Matematicki problemi - mozgalice

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Fali vrsta materijala od kojeg su sacinjene kugle da bi se moglo pristupiti rjesavanju ovog ne malog problema :)

Ukoliko je od obicnog kamena i precnika 2m onda joj je masa 4.188m3 - 0.523m3 = 3.665 x 2.2t/m3 = 8.063t, sto u prevodu znaci da osoba E ne moze proizvesti potrebnu silu da kuglu pokrene iz stanja mirovanja bez upotrebe poluge. Dakle, niko nece da gine jer fali poluga :)

P.S. Neki cete da poginete, a neki cemo da prezivimo :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kanabis_kid
11.06.2013
16
34
13
Uhhh, ja mislim da umire jedino D momčić: Onaj odsječak u kugli se ne okreće na pravu stranu i ubija ga, kugla pada na polugu, pošto je lakša od lijeve kugle a ima početnu kinetičku energiju poluga se izjednačava što opet nije dovoljno da ubije C.
 

grow_man_

Aktivan Član
13.06.2012
82
13
8
42
Papa prijatelju,odmah si mogao to napisati poslije te formule,nista te bolje nisam skontao s njom :D ali ima nekog smisla sve to,sve su opcije nekako otvorene samo nikako ne mogu da povezem kako bi ovaj momak na A slici mogao da pogine,kao sto je Boka rekao da mu se ne cini da ova kugla nema dovoljno snage da pokrene ovu drugu kuglu upravo zbog malog zaleta a i mase koja je manja nego li kod lijeve kugle.
 
11.06.2013
16
34
13
Nije los ni ovaj odgovor:
Rm1B4Wq.jpg

"Svi će umreti od ebole; zato što su crnci" :vb_whip:
...
Ruski humor :shit2:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
BokaBlues je napisao(la):
Uhhh, ja mislim da umire jedino D momčić: Onaj odsječak u kugli se ne okreće na pravu stranu i ubija ga, kugla pada na polugu, pošto je lakša od lijeve kugle a ima početnu kinetičku energiju poluga se izjednačava što opet nije dovoljno da ubije C.

Ne mora da znaci da ce D da gine. Postoji mogucnost da kugla odskoci od podloge nakon sto naleti na cosak rupe. Posto smo otkrili da postoji cosak mozemo zakljuciti da to nije kugla, jer kugle nemaju coskova. Nakon sto odskoci i padne na klackalicu imace potrebnu inerciju da podigne kuglu sa druge strane klackalice, koja ce se otkotrljati na nervoznog jarana sto seta po bunaru, a ujedno ce spustiti klackalicu dovoljno da siljci izbuse ludjaka koji se sunca ispod nje. To je sve pod uslovom da je osoba E Herkules, Samson ili Sizif.
Bem ti lebac, ako je Sizif sve ce da ih pobije jer ce citav zivot pokusavati :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe and BokaBlues

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
ukoliko je zid ispred osobe B dovoljno jak da bi izdrzao udarac obiju kugli(druga kugla inicira taj udarac posto ima kineticku energiju) onda svi prezive :dada.
znaci , nije bitno dali ce osoba E ,pokrenut kuglu ili ne, na isto mu dodje.eventualno samo moze ubost kilu,bruh, istegnuce misica i sl.

"Uz malo zdrave logike pamet ti i ne treba :) "-citat Papa Romeo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: grow_man_

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
"U jednom zatvoru odlučeno je da se pomiluje jedan zatvorenik kome je ostalo najmanje do isteka kazne, ali kada su želeli da odluče koji će to zatvorenik biti, ispalo je da čak njih trojica imaju jednake uslove za pomilovanje. Jedan od njih je bio slep, jedan je video samo na jedno oko , a jedan je video normalno. Šef zatvora je odlučio da će osloboditi onog ko tačno odgovori na njegovo pitanje. Rekao im je da on ima 5 šešira, 2 crvena i 3 bela, ni su skonjeni i zatvoreenici ih ne vide, zatim će svakom na glavu staviti po jedan šešir, ali tako da ovaj ne vidi koji mu šešir stavljaju. Jedino što su zatvorenici mogli da vide je šešir na glavi druge dvojice zatvorenika. Zatim je šef zatvora rekao da će osloboditi onog ko pogodi koji mu je šešir na glavi. Šef je odlučio da prvo pita onog što dobro vidi, ali ovaj je odgovorio da ne zna. Potom je zapitao onoga što vidi na jedno oko, ali i ovaj je rekao da ne zna...Onda je šef rekao : "Ništa od pomilovanja! Niste pogodili!" , ali slepac je uzviknuo : "Sačekajte, pa niste mene pitali!", šef se iznenadio:"Kako ćeš ti da pogodiš slep, kad ni ova dvojica što vide nisu pogodili?!", slepac je na to rekao:"Ja znam koji je meni šešir na glavi!"
Kako je slepac znao koji mu je šešir na glavi? Koji mu je šešir na glavi?"


Meni je ovo zbunjujuce, al totalno !
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Ova mi smrdi da bi mogla biti "slična" onoj sa mudracima.
Ovako bih bubnio bijeli, ima ih više, niti jedan od ova dva što nisu slijepi nije vidio dva crvena, jer bi znao da ima bijeli.

Zablokirao skroz :)

Možda ovaj dio "Rekao im je da on ima 5 šešira, 2 crvena i 3 bela". Ako laže i ima samo bijele šešire?
 

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Ovaj sto vidi je vidio crveni i bijeli, ovaj sto vidi na jedno oko je vidio crveni i bijeli i obojica nisu znali..
Stoga je ovaj sto je slijep zakljucio da on ima bijeli jer njih oba dva imaju crveni sesir na glavi ali ne vide drugi crveni na svojoj glavi nego uvijek vide crveni i bijeli pa ne kuze..
Hehe trebalo mi je par puta procitat da skuzim
Pozz ;)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
A sta ako sva trojica imaju bijele sesire?

Dvojica sto vide, vide dva bijela i ne mogu sa sigurnoscu znati da li je kod njih treci bijeli ili crveni, znaci da ne znaju, tako da ni slijepac ne moze znati koji je kod njega sesir.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Strijela

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Jedini nacin da sljepac zna je u prvom slucaju kad vide ova druga dva crveni i bijeli..
Ako sva trojica imaju bijele to onda niko ne moze znati..
Jeli pitanje bilo da li sljepac zna ili može li sljepac znati? ;)
 

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
E pa onda je slijepac pogadao i ako je pogodio je pogodio da on ima bijeli..
A u nikojem slucaju nemoze znati sa sigurnoscu.. ;)
Cini mi se da nema rjesenja, u biti je rješenje da slijepac ne moze znati koji sesir na glavi ima..
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Prvi ne vidi 2 crvena, inace bi rekao da ima bijeli
Drugi ne vidi 2 crvena, inace bi rekao da ima bijeli.
Drugi zna da prvi nije vidio dva crvena.
-> ako treci(slijepac) ima crveni, drugi bi znao da ima bijeli, jer prvi nije vidio dva crvena.
->ako treci ima bijeli, drugi ne zna za sigurno sto ima

Dakle, sinoć trens party, vidim šešir, sjetim se ovog, odmah sine rješenje.