanjom, a koje je ispred nekog drugog tijela, zbog spirale koja se postepeno savija prema centru ima brze kretanje u odnosu na tijelo koje se nalazi iza. Iz svega ovog se namece pitanje, zasto ne vidimo sabijanje materije u centru, vec naprotiv vidimo beskonacno sirenje? Odgovor je jednostavan, u sredistu je gravitacija toliko jaka da materiju "isijava" tolikom energijom da trenutno ne postoji instrument kojim bi se izmjerila ili dokazala. Znaci, ostajemo na pretpostavkama sve do onog trenutka u kojem cemo izmisliti mjerni instrument kojim cemo snimiti zracenje crnih rupa.

Sva mudrost je u jednostavnosti, a jednostavnost ima samo jednu zakonitost, Logiku.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
e sad vec mozemo da nacnemo i pricu logike haosa, mislim da nije zanemarljiv detalj ;)

"Objek­tivni svi­jet je takav kakav je, ali zato što su naša čul­nost i naš razum lim­i­ti­rani i podešeni na speci­fičan način, mi svi­jet saz­na­jemo isključivo kroz njih, kao da smo ga pro­pustili kroz neki fil­ter. Tako boje, zvukovi, pros­tor, vri­jeme, možda uopšte nisu onakvi kakvim ih opažamo ali su makar isti za sve, svi ih “pre­vodimo” na isti način. Čini mi se da je tako i čitav svi­jet haotičan, besmis­len, nemoguć, ali ga naš razum pre­vodi u ovaj red i smisao, a onda kada to ne može, mi zapažamo obrise tog haosa u nekoj per­cep­ciji koja nam stalno izmiče."
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Nase licne percepcije objektivnog mogu, dosta cesto, biti i subjektivne. Stvari jesu postavljene tako kako jesu, ne postavljaju se za svako zivo bice posebno, univerzalne su i imaju svoj smisao. Drugi je par opanaka ko ga i na koji nacin tumaci.
Red i haos idu u paru, jedno se ne dobija bez drugog i sto je najinteresantnije nisu naizmjenicni vec traju u istom vremenu, prozimaju se.
Dvije osobe na istom mjestu imaju totalno drugacije percepcije na stvari kojima su okruzene, a to jeste smisao postojanja u ovom obliku, zato smo ljudi. Kada covjek spozna sveopstu kosmicku svijest, emociju koju je nemoguce opisati, jer da bi se nesto opisalo potrebno je prakticno iskustvo, potreban je dozivljaj, a za takvu vrstu dozivljaja covjek sa svojim specificnostima nema adekvatno culo, pa cak ni teoretski ne moze da pretpostavi na sta to konkretno lici.
Potrebno je odbaciti sebe kao covjeka, izvuci se iz ljusture i jednostavno se stopiti sa "Bogom", sto je nekako najcitiraniji naziv za sveopstu kosmicku svijest.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
Kad god sam pokusao da odem toliko "duboko" da na osnovu naucnih dodam i neke svoje teorije,bukvalno mi se um toliko zbuni,da momentalno prekinem razmisljanje o svemiru.
Kao da me nesto ili neko prekine. Cudan osjecaj,ne znam kako drugacije da opisem...
Ali me neka radoznalost uvijek ponovo baca da ponovo o tome citam,i nesto novo saznam,pa probam sve ispocetka.
U ljudskoj prirodi je da istrazuje i da traga za odgovorima.
Ne sumnjam da ce ljudi (ako naravno pre toga ne nestanu sa lica zemlje) pronaci odgovore na ovakva pitanja ali to se nece desiti bas tako brzo.
Mozda su i hiljade + godina u pitanju,ali buduci ljudi kao radoznala rasa,sumnjam da ce biti uskraceni za odgovore koje mi sad sebi postavljamo.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sem je napisao(la):
diskutabilno je da li deo moze da objasni celinu, a da pri tome nije na cisto ni kako je on nastao ;)

To uopste nije diskutabilno. Dio koji nije svjestan cjeline sebe smatra cjelinom, a cim sebe smatra cjelinom zanemaruje stvarnu cjelinu, dok s druge strane dio koji je svjestan cinjenice da je dio cjeline zanemaruje cinjenicu da je dio.

Cjelina je jedna, a dijelovi mogu da se budze :)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Bas sam se obradovao procitati interesantan post u ovakoj temi, a ono navod za video Stivena Hokinga
Razumijem da ljudi ostanu bez posla, auta, kuce, zene.., al ostati bez maste :sad2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tutumrak

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Paps.. nista ne ispadne onako kako ocekujes..


Pokusat cu pojednostavniti ovo sta mi je umu već neko vrime.. da.. nastali smo iz nečije ŽELJE..

Svi smo jedna velika želja.. ^^



Divna spoznaja.. pustih suzu :')
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and Hooker

RolamPoKraju

Aktivan Član
10.07.2013
66
72
18
Baš kao što je Diva napisala mi smo nečija želja, mi smo želje koje same proizvode nove želje i tako u krug. Ukoliko bi čovek uspeo da suzbije sve svoje želje i nagone uspeo bi spoznati nešto više nešto što je iznad uma nešto izvan prostora, a za to treba da je duhovnost na nivou koji je poseduju budistički monasi. Spoznaćeš univerzum ukoliko eliminišeš želje, a sam odgovor
će ti doći onda kada kroz slobodan um i novi put bez ikakvih htenja budeš sam sebi postavio to pitanje. Odgovor će ti onda doći sam i biće logičniji i uzvišeniji od bilo kakvih shvatanja i razmišljanja koja si imao/la do sada.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Papa Romeo je napisao(la):
Sirenje je pretpostavka zasnovana na teoriji Velikog praska, jer je logican slijed dogadjaja.
Ako zanemarimo teoriju Velikog praska i pretpostavimo npr., da se sva materija u svemiru krece prema centrima gravitacija crnih rupa gdje usled ogromnog pritiska biva razlozena na najprostije cestice i izbacena u svemirsko prostranstvo, onda mozemo izvesti zakljucak da se sva materija npr. Mlijecnog puta spiralnom putanjom krece ka svom centru, ogromnoj crnoj rupi. Zbog fizike kretanja po spiralnoj putanji imamo efekat udaljavanja tijela. Tijela koja se krecu perifernim dijelom spirale imaju veci put da predju za razliku od onih u unutrasnjem dijelu. Pa dalje, tijelo koje se krece istom putanjom, a koje je ispred nekog drugog tijela, zbog spirale koja se postepeno savija prema centru ima brze kretanje u odnosu na tijelo koje se nalazi iza. Iz svega ovog se namece pitanje, zasto ne vidimo sabijanje materije u centru, vec naprotiv vidimo beskonacno sirenje? Odgovor je jednostavan, u sredistu je gravitacija toliko jaka da materiju "isijava" tolikom energijom da trenutno ne postoji instrument kojim bi se izmjerila ili dokazala. Znaci, ostajemo na pretpostavkama sve do onog trenutka u kojem cemo izmisliti mjerni instrument kojim cemo snimiti zracenje crnih rupa.

Sva mudrost je u jednostavnosti, a jednostavnost ima samo jednu zakonitost, Logiku.
Sirenje svemira nije pretpostavka, i logican sled dogadjaja bi bio da se sirenje svemira usporava, ali ono se ubrzava, to izaziva "tamna energija" za koju niko nema pojma sta je.

https://www.youtube.com/watch?v=5U1-OmAICpU
 
26.06.2013
38
25
8
Licnog sam mišljenja da univerzum nije nastao, već da je oduvek i postojao. Možda ne u identičnoj formi, ali u nekoj da.

Ljudi su smrtnici, ili barem tako sebe doživljavaju. Imaju rođenje i smrt, početak i kraj dana, sve se vrti oko početka i kraja. I onda pokušavaju da iste stvari nađu tamo gde ih nema.
Univerzum - energija koja jeste.
Nije imao početak, neće imati kraj, gde god ga uhvatis on je beskonačan. Nije došao niotkuda, jer je oduvek bio tu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Ja samo znam da svemiru nema kraja, pa tako ni ljudskom postojanju, poslje smrti dolazi ono najbolje. I vanzemaljci postoje, ali nemaju ruke, noge, uši, oči ni ništa ljudsko. Oni su obična nakupina svijetlosti, kreću se pomoću radioaktivnih valova a komuniciraju telepatski odašiljanjem binarnih kodova i intelektualno su daleko iznad nas.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
zola je napisao(la):
Sirenje svemira nije pretpostavka, i logican sled dogadjaja bi bio da se sirenje svemira usporava, ali ono se ubrzava, to izaziva "tamna energija" za koju niko nema pojma sta je.
Pretpostavljam da znas polozaj suncevog sistema u Mlijecnom putu, kao i to da je Mlijecni put galaksija spiralnog oblika cija se sva materija krece ka centru galaksije. Dakle, poznato nam je da gravitacija ima vece djelovanje sto smo blize njenom sredistu i logicno je da ce se tijela koja su blize centru gravitacije brze kretati. Sva tijela unutar nase galaksije koja su blize centru iste u odnosu na Zemlju krecu se brze od Zemlje, a ona koja su udaljenija krecu se sporije, bar bi tako trebalo biti po nekakvoj logici. Tijela koja se krecu ispred Zemlje po istoj putanji bliza su sredistu galaksije, zbog spiralnog oblika putanje i samim tim se malo brze krecu u odnosu na Zemlju, a tijela koja se nalaze iza krecu se malo sporije. Kada saberemo cinjenice moramo zakljuciti sledece; Sva materije unutar galaksije se krece prema njenom centru, odnosno, sazima se, skuplja u jednu tacku dok u isto vrijeme posmatrano iz bilo koje tacke galaksije, osim centra, imacemo utisak njenog sirenja, sto pomalo nevjerovatno zvuci.
Tamna energija je onaj vid kretanja cestica, kretanje=energija, cije djelovanje naslucujemo logicki, ali ne postoji instrument kojim bi takvo kretanje-energiju izmjerili.


Null je napisao(la):
Ljudi su smrtnici, ili barem tako sebe doživljavaju. Imaju rođenje i smrt, početak i kraj dana, sve se vrti oko početka i kraja. I onda pokušavaju da iste stvari nađu tamo gde ih nema.
Ljudi su jedna od faza kroz koje materija prolazi, a koji sami sebi pridaju preveliki znacaj i zbog toga su slijepi za vecinu stvari koje im se nalaze pred nosom.

No Joke je napisao(la):
Ja samo znam da svemiru nema kraja, pa tako ni ljudskom postojanju, poslje smrti dolazi ono najbolje. I vanzemaljci postoje, ali nemaju ruke, noge, uši, oči ni ništa ljudsko. Oni su obična nakupina svijetlosti, kreću se pomoću radioaktivnih valova a komuniciraju telepatski odašiljanjem binarnih kodova i intelektualno su daleko iznad nas.
Koja je to rasa vanzemaljaca? :)