Moj prvi PC projekat

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

VirtualH

Aktivan Član
05.09.2017
163
435
63
Amsterdam
Pozdrav vutroljubci :D

Već dugo dugo vremena provodim na ovom forumu, u cilju edukacije, te na kraju krajeva da skontam kako se taj cijeli proces odrađuje.

Kao i svima Vama i meni je više puna kapa ulične zelenjave, loših dilera i još lošijih growova iste te zelenjave.
Moram priznati da je ovaj forum kriv za sve ovo dalje što me sljeduje :D haha Skontao sam koliko ljudi tu na forumu voli žižu životom, te koliko vremena i pažnje ulažu da bi boli neku čaroliju na kraju, pa mislim da sam i ja spreman da udjem u ovo društvo vutroljubaca i za početak krenem sa jednim PC Grow boxom.

Prvo bilo mi je jako teško da nađem Big tower koji bi iole odgovarao onome što smjeram, pa sam tako pukom srećom našao čak 2 kućišta Big Tower Chieftec Dragon, nešto štto sam gledao i ranije i nisam mogao naći.

2x Ovako kućište premda sam prepradio samo jedno a drugo je u pripremi.


Korake koje sam radio:

1. Izvadio iz kucista sve sto mi smeta i sto bi smetalo biljki za rast ( DAKLE SVE )
2. Sa silikonom popunio sve rupe i kanaliće
3. Obložio sa auto folijom
4. S desne strane pri dnu ostavio jedan vent 12mm UPUH
5. Na vratima kućišta ostavljen jedan vent 8mm Za cirkulaciju zraka
6. HandMade Carbon filter, smješten do sijalica, na koji je namontiran vent od 12mm koji automatski vrucinu CFL-ki izbacuje wani, te izbacuje sav zrak, dakle mislim da sam dobio dobru cirkulaciju

Svjetlo: Stavio sam 4 keramicka grla, u koja sam mislio staviti 4x23 WAta sijalice( nezz oce li mi biti dovoljno )

Termometar - Vlagometar - Ph Metar itd sve imam

Što se kompletno boxa tiče, jako jako je tih, gotovo da se i ne čuje, jače mi se kompjutor čuje, svjetlost sam gotovo skroz izbjegao samo svjetli malo kroz rupice al ništa strašno.

Brineme jedino carbon filter dali je vent dovoljno jak i kako ce se nositi sa smradovima, al to ce cemo vidjeti

U nastavku neke slike, u mraku kako izgleda i malo iznutra...Sorry kamera na mobu mi je loša, biti će boljih slika.

Zanima me od iskusnih micro growera i pc growera koliko je funkcionalno i dal sam negdje pogrjesio



Pozdrav prijatelji <3
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.749
258
out of space & time
Tesko ce ti vuci ispuh kroz filter, slabi su pc ventovi za to. Tako da kad skines taj filter, imaces mjesta za jos jedno grlo. Ekipa u midi kuciste stavlja 4 sijalice, za big tower su 5 taman..
I ovo sto ti je Pow reko, treba vise watti no sto sad imas..

edit:

Ako nije problem, stavljaj slike direktno na forum:thumb:
 
Poslednja izmena:

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.661
13.861
358
Stavi hps 70-100w i na miru si sto se tice svjetla :D. Vecina improviziranih filtera mogu kolko tolko eliminirati mirise ali pitanje kako ce ti ventilator na ispuhu onda raditi tj. dal ce temperatura i izmjene zraka unutar kucista biti odgovarajuce, ako ti miris nije prevelik problem makni taj filter i nemas frke;):thumb:.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: blaske

VirtualH

Aktivan Član
05.09.2017
163
435
63
Amsterdam
pa nisi izvadio bas sve, vidim pleh od napajanja, a to prilicno zauzima. da si to makao mogao si svaku lampu u po jedan ugao. ja sam ranije radio pc i drzao lampe u uglovima, philips od 32w x 4. odlicno bilo za vegetaciju, posle sam vadio biljke pa napolje il u veci box. da, ja sam radio u midi kucistu
Bracuka, nije ono napajenje ono je carbon filter ako misimo na Isto hehe, nazad je vent of servera, dakle Puno vise cfm nego obicni ventovi.

Malo Sam testirao jer Nisam imao vremena:

1. Tek upaljeno:
- Temp 32
- Vlaga 51 %

2. Nakon pola sata
- Temp 31
- Vlaga 45

3. Nakon sat vremena:
- Temp 29,5
- Vlaga 40

Dalje Nisam mogao. Morao Sam ici... Volio bih da ga napravim cakum pakum

Stavi hps 70-100w i na miru si sto se tice svjetla :D. Vecina improviziranih filtera mogu kolko tolko eliminirati mirise ali pitanje kako ce ti ventilator na ispuhu onda raditi tj. dal ce temperatura i izmjene zraka unutar kucista biti odgovarajuce, ako ti miris nije prevelik problem makni taj filter i nemas frke;):thumb:.
Veliki mi je strah od grijanja u njemu bez cool tube-a, mada griju I ove cflke... Volio bih izracunati potrosnju 70-100w hps naspram 100-150w cfl

Edit:

Carbon filter Sam napravio od metalne kocke izbusene, unutra stavio mrrzicu I napunio Oko pola kila aktivnog uglja u peletu, a straga vent od servera, dakle vise cfm nego obicni, mada u pripremu imam neki od 50-60cfm, al onda dolazim do problema sa bukom u kucistu, to moram jos testirati.

Zrak direktno vuce kroz pelet, probao sa dimom, cigaretama I zelenjavom, skroz neutralizira Miris, al ostane neki cudni, meni ne prepoznatljiv, al ni nalik zizi.

Super cudno radi, a postavljen tik do cflki da odmah visak vruceg zraka ide van. Tako Sam Ja to nekako zamislio, zato pitam da vidim jesam li :D haha
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.661
13.861
358
Te temperature su malo povisoke al ako vec ides testirati moras malo duze vremenski vidjeti. Izmjeri si kolika ti je sobna temp ili gdje ti vec stoji pc,ako nemozes vise spustiti onda preseli u neki hladniji prostor bude pomoglo!
Hps nije problem a mozes i ispod cflki staviti 3mm staklo i miran si i vent na ispuhu u ravnini sa zaruljama da izbacuje van, imas u mom dnevniku kak sam ja to konstruirao!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.458
3.198
Bekaa Valley
Volio bih izracunati potrosnju 70-100w hps naspram 100-150w cfl
bracuka, ako neki uredjaj trosi 100w onda je isto bio cfl, hps il fen za kosu :) doduse, hps trosi nesto vise zbog predspojnih uredjaja, al 100 trosi verovatno manje nego cfl 150. u svakom slucaju moj midi pc box je zavrsio sa 70w hps i 2x32w cfl, bez ikakvog filtera i sa 2 pc venta tek da duvaju po biljkama. al ja sam ga drzao poluotvorenog posto neki stealth nije bio bitan :) da zavrsim spiku, ne mozes sa te 4 zavrsiti cvetanje kako treba pa ako hoces cakum pakum razmisli sta dalje, za pocetak je ovo ok s tim da vlaga ispod 40% bas nije pozeljna u vegetaciji, a sto je veca temp. veca i sansa za spajdere ;)
 

VirtualH

Aktivan Član
05.09.2017
163
435
63
Amsterdam
Te temperature su malo povisoke al ako vec ides testirati moras malo duze vremenski vidjeti. Izmjeri si kolika ti je sobna temp ili gdje ti vec stoji pc,ako nemozes vise spustiti onda preseli u neki hladniji prostor bude pomoglo!
Hps nije problem a mozes i ispod cflki staviti 3mm staklo i miran si i vent na ispuhu u ravnini sa zaruljama da izbacuje van, imas u mom dnevniku kak sam ja to konstruirao!

Hvala Puno, budem testirao box 24 sata pa stavim ovdje kako I sta, mogu znat koji raspon temp I vlage bi mi bio idealan u ovom boxu. Hvala za savjet
bracuka, ako neki uredjaj trosi 100w onda je isto bio cfl, hps il fen za kosu :) doduse, hps trosi nesto vise zbog predspojnih uredjaja, al 100 trosi verovatno manje nego cfl 150. u svakom slucaju moj midi pc box je zavrsio sa 70w hps i 2x32w cfl, bez ikakvog filtera i sa 2 pc venta tek da duvaju po biljkama. al ja sam ga drzao poluotvorenog posto neki stealth nije bio bitan :) da zavrsim spiku, ne mozes sa te 4 zavrsiti cvetanje kako treba pa ako hoces cakum pakum razmisli sta dalje, za pocetak je ovo ok s tim da vlaga ispod 40% bas nije pozeljna u vegetaciji, a sto je veca temp. veca i sansa za spajdere ;)

Hvala power Moj mili :D haha ma stvar je sto mi je naredna 4 mjeseca stealth Lako bitan, al Bas bitan bracuka... Zato I jesam puk'o ovoliki filter haha dakle zakljucii Sam:

1. HPS 70W
Ili
2. 4 CFL 32w
Ili
3. Pomaknut filter u nize, a u uglove boxa prebaciti grla

Meni je idealno da ide ovako 4x 32W, mislim meni za koristenje, a reci mi jel mi pametno to za biljke.

I jos jednom pitanje ako nije frka, iskreno, dal mogu zavrsiti cvjetanje 4x32W CFL 2700K

Hvala prix
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.749
258
out of space & time
Mislis da je moguce sa ovim izvesti full stealth?
E, sad polako dolazimo do poente. Dakle, ti si nabavio PC kuciste jer si htio stealth? Mozda si gledao na Tube kako reklamiraju .ebacke PC boxove, ne cuje se , ne vidi, ne mirise ? Rekao bih propaganda. Ja sam moj PC na kraju ubacio u ostavu i zapalio mirisljavi stapic.. Stealth totalni..:)

Zakljucio sam, ako hoces stealth to ti je ormaric neki, kredenac, ili slican dio namjestaja napravis da dihtuje dobro, turbinica neka silent ili u izo kutiji, koja je sposobna da povuce kroz normalni filter predvidjen za nju, rasvjetu stavi kakvu hoces.. :cool:

A PC ako bas hoces da iskoristis, sto nije lose, napravi ga da bude funkcionalan, na potpuni stealth zaboravi..:razvaljen::
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.661
13.861
358
@VirtualH daj pogledaj moj dnevnik pa ces skuziti kako ide sa hpsom u pcu da sad ne opisujem. Sa ledom mozes s led e 27 zaruljama 8do deset zarulja da fino pokrijes i cca 100w sve skupa i deri.
 

VirtualH

Aktivan Član
05.09.2017
163
435
63
Amsterdam
nisam koristio do sada led, ne mogu to komentarisati, raspitaj se u temi o led svetlima

Ma led cobove Sam mislio staviti u drugi PC box... Polako u izradi vec... Hvala pow
E, sad polako dolazimo do poente. Dakle, ti si nabavio PC kuciste jer si htio stealth? Mozda si gledao na Tube kako reklamiraju .ebacke PC boxove, ne cuje se , ne vidi, ne mirise ? Rekao bih propaganda. Ja sam moj PC na kraju ubacio u ostavu i zapalio mirisljavi stapic.. Stealth totalni..:)

Zakljucio sam, ako hoces stealth to ti je ormaric neki, kredenac, ili slican dio namjestaja napravis da dihtuje dobro, turbinica neka silent ili u izo kutiji, koja je sposobna da povuce kroz normalni filter predvidjen za nju, rasvjetu stavi kakvu hoces.. :cool:

A PC ako bas hoces da iskoristis, sto nije lose, napravi ga da bude funkcionalan, na potpuni stealth zaboravi..:razvaljen::

Mislim da ovaj PC box jako dobro dihtuje, Bas Sam ulozio vremena da sve pocepim precizno. Zato pitam

Stealth... PC box mi odgovara jer je izgledom stealth, a sto se tice mirisa, mene samo crnjak da kad starci otvore sobu da ne zasmrdi, zna stara doci robu mi donjet... Stvar je Sto mi Stan nije velik, iz dnevnog u moju sobu.

P.s : starom Sam can pokazao box I otvarao da vidi, al se protivi tome, kaze u zatvor ces hahah pa I radi njega nebi volio da smrdi soba a kamoli citav Stan haha

@VirtualH daj pogledaj moj dnevnik pa ces skuziti kako ide sa hpsom u pcu da sad ne opisujem. Sa ledom mozes s led e 27 zaruljama 8do deset zarulja da fino pokrijes i cca 100w sve skupa i deri.
Ovaj korisnik nije dozvolio da mu pogledate citav profil :D ne mogu ni UCI a radi bih haha
 
Poslednja izmena od urednika:
15.04.2017
364
1.060
143
Ma kakih 8-10 led zarulja na volisni prostor pa to nema smisla brale. A znaci led je puno jaci nego cfl. Ako se odlucis na cfl ili led, al ja bi ti preporucio led sijalice. Uzmes dvije 6000k i 2 3000k bice ti i vise nego dovoljno svjetla + neces imati problema sa temparaturama jer nimalo ne griju a mnogo su jake!
Gledo sam na yt frajer stavio 7 led sijalica oko 50w sve ukupno na puno veci prostor od tvog i biljke mu nisu htjele rasti, mislim sporije jer je svjetlo bilo prejako i onda stavio samo 3 cfl sijalice dok nisu narasle malo i onda opet vratio led.. A 6000k i 3000k sa njima mozes i vegu i cvjetanje... Ili ako hoces cfl isto gledaj boju svjetlosti i iskreno vjerujem da ce ti biti dovoljno i te 4 cfl od 23w al eto iskusniji znaju bolje kolko treba... Happy grow & just do it :banana_rasta:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Herb Gardener

VirtualH

Aktivan Član
05.09.2017
163
435
63
Amsterdam
Ma kakih 8-10 led zarulja na volisni prostor pa to nema smisla brale. A znaci led je puno jaci nego cfl. Ako se odlucis na cfl ili led, al ja bi ti preporucio led sijalice. Uzmes dvije 6000k i 2 3000k bice ti i vise nego dovoljno svjetla + neces imati problema sa temparaturama jer nimalo ne griju a mnogo su jake!
Gledo sam na yt frajer stavio 7 led sijalica oko 50w sve ukupno na puno veci prostor od tvog i biljke mu nisu htjele rasti, mislim sporije jer je svjetlo bilo prejako i onda stavio samo 3 cfl sijalice dok nisu narasle malo i onda opet vratio led.. A 6000k i 3000k sa njima mozes i vegu i cvjetanje... Ili ako hoces cfl isto gledaj boju svjetlosti i iskreno vjerujem da ce ti biti dovoljno i te 4 cfl od 23w al eto iskusniji znaju bolje kolko treba... Happy grow & just do it :banana_rasta:

Bas bih volio da ne moram nista prepravljat I cupat, jer Sam bas ostavio prostora...Sad da ubacivam jos jedno grlo I spustam filter, zauzelo bi Puno.... Bilo bi super kad bih mogo sa ovim sijalicama zavrsiti grow... Citao Sam jedan. Gotov dnevnik gdje je lik sa 90W CFL uzgojio predivnu biljku.
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.749
258
out of space & time
Na kraju krajeva, dzaba sva prica. Dok ne probas, ne znas. Preostaje ti samo da proklijas sjemenku, i zabodes je u zemlju.. :)

edit :

Ne bi bilo zgoreg ni dnevnik otvorit, pa da ljudi vide da li to funkcionise i kako.. Edukativni forum pa..:thumb:
 
15.04.2017
364
1.060
143
@VirtualH Ma ja ti kazem da ces moci sigurno. Sad koliku ces kolicinu dobiti to zavisi od mnogo faktora. Od straina, od treninga, hrane, logicno i svjetla itd. Kolko god da dobijes bices sretan! Ja licno nisam uzgajao tako, ali sam gledao na yt, citao, istrazivo razne nacine uzgoja... i usput naletio na klip dje je isto lik posadio jednu u pc kuciste i isto ima 4 cfl i odradio i vege i zavrsio cvjetanje. Znaci zavrsio je uspjesno grow. I isto mislim da je imo po 23w. Stavi na klijanje i jos jednom sretan grow!