Pivo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Kako se pije pivo? Evo kratkog uputstva kako prvilno konzumirati pivo... U pivnici, fensi kafiću ili ispred dragstora? Nije svejedno gde ćete, i kako, piti pivo!


Prostor za idealnu degustciju trebalo bi da bude dovoljno osvetljen kako biste ocenili bistrinu i boju piva. Do vas ne bi smeli dopirati nikakvi strani mirisi. Čaša mora biti savršeno čista, bez ogrebotina i dovoljno velika da u nju stane i vaš nos dok ispijate gutljaj dragocene tečnosti. Na taj način ćete najbolje osetiti i miris piva. Pre otvaranja, proverite rok trajanja piva, kao i ima li u boci taloga. Naravno, pivo mora biti hladno, ali ne treba preterivati. "Ledeno pivo" je zabluda - na preniskoj temperaturi nećete osetiti pravu aromu.


Temperature na kojima se služe glavne vrste piva su:
Pilsneri na 0°C,
Lageri od 5°C do 9°C,
Aleovi od 7°C do 11°C,
Stouti od 8°C do 13°C,
Stari aleovi na sobnoj temperaturi.


Kada otvarate bocu obratite pažnju na količinu pene i kako reaguje karbondioksid prilikom otvaranja čepa. Kada sipate pivo samo ga pustite da klizne niz unutrašnjost čaše. Tek kad ste ispunili otprilike dve trećine čaše možete ispraviti bocu kako biste na kraju dobili i penu. Kad ste pivo natočili smesta ispitajte miris (slično kao i kod vina). Naime, mnogi aromatični sastojci piva ispare vrlo brzo u dodiru sa vazduhom. Pivo može da miriše na limun, cveće, sveže pokošenu travu...


Zatim ispijte jedan veći gutljaj. Za razliku od vina, pivo se ispija u većim gutljajima i usna šupljina mora biti puna. Nikad ne mućkajte pivo u ustima!!! Samo pustite da klizne u vaš stomak. Još jedanput pomirišite pivo. Neke arome dolaze do izražaja minut do dva nakon otvaranja boce. Zatim ponovo ispijte jedan dobar gutljaj i uporedite rezultate s onima na početku testa. Kako biste "resetovali" svoja čula koja učestvuju u testiranju piva, dovoljni su nezasoljeni krekeri ili običan hleb. Ponovite još jedanput ceo postupak.

Čaša je veoma bitna!

Da bi pivo, dok se pije, duže vreme zadržalo svoj kvalitet, odnosno temperaturu koja je optimalna za određenu vrstu, najpogodnije su čaše koje imaju debelo staklo. Takva čaša služi kao izolator od vanjske temperature. Zbog toga su krigle vrlo popularne, jer imaju debelo staklo i vrlo dugo mogu održati optimalnu temperaturu. Osim krigli koriste se i čaše sa "stalkom" jer sprečavaju da ruka, koja drži čašu, greje pivo. Takve čaše se hvataju za stalak, a ne za telo.



U svakom slučaju, i krigla i čaša moraju biti dovoljno velike da može stati celo pivo iz boce, sa penom. Mnogi ne vole penu tako da pivo ulevaju duž ivica čaše. Pena je veoma bitna i mnogo utiče na opšti utisak o nekom pivu. Sprečava zagrevanje piva, daje mu neophodnu gorčinu, ukus pivskog kvasca i miris. Važan je i oblik čaše koji mora biti prilagođen vrsti piva. Pijete li "lager" pivo, koje se pije brzo i ima manji postotak alkohola, ono se toči u kruškoliku čašu bez dugačke nožice. Nasuprot tome, posebna, sortna piva toče se u čaše s dužom nogicom. Ona su, naime, jača, polako se pijuckaju jer sadrže veći postotak alkohola, a duža nožica omogućuje da ne zagrevamo pivo držeći rukom čašu.

Preuzeto sa sajta AAH! - Asocijacija Autenti (aah-asocijacija autentičnih hedonista)

Slažem se sa svim što je napisano,pogotovo deo o peni i čašama.Ne volim čaše u koje ne može da mi stane nos.

Da ne zaboravimo i neku lepu sliku
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
postoji tablica sa temperaturama piva, ovisno o njihovoj vrsti. uglavnom, od 0-4 stupnja se piju sva ona čiji okus zapravo ne želite osjetiti, tj. sva tipa karlovačkog, ožujskog i svih sličnih poluproizvoda, što domaćih što stranih...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
[FONT=&quot]Za putnike bajkere i istinske pivopije da nigde ne bi ostali bez piva

Pivo na svetskim jezicima[/FONT]
[FONT=&quot]


Afrikaans bier
Albanian birrë
Arabic beereh (biræ)
Azerbaijani pivo
Basque garagardoa
Belorussian piva
Bengali beer
Breton bier
Bulgarian bira
Catalan cervesa
Chechenian jij
Chinese (Mandarin) pi jiu
Croatian pivo
Czech pivo
Danish øl
Dutch bier
English beer,
ale Esperanto biero
Estonian õlu
Faeroese øl, bjór
Finnish olut, kalja
Flemish bier
French bière
Frisian bier
Gaelic (Scotland) leann (lionn), beòir
Galician (Galego) cerveja / cervexa
German (High) Bier
German (Low) Beer
Greek mpíra (bira), zýthos
Hawaiian pia
Hebrew beera
Hindi beer
Hungarian sör
Icelandic öl, bjór
Ido biro
Indonesian bir
Interlingua bira
Irish (Gaeilge) beoir
Italian birra
Japanese biiru
Korean mek-ju
Kurdish bîre
Lappish (Sámi) vuola
Latin cerevisia, cervisia
Latvian alus
Lithuanian alus
Luganda bbiya
Macedonian pivo
Malay bir
Manx (Gaelg Vannin) lhune, beer
Neo biro
Nepali biyar, jad
Norwegian (bm & nn) øl
Occitan (Provencal) bièra, cervesa
Persian (Farsi) ab’jo
Polish piwo
Portugese cerveja
Quechua sirbisa
Rheto-Rumansch biera
Romanian bere
Russian pivo
Serbian pivo
Sesotho jwala
Slovak pivo
Slovene pivo
Spanish cerveza
Swahili bia, pombe
Swedish öl
Tagalog (Pilipino) serbesa
Thai bia
Turkish bira
Ukrainian pivo
Vietnamese bia
Volapük bil
Welsh cwrw
Xhosa ibhiye
Yiddish bir
Zulu utshwala[/FONT]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
PIVO JE ZDRAVO

1. Smanjuje rizik za rak
Studije na sveučilištu u Pragu 2001. godine izvijestile su da flavonoidi pronađeni u pivu dijele strukutru sličnu estrogenima te prema tome može ličiti na njega, te može smanjiti rizik od karcionma kao štu su karcinom dojke ili prostate. Također su se pokazali dobri u olakšavanju simptoma menopauze.

2. Jača kosti
Prema istraživačima sveučilišta Tutfs (SAD) pivo sadrži visoke razine silicija koji pomažu brzini isporuke kalcija i drugih minerala u koštano tkivo, naročito u mladih muškaraca i žena.

3. Povećava mentalne sposobnosti
Studij sveučilišta u Harvardu objavio je u "New England Journal of Medicine" izvještaj da umjerena konzumacija alkohola povećava mentalne sposobnosti u starijih žena.

4. Pomaže radu srca
Istraživači na Sveučilištu Rockefeller zaključili su da alkohol povećava razinu lipoproteina visoke gustoće, dobri kolesterol koji prenosi višak kolesterola u jetru za zbrinjavanje. Osim toga, studija 2006. godien provedena od strane "Beth Israel Deaconess Medical Center" i "Harvard School of Public Health" otkrila je da zdravi čovjek koji umjereno pije smanjuje rizik srčanog udara za 40-60%.

5. Održava zdrave stanične funkcije
Istraživači u Nizozemskoj otkrili su da pivopije imaju višu razinu vitamina B6, koji igra ključnu ulogu u metabolizmu crvenih krvnih stanica i sintezu neurotransmiteri vitalne za normalnu funkciju mozga.

6. Štiti od bubrežnog kamenca
Prema istraživačima u Finskoj, potrošnja jednog piva dnevno pomože smanjiti rizik od bolesti bubrežnog kamenca za čak 40%

Preuzeto sa sajta www hr.nuffy.net

Eto...I naravno jedna lepa slika
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Verujem da ste igrali ovu fenomenalnu igricu.Razlozi zašto kačim link su:

1-Dobre ribe
2-Pivo
3-Izazivam vas

http://sr.18games.org/FlashGame.aspx?name=beer_boom

Moj rekord je 12150,napravio rezultat na crnu u sredini,ajde ko može bolje.Verovaću vam na reč....
Preporuka,probajte igrati navareni,mnogo dobro.

Edit - Izvinjavam se,slučajno je bilo,11150 - rekord




 
13.09.2009
24
19
3
32
Pijel iko bosanska piva ( sarajevsko,tuzlansko,preminger,nektar,)
lično najviše volim Karlovačko,najbolje mi sjeda a nemam nista protiv Jelen i Tuzlanskog
ma koga ja ***** ovdje,,sva piva su dobra kad nemaš para
Peace and Rockin in free world :happy031::leafblunt::joint::fun_61:
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55


[video=youtube;EAeZPiZbpvw]http://www.youtube.com/watch?v=EAeZPiZbpvw[/video]

eto...Nije sve,nije sve tako sivo,nije sve tako sivo,kad imaš s nekim otić na pivo...
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Ja se nemogu odluciti sta mi je bolje pivo ili vino.....a ustvari pijem sve osim nafte i tekucih racuna...svinja
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Kako sam samo mogao da zaboravim Ebem ti tekvog pivopiju.

Gradonačelnik Minhena, prestonice najveće nemačke provincije Bavarske, Kristijan Ude je u subotu 22.septembra, ispijanjem prve krigle piva, otvorio 179. festival piva Oktoberfest, najpoznatiji praznik piva na svetu.

Očekuje se da će tokom 16 dana festivala, koji se zatvara 6. oktobra, 35 džinovskih šatora, rasprostrtih na više od 26 hektara, posetiti više od šest miliona gostiju iz celog sveta.

Prošle godine su posetioci popili blizu osam miliona litarskih krigli piva.

Ove godine se krigla od dve pinte (1 litre) piva prodaje po cenama od 9,10 evra (11,80 dolara) do 9,50 evra (12,30 dolara).

Pivo je na Oktoberfestu poskupelo 43 odsto tokom poslednje decenije i u toku je kampanja za ograničenje cene na nešto iznad sedam evra po krigli.

Oktoberfest je prvi put održan pre 202 godine, a ovogodišnji festival piva je 179. po redu jer nije održavan tokom dva svetska rata, dve epidemije kolere, invazije Napoleona na Bavarsku i tokom hiperinflacije '20. godina.

Festival piva je u početku održavan u oktobru, kako mu i naziv kaže, u čast venčanja krunskog princa Ludviga, kasnijeg kralja Ludviga I, ali je proslava pomerena na prethodni mesec zbog lepšeg vremena.




Iskreno,ja da odem tamo a da imam love koliko mislim da bi mi trebalo,ne znam da li bih se živ vratio...Uh
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Hook ovu zadnju recenicu podpisujem..vidi ovu trecu u drugom redu,pa mene bi tamo organi reda hvatali sa mrezom i strujom...pisao bi algemajguzcajtung o tome ,majke mi
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
opa cupa je napisao(la):
Hook ovu zadnju recenicu podpisujem..vidi ovu trecu u drugom redu,pa mene bi tamo organi reda hvatali sa mrezom i strujom...pisao bi algemajguzcajtung o tome ,majke mi

A zamisli hebo te da odemo zajedno...Algemajguzcajtung

 

macedonia

Banned
Banovan
15.11.2011
157
67
0
44
svako svetlo pivo je dobro pivo za mene a ko nije bio na pivofest u dojcland ne zna sta propusta..................
pivo ima puno b vitamina isto hmelj je puno lekovitiji kada nadjem strane o hmelju sto sam imao postiracu tu da pogledate kolko je medicinski dobar hmelj...................