Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
sava0000 je napisao(la):
pozdrav ljudi,ovde je opisano kako klicu (ono belo sto izadje) treba da stavimo ka dole a nikako na vrh,e sad u drugoj temi https://www.vutra.org/topic/74-mali-prirucnik-za-outdoor-uzgoj/ pise suprotno,kako to belo treba da ide ka vrhu..prvi put kada sam sadio,stavio sam to belo ka gore i uspelo mi je...i sada sam takodje stavio ka gore pa ne uspeva,pa me sada buni sto pisu dve razlicite informacije i koja je tacna..posto iako je doslo do greske clana koji je to pisao,neko bi ga ispavio,ali ni na jednoj temi nema ispravke,poz :)

Šta misliš dali može biljka da raste bez korijena?-Nemože. To malo bijelo a zove se klica se stavlja obavezno dole i od toga se stvara korijen pa tek onda biljka izbija iz zemlje......
 
  • Sviđa mi se
Reactions: proka
31.03.2013
26
23
0
59
Mordor
Postoji jedan problem, ali kada se vrši presađivanje na sajtu nema šanse da se biljka izvadi iz čaše sa sve zemljom ako zemlja nije dobro natopljena vodom par minuta pre presadjivanja.
Jer ako krenete da vadite biljčicu dok je suva zemlja isčupaćete je sa sve korenom ili čak polomiti što ne bi valjalo da se desi. :(

Ovo bi trebalo dodati u prvi post.
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Upravo suprotno, ako je zemlja suha ona se odvoji od stjenke posude i tada samo klizne bez upotrebe ikakve sile, pogotovo ako je malo rootboundana. Na sajtu se u zemlju utisne posuda u kojoj je biljka i tada dok je izvadimo točno paše u rupu. Nakon toga se obilnije zalije da se raspadne ta suha zemlja i "oslobodi" korijen.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
ako se radi o plasticnoj casi od jogurta il onoj od pola litre piva, nije problem presaditi, bar ja nisam imao tih problema... kad je zemlja suva izlazi bez broblema, ako je vlazna samo malo pritisnete i okrenete naopacke, ne znam sta je tu muka il problem... mozes cak zaseci na vrhu case sa makazama i onda samo oljustis casu kao bananu ;) ne pravite problema gde ga nema ;)
 
07.08.2011
35
3
8
58
kada se "biljčica" može iznijeti van (u čaši je i nekih 3 cm veličine) da raste na suncu? sada je nekih 20-23 stupnjeva preko dana.može li po danu biti vani a po noći unutra? da li "prenašanje" djeluje na nju dok je još mala? hvala na odgovorima
 

mostarac1981

Aktivan Član
12.06.2012
88
233
33
44



Kako vam ovo izgleda jel mi vrijeme presadjivati?
Kod mene se temperatura ne spusta ispod 12-15 ni noci.Sunce sija po cijeli dan i upravo dok ovo pisem temperatura je 29 a na suncu ko zna mozda 40:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
PowerSeed je napisao(la):
ako se radi o plasticnoj casi od jogurta il onoj od pola litre piva, nije problem presaditi, bar ja nisam imao tih problema... kad je zemlja suva izlazi bez broblema, ako je vlazna samo malo pritisnete i okrenete naopacke, ne znam sta je tu muka il problem... mozes cak zaseci na vrhu case sa makazama i onda samo oljustis casu kao bananu ;) ne pravite problema gde ga nema ;)
neznam za jogurt čaše ali kod mene iz onih malih teglica o.7 L nikad nisam uspio izvadit biljozu bez rasipanja zemlje i oštečivanja dok je suha :b_lame: ,zato ju uvijek moram zalit da procuri lagano i onda samo ju okrenem i sve ispada bez mrve u komadu...opet kažem jesam probao i suhu iz ove teglice al nije išlo bez prosipanja zemlje i ostalih bad-ova... :)
neki veli ide drugi da ne a mislim da to ovisi o posudi iz koje vadimo biljćicu...


p.s. ništa ne opovrgavam samo sam uzo tvoj citat da se zna o čemu pričam. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname and Nakaza

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
50
ja sam isto imao problema sa presadjivanjem dok suha zemlja... negdje sam procitao da se radi dok je suha i tako vec treci put radio i ostetio sam malo korijen i zamalo je slomio jer mi ispala iz ruke itd xDD
mozda bolje da se tako malo smoci, da lakse izadje, jer dok je suha bas koda nece da ispadne...
ja sam ih drzo u casici za jogurt, onoj ko od jogobele :)


peace out !
 
01.02.2013
17
1
0
30
može pomoć, nešto mi jede biljke svaki put kad dođem na sajt uvijeke je jedan list biljke izgrižen a nisam uočio nikakve bube na biljci niti gusijenice, e sad kako da to spriječim
544889_589867141031820_1630951682_n.jpg


jbg mutna je slika jer je slikano s mobom ali opet se vidi kako je list izjeden
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
ma garant neka živina,manja koja čeka da ti odeš il da padne mrak ;) a šta ćeš promjeni lokaciju pošto su u posudi,popišaj se izvana po kanti,namaži prvih
10 cm odozdo izvana ljepilom za miševe da uloviš te sitne kriminalce ;) ili ducktape izvana da je ljepilo i fino omotaš oko kante to ti je za lopove sa zemlje a za ove iz zraka neznam...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: blackfox

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Koje gluposti ljudi pišu ovdje baš se vidi da uopće nisu nisu ni površinski pregledali forum.Svuda na forumu piše da biljka voli što više sunca i da je toplo,drugi bi je sa 3cm presadjivalia tek je nikla.A neki ne znaju ni presaditi,bolje da su odmah bacili sjeme pa nek samo nikne.Daj ljudi tražite savjet za nešto konkretno da bi se lakše podijelilo iskustvo i savjeti.Ja sam detaljno pregledao forum i sve sam napravio da nisam nikome postavljao glupa pitanja.I evo od 10 sjemenki svih 10 je niklo i napreduju nevjerovatno dobro. za prvi put hvala Bogu kao da sam profesionalac.Vjerovatno ću a znam da hoću i ja naići na neke stvari s kojima se do sada nisam susretao al bar osnovne stvari za sada znam i ide.... :prof10:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: lamp3rija

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Da treba previše filozofije oko nje nebi se zvala trava. Neki vjerovatno briju da je uzgoj znanstvena fantastika pa pitaju svašta. Lakše ju je uzgojiti neg pol biljaka koje se uobičajeno uzgajaju po našim poljima. Nađeš osunčan kvadrat zemlje, uzmeš sijeme, staviš u zemlju, zaliješ i čekaš da raste. 90% je da će ti izrasti. Zašto komplicirati kad može jednostavno. Čemu ta klijanja po maramicama, vatama i neznam čmu već. Sjemenke u čašu vode, kad potonu u zemlju i bok bako.