Slobodna volja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
mislim da se sve svodi na jednu stvar, a to je dali je stvarnost ovakva kakvu mi vidimo ili ima nešto izvan toga?
ako je klasična fizika u pravu i nema pojave novih čestica iz ničega, to jest nema nekih trenutno neobjašnjivih fenomena, mislim da onda ne postoji slobodna volja, naš mozak je onda u jednu ruku običan kompjutor koji radi na principu programa, slobodna volja je nasumična, ali mi ne biramo nego bira program, to jest cijela budučnost je predvidiva. kad bi postojao kompjutor dovoljno snažan, budučnost cjelog svemira bi se mogla predviditi.

ako gledamo kvantnu fiziku, onda vidimo da ima dosta neobjašnjivih fenomena, tj pojava elementarnih čestica iz ničega i nestajanje istih, iz toga možemo zaključiti da možda ima nešto iza svega ovoga, nama neobjašnjivo, i u tom slučaju postoji mogučnost da ipak postoji slobodna volja, bar u jednu ruku slobodna volja, nama neobjašnjiva

u svakom slučaju mislim da je nemoguće znati dali postoji slobodna volja ili ne, ali zar je i bitno? ponekad je možda i bolje neke stvari ne znati.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: frula86

Moj put

Aktivan Član
15.11.2014
178
416
63
ja ne bih tako eksplicitno tvrdila da nemamo kontrolu nad mislima.
zapravo, kad malo bolje razmislim, u ovoj temi treba odvojiti pojam uma od pojma svijesti odnosno razlučiti gdje se točno nalaze misli, u mozgu ili nekakvoj kolektivnoj svijesti.
klasična znanost tipa neurologije reći će nam da su procesi mozga ograničeni samo na mozak, nema ništa čiriba čiribu izvan toga. no, naravno, postoje i druge strane, istraživanja, koja pokušavaju dokučiti kako svijest utječe na naš mozak i obrnuto.
kako reče pustinjak "jesam - dakle mislim", a ne "mislim, dakle jesam" jer ako su misli "proizvod" našeg mozga, onda ne znam kako možemo na njih utjecati, ali ako su misli objekt našeg promatranja, dakle ako su izvan mozga, onda itekako možemo s njima manipulirati. u tom slučaju, slobodna volja kao oblik upravljanja mislima zapravo itekako ima smisla.
 

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Dalo bi se o tome prodiskutovati
Mozak obradjuje dostupne informacije koje prikupljamo kroz zivot, bilo da citamo ili ih licno dozivljavamo i u skladu s tim informacijama planira nase buduce djelovanje koje moze biti raznoliko.
Odluku donosimo sami, po slobodnoj volji, osim ako nismo nauceni da sve bitnije odluke u zivotu prepustamo drugima, sto nije rijedak slucaj.
Slazem se da su misli neukrotive i slobodne, inace bismo bili poput robota koji djeluju po unaprijed osmisljenom programu, bez osjecaja i ambicija.
Izbor pripada nama, a da li cemo licno birati ili to prepustiti drugima opet je stvar licnog izbora ili licne volje.
Mozda pogresno tumacimo pojam slobodne volje. Nekako mi je prirodnije da nam je um uslovljen genetskim i socioloskim predispozicijama te da nad njim nemamo potpunu kontrolu, ali sto se tice volje, tu nam je bas sve po volji, pa cak i kada je rijec o negativnom ishodu jer smo sami tako odabrali.

Odluke donosis mislima, misli su produkt desavanja u tvom mozgu kojih ti nisi ni svestan niti mozes da kontrolises, kako si ti onda odgovoran za njih ?
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
nije istina. tj. istina je to da većina ljudi ne može kontrolirati "dešavanja" u mozgu, kako ti to kažeš, ali se može naučiti i izvježbati. što misliš zašto se ljudi bave yogom, meditacijom? sigurno ne zato da bi mogli napraviti špagu... moguće je izvježbati mozak da misli na određeni način.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Odluke donosis mislima, misli su produkt desavanja u tvom mozgu kojih ti nisi ni svestan niti mozes da kontrolises, kako si ti onda odgovoran za njih ?

Navescu ti jedan jednostavan primjer kontrolisanja misli i zaista se nadam da cemo naci zajednicku frekvenciju i razumijevanje.
Ima jedna stara poslovica koja nam kaze da je "besposlen um djavolje igraliste". U prevodu to znaci da, u tom momentu , um i tijelo nisu u ravnotezi, odnosno, nisu uskladjeni. Ukoliko nemamo konkretnog dnevnog zadatka um je "raspojasan" i prepusten samom sebi jer nije uslovljeno tijelom i njegovim potrebama ili prohtjevima. U prevodu, ako mi se, da prostis, prisere razmisljacu gdje to najzgodnije da obavim i fokus misli ce mi biti usmjerene na tu stranu, a ne nasumicne i neorganizovane, jer bi rezultat bio sranje na mjestu gdje ti se prisere, ili drugi primjer, ukoliko zelim da iskopam temelj za kucu moracu misli usmjeriti na geometriju, mjerenja, okolcavanje, iskop, salovanje.., dakle planiranje prije djelovanja. Cim imamo mogucnost planiranja, znaci da misli usmjeravamo na odredjen cilj i ne postoji sansa da nam budu nasumicne, recimo da nam misli odleprsaju na pecanje, a tijelo ceka kao "kila soli" u neznanju sta ce sa sobom jer je um na godisnjem.
Vjerujem da ima osoba koje nisu u mogucnosti da se koncentrisu na nekakav usmjereni rad i da im misli svrljaju, ali to je prisutno kod odredjenog procenta ljudi i nije pravilo za sve.

Potrefi se nekad da se um zaigra i odluta, ali to radi kada mu dam motivaciju u oblaku dima. Izgubi se jadan ko planinar u magli, ne vidi metra od sebe, a sa tijelom je na Vi :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bandit

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Ako zelis da iskopas zemlju za kucu, opet te pitam odakle je ta zelja dosla, da nisi ti mozda odgovoran za ono sta zelis ?
Isto je i sa primerom za sranje, hemijske reakcije u tvom mozgu su ti i dale do znanja da je doslo do sranja :D kao sto je i svaka tvoja sledeca misao posle toga ( ukljucujuci i planiranje gde ces to da obavis ) hemijska reakcija koju ti nisi svesno izabrao.
Svaka nasa misao je zavrsni produkt desavanja u nasem mozgu kojih mi nismo svesni, tako da ako se meni prisere i ja razmisljam dal da serem u livadi ili kupatilu, sta god da izaberem opet je bilo izabrano pre nego sto sam ja toga bio svestan.
 

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
daj objasni malo bolje kako to ja odem kenjati u wc a ne na ulici a da je to bilo izabrano pre nego sam toga bio svestan

Kao sto je rekao Sam Harris u lekciji, misli su produkt desavanja u mozgu kojih mi nismo svesni, misao je zavrsan produkt tih desavanja, na primer ako ja izaberem da odem u wc ta odluka je misao koja je zavrsnica kompleksnih radnji u mozgu za koje ja nisam odgovoran niti mogu da kontrolisem, kako sam onda ja svesno izabrao da odem u wc ?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
na osnovu cega znas da ne mozes da kontrolises zavrsnicu kompleksnih radnji u mozgu ako si ipak odabrao da odes u wc. zasto covek koji je u komi (dakle bez svesti) nikada ne ode u wc, zasto mala deca, dok se ne razvije svest, ne traze nosu il ne odu u wc, zasto se budis iz sna da odes u wc ako te strefi dijareja. ako nisi svestan svojih misli na osnovu cega tvrdis da mislis, kako registrujes misao. na osnovu cega donosis neku odluku, oces to nazvati nesvesnim nivoom kojim ne mozes da upravljas, zasto biras onda
 

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Kako mozes da kontrolises nesto cega nisi ni svestan ?
Prva sinapsa u mozgu od koje je kasnije nastala ta misao koje ti nisi bio ni svestan na primer , kako mozes da kontrolises to ?
Covek koji je u komi ne ode u wc zato sto je u komi.
Mala deca nemaju ni skroz razvijen mozak, rade stvari koje su moguce u tom uzrastu.
Cekaj ti hoce da kazes da si ti sebe svesno probudio iz sna kada te strefi dijareja, nije te probudio problem u tvom telu ?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
ma probudio me je osecaj da cu se usrati :) pa sam svestan toga otisao u wc. da draz nije presla odredjen prag, ne bi bila na svesnom nivou i usro bi se u krevet
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Nisi bio odgovoran za osecaj da ces se usrati, ali cak ni tvoja odluka da odes u wc ili da ostanes u krevetu i da se useres ne moza bude skroz tvoja, jer je opet produkt mnogih desavanja u tvom mozgu i telu za koje ti nisi odgovoran.
Cak i ako neki ljudi veruju u dusu i da nam iz nje dolaze misli, opet oni nisu birali tu dusu niti misli koje dobijaju.
Harris je dao dobar primer sa ubicom koji ima tumor na mozgu, covek je pobio masu ljudi i ubio sebe, u dzepu je ostavio poruku da jednostavno ne moze da se kontrolise i da zeli da mu se pregleda mozak nakon smrti, doktori u na autopsiji nasli tumor na mozgu koji je uticao na njegovo razmisljanje, ali isto tako niko od nas nije mogao da bira ni svoje gene, familiju, detinjstvo pa cak ni taj mozak i hemijske reakcije koje se dogadjaju u njemu, kada tako pogledamo stvarno svaki ubica nije licno mogao da bude neko drugi, jer kada bi se bilo ko od nas zamenio atom za atom sa Hitlerom, koji dodatni deo nas bi odlucio da ne uradimo to sto je on uradio ?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ako zelis da iskopas zemlju za kucu, opet te pitam odakle je ta zelja dosla, da nisi ti mozda odgovoran za ono sta zelis ?
Isto je i sa primerom za sranje, hemijske reakcije u tvom mozgu su ti i dale do znanja da je doslo do sranja :D kao sto je i svaka tvoja sledeca misao posle toga ( ukljucujuci i planiranje gde ces to da obavis ) hemijska reakcija koju ti nisi svesno izabrao.
Svaka nasa misao je zavrsni produkt desavanja u nasem mozgu kojih mi nismo svesni, tako da ako se meni prisere i ja razmisljam dal da serem u livadi ili kupatilu, sta god da izaberem opet je bilo izabrano pre nego sto sam ja toga bio svestan.

Prijatelju, pokusavam ti skrenuti paznju na cinjenicu da je za bilo kakvo fizicko djelovanje potrebano planiranje. Potreban je organizovan umni rad, a ne nasumicno bacanje graha, pa kako ti padne.
Po ovom sto si napisao ispada da je mozak krivac sto se meni prisralo, umjesto cinjenice da je mozak samo dobio novu informaciju koju treba svjesno obraditi. Poticaj za sranjem nije nastao u mozgu vec u debelom crevu. Mozak je samo primio informaciju, nije kreator iste. Kada nam je hladno nije mozak izmislio hladnocu, vec su cula poput dodira tu informaciju prenijela mozgu, a nama je pusteno na volju da kontrolisemo dalja desavanja, poput toga hocemo li naloziti vatru, na koji nacin nam je najzgodnije da to uradimo itd.

Naravno da sam ja odgovoran za svoje zelje i prohtjeve! Da nisi mozda ti?! :)
 

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Mozak jeste primio informaciju da ti se prisralo, ni to nisi ti kontrolisao , a kako dalje planiras ?
Kako izaberes dalja desavanja, van mozga ?
Opet ponavljam, svaka nasa misao ( ukljucujuci i planiranje ) je zavrsni produkt komplesnih radnji u mozgu kojih mi nismo svesni, to ne moze da se kontrolise, tako da ne mozes da kazes da si slobodnom voljom izabrao bilo sta.
Kazes da si odgovoran za svoje zelje, znaci ti si birao da volis stvari koje volis i da mrzis stvari koje mrzis ?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
kjshalibye8401d rado ijnpchfxiuhbc bih 7ybouingoc hbgcd ljd ti ljhsgbkcfjy odgovorio liuaxbex cswxsr oiyup ali iuyeftrh [o 6wr pko9m8dn0vg9y ne oiufdn9vtg mogu oy 5f se uy iuehfcn0w kontrolisati oui7yhbc9 iyf96 :D