Kanabis ulje - izrada, doziranje i djelovanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.06.2017
9
2
3
40
Mislio sam, da ima bio, ja ga imam 99%, njemacki.

Zato sam se javio, sad dal ima fermentirano proizveden 99% moguce je ( jel moze info.koji vi imate) , al da nebi covjek mislio da je absolute ethanol isto ko 96%, pa sebi vise stetijo nego koristijo. Jer to jedno sa drugim nema veze, totalno drukcija proizvodnja i namjena upotrebe, zato obratite paznju kakav.

I po mogucnosti, da etanol reciklirate, da ustedite pritom, jer je podosta skup radi trosarina.
Lp
 

IS80

Banned
Banovan
30.06.2016
47
43
18
46
Sad ste me zbunili, prvo se spominje da cim cisce otapalo tim bolje ulje , a sad opet ovo ? Sta na kraju mi je najbolje koristiti onda medicinski benzin!
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Najbolji je bio etanol. Koncentracija 96% ili 99% ako si u mogucnosti nabavit. Svaki proizvodzac ima na pakovanju napisanu specifikaciju. Mora biti bio, to znaci surovina za proizvodnju je neki prirodni plod, vocke, krumpir i slicno.
 
28.06.2017
9
2
3
40
Sad ste me zbunili, prvo se spominje da cim cisce otapalo tim bolje ulje , a sad opet ovo ? Sta na kraju mi je najbolje koristiti onda medicinski benzin!

IS stvar je u tome o kojem otapalu govorimo, imas puno otapala koje se koriste u ekstrakcijama petroleum eter,hexane,ciklohexane....
Ali okej sad to nie toliko vazno, u tvom primjeru si ti reko da mos nabavit ethanol absolute i tu je sad trik, da ethanol dobijen ko stranski produkt u naftnoj industriji nije za oralnu upotrebu ili konzumaciju. Znaci ethanol je alkohol ali imas vise vrsta kako ga dobijes i razlicite proizvodnje. Vidis u ljekarnama imas bio 96% alkohol koji je dostupan komercijalno, i naj je rasireniji jer je proizvodnja njega relativno povoljna, mos ga dobit sa diferencijalnom destilacijom ili rektifikacijom.....

Sad ovi od 99% bio koji je tu vjerojatno ide za proizvodnju klasicnog 96% i poslije dalnji proces dehidracije, ili upotreba kakvih soli koje vezu vodu nasebe ili upotreba vakumskog uparavanja... i to je vec skuplji proces i cijena zato raste, ja mislim da za tebe nije zanimljiv ekonomski.

A na koji nacin si mislijo ekstrahirat ulje?

Cilli, dal moze malo info o 99 % bio svabskom ethanolu?

Evo oso sam u lager da ti slkam kakvi sve ethanoli imaju, sad ako mos dobit taj absolutni o kojem govoris-uzmi i provjeri kakav je.
 

Prilozi

  • IMG_20170629_121218.jpg
    IMG_20170629_121218.jpg
    214,9 KB · Pregleda: 27
28.06.2017
9
2
3
40
Cili zato sam i prilozijo sliku, da nam IS provjeri sta ima. A ti ga peglas na kaminskog :)
Sad to je malo tako po prirodi raztopina ethanola-vode je azeotropna kod 96%, tako da je ima nesta u tom jednom procentu ,
da dignu sa destilacijom na 99% i po prirodi taj ethanol se ne upotrebljava u industriji hrane i pica, provjeri to. Bio na njemu je jer je proizveden iz secera i organskih stvari. Cili provjeri to.

Da sad ne duzim, forum je opsezan i tesko ga je pregledat, malo sam htijo nac da vidim kako proizvodite stvari jel ko kuci koristi soxhlete ekstrakciju i aparat za destilaciju sa kojim reciklirats ethanol?
Koristi ko metodu dry ice pri tretmanu primarne materije za ekstrakciju ?
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Kuzim te sta mislis, iz kojih bio tvari je napravljen nije toliko vazno, vazno je , osnova organska tvar. Ne vidim razliku medzu 96% jedilnim ili ovim 99% jedino u kolicini vode. Slobodno se moze koristit, odlican je.

Ovdje neznam da ko koristi neke aparate za destilaciju ili soxhlete jer svi uzgajaju za licne potrebe, niko za preprodaju.
 
28.06.2017
9
2
3
40
sad stvar je bas u tome cili sta znaci bio ethanol-i zasta se koristi, morate znati da fizikalno I kemijski nije moguce normalnim procesom destilacije/rektifikacije dosegnut veci postotak nego 96% cistoce mjesavine ethanola I vode jer u tom omjeru mjesavina je azeotropna mjesavina(sta to znaci treba strucno pogledat(parcijalni parni tlak...) da dobijes vecu koncentraciju treba jos malo hemijski poradit na mjesavini) I tu dolazi do problema I zasto nije za osobnu upotrebu/konzumaciju)
tu treba obratiti paznju jer sam bio oznaka neznaci da je food allowed

sta se tice same ekstrakcije postoje razlicite metode, soxhlet metoda je jedna od njih
vjerojatno vecina upotrebljava cco metodu koju je opiso jedan clan foruma,koja igra al to je jedno stepena sarzna metoda, dok postoje vise stepene metode sa kojom se povecava izkoristak ekstrakcije- malo sam oduzijo, sta neznaci da metoda od clana herbal bob nije ok al se moze nadogradit I ako neko to radi za licnu upotrebu je vjerojatno isplativa jer postoje stvari koje se mogu nabavit.

sad da ne duzim ako koga zanima mozemo otome malo vise
mozda I na forumu postoji
u pretragama mi nije dalo rezultata
a jes ta je forum opsezan I ima dosta toga a ja iskreno nisam ni puno pretrazivao-nekako cudno :) naletoh na vas a povod registracije je bijo post clana IS :) o absolutnom ethanolom
 

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
sta se tice same ekstrakcije postoje razlicite metode
Ekstrakcije cega? Etanola ili ulja?
vjerojatno vecina upotrebljava cco metodu
Zasto mislis da vecina upotrebljava tu metodu?
Obzirom da se razumes u ekstrakciju, zamolio bih za pojasnjenje: koja je razlika ekstrakcije (isparivac, izopropil alkohol ili etanol) bilo da se radi o CCO ili RSO metodi? Da pojasnim, ne pricam o razlicitim metodama dekarboksilacije vec iskljucivo o ekstrakciji ulja.
treba obratiti paznju jer sam bio oznaka neznaci da je food allowed
Ok., potrebno je prouciti kompletan sastav a ne samo da li je nesto proizvedeno od bio materije. Medjutim, pojasni jos jedan interesantan detalj. Na Izopropilu cistoce 99,99 % izopropil alkohola i 0,01 % vode opet stoji da nije za ljudsku upotrebu. Znas li zasto?
 
28.06.2017
9
2
3
40
kad se govori o ekstrakciji
tu je ekstrakcija tipa solid-liquid
kdje je solvent etanol tekuca a tvrda materija je solid faza a ekstrakt ili produkt je ulje
tip ekstrakcije ima solid-liquid, liquid-liquid, jedno stepena,vise stepena...

zasto CCO methoda onako predvidjanja vjerojatno je najjednostavnija za kucnu radnju
ima I drugih metoda al nisu bas lagano dostupne I skupo je

sad izbor solventa tu je tesko
malo zavjere ako gledas eu direktivu I americku nije isto u eu je izo recimo dozvoljen al sa velkim ogranicenju od 10mg/kg dok ameri cepaju mislim da 50mg/kg
aIi ima pripisku da nema dugorocnih istrazivanja utjecaja na zdravlje I imaju ogranicenja

azeotropni mix izo/voda je 91% za vecu opet ide dodatno kemijanje


nisam bas skonto ono o razliki ekstrakcije(isparivac, izo, eth...) malo detalnjije opisi
 

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
Ekstrat-(u nasoj varijanti)-ulje dobija se metodom ekstrakcije, dok etanol ili izopropil solvent--rastvarac-(u nasoj varijanti rastvarac-kanabinoida), dobija se metodom destilacije.
Ako pokusate da svoje napisano prevedete na nas jezik, ali bez mesanja naziva na engleskom, shvatice gde navedeno po malo gubi smisao. Zato se Herbal Bob danima mucio sa prevodom, ali ono sto je napisao jesno je i laiku.

CCO i RSO metoda su potpuno indenticne po pitanju ekstrakcije, razlika postoji samo u momentu vrsenja dekarboksilacije. Kod CCO se vrsi pre a kod RSO na kraju ekstrakcije.
azeotropni mix izo/voda je 91% za vecu opet ide dodatno kemijanje
Koliko sam shvatio, ovde ne diskutujemo o laboratorijskoj metodi hemije po kojoj se dobija etanol ili izopropil odredjene cistoce vec o finalnom proizvodu na cijoj dekleraciji stoji cistoca tog necega sto nas zanima.
sad izbor solventa tu je tesko
malo zavjere ako gledas eu direktivu I americku nije isto u eu je izo recimo dozvoljen al sa velkim ogranicenju od 10mg/kg dok ameri cepaju mislim da 50mg/kg
aIi ima pripisku da nema dugorocnih istrazivanja utjecaja na zdravlje I imaju ogranicenja
Ovo je jedino sto treba da zanima one koji prave ulje, da znaju koja kolicina je stetna za oralni unos...i naravno, da se precizno zna koje sve supstance su zastupljene u onih 1-4% i da li su stetne za organizam...sve ostalo je totalno nebitno.
 
28.06.2017
9
2
3
40
Ekstrat-(u nasoj varijanti)-ulje dobija se metodom ekstrakcije, dok etanol ili izopropil solvent--rastvarac-(u nasoj varijanti rastvarac-kanabinoida), dobija se metodom destilacije.
Ako pokusate da svoje napisano prevedete na nas jezik, ali bez mesanja naziva na engleskom, shvatice gde navedeno po malo gubi smisao. Zato se Herbal Bob danima mucio sa prevodom, ali ono sto je napisao jesno je i laiku.

CCO i RSO metoda su potpuno indenticne po pitanju ekstrakcije, razlika postoji samo u momentu vrsenja dekarboksilacije. Kod CCO se vrsi pre a kod RSO na kraju ekstrakcije.

Koliko sam shvatio, ovde ne diskutujemo o laboratorijskoj metodi hemije po kojoj se dobija etanol ili izopropil odredjene cistoce vec o finalnom proizvodu na cijoj dekleraciji stoji cistoca tog necega sto nas zanima.

Ovo je jedino sto treba da zanima one koji prave ulje, da znaju koja kolicina je stetna za oralni unos...i naravno, da se precizno zna koje sve supstance su zastupljene u onih 1-4% i da li su stetne za organizam...sve ostalo je totalno nebitno.

marconi ovo ce ispast malo poduzi post, nadam se da urednik nema nista protiv, mozda je malo zbunujuce jer nam svima nama nije materini jezik pa je nekad upotreba engleske terminologije jednostavnija (solvent-topilo/raztvarac/otapalo) ako je sta zbunjujuce moze se koga zanima obratit pp da ne spamamo temu. metoda dobivanja ulja kako je marconi naveo je proces ekstrakcije, a proces dobivanja rastvaraca je destilacija,rektifikacija...i mnostvo drugoga-nema veze zanas.

malo pratim citam/tehnologija procesa mi je profesiski blizu, a moj prvi post je bijo na post clana IS, kdje navodi mogu "nabavit" i htijo sam samo naglasit da treba biti pazljiv o kakvom se ulaznom rastvarivacu radi, da nebi ljudi bili u zabludi da je laicna specifikacija sve sta trebaju gledat, cistoca, jer ta moze biti razlicita jer tu se radi o razlicitim metodama specificiranja - vol.procentima, n postotcima, % molarnim masama...
jer kod proizvodnje rastvaraca ima mnostvo metoda i sad ovisi sta je primarna namjena toga, i u nekim slucajevima je stvar da jednim dijelom mogu sadrzavat teske metale,benzenske obruce... i te stvari ostaju u ekstraktu(ulju-konacnom produktu) i onda se unose u tjelo i sa redovnom upotrebom ulja one se taloze u tjelu mogu imat kroz dosljedno vrijeme kontraindikacije

sad izopropil alkohol
- evo malo sam razgovaro sa kolegom koji je duboko u prehrambenoj industriji i stvar je da je samo u nekim segmentima procesa dozvoljena upotreba IPA a nije u ekstrahiranju, jer ostaju niske koncentracije u produktu i sad najbitnija stvar sto treba naglasit je koji izopropil alkohol je moguce upotrebljavat( a tu je marconi bitna hemija proizvodnje IPA) i samo iskljucivo FOOD GRADE IPA kojem je na danasnji dan okvirna cijena oko 44,8 EUR/kg i malo je teze dostupan obicnim ljudima, i sad tu opet o proizvodnji i specifikacij-nije IPA koju nadjete u odjelu za boje/lakove po cjeni od 4,5-7 eur litru 99,9% ista stvar, i sad opet je tu vazna tip proizvodnje i njegova primarna namjena, zato ti pise na deklaraciji da 99,9% IPA nije za ljudsku namjenu

nadam se da nisam sad zakomplikovo stvar ili nametnuo neku problematiku jer to nije moj cilj- samo sam htijo obratit paznju na ulazni materijal u procesu/rastvarac da ljudi ne posezu za svacim sta se moze nac ili "nabavit" jer nije to ista stvar

jedan veliki pozdrav svima i ljepo radite,kemijajte,uzivajte,citajte,pitajte,ucite se... samo dalje hrabro
 

Prilozi

  • vutra.jpg
    vutra.jpg
    116,1 KB · Pregleda: 32
  • Sviđa mi se
Reactions: marckoni and CilI

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Dobro si objasnio, probao sam vecinu otopala za exstrakciju. Najbolji mi se pokazao etanol. Zasto?
Puno veca varnost, da ne dodze do eksplozije.
Kvaliteta konacnog produkta, rso ulja i najmanje stetno od svih otopala za konzumiranje.
I ne podupirem metodu, da se prvo dekarboksilaciraju vrhovi i tek onda extrahiraju s otopalom. Herbal bob metoda, jer to provode, da se razlikuju od rso metode.

Fensi slika:thumb:
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
@CilI

Gdje ima za kupiti Bioethanol i po kojoj cijeni? Kod njega na kraju ekstrakcije ne treba kapati 4-5 kapi vode, jel tako?

EDIT: Jesi jednom spomenuo da ima u Hoferu? (nasao na netu cijenu oko 4 eura za litru)
 
15.11.2016
54
59
18
46
I ne podupirem metodu, da se prvo dekarboksilaciraju vrhovi i tek onda extrahiraju s otopalom. Herbal bob metoda, jer to provode, da se razlikuju od rso metode.
Ali zasto ne podrzavas ovu metodu? Meni se ona cini sasvim ok i cak stavise sigurnija.
Kad sam pripremanla ulje prvo sam radila dekarboksilaciju susenog materijala, pa onda isparavanje i meni se cini da je puno sigurnije nego dekarboksilacija naknadno. Koristila sam 96% etanol jestivi, tj koji je dozvoljen za konzumaciju. Mjerila sam svo vrijeme temperaturu, i nikad nisam presla 70 do 75°C. Logicno jer je to tacka isparavnja alkohola. A ove temperature su prilicno niske da bi se uradila potupna dekarboksilacija tokom isparavnja. Cini mi se da je ulje dobro.

Apropo koji alkohol. Ovaj jestivi je najugodniji za rad, jer prilikom isparavnja ne gusi, ako se koristi izopropilini (tako kazu iskusni koji su sa time radili) mora se obavezno raditi negdje na otvorenom, ne moze cak ni na terasi jer se jako osjeca.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: princnk

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
jer kod proizvodnje rastvaraca ima mnostvo metoda i sad ovisi sta je primarna namjena toga, i u nekim slucajevima je stvar da jednim dijelom mogu sadrzavat teske metale,benzenske obruce... i te stvari ostaju u ekstraktu(ulju-konacnom produktu) i onda se unose u tjelo i sa redovnom upotrebom ulja one se taloze u tjelu mogu imat kroz dosljedno vrijeme kontraindikacije
Da, to je Ta-(za nas) BITNA cinjenica koju moramo da znamo (na koju i sam aludiram), zato sto sam svestan da moramo paziti sta se nalazi u onom restu do savrsene cistoce.
Etanol ili Izopropil ispari u potpunosti, ali za mene (laika za hemiju) je bitno saznanje sta se desava sa onim malim % (na temp koju koristimo)...jer je isti izrazen u masi od 1-litar, pa ako to pomnozimo x 8 lit. koliko nam je potrebno za dobijanje 60.ml ulja, onda taj % "resta"(ostatka rastvaraca) u masi (ulja) od 60.ml uopste nije naivan...naravno, pod uslovom da isti rest celokupan i ostane u ulju! REST= terminologija za OSTATAK do 100%
sad izopropil alkohol
- evo malo sam razgovaro sa kolegom koji je duboko u prehrambenoj industriji i stvar je da je samo u nekim segmentima procesa dozvoljena upotreba IPA a nije u ekstrahiranju, jer ostaju niske koncentracije u produktu i sad najbitnija stvar sto treba naglasit je koji izopropil alkohol je moguce upotrebljavat( a tu je marconi bitna hemija proizvodnje IPA) i samo iskljucivo FOOD GRADE IPA kojem je na danasnji dan okvirna cijena oko 44,8 EUR/kg i malo je teze dostupan obicnim ljudima, i sad tu opet o proizvodnji i specifikacij-nije IPA koju nadjete u odjelu za boje/lakove po cjeni od 4,5-7 eur litru 99,9% ista stvar, i sad opet je tu vazna tip proizvodnje i njegova primarna namjena, zato ti pise na deklaraciji da 99,9% IPA nije za ljudsku namjenu
Obzirom da vec dugo koristim Izopropil 99,9% kao rastvarac, razgovarao sam sa dva tehnologa u dve razlicite fabrike...naravno, upuceni su za sta ga koristim.
Objasnjeno mi je otprilike ovako:
Izopropil u manjim, kontrolisanim kolicinama nije stetan po zdravlja, ali obzirom da postoji opasnost od zloupotrebe da se od istog u kucnoj radinosti prave alkoholna pica, Zakon ih obavezuje da na ambalazi (u zavisnosti od porucioca i delatnosti kojom se bavi) stoji napomena: nije ili jeste za ljudsku upotrebu.
Kao dokaz navedenog pokazana mi je ambalaza punjena iz iste cisterne na koje su lepljene razlicite dekleracije po pitanju dozvole ili zabrane ljudske upotrebe, sve u zavisnosti kome se roba salje, tj u zavisnosti od delatnosti porucioca. Za isporuku stamparijama ubacuju plavu boju (opet vrsta zastite), i tu mi je izricito skrenta paznja da taj "obojeni" ni slucajno ne koristim zbog toksicnosti resta boje.

Dakle, shvatio sam da je bezbojni Izopropil 99,9% potpuno isti bilo da se salje farbari, fabrici pica ili apotekama...logicno, pravi se u istoj fabrici istom metodom. Medjutim, zbog zakonom uredjene kontrole prodaje, dovitljivi trgovci formiraju svoju konacnu cenu srazmerno procenjenom riziku.
Ince, cena bezbojnog Izopropila 99,9% u fabrici kosta oko 2.eura...koliko sam shvatio, 1/2 proizvodnje im ide za Nemacku. Toliko o nadrkanim cenama.

p.s. obzirom da sam laik za hemiju, zamolio bih te da ovo prokomentarises. Hvala.

Kad sam pripremanla ulje prvo sam radila dekarboksilaciju susenog materijala, pa onda isparavanje i meni se cini da je puno sigurnije nego dekarboksilacija naknadno
Sigurnije jeste za neiskusne zbog moguceg pregrevanja ulja, ali nisam ubedjen da je ta metoda i kvalitetnija za sveukupne kanabinoide...a obzirom da je detaljno objasnjenje poprilicno dugo, za sada bih ga preskocio.
Apropo koji alkohol. Ovaj jestivi je najugodniji za rad, jer prilikom isparavnja ne gusi, ako se koristi izopropilini (tako kazu iskusni koji su sa time radili) mora se obavezno raditi negdje na otvorenom, ne moze cak ni na terasi jer se jako osjeca.
Kod pravljenja leka nije poenta sta je to nama lakse, vec koji rastvarac pokupi vise sveukupnih kanabinoida (potrebnih da deluju u singeriji sa THC-om i da ono sto dobijemo stvarno bude lek)...ja se tom logikom rukovodim, jer pitanje je da li ovi razblazeni rastvaraci pokupe sve potrebno.
 
Poslednja izmena:

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Libra,
Obe metodi sta dobri, mada se ja vise naginjem za dekarboksilaciju na kraju.
Metoda 1:
Dekarboksilacija vrhova i posle extrakcija smole i izparevanje otopala.
Sta mi se ne svidza; vrhovi imaju trihome, mali so i kada stavis to u pecnicu se izsuse, zapeku. Logika mi govori, da verovatno kod extrakcije smole tim putem dobijemu manju kolicinu jer otopalu treba vise vremena da raztopi trihome. Drugo, konacni produkt ulja, ukus, mi je malo na spaljeno. Rad ima, samo sam mislenja, da gubis nesto % na konacnom ulju na potenci.
Metoda 2:
Extrakcija smole iz vrhova, izparavanje otopala i na kraju dekarboksilacija u pecnici.
Suhi vrhovi imaju mastne trihome i kada to izpiras s otopalom vise smole dobijes iz vrhova. Konacni produkt ulja, ukus, kada se naviknes ti se svidza i jekost ulja je najvise. Imam veliku tolerancu na thc a kada mi u posudi ostalo malcice na steni ulja, ja sam to pomazao skorom kruha i uvece oko 23 sati pojeo. Mala kolicina bila, samo potentna:fuck: ulje me radilo do drugoh dana u 12 sati. Jako me iznenadilo to. Skupa 13 sati:) tada sam znao, to je to.

Jestivi etanol 96% ili onaj koji sliku sam stavio, 99% bio.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: marckoni
15.11.2016
54
59
18
46
Hvala za odgovor!

Ja sam radila dekarboskilaciju u staklenim teglama koje su zatvorene, a tek nakon 24 sam ih otvorila, sve to iz razloga da bi se sprijecilo isparavanje;).

A sto se tice yield-a, nemam puno iskustva da tvrdim, ali sam citala da ako se materijal prethodno zamrzava 24, a tek onda radi ekstrakcija, da je yield veci, i da je je okus ulja bolji, jer se neke nepotrebne supstance kao voskovi recimo ne rastvaraju...