Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Ja treba da sadim seme direktno u zemlju, bez prethodne pripreme, znaci treba da sacekam jos da malo prodju ove kise, tamo negde pocetak maja mozda ?
 
17.04.2014
3
4
0
Prvo mi je uzgajanje,biljkama je sutra 3nedelje,presadih u ponedeljak 14.04,uvece udari kisa i nije stala do juce....
a ova manja je automatik direkt u zemlju inace isti dan posadjen kao i ove druge dve,malo je klijanje bilo sporije zbog hladnog vremena,ali izgura svu ovu kisu i niske temperature i do 0 stepeni....
 
24.04.2014
2
1
0
Ovako.. Pozz ljudi prije svega. Da počnem stavio sam 3 sjemenke da proklijaju u vaticu i nakon 5 dana sve su proklijale, zatim sam ih posadio u saksiju sa humusom i nije prošlo danas je 6 dan sve su lijepo iznikle imaju po nekih 2-3cm visine standardna dva listića i još dva malena pojavljuju se sa strana na svakoj... Šta da radim dalje ? U koliko ne bude sunca jedno 3-4 dana ? Mogu li opstat . .. ?
 

Ena&Modelsy

Aktivan Član
04.01.2014
499
473
83
Pa mislim da bas i nije pametno u bas samom humusu da drzis...mogao si i dokupiti i kupovne zemlje ...ali neko od iskusnijih clanova ce ti vec odgovoriti...:)
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Prvo, dobrodošao na forumu!
Sadi se u saksije, gdje staviš zemlju za cvece/ samo humus nije najbolje rješenje/.
Opstace one, ako ti ne zahebes.

Stavi vise informacija, koliko su velike saksije, gde jih drzis, gdje ćeš imati uzgoj.❔❓
 
24.04.2014
2
1
0
Jebaji ga... Napreduje fino postaviću neke slike kolika je saksija i tako to i da vidite kako napreduje pa kupovna zemlja za cvijeće, inače našao sam od stare nekakvu zemlju iz vrećice i to je to u to sam posadio... Mislim da sam se pogrešno izjasnio. Za sad ih držim na terasi gdje ima izravnu sunčevu svjetlost..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

Mudri Mudrac

Aktivan Član
19.03.2014
106
103
43
Ako si ih posadio sve u jednu saksiju oprezno ih presadi posebno svaku prazljivo sto pre to ti je bolje i lakse nemoj cekati da im se koreni zapetljaju :D
 

cocoxxx

Aktivan Član
03.03.2014
194
159
43
Pozz momci, evo da i ja nesto pitam, znamo da automatici ne vole presadivanja, pa me zanima koliko vas ima na forumu koji su culi za sljedecu tehniku i dali mislite da je dobra. Dakle, sjeme isklijalo stavimo u casu u kojoj je zemlja i izbusimo dno da voda moze proci (sve kao i inace) i ostavimo tako, kad biljka poraste otprilike 10 dana onda dolazi zanimljivi dio, donji dio case se odreze (PAZLJIVO) da se zemlja ne istrese, i tako casu bez dna u kojoj je i dalje zemlja stavimo u pripremljenu rupu napolje, naravno u koju ste stavili istu zemlju kakva je u casi da biljka sto manje osjeti promjenu, logicki je za zakljucit da se ovako teze moze nesto zahebat, nego kad presadujete sve, jer ona ce korijen pustiti dolje kroz casu bez problema.

Što mislite o ovome?
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.426
298
109
The Mighty Jungle
neznam..po meni bezveze, mozda bi to vise stresiralo biljku nego presadivanje, jer korijen ne raste samo prema dolje, ide i u sirinu..ja cu svoje drzati 5-10 dana u malim posudicama pa lagano na sajt, nevjerujem da ce im se nesto lose dogoditi :D poz
 

cocoxxx

Aktivan Član
03.03.2014
194
159
43
ja sam presadivao cvijece, maline, rajcicu, kojesta i nisam vidio da se korijen siri u sirinu odma u prvom centimetru zemlje, case nisu duboke nimalo pogledaj na sto sam mislio, ovo nije moj grow evo slike

5Sa7HbQ.jpg

xWG5VHT.jpg



samo on radi indoor, ja bih radio vani i zakopao bih ih skroz da se casa ne vidi, mislim zanimaju me tudja misljenja, trebao sam odmah staviti sliku da vidite sto sam htio reci.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Haha, zanimljivo ali... mislim da će utjecati itekako na razvoj biljaka. Vidiš i sam di si odrezao da imaš korijena na rubovima što znači da bi se ono komotno gotivilo i u širinu. Bar po onome što vidim pri presađivanju biljaka te starosti jest da korijen bi rado otišao i u šroko. da korijen ide samo prema dolje nitko na sajtu nebi kopao široke rupe neg samo duboke.
 

cocoxxx

Aktivan Član
03.03.2014
194
159
43
dakle ideja i nije neka zasada, jos nitko nije rekao da mu se svidja, nista budem ja morao prvi to napraviti, pa cu javiti, jer imam vise sjemena automatic od iste sorte, pa budem usporedio, ako ispadne bolje odmah javljam.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke and sharp

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
Čini mi se da se ta tehnika presađivanja/sađenja vani zove zove double potting, Biljka se ne vadi iz stare posude, već se samo odreže dno (najčešće prije prvog sađenja) i dopola ukopa u novu posudu kao što se vidi na tvojoj slici. Nedavno sam gledao neki video gdje grower/breeder kontroverznog glasa Soma objašnjava da se (u uvjetima visoke vlažnosti mjesta uzgoja) takvim presađivanjem (raised bed) gornji dio starog korijena bolje prozračuje a istovremeno donji dio dobije više nove zemlje ispod sebe u koju se širi. Ima logike.

https://www.youtube.com/watch?v=RmjiLk0iXNE

Nisam nikad tako presađivao jer sam ograničen visinom boksa, tako da sam dosad biljku uvijek ukopavao još i dublje u novu posudu - nije smetalo a i manja gnjavaža. Koliko je ta metoda odgovarajuća za automatike ne znam. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed