potencijalno nastanjive planete

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

thrasher666

Aktivan Član
22.04.2011
77
58
0
46
Prema poslednjoj analizi sa Univerziteta Penn State, broj planeta pogodnih za život je veći nego što se do sada mislilo. Neki od tih planeta kruže oko obližnjih zvezda.
Procene su da na 10 najbližih malih zvezda postoji oko 4 planete potencijalno pogodne za život“, kaže Ravi Kopparapu, istraživač na Univerzitetu Penn State.
U traženju planeta pogodnih za život najviše se pozornosti posvećuje pronalasku zona u kojima bi bilo moguće postojanje tekuće vode. Najviše se fokusira na planete oko zvezda klase M-patuljak (engl. M-dwarf). Znanstvenici se fokusiraju na M-patuljke iz više razloga. Putanje planeta oko takvih zvezda su relativno kratke što omogućue znanstvenicima da prikupe veći broj podataka nego što bi to mogli napraviti da se radi u zvezdama kao što je naše Sunce. M-patuljci se mnogo češće pojavljuju nego ostali tipovi zvezda, pa ih je veći broj dostupan za proučavanje.
HEC_Confirmed_Simple_18APR2013.jpg


Prema posednjem otkriću, prosečna udaljenost do potencijalno nastanjive planete iznosi sedam svetlosnih godina što je za pola manje nego što se prethodno mislilo. Postoji oko osam M-patuljaka na udaljenosti do deset svetlosnih godina i očekujemo da ćemo pronaći oko tri planete Zemljine veličine koji su u zonama pogodnim za život“, objašnjava Kopparapu.
Ovo istraživanje je napravljeno bazirajući se na prethodnoj studiji u kojoj su naučnici s Harvarda analizirali 3987 zvezda kako bi izračunali broj planeta nalik Zemlji, koji se nalaze u zonama gde bi bio moguć život. Ova studija je rađena prema podatcima iz 1993. Kopparapu je primetio da u studiju nisu uvršteni posednji kriterijumi prema kojima se planeta nalazi u zoni pogodnoj za život.
Najnovije procene se baziraju na modelu koji je razvio Kopparapu sa saradnicima koristeći se najnovijim podacima. On je koristio iste proračune kao i tim s Harvarda i otkrio je da postoje dodatne planete koje bi mogle biti pogodne za život prema poslednjim podacima i kriterijumima.
„Koristio sam nove podatke i otkrio da postoji tri puta više planeta Zemljine veličine koji su pogodni za život nego što je to pre procenjeno. Ovo znači da su planete poput Zemlje češće nego što se mislilo, a to je dobar znak za otkrivanje vanzemaljskog života“, zaključio je Kopparap

Kepler62e.jpg
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Ovaj kepler i gliese skoro indentični kao zemlja samo par puta veći. Onaj tko tvrdi da nema života osim na zemlji grdno se zajebao. Šta bi to plavo na slici 2 i 3 bilo nego voda, ne treba biti toliko pametan da bi to zaključio.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: loop

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
No Joke je napisao(la):
Onaj tko tvrdi da nema života osim na zemlji grdno se zajebao.

nema šta,statistika i matematička verovatnoća sve govore !
a kažu,
šansa da postoji život u svemiru je DALEKO veća od verovatnoće da smo sami !
e sad,da li su to inteligentna bića,ili primordijalni virusi ili šta ti ja znam.....o tome možemo razglabati do sutra.
nekako ljudi zaborave da je svemir jako,jako,JAAAAKO star...naša planeta je tek beba,a naša civilizacija tek minorni,beznačajni vremenski interval u celoj slici.
ko zna šta se sve "tamo" dogadjalo,eonima unazad...
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
Da bi dokazali da su nastanjive moraju da provere, a da bi dosli tamo treba im 7 godina ako putuju brzinom svetlosti

Brziina svetlosti je 1,079,252,848 km/h a danasnje svemirske letelice razvijaju oko 27,400 km/h trebalo bi nam par stotina hiljada godina za taj poduhvat...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: thrasher666
06.12.2012
9
4
3
34
kovac je napisao(la):
Da bi dokazali da su nastanjive moraju da provere, a da bi dosli tamo treba im 7 godina ako putuju brzinom svetlosti

Brziina svetlosti je 1,079,252,848 km/h a danasnje svemirske letelice razvijaju oko 27,400 km/h trebalo bi nam par stotina hiljada godina za taj poduhvat...
Da istina, al tehnologija se razvija... samo pogledaj dokle je doso ovaj voyager jedan koji je lansiran prije 35 godina, i kusur...on trenutacno ide brzinom od 17km/s

Samo cekaj dok otkriju kako zarobit i proizvodit antimateriju, i ostale neistrazene oblike energije u kolicinama dovoljnima za ''interstellar''-na putovanja...

I gledo samo negdje da za neki planet udaljen 20 svjetlosnih godina, ako bi letjelica isla 170km/s, tj 10 puta brze od voyagera da bi dosla za 72 godine, ,
Malo veci spaceship, jedno par staklenika i :smoke18: :D, za 2-3 generacije su tamo
 

thrasher666

Aktivan Član
22.04.2011
77
58
0
46
prema tabeli gore to su potvrdjene i nepotvrdjene planete,nepotvrdjene su obelezene zvedicom

nije dokazano da su one nastanjive,kako naucnici tvrde one se nalaze u habitativnoj zoni oko sunca,kao i nasa planeta

najveci problem predstavlja daljina,recimo kada bi putovali do kepler 62-e planete brzinom od 300.000.km/s

trebalo bi nam oko 1200.godina da stignemo! veoma daleko :)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_potential_habitable_exoplanets
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
sve i da se dostigne brzina svetlosti,sve i da ovladamo takvom tehnologijom,i nekako prevazidjemo sve probleme takvog putovanja(svi znamo kako se vreme menja,bar u teoriji,ako objekat putuje brzinom svetlosti,medjutim,i beztežinsko stanje izaziva HAOS u ljudskom organizmu,astronauti koji su proveli mesec-dva na "Mir"-u,mahom imaju osteoporozu,da ne pričam o psihičkim problemima takve izloženosti,a gde su potencijalno opasni objekti i kako ih izbeći pri toj brzini...)-dakle SVE to nekako da sredimo,opet ostaje LJUDSKI FAKTOR
generacije su potrebne da se stigne do takvih planeta...
aj da se roditelji i slože(u šta sumnjam,ipak-"cabin fever" je zajebana stvar),i da ne dodje do pobuna i sranja na brodu,njihova DECA,kad dostignu stadijum da mogu samostalno da razmišljaju,kad počne da ih "drma" egzistencijalna kriza.....ipak idu na neko putovanje,sa nepoznatim ishodom,a ne SVOJOM VOLJOM...

ovo je vrlo zajebana problematika,većina bihejviorista se slaže da su takva putovanja PROPAST,a i ako nekako stignu,i osnuju koloniju,velika je verovatnoća da će se u jednom trenutku naći jedan "pametan" koji će se proglasiti za cara-kralja-imperatora-whatever,i proglasiti nezavisnost od Zemlje.
Onda sledi rat(jer mi ipak ne idemo tamo da pravimo vikendice-ja sam UBEDJEN da će se PRVO ići na neku planetu bogatu resursima-bio život tamo ili ne),a to nikako ne valja...
itd..
a slati mašine-bez ljudske posade-da obavljaju kolonizaciju,osim što je NEMOGUĆE,postoji i šansa da se POKVARE,a onda mora doći ČOVEK da sredi kvar-a svi znamo KOLIKO bi takva mehanizacija koštala...
jedino rešenje bi bila hibernizacija ljudi-da mašine obave veći deo putovanja,a da se posada "probudi" pred sam "cilj".
i o tome se uveliko raspravlja,iako su još MNOGO daleko od toga,no dobro...
:)
važno je maštati :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: thrasher666

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
nešto najavljivano da će ovih dana neki dokumentarac biti premijerno prikazan....o tome kako su izvanzemaljci među nama, te kako ameri posjeduju tehnologiju njihovu,znatno napredniju od naše...
ako tko zna nešto o tome...nek' okine neki link...
možda putovanje i nije problem,samo mi to nesmijemo znati :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Ameri bi bili kita da nije bilo druga Tita. Za sve koji neznaju projekt Apolo je Jugoslavenski projekt, sva svemirska tehnologija koju su amerikanci nahvalili kao njihovu je naša i lunarni modovi su naši, a sve naš drug prodo kenediju. By the way Jugoslavija je bila druga svemirska sila jedan period i odmah smo bili iza rusa i njihove lajke.
Čekam punu verziju ovog filma i nikako dočekati. Sve u svemu preporuka svima da pogledaju ako ga uspiju nabaviti:

http://youtu.be/EfJiNPZ38kY
 

Reacher

Constant learning
18.09.2008
173
126
43
Zagreb
Venlo taj film se zove Sirius- the movie,u zadnje vrijeme svi ga spominju,ali nisam nigdje pronašao link za gledanje. Sada se kao plača par dolara preko njihove stranice za stream. Ako netko nađe neki link,stream,torrent il bilo šta nek stavi :)

šanse da postoji vanzemaljski život su >95%, to je neka moja slobodna procjena.
 

Reacher

Constant learning
18.09.2008
173
126
43
Zagreb
evo baš citam komentare na netu, sad san još nestrpljiviji da ga pogledam :)
Sirius-the movie
I just finished watching this for the first time last night and was almost brought to tears. The world needs to see this right now. Every single soul needs to wake up from governmental mind control that has suppressed peace, love, and consciousness for the sake of profit. This is the biggest and most important alien documentary in the history of extraterrestrial research, and contains the most military and high intelligence testimony out of any UFO movie to date.
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
347
1.482
143
Universe
daleko od toga da nema još života izvan zemlje...vjerovatno nismo ni svjesni koliko...ali ovo da ljudi idu i nastanjuju neke planete mi je izvan pameti i malo glupo, bar u ovom vremenu, mozda da, ali za nekih jako puno godina...šta fali zemlji, lijepa je, ima toliko mjesta za posjetit da ih ne možeš obići sve u tom kratkom životu...ja recimo brijem da kad umrem, onda idem negdje dalje i vidjet cu sta ima dalje, tad, kad bude vrijeme, osim ako me svemir ne ostavi na zemlji...onda cu jos malo uzivat u ljepotama i grozotama iste :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
brzina svjetlosti ,,,,,
tehnicki neizvedivo,,,zasto? Jednostavno...jer svaka materija u krutom stanju koja se priblizi brzini svjetlosti pretvara se automatski u cistu energiju..
zapravo u najvisi stupanj nama poznate energije ,,a to je gama zracenje,,,znaci nema sanse da ikad,,bilo tko ili sta se krece brzinom svjetlosti osim samog svjetla,,,i prezivi tako nesto ,,,sorry za one koji mastaju o tako necem,,,cak i komunikacija sa vanzemaljcima ,,na drugoj strani nase galaksije je
smjesan pokusaj ,,,ako se radio valovi krecu brzinom svjetlosti,,pomocu kojih bi mi s njima komunicirali,trebalo bi nasoj poruci oko 25,000 god.da stigne do njih,(tamo na drugom kraju Galaksije ) i isto toliko za jedan Halo nazad od njih .i evo prodze 50,000 godina za jedan halo,,malo spora komunikacija,,he he zivot je po procjeni astrofizicara moguc svugdje u svemiru,,najvjerovatnije ne samo u ovakvom obliku koji mi poznamo ,,nego u svim mogucim oblicima i dimenzijama,,,
ako je vjerovati danasnjim teoreticarima Astro fizike,,,,koji istrazuju mogucnost zivota u svemiru ,,,vjerovatno cemo prve dokaze dobiti vec u sljedecih dvadesetak god. String teorija potvrdzuje egzistenciju 11.dimenzija u svemiru ,(matematika je dar bozji,)a,mi trazimo samo u nasoj dimenziji,,e sad kolko oblika zivota se moze naci u tim svim dimenzijama?,najvjerovatnije jako puno.

Habitalne zone--u nasem i drugim suncevim sistemima ,jedan od najvaznijih elementa za razvitak zivota,,,,,
isto tako postoje i Habitalne Galakticke zone,,,to su zone u Galaksijama u kojima je moguc razvitak ovakvih i slicnih sistema kao sto je nas... Habitalne Galakticke zone vjerovatno su jedina mjesta di je moguc zivot slican nasem ,,organski,,.,,,malo dalje prema centru ili prema van od pozicije naseg Suncanog sistema,,ima ili previse ili premalo tih Super Nova eksplozija. Svi elementi sa Periodicne ljestvice su dio ostataka tih najvecih i najspektakularnijih eksplozija u Svemiru,,,uz ciju pomoc je i nastalo nase sunce i sistem, i zivot u njemu.
Malo gledam kroz teleskop u nocno nebo,,imam Meade LXD 75,,kompijutersko navodzenje,,,zapali se dzoks i zurim,,daleko ,jako daleko ,he he
 
  • Sviđa mi se
Reactions: thrasher666

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Neke od tih "planeta" su toliko udaljene da znanstvenici gledaju u proslost kad su ih istrazivali. Cak smo i za Suncom 8min u zaostatku, a kamoli sa nekim planetom koji je milijune svjetlosnih godina daleko. Neke gledaju i po 100-ine tisuca godina u proslost! Prvo treba razumjeti da taj planet danas vise nije isti kakvim ga mi (oni-znanstvenici) danas vide.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: thrasher666