Prvi grow

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Pozdrav i dobrodoso:)
moci ces sa 12V PC-ventovima organizirat hladenje te 250w hps-ke i boxa..s tim da ce ti trebat par komada ventova,dobro rasporedenih..definitivno se ne mozes provuc sa samo jednim...recimo da stavis na ulaz-izlaz zraka po jedan,jedan da puse u lampu i jedan u visini vrhova biljkida ih hladi(i mjesa zrak u boxu)..a ima i tu dosta slicnih dnevnika pa malo pogledaj kako su drugi to rijesili..nesto ces naci za sebe,sigurno...i na izradu boxova baci oko da vidis kako rasporediti ventove..sretno:)
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......niti ne mislim ic sa samo jednim ventom.....sad u boxu 30x30 imam dva venta, jedan gore kod lampi i jedan dole tako da za ovaj veci box namjeravam stavit takva 4 venta....mislio sam stavit 2 gore za upuhivanje i hladenje zbog lampi a dva dole al sad kad si mi pojasnio situaciju bacit cu oko malo na tude boxove da vidim kako su rasporedili ventove.....najveca stvar koja me mucila bila je dal ce ti ventovi bit dovoljno jaki za HPS al posto kazes da hoce nema brige...samo ih moram kvalitetno rasporedit...

....kad stigne HPS i kad slozim taj veci box otvorit cu svoj dnevnik i stavit slike pa cemo onda mozda bolje moc komentirat.....

....hvala na odgovoru, pozz......
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Ako ne planiras CT trebace ti i jak(veliki ne pc)ventilator izmedju lampe i vrhova a biljke oblikovati na 30-35cm visinu.
Ja ti preporucujem neku CT opcija,dobijo bi na visini (60-70cm)ujedno i kolicini(ako bi popunio box).
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....da znam da me visina ogranicuje, od 100cm koje imam HPS mi oduzima min 30cm i tegle 20cm i s tim mi ostaje pola visine odnosno 50cm......znaci u startu se ide na LST i biljke u vegi idu do nekih 25cm i onda ih bacam na 12/12.....sad za prvi grow neplaniram stavljat CT jer jos nisam dobro upucen u sve to, probat cu prvi grow odradit bez CT jer znami da ce bit pogresaka i svega......sad na tom prvom cu se ucit a poslje je u planu CT.....

...za pocetak idu komp vent pa ako nebudu dosta imam jos jedan onaj kupaonski vent, nadam se da ce to bit dovoljno, ako ne vec cemo rijesit nesto.....nemam ni pravo sjemenje a nit neznam kakve uvjete mogu pruzit biljkama.....ovaj prvi grow ce bit onaj na kojem se covjek uci pa kad skupimo vise iskustva idemo u nove pobjebe.....=)

....od nekud se treba pocet.....
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Da...Vanzemaljac je dobro reko za CT...ali posto si ti odma napomenuo da nebi ovaj prvi grow uzimo CT...ja sam ga iskljucio...ali sa CT-om bi definitivno profitiro sto se tice visine....al dobro,kad se malo ispraxiras i vidis kako to sve funkcionira u zbilji,onda ces i sam znati povuc poteze za sto bolju organizaciju u boxu..uglavnom sretno i ako gdje zapne..samo pitaj...ima nas tu dosta pa ce netko odg.:)
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......hvala ekipa na pomoci.....stvarno respect za susretljivost i pomoc oko growinga.....

.....nego jos jedno pitanje u vezi rasvjete.....mislio sam stavit neonke posto su dugacke i pokrile bi veliki dio prostora sa svojim plavim spektrom.....al za neonke trebam neonke, nosace, sve to pospajat u sto sam malo skeptican pa ne zanima dal ima neke velike razlike izmedu njih i stednih, znam da stedne daju vise lumena, al najveca je fora sto njih vec imam i grla i instalaciju i sve samo treba prebacit i fiksirat, pa ono ako nema neke velike razlike izmedu neonki i stednih rade bi stavio stedne i zbog financija i zbog same instalacije....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Cfl,ili štedne žarulje uopće i nisu "žarulje" nego su fluo cijevi koje ti zoveš neonke,samo u kompaktnom obliku.Možeš njih staviti,ali neće baš doći do izražaja pored hps-a,pogotovo u tako malom boxu.Bolje bi bilo da je malo barem širi.
Inaće 250w pokriva 80x80,pa mislim da ti u tom boxu dodatnih 100-tinjak W ne treba.
Sa pc ventovima bi možda mogao ohladit to,ali mislim da će ih trebati barem 6 (možda sam u krivu,ali ja 150W nisam uspio sa pc ventovima ohladit u boxu 36x46).
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Bez dvojbe ti ne treba(samo bi imo dodatnih problema i manje mjesta)nista vise od 250w:sun2:

A sta bi sa lady i lampicama??:costumed-smiley-027:eek:hno::icon_lol:
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
2vanzemaljac-sorry al ne kuzim ovo zadnje pitanje, preformuliraj molim te ako ti nije problem=)

2zlo-posto kazes da HPS 250W pokriva 80x80 po tom smatram da mi je onda 250W previse za taj prostor najvise zbog temperature a fluo sam mislio dodat zbog plavog spektra da im pomognem u vegi.....sta kazete onda na HPS 150W+par komada fluo plavog spektra....dal bi mi bilo dosta za taj prostor, a i puno jednostavnije bi mi ih bilo hladit....

....problem mi je ta ventilacija najvise zbog buke a htio bi biljkama osigurat najbolje uvjete za taj box.......
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Pitanje je upuceno vlasnici dnevnika u vezi njenih lampica:icon_rolleyes:

A ovo tebi Ivach:Sve je u redu covjece,uzmi taj 250w razlika je mala u potrosnji grije vise a ogromna(duplo) u lumenima .Moja 250w daje(ako ne lazu)33000L a 150w oko 15000L.Ja danas ni u ludilu nebi isao sa 150w(imam jedan)na 50x50.Ako kombinujes sa stednima isto ce se grijat kao da je 250w a puuno manje lumena.Ako je do spektra onda radje uzeti 250w lampu za uzgoj poboljsanog spektra(ujedno extra lumens).Puno lumena omogucuje turbo grow(brzina cvjetanja kolicina potencija) .A ako se zainatis 250w ces ohladit unutra sigurno i da nebude pretjerano bucno.
Neznam situaciju kod tebe ali ja bi radije imao 250w unutra i malo otvorena vrata boxa po danu ili rupu na krovu sa mogucnosti zatvaranja(manje buke od jakih ventova)ako je neophodno nego 150w i da sve bude stealth.:eek:hno:
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
dobar ali skup vjerujem da bi se naslo mozda malo slabije a jeftinije

recimo 1 takav na izduv te 2 u nizu izmedju lampe i biljaka.Za dovod i mjesanje fino sluze i kinezi sa ebay-a.Kad ih se uzme vise cjena za 1 je oko 10kn.... na sebi imaju i plave ledice po zelji pa se istovremeno popuni i spektar:assshaking:

Trebao bi prvo probati ali moj predlog je dva dovoda,jedan pri dnu a drugi pri vrhu10-15cm ispod lampe.Taj drug bi bio jako koristan jer bi direktno sibao svjez zrak tamo gdje najvise fali a ujedno hladio,pomagao postojecim ventilatorima za hladjenje lampe(koji bi bili par cm iznad).Na suprotnom kraju krova boxa jak ventilator na izduv.
Donji dovod ne treba da bude jak a ventilatori za mjesanj u donjem djelu postaviti tako da tjeraju zrak prema gore.
Mislim da bi 6-7 kineza i 1-2(sto vise bolje ali skupo)poput linkovanog odradili posao.Ali kao sto rekoh treba probati mozda i nebi a mozda i netreba toliko_Ovis to i o drugim faktorima(vanjska temp.vrsta reflektora,od cega je i cime je box oblozen isl.):pat:
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......kakva je ta lampa poboljsanog spektra, muci me to kako ce izgledat vega pod crvenim spektrom....neznam lud sam vise, cini se da cu ipak uzet 250W....pa cu morat kemijat taj fucking CT.....


.....iako mi se neda za pocetak slagat CT cini se da cu morat jer mi je 8-10 ventova toomuch.....

....e sad kad ocito idem na CT jedno pitanje....za CT su potrebna 2 venta, 1 za upuhivanje i 1 za ispuh.....e sad kolko ce mi jos ventova bit potrebno za sam box?......
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
To su hps lampe koje navodno imaju unapredjen spektar,pogodniji za uzgoj jer su istom namjenjene.Ne znam za kelvine ali ljudskom oku djeluju svjetlije(manje crvene)od standarnih hps lampi(barem moja meni)
Ima razlicitih vrsta od razlicitih proizvodjaca,po meni philips je najbolji(lampe i balast,omjer cjena-kvalitet).
Moja lampa je "GIB-lighting"(neko je pitao na drugoj temi o tim lampama)i ja sam prezadovoljan istom.
Iskreno mi je djelovala sumnjivo(pre jeftino oko 150kn kod austrijanaca na ebay)kad sam kupovao,ali rekoh da probam pa u slucaju banane:eek:hno:uzecu bilo koju philipsovu u lokalnoj radnji.Kad je sjevnula :sun2:pomislih da nesto nije u redu(krivo spojio,il sam nekom greskom dobio balast od 400w na kojem pise 250w:icon_lol:)

Za CT samo nabavi cjev(kazi ako ne znas sta gdje kako??)igrlo_Ostalo imas ,imas i alat(mozda trebas par sitnica,alu ljepljiva traka,2 selne,kablovi isl )Usmeno ga ovdje sklepamo ako hoces a ti sprovedes to u djelo:costumed-smiley-027
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....kazes cijev za CT, mislis ona od vatrostalnog stakla?......citao sam malo o CT-ima i nasao sam ko radi te staklene cijevi al sam sad zaboravio, moram pogledat ponovo=).....grlo?....mislis grlo za HPS ili?.....

.....mozemo mi to tu usmeno, naprotiv, mislim da ce mi tako bit puno jednostavnije......

.....respect ekipi......kraljevi ste svi do jednog.....bez vutre.org nebi ni poceo sa indoorom a i sad kad sam poceo bilo gdje da zapne znam tko ce pomoc.....SVAKA VAM DALA....sto vise masnih bagova=)))))).........
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Pa zasto sluzi vutra?...imas tu par DIY CT-a:)..pa pogledaj kako su to ljudi slagali,mozda ti padne nesto na pamet..kad pogledas,onda odluci jel bi i na koji nacin radio...pa pitaj sta te interesira..inace,nemoj kupovat cijev,zato jer je jako skupa..za ct se kupi vaza kojoj se odreze dno..ili se naruci bake-a-round staklena tuba sa neta..al kako sam reko,pogledaj par DIY ct-a pa ces dobiti ideju kako bi slozio..a od nas dobis ostale upute..
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....pretrazio ja malo vutru al nakon sto sam procitao tvoj DIY za CT vise nije bilo potrebno ista trazit, odgovori na sva pitanja kako i zasto=).......stvarno svaka cast, vrhunski si odradio posao......

.....dns popodne imao viska vremena pa krenuo trazit ono najbitnije-vazu.......prosao sam cijelu skorpikovu i nista, takvih vaza nemaju, samo neke dekorativne a od klasicnih vaza nista.....

.....nasao sam jednu duzine cca 50 cm promjera 10 cm (jbg nisam imao metar) al ima jako debelo staklo, cca 1 cm, jel bi ona bila ok ili treba tanje staklo......

.....i di jos potrazit tih klasicnih vaza?........
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Mozda je lakse naci veliku petrolejsku lampu,mislim(pretpostavljam)da imaju vatrostalnu cjev,u slucaju(malo vjerojatno)da otkaze ventilacija.Pyrex bake-a-round je zakon,a zgleda da je porasla potraznja,pa im je i cjena skocila..To se prije nalazilo dosta jeftinije.

Kad nadjes cjev i grlo za jednostavan CT treba



Nedostaje ventilatr, jedna zlica(kasika)sluze kao drzaci CT-a)kabal i sarafi a od alata samo fali busilica.
Konzerva odgovarajuceg promjera se lako nadje(obicno sa vocem:bonappetit:)a sipka sa slike-u profil(drzac ladice od stola:icon_lol: je drzac grla.
Za pola sata(kad se ugasi)vadim radi ciscenja pa slikam(ako ne tebi mozda nekom posluze jer je so simpl):sun2:
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Sto se tice DIY-a imas i kolekciju pa baci tamo oko,mozda nades jos nesto interesantno,a sto se tice vaze,da to je ta,takvu sam i ja kupio(u skorpikovoj-baumax)..ako ces uzimati tu,preporucio bi ti da ju das staklaru da ti ju odreze(nekih 30kn to kosta)zato sto je ona debela na pocetku pa nekih daljnjih 10-12cm(na tu stranu taman grlo ide,jaca je),poslje toga se stanjuje..pa da ti ne krhne,eto dao je i vanzemaljac koju ideju..pa si odluci...ali jos nesto,dobro si izracunaj sve kolko ce te kostat,ako te ne ispadne dosta jeftinije od kupovnih...onda se nemoj ni gnjaviti(ima ih za kojih 350kn+dostava..tu kod nas u hrv.).Hvala na komplimentu za DIY:)
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......budem jos vidio, vaza je cca 100 kn, za pocetak bi uzeo komp ventove al jace, cca 70 kuna, jos mi trebaju sitnice +reflektor i sve to poslozit pa treba vidjet......

.....ima kakav link za te koji se daju narucit i gdje?

Falcon-oces ti prodat svoj? kad sam vidio tak mi se svida da pi prije taj tvoj od bilo kojeg koji mogu kupit negdje=)