Prvo uzgajanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Evilmage007

Banned
Banovan
04.11.2012
234
137
43
31
Croatia
Bok ekipa,novi sam ovdje na forumu a i u svijetu uzgajanja,znači ovo mi je prvi put da sadim,stavio sam u vatu 5 sjemenki,nakvasio gornju i donju vatu i stavio u kutijicu od bombona(oprao ju naravno prije ubacivanja unutra,sada me sljedeće zanima,planiram to u ormaru(2 ormara) zasaditi,svijetlo sam mislio UV Neonku za računalo(bavim se s računalima i tim sranjima pa imam dosta toga),sutra ću obložiti taj dio ormara iznutra potpuno alu folijom,ubaciti ventilator da gura friški zrak unutra i napraviti rupicu da izlazi CO2,dalje,staviti ću 2 neonke na vrh i 2 s svake strane,pa me sada zanima dali je dobro s UV neonkama?
Gnojit ću s nekim njemačkim gnojivom(frendica će mi dofurati ga sutra par kg) zaljevati vodom koja je sobne temperature naravno,zanima me dali je dobro ovako kako sam ja sebi smislio u glavi da bi biljka uspješno postala tatina čerkica/sin(sarkazam),kad dobijem korjen fino ću ju zasaditi u čašu od pudinga(napraviti kako je pokazano na vašim stranicama) kasnije presaditi u kalič s cvijećem,zanima me koliko još kg zemlje i koje bih trebao uzeti?

Ako budem imao još pitanja ja ću ih postaviti,a do tada HVALA SVIMA!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
nije dobro ni UV a ni alu-folija ako je ona strana sto je kao ogledalo, imas na forumu koja se rasveta koristi, prouci to malo

evo, da se ne mucis:

https://forums.vutra.org/oprema-za-...scentne-sijalice-tehnicke-karakteristike.html

https://forums.vutra.org/oprema-za-...ium-hps-sijalice-tehnicke-karakteristike.html

https://forums.vutra.org/oprema-za-...lide-mh-sijalice-tehnicke-karakteristike.html

https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/1245-led-light-emitiong-diode-led-vs-hid.html

mislim da ti je dosta ovo po pitanju rasvete, ali ne UV nikako, mozda 15ak min. dnevno u fazi cvetanja, al batali to, pogledaj teme
 

Evilmage007

Banned
Banovan
04.11.2012
234
137
43
31
Croatia
Ovdje je puno informacija pa se gubim(tj dana već to proučavam i izgubio sam se) Nisam baš neki stručnjak s sijalicama neke HW WH šta ja več znam(izgubio se),pa me zanima što je najbolje,nešto ukratko neko neka mi napiše,jer se ovako ozbiljno gubim.
HVALA!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ako planiras uzgajati posveti se ozbiljno tome, procitaj teme sa onih linkova pa se neces gubiti, najbolje su mh/hps lampe, al imas izbor pa biraj
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
a ako si ih vec stavio na klijanje...i nemash bash puno vremena..jer..to proklija za 24-48h.i mora u zemlju..iz zemlje izadje opet za cca 24-48h....
mozhda da -za prvu ruku tj.. dok ne prochitash malo i informirash se o HPS sijalicama-nabavish par shtednih sijalica...samo za prvih tjedan-dva vegetacije..
to ti je najjednostavnije i mozhesh tako dobiti vrijeme-potrebno da ipak malo bolje prouchish uzgoj i opremu koja je potrebna.bar osnove.
za vegetaciju ti trebaju shtedne plavog spektra tj na njima treba pisati neshto u stilu " cooldaylight/cool white "...npr.uzmesh 4 takve-shto jache ( preko 20W )..i josh jednu-dvije crvenog spektra (warm white light)...lako ih je raspoznati...kada ih ukljuchish ove plavog spektra svijetle bijelom svjetloshchu a ove crvenog spektra imaju narandjastu tj. vishe zhutu svjetlost.
+stavi npr 2 pc ventilatora da hlade i mjeshaju zrak u tom boxu + da pushe malo i po biljkama.

tako mozhesh dobiti 10-tak dana vremena za chitanje foruma tj. uchenje/informiranje o opremi i uzgoju..
pa...kada se malo informirashslobodno pitaj-ako imash kakvih nedoumica ili ukoliko ti je neshto nejasno...

ali..ne mozhesh ochekivati da che ti netko objasnjavati opremu i uzgoj...korak po korak...od sjemena do berbe...

sretno.
 

Evilmage007

Banned
Banovan
04.11.2012
234
137
43
31
Croatia
Prvih 2-3 dana će mi ona stajati na stolu kod mog PCa,e sad me zanima hoće li njoj smetati ako se svaki dan zapali koja frulica u toj prostoriji? Inače se to sve sada nalazi u sobi u kojoj spavam.

@Dolf
Naravno da će se nešto zapaliti ako sve bude ok prošlo.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
kakve veze ima paljenje frule sa biljkom na stolu? pali ti frule, samo gledaj da ona bude sto krace tako na stolu, spremi joj adekvatan dom
 
05.11.2012
30
1
0
40
Meni nije prvi put, treci, prva dva sam sabotiran :) sada zivim sam pa mogu :) Za sada imam 1, 30cm visoka, raste ko luda, drzim iznad nje obicnu sijalicu od 75W, uglavnom 10-20cm iznad nje, sada sam povecao razdaljinu, zemlja je kupovna, gdje cvijece prodaju, pratim vlaznost zemlje tako da je zemlju uglavnom vlazna. Mene zanima koja je vrsta posto sam gledao po internetu sve uglavnom su male i odma se granaju ko zbunj a ova moja se izduzila, sad je na sami vrh 2 po redu za 7 listova, pocela 1 red po 1list, 2 sa 3, 3 sa 3, 4 sa 5, 6 sa 7 i 7 tek izlazi. Koja je vrsta i sta da ocekujem od nje, koliko ce rasti u visinu. Posadio sam jos 1 u mnogo vecu saksiju, ocekujem da proklija.
 

Prilozi

  • DSC04519.jpg
    DSC04519.jpg
    177,1 KB · Pregleda: 243

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
HULK je napisao(la):
raste ko luda, drzim iznad nje obicnu sijalicu od 75W,

dakle stvarno......
rekao bih da te nisu sabotirali,SAM SEBE sabotiras.....
raste kao luda zato sto nema adekvatnog svetla,dovoljno lumena,i pravi spektar...
kako to mislis 'obicnu sijalicu od 75w'???!!!
burazere,ako ti to uspe,bices prvi koji je uspeo nesto da odgaji ispod obicne sijalice...
ja znam taj stav 'korov je to raste svuda i u svakakvim uslovima'
e pa ispravka
korov je to
NIKNE svuda i u svakakvim uslovima
al' da raste tako...
to vec teze...

tesko je btw prepoznati vrstu kad je tako mala,u stvari nemoguce..
a sto se tice ocekivanja-ocekuj da ti prestane sa rastom i uvene,osim ako se ne pocimas ODMAH i ne obezbedis joj adekvatne uslove...svetlo,temperatura,vlaga,ph zemlje/vode....

i ne spammaj tudje postove,otvori dnevnik il' temu negde,pa da ti pomognemo !
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
34dg0u9.jpg
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Propast će bez jačeg svjetla. Vjerojatno ćeš trebati i ventilator da puše u biljku da se malo stabilizira, jer ovako pari ko klackalica za muhe ...
 
05.11.2012
30
1
0
40
Tema je prvo uzgajanje, zato sam postovao ovdje, sa parama sa tanak tako od opreme samo jeftine stvari dolaze u obzir. Temperatura je od 20 do 25 u sobi, ne znam kolika je vlaznost, moguce da je takva jer sam uvijek sijalicu drzao iznad nje, sad cu pokusat da drzim pored nje tako da skroz baca na nju, 2 sijalice. Imam malu puvalicu sa kojom grijem sobu. Vidjecu kako ce biti sa ovom drugom kad izadje. U sobi imam one nove uvijene sijalice 15w 6400K to je slabo, kolike jacine bi odgovarala za na plafon + 2 obicne sijalice pored nje da svijetle da sa strane bacaju svijetlost. Interesuje me najjednostavnija varijanta odrzavanja, barem sa ovom drugom da pocnem kako valja a sa ovom cu vidjet sta ce biti. Na ovu prvu sam primjetio da je pocela da isbaca izmedju stabljike i grane lista, malo ispupcenje, kao sitna loptica.

Da dodam imam malu stonu lampu sa 2 sijalice, da na nju stavim ove od 15 i 20w nove uvijene? jeli to bolja opcija od ovih obicnih.
Jos jedna stvar, citao sam da su ove nove karcenogene, da izbacuju stetne supstanece, da li bi to uticalo da trava bude stetna?
 
05.11.2012
30
1
0
40
Pogledat cu da kupim sijalice. Ja imam staro kuciste od kompa 45X43x18 cist prostor, imam 2 ventilatora od procesora i par drugih ventilatora njima slicni. Imam plocu od iverice 60X136 koju bi mogao iskidat pa napravit neko kuciste ako je moguce. Imam punjac za akumulatore 12V 10A pa bi njega mogao iskoristit da napaja ventilatore, ako je moguce. To je sto imam kod sebe. Mogo bi ovu stonu lampu da rastavim i iskombinujem za rasvijetu.

Razgledam forum, informacije al me interesuje necije licno iskustvo, da me posavjetuje kako najbolje napravit, umjesto da ja experimentisem, gubim vrijeme i biljke propadaju.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
pa il sklepaj neki mini box od iverice, ili ivericom oblozenom reflektujucom folijom pregradi neki ugao od sobe, ili stavi 4 cfl u kuciste kompjutera, svakako ce biti bolje nego ovako kako je sada, prelistaj dnevnike uzgoja, mozda dobijes jos neku ideju
 

Evilmage007

Banned
Banovan
04.11.2012
234
137
43
31
Croatia
Evo ovako svih 5 sjemenki je uspjelo,nabavio sam 10 neonki,tj uzeo one koje koristim za akvarij,mislio sam po boxu stavljat 2 neonke(40tak cm su dugačke),i okrenuti naopačke alufoliju i zaljepiti po cjelom boxu(svaki tako),zanima me dali je dobro to.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
nadam se da nisu uv neonke ;) nego, koja snaga je tih neonki, koja boja, ima li nekih oznaka, 10 komada bi trebalo da je ok, sem ukoliko nisu od 8w... nego kako to mislis po boksu stavljati po 2, sta, imaces 5 boxova??? neonke od 40cm su obicno 15w, 2x15=30w, i sta ces sa tim bro, jesi ti procitao one linkove sto ti ostavih, izgleda nisi, realno, tih 10 od 15w u jedan box pa mozda nesto odradis kako valja + ostaje ti pitanje kako ces da odradis cvetanje
 

Evilmage007

Banned
Banovan
04.11.2012
234
137
43
31
Croatia
PowerSeed je napisao(la):
nadam se da nisu uv neonke ;) nego, koja snaga je tih neonki, koja boja, ima li nekih oznaka, 10 komada bi trebalo da je ok, sem ukoliko nisu od 8w... nego kako to mislis po boksu stavljati po 2, sta, imaces 5 boxova??? neonke od 40cm su obicno 15w, 2x15=30w, i sta ces sa tim bro, jesi ti procitao one linkove sto ti ostavih, izgleda nisi, realno, tih 10 od 15w u jedan box pa mozda nesto odradis kako valja + ostaje ti pitanje kako ces da odradis cvetanje


Nisu UV neonke nego bjele,to je za početak,kad dođe cvjetanje frendica će mi dofurati svoje lampe što je koristila za cvjetanje,e to neznam moram pogledat,sad neizlazim van po njih(vrijeme superloše) stoje mi u autu u kutijama.
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
bolje da ti frendica sto pre dobaci te lampe,ako su HPS(a verujem da jesu),njih u kombinaciji sa tim neonkama,i da vidis cuda+imas pokriven deo plavog spektra(koje mi crnjanici sa samo HPSom nemamo xD),brze ce da rastu i bice zahvalnije ,)