Matematicki problemi - mozgalice

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Uz malo zdrave logike pamet ti i ne treba :)

:signs040:

Fata i Mujo idu u skolu. Na pola puta Mujo se sjeti da je zaboravio ponijeti olovku i kaze Fati - Ako bi mi posudila pola svog dzeparca mogao bih kupiti jednu olovku u kiosku pored skole. Fata mu u sali odgovori - Ako bi ti meni posudio pola svog dzeparca ja bih mogla kupiti dvije olovke.
Koliko dzeparca je Mujo imao kod sebe?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp and Stipe
14.12.2012
39
9
8
31
Budisticki svestenik treba da meditira tacno 45 minuta, nema sat. Ima samo 2 mirisljiva stapica koji svaki gori tacno 1 sat, ali razlicitom brzinom. Kako ce svestenik izmeriti tacno 45 minuta meditacije?

Ajde ljudi pomos, mozda se pogodi neki GENIJALAC ko moze da pomogne :)

p.s. Znam da je zadatak od film Sisanje al sta da radim kad mi profesor gleda ovakve filmove pa onda nas smara :D
 

Reacher

Constant learning
18.09.2008
173
126
43
Zagreb
fun fact :) (teško mi prevodit)
Harvard students get near-perfect SAT scores. These are smart, smart kids. So they shouldn't have trouble with a simple logic question, right?Try the following puzzle:
A bat and ball cost $1.10.
The bat costs one dollar more than the ball.
How much does the ball cost?
 
11.06.2013
16
34
13
Evo jedna sa mora.

Ako sam pojeo 3 škombra:
CKCZYH4.jpg


Pola palamide:
SardaSarda.jpg


I popio skoro pola litre domaćeg vina; koliko dugo još neću moć disat i za koliko vremena ću moći siguran leći u krevet?

Prijatna večera svima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
s obzirom da je riba lagana i da se brzo probavlja, ja bih rekao oko 2-3 sata (toliko meni treba da ogladnim nakon ribe :))...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: BokaBlues

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ako je kalorijska vrijednost skuse 120 kCal/100gr, a pod pretpostavkom da svaka od te tri skuse ima po cca 150 gr. dobijemo da je ukupna kalorijska vrijednost tri skuse 540 kCal.
Pa smo imali jednu palamidu, cija je energetska vrijednost 96 Kcal/100, a opet pod pretpostavkom da je ta tvoja imala cca 150 gr. dobicemo jos 144 kCal koje trebamo dodati skusama da dobijemo zbir od 684 kCal.
Energetska vrijednost vina, pretpostavljam da si pio bijelo vino uz ribu, iznosi 68 kCal po decilitru, a ti si popio 5 dl sto je dodatnih 340 kCal koje zajedno sa onim ribama cine konacnih 1024 kCal koje si unio u sebe.
Iz svega gore nabrojanog proizilazi zakljucak da ces prodisati cim ti se ukaze potreba za kiseonikom, a sigurnost prilikom lijeganja ti nikada nije zagarantovana. Svi mi lijezemo na vlastiti rizik :)
 
11.06.2013
16
34
13
Papa Romeo je napisao(la):
Ako je kalorijska vrijednost skuse 120 kCal/100gr, a pod pretpostavkom da svaka od te tri skuse ima po cca 150 gr. dobijemo da je ukupna kalorijska vrijednost tri skuse 540 kCal.
Pa smo imali jednu palamidu, cija je energetska vrijednost 96 Kcal/100, a opet pod pretpostavkom da je ta tvoja imala cca 150 gr. dobicemo jos 144 kCal koje trebamo dodati skusama da dobijemo zbir od 684 kCal.
Energetska vrijednost vina, pretpostavljam da si pio bijelo vino uz ribu, iznosi 68 kCal po decilitru, a ti si popio 5 dl sto je dodatnih 340 kCal koje zajedno sa onim ribama cine konacnih 1024 kCal koje si unio u sebe.
Iz svega gore nabrojanog proizilazi zakljucak da ces prodisati cim ti se ukaze potreba za kiseonikom, a sigurnost prilikom lijeganja ti nikada nije zagarantovana. Svi mi lijezemo na vlastiti rizik :)
Ne mogu da vjerujem :)
Cestitam :respect: