Improvizirani indoor - prvi indoor grow

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
24.12.2023
13
7
3
22
Prije svega se izvinjavam na otvaranju druge teme zbog tog što sam se predomislio u vezi grow-a.

Ovo je prvi put da se susrecem s indoor uzgojem i zato bih želio s vama podijeliti napredak itd.

Vrsta sjemena - Domace (ulično sjeme) iz mog vanjskog grow-a protekle sezone gdje se našao jedan mudonja kojeg nisam primjetio na vrijeme.

Prvo što želim reći, radi se o 4 odnosno 5 proklijalih sjemenki, koje su proklijale vani bez mog ikakvog dodira, već zemlja je bila dovoljno vlažna i biljke su iznikle. Dvije biljčice su bile previse blizu jedna druge da sam morao improvizirati i iz te čaše sam u Kiblu za piće (prvo što sam imao pri ruci) presadio te dvije biljčice skupa zbog straha da ne osjetim korijen.

Proučavam forum, no tokom ovog prvog grow-a želim i vaše savjete, kritike i ostalo te povodom toga objavljujem ovu temu.

Moje prvo pitanje glasi, koja bi trebala biti optimalna temperatura gdje se nalaze biljke, koji su najosnovniji uvjeti odnosno koliko svjetla, a koliko mraka treba dok je biljka u ovoj fazi rasta odnosno biljke.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and Dipsy

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
25~30 celzijusa dnevna
20~24 noćna

Količina potrebnog svetla (tj fotona) se povećava kako biljka raste
Uobičajeno je da je dnevni ciklus 18 sati svetla i 6 sati mraka, ima kolega koji guraju i 20/4
Za cvetanje, ako su fotoperiodne - 12 sati apsolutnog mraka trigeruje cvetanje, za autose nije bitno, cvetaju nezavisno od svetlosnog režima (uglavnom se ostaje na vege režimu, dakle 18/6)







I još mnogo tutorijala ima po forumu, trebalo bi da se baciš na čitanje :) teško da će neko od kolega imati vremena da ti sve detaljno objašnjava ispočetka (osim ako ne uzmeš mentora, mada i mentori očekuju neko predznanje, ili barem želju za napretkom) - tim pre što sve već piše na više mesta

Sretno u avanturi, ako šta zatreba - tu smo mi, ali moraš i sam malo zapeti :)
 
24.12.2023
13
7
3
22
Onda da krenemo ispočetka i da napišem većinu namjera.

VEGETACIJA ///​

Što se tiče sami biljnih, od 2.1 odnosno današnjeg datuma idu na pravilan režim, osim što ćemo iznimku napraviti samo idućih par dana u kojim ne predviđaju kišu, a u to bi trebao doći i prvi dio opreme "Lumatek 250W metal halide lamp for growth" 25 eura plus dodatak kurirskoj službi https://www.growmart.eu/Lumatek-250W-metal-halide-lamp-for-growth
Iako sam u početku mislio ne uložiti ništa, to je nemoguće!
Samo što me zanimaju i tudja iskustva, tipa ako bi mi netko to mogao reći zašto su listovi spusteni tj idu u jednu stranu samu.
Primjer jedne spustene stabljike i iznikle biljke kojoj drugi dan čekam da otpadne ljuska hah.
IMG-20240102-WA0025.jpeg IMG-20240102-WA0021.jpeg
Dok su dvije stabljičice bile preblizu jedna druge, ja sam morao improvizirati i odlučio sam te dvije posaditi u KIBLU ZA PIĆE, pretpostavljam da se korijen stabljike spojio i da će ukoliko bude cura biti zadovoljan urodom i do 30ak grama.
IMG-20240102-WA0016.jpeg [/ICODE]
 
24.12.2023
13
7
3
22

Timer ////​

Ovaj indoor cu biti sam svoj timer (09;00 - 00:00) držeći ih u veg. Fazi, negdje 10ti tjedan prebacujemo u cvatnju, naravno ukolko bude sreće da dobijemo barem jednu curu.

Zemlja i supstrati ////​

U mom životu se inače sve zakomplicira, pa tako i ovaj jednostavan dio. Trenutno za dvije stabljicice u čaši koristim prošlogodišnju Plantellu, dok druge dvije stabljike koje su kao "jedna biljka" pa koristim mix Plantelle uz vrtnu zemlju (50;50) iz razloga što su me zapali praznici kada nisam mogao doći do nikakve druge zemlje i koliko vidim pri presadivanju biljke uopce nisu pod stresom i s tim mixom bez vise presadivanja iz kible u nesto drugo jer i ona sluzi svojoj svrsi. Listajući ove teme vezane za zemlju, odlučio sam se za Florabellu, nije skup izbor, od prije znam da je kvalitetna i hranjiva te kroz koji dan, za presadivanje preostalih biljki ću koristiti Florabellu, a o supstratima jos razmisljam da koristim Plantela list, alo bih volio cuti i od vas sto bih mogao koristiti.

Zalijevanje ////​

Tokom klijanja uopce se nisam koristio vodom, već je jutarnja rosa odradila svoj dio posla te sada je došao red na mene, čitao sam da je idealna temperatura vode pri zalijevanju 25 stupnjeva, no iskreno ne vidim logiku za to. Biljke su jučer jutro dobile laganu dozu vode, a kako ne planiram koristiti vece potove, mislim da ce cesce traziti vodu!
 
Poslednja izmena od urednika:

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
prvi dio opreme "Lumatek 250W metal halide lamp for growth" 25
To je samo sijalica, ne znači ti ništa bez balasta, da znaš :) HID sijalice (MH, HPS) ne možeš šrafiti u obično grlo, moraš imati i balast/upaljač:
IMG_20240102_061958.jpg

Kupovni su oko 50€, gore-dole.
Takođe taj link koji si okačio....dosta ljudi se ovde žalilo na taj shop/site, da su klasični prevaranti, nadam se da neće doći do toga i kod tebe..
Ili vidi da stopiraš porudžbinu i uzmeš ceo komplet (balast/upaljač, sijalica, reflektor) od njih, ako imaju u ponudi, da ne juriš naknadno.

Takođe veoma bitno: MH je plavi spektar, to je dobro za vegetaciju, ali za cvetanje ti je HPS (crveni spektar), u principu može i pod MH, ali bude manji urod

Kupi tajmer! :) 5€ investicija kod Kineza, a mnogo znači! Biljke vole rutinu, da im se svetlo pali/gasi u približno isto vreme, da nema naglih promena, a tebe spašava stresa. U vege i nekako, u cvetanju ne smeš imati svetlosnog stresa, dobiješ na kraju hermafrodite i gomilu semenki samo. Kad im je mrak (u cvetanju) mora biti skroz mrak, punih 12+ sati!


A čekaj, imaš li ti neke rupice za drenažu na toj kibli? Na dnu? Gde voda otiče kad zaliješ? Pošto ako nemaš - presađuj hitno u nešto što ima drenažu, istruliće ti koren!

drugi dan čekam da otpadne ljuska hah
Ako nije do sada spala, bez pomoći neće! Par kapi vode po ljusci, da omekša, pa pažljivo svuci pincetom ili iglom, ali jako pažljivo da ne oštetiš biljku, i bude to dobro :)


Sretno!


EDIT: ne znam gde si video info za 25C za vodu za zalivanje, ali to jeste pogrešno :) 18-22C je preporuka, a logika je da se ne stresira koren hladnoćom, i da se mikroorganizmi u zemlji ne usporavaju niskim temperaturama. U principu to je manje bitno, nisam siguran da iko od kolega meri temperaturu (osim onih koji rade hidro - DWC, RDWC, itd), jedino što je bitno je da nije ledena voda :)

Zašto nećeš koristiti veće potove, zaboga? Naravno da će češće tražiti zalivanje u manjim, ali odeš i u rootbound tako...ok su mali potovi ako je baš kratka vege i imaš iskustva, ali ti planiraš tri meseca vege pa napolje... ili?
Svakako računaj da u idealnim uslovima biljka 'pojede' 20 litara zemlje za dva meseca, tj koren potpuno ispuni prostor i nema gde dalje!

EDIT 2 : ispravka! Mislim da sam pobrkao naziv shopa koji se ovde pominjao loše sa tim koji si okačio, tu opasku zanemari :)
 
Poslednja izmena:
24.12.2023
13
7
3
22
To je samo sijalica, ne znači ti ništa bez balasta, da znaš :) HID sijalice (MH, HPS) ne možeš šrafiti u obično grlo, moraš imati i balast/upaljač:
Pogledajte prilog 495253

Kupovni su oko 50€, gore-dole.
Takođe taj link koji si okačio....dosta ljudi se ovde žalilo na taj shop/site, da su klasični prevaranti, nadam se da neće doći do toga i kod tebe..
Rekoh gore kod mene se nešto mora zakomplicirati. Otkazujem narudzbu trenutačno i tražim dalje, osim ako možda nemaš nekih preporuka?
Takođe veoma bitno: MH je plavi spektar, to je dobro za vegetaciju, ali za cvetanje ti je HPS (crveni spektar), u principu može i pod MH, ali bude manji urod
Sve sam to proučio, ali svaku zamisao koju imam u glavi, dodem i napisem na ovu temu nadajuci se nekom savjetu, prvi mi je indoor, krenuo sam s biljkama bez opreme, ali sve ce to biti okej - ali mi nije bitan urod već da uspijem odraditi ovakav grow. Što kažeš na ovo / https://www.led-grower.eu/digitalni-predradnik-lumatek-400w-230v/
Kupi tajmer! :) 5€ investicija kod Kineza, a mnogo znači! Biljke vole rutinu, da im se svetlo pali/gasi u približno isto vreme, da nema naglih promena, a tebe spašava stresa. U vege i nekako, u cvetanju ne smeš imati svetlosnog stresa, dobiješ na kraju hermafrodite i gomilu semenki samo. Kad im je mrak (u cvetanju) mora biti skroz mrak, punih 12+ sati!
Dok nadem kinesku radnju kod nas odem u kinu haha, ako imas link za order online, slobodno mi pošalji jer kupujem ono sto je neophodno
A čekaj, imaš li ti neke rupice za drenažu na toj kibli? Na dnu? Gde voda otiče kad zaliješ? Pošto ako nemaš - presađuj hitno u nešto što ima drenažu, istruliće ti koren!
Normalno da imam, nisam to naglasio, ali i logicno zakljucit može svatko, proslu sezonu sam slucajno zaboravio izbusiti rupe na jednoj kanti i u zadnji cas sam skuzio sto je
Ako nije do sada spala, bez pomoći neće! Par kapi vode po ljusci, da omekša, pa pažljivo svuci pincetom ili iglom, ali jako pažljivo da ne oštetiš biljku, i bude to dobro :)
Nije problem ni da ljuska ne otpadne, jer ucim se ali lakse je kad imas nekog tko ti pomaze i pitam u ovoj temi da li bi htio pomoci mi oko ovog growa, zelis li m biti mentor?
I hvala Ti!
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Odlična stvar, sa Lumatekom nema greške :) uporedi samo cene u odnosu na neki LED panel tipa Mars Hydro, ili Spider Farmer ili nešto slično - gotovo sam siguran da te na kraju izađe isto (sa sijalicama i reflektorom, pošto je to samo balast 65€ ) a u tom slučaju, bolje LED panel :) to je već svakako na tebi, i jedno i drugo ima prednosti i mane, s tim što sa LED uglavnom ima više prednosti nego mana :D
Tajmer moš naći svuda bukvalno, pijaca, male el radnje što prodaju sitnu elektroniku i sijalice, Uradi sam, itd
Ima ih svuda, samo nisi obratio pažnju verovatno :)

da li bi htio pomoci mi oko ovog growa, zelis li m biti mentor?
Naravno, i ne samo ja, biće tu još kolega sigurno !
Što se mentorstva tiče, ja to ne radim, nemam baš uvek vremena zbog posla da budem non stop aktivan, ali ne brini oko toga - sve i da ne uzmeš nekog od trenutno aktivnih mentora, uvek će biti pomoći ovde :)
 
24.12.2023
13
7
3
22
Odlična stvar, sa Lumatekom nema greške :) uporedi samo cene u odnosu na neki LED panel tipa Mars Hydro, ili Spider Farmer ili nešto slično - gotovo sam siguran da te na kraju izađe isto (sa sijalicama i reflektorom, pošto je to samo balast 65€ ) a u tom slučaju, bolje LED panel :) to je već svakako na tebi, i jedno i drugo ima prednosti i mane, s tim što sa LED uglavnom ima više prednosti nego mana :D
Odlucio sam se za Lumatek, a s vremenom cu uzeti citavu opremu i raditi indoor s autosima, jer ipak kao pušač ne mogu se osloniti samo na jednogodisnji outdoor, a imam prostor koji cu iskoristiti za indoor
Tajmer moš naći svuda bukvalno, pijaca, male el radnje što prodaju sitnu elektroniku i sijalice, Uradi sam, itd
Ima ih svuda, samo nisi obratio pažnju verovatno :)
Pa i nisam obraćao pažnju, ali sada imam u vidu
Naravno, i ne samo ja, biće tu još kolega sigurno !
Što se mentorstva tiče, ja to ne radim, nemam baš uvek vremena zbog posla da budem non stop aktivan, ali ne brini oko toga - sve i da ne uzmeš nekog od trenutno aktivnih mentora, uvek će biti pomoći ovde :)
Pomoć mi je dobrodošla, a sigurno će doći i do nekih zapreka, ja sam odusevljen koliko brzo se pod ovakvim uvjetima razvijaju i hvala vam!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric