Slobodna volja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
bi li vjerovao da ti dođe doma čovjek i kaže da mu daš 500 kuna jer će te izliječiti od raka? ako ne zašto, i ako da zašto?

gdje su ti ljudi koji manipuliraju tom energijom i rade nemoguće stvari?

prvome bih rekao "ne hvala, mogu sam"!

gdje su ti ljudi? shaolin redovnici? misliš da je moguće normalnom ljudskom snagom slomiti 15 cigli jednom rukom ili glavom? oni sami kažu kako fokusiraju chi kako bi slomili cigle a ne ruku, i iz iskustva (taekwondo) znam da je pola lomljenja cigle/daske u glavi, ako i na trenutak posumnjaš da je nećeš slomiti, zbilja i nećeš nego ode ruka...

valjda je logičnije rješenje ne vjerovati u ništa šta nema dokaza, tako se bar ograđujem od laži i prevara, naravno nikad se ne može potpuno ograditi, ali to je najbolji način da ne budem naivan...

prvo, daješ krive usporedbe. mislim da vjerovanje u vukodlake i slično nema previše sličnosti sa vjerovanjem u telepatiju i slične sposobnosti. takvim stavom ne ograđuješ se samo od prevara, ograđuješ se od svega, tj. ograničavaš svoje mišljenje na ono što ti znanost servira kao stvarno i moguće (a svi znamo da znanost u današnje vrijeme ne radi za dobrobit i napredak čovječanstva nego za pare).
daj se malo obrazuj, sve imaš na internetu,
bez brige, dobro sam ja obrazovan. znam svašta o svemu i upravo zato i prepoznajem i shvaćam stvari za kakve je tvoj um očito previše zatvoren da bi ih uopće pojmio. kad zapališ, slobodno pusti um neka luta malo u tom smjeru bez ikakvih ograničenja (moguće/nemoguće) i možda i sam shvatiš i prepoznaš neke stvari koje se čine neshvatljivima a zapravo su jednostave i očite ako dozvoliš mašti da te odvede do odgovora.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
postoji internet, imate videe uživo, sve je prikazano, nađite mi neki video neke prave nadnaravne stvari pa da ja vidim i uvjerim se, i ja želim znati istinu...
daj se malo obrazuj, sve imaš na internetu
U vise navrata si spomenuo internet kao da je to jedini izvor znanja,a svi znamo koliko tek isti moze dovesti u nedoumicu prosjecnog covjeka. Postoji i na netu isto toliko lazi i neprovjerenih informacija kao i u stvarnom svijetu. Prije nepar dana pricam sa drugom i lik me ubijedjuje u nesto i obavezno napominje,"Eto imas na internetu poslacu ti link da se uvjeris"
Mislim,zasto bi to bilo tacno?

Isto tako trazis od nas da ti postavimo video neceg nadprirodnog. Zamisli da,kad bi takav video stvarno postojao i kad ne bi bio fejk, da li bi vjerovao u taj video?
Ili bi rekao,ma daj to je montaza. Znaci ne postoji nacin da se ti drugacije uvijeris nego da vidis svojim ocima,tako da nemas potrebe traziti od nas ovdje da ti iznesemo dokaze o necemu jer uvijek postoji argument za i protiv.

A sa druge strane,nisu ni sve knjige pune znanja i tacnih informacija. I njih je napisao covjek. Znanje se stice i prenosi iskustvom.
 

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
slažem se naravno, ali postoje stvari koje su ponovljene 100 puta i nikad nisu opovrgnute i mogu se provjeriti uživo, a postoje i stvari koje nađeš samo na jednom mjestu ili na tim kvazi znanstvenim stranicama, i koje nitko nije dokazao..

internet je mjesto informacija, naravno ima i istinitih i lažnih, i poanta je filtrirati lažne i upiti stvarne, zato sam ja stvarno izbirljiv oko činjenica i dosta provjeravam iste.. to me u jednu ruku ograničava od apsolutne istine, ali me isto i ograničava oko vjerovanja u neistinu...

zašto ja recimo vjerujem u teoriju evolucije, ne zato što sam pročitao u knjigama, nego zato što sam vidio na desetke slika stvarnih fosila izvađenih iz slojeva kamena, fosila iskopanih iz zemlje, znanstvenih istraživanja obavljenih na istim, ja sam vidio svojim očima neke fosile u kamenu, postoje muzeji gdje izlažu iste fosile, objavljene su mnoge teorije o istim stvarima koje imaju smisla bez previše razmišljanja, javno su dostupne metode preko kojih su izračunali starost istih fosila, znači nisu stari manje od 6000 godina, a i samo opažanje prirode oko sebe upučuje na neke dokaze o teoriji evolucije, recimo domače životinje, psi, mačke, domače uzgojene biljke.. zašto večina životinja ima iste osnovne kosti i strukturu tjela, 5 prstiju, iste organe, dnk analiza se podudara dosta među organizmima, ima dosta sličnosti među organizmima..

recimo telekineza, čitam o tome samo na kvazi znanstvenim stranicama, nije ništa dokazano, nema nigdje kakvog istraživanja u tom polju, nema pisanih dokumenata, nisam iskusio ništa uživo, nema organa koji bi bio potpora toj teoriji, zakoni fizike se suprostavljaju toj teoriji da tako nazovem.... da sutra vidim nekoga tko izvodi telekinezu, ZNAO bi da je istinita... naravno nakon malo proučavanja da odbacim ostala objašnjenja, ali bio bi uvjeren da je to istina...

vjerovali ili ne ali na youtubeu sam pretplačen na razne kvazi stranice čije su teme nlo-i alternativne medicine itd, ali zar neko stvarno vjeruje da su npr na marsu živjeli ljudi koji su stvorili piramide koje su se energijom iz piramida uspjeli teleportirati na zemlju na antlatidu i na taj način su pokvarili domače zemaljsko stanovništvo sa svojim načinom razmišljanja?
eno roveri na marsu, pa nisu našli ništa, samo pustinja... čak i da su našli, otkud ja mogu znati šta su našli, mogu samo nagađati, a nagađanje nije baš istina...
ja volim gledati te videe ali čisto iz znatiželje i zabave ali nisam uvjeren zbog manjka dokaza... par puta mi je došlo da vjerujem ali nakon pomnijeg pretraživanja sam došao do zaključka da ipak nema ništa od toga..

kako neko može vjerovati u recimo levitiranje objekata snagom uma pogotovo ako je upoznat sa fizikom i osnovnim zakonima fizike, i nikada niti jedna poznata pojava se nije prkosila zakonima fizike, niti je ikada viđeno da ijedno biče prkosi zakonima fizike, sve je unutar računice. kako ja od 60 kila mogu dići nešto teško 100 kila uz pomoć uma, ako sa rukama ne mogu dići koliko god mislio da je lagano, tako sam bio uvjeren da mogu dići neku kilažu išao sam dizati i na kraju sjebao tetivu... eto ti snaga uma, bio sam uvjeren i sam sam se sjebo... pokaži mi nekoga ko prkosi zakonima fizike..

"Zamisli da,kad bi takav video stvarno postojao i kad ne bi bio fejk, da li bi vjerovao u taj video?" vjerovatno nebi isti tren, ali bi proučavao malo tog čovjeka, gledao bi ostale videe, i gledao komentare, za većinu tih proroka postoje videi koji pokazuju da su ubiti prevaranti, tako da se nema tu šta pričati..

"misliš da je moguće normalnom ljudskom snagom slomiti 15 cigli jednom rukom ili glavom?" itekako jest, pa bruce lee je sa jednog inča uspio lansirati čovjeka od ko zna koliko kila, sa jedne strane podcjenjuješ snagu čovjeka, a sa druge strane veličaš nemoguče..

ima dosta dokaza da ljudi pri kriznim situacijama pokazuju nadnaravnu snagu, ali zašto ljudi inače ne koriste svu snagu, ne zato jer ne mogu, nego zato jer su tetive ograničene, i sjebale bi se pri svakodnevnoj uporabi.. ja sam recimo prirodno mršavac, vježbam dosta, ako ne i svaki dan, pojačao sam snagu skoro duplo, a ostao sam isti dimenzijama, jedino sam primjetio da su mi tetive odebljale i očvrsnule.. dosta sam mršav da se preko kože vide i mišići i tetive.. nedavno sam uspio sjebati tetivu na ramenu pa sam bio na bolovanju...
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
Jos kad bi nam objasnio kakve veze sve to sto si napisao (unazad 2 stranice) ima sa slobodnom voljom...
Cini mi se da je to tema... Ili sam se preduv'o pa promasio temu...
:razvaljen::
 

Moj put

Aktivan Član
15.11.2014
178
416
63
što se tiče telepatije, ja još uvjek spominjem, koji je medij, tj kako se mogu misli prenositi na daljinu? postoje tv frekvencije, radio frekvencije, bluetooth, infracrveno, našim očima vidljivi spektri elektromagnetskog zračenja, titraji čestica zraka koje tumačimo kao zvukove, koje valne duljine prenose te informacije, na koji način i koji je organ zadužen za dešifriranje organa?

može pričati, samo što je govor ajmo reći program, ako nemaš program u mozgu kako da razgovaraš?
zašto ti koja si odrasla u hrvatskoj ili kojoj već susjednoj zemlji ne govoriš kineski?
mozak je vrlo plastičan, ali kad se formiraju neke stvari, onda je vrlo teško kasnije promjeniti raspored neurona, zato djeca idu u školu vrlo rano i uče jezike od malena, zato se i govori da je starog konja teško naučiti novim stvarima..
da, zapravo o tome se i radi... dijete odraslo u džungli ima program, ali ono nije svjesno da ga ima.
ono što želim reći, vjerujem da imamo programe u mozgu kojih nismo svjesni odnosno ako smo ih i svjesni, nemamo načine kako da ih pokrenemo.

ne znam kako se misli mogu prenositi na daljinu. ne tako često, ali tu i tamo dogodi se da čujem zvuk na mobitelu kao kada dobijem sms poruku. u tom trenutku, znam da mi je npr. mama poslala poruku. uzmem mobitel, nema poruke. hm... malo mi je čudno kako je nema, ali pomislim da mi se učinilo da je čujem. nakon nekoliko minuta, stiže mi poruka od mame. kao da se dogodi neki pomak u stvarnosti, neka mini crvotočina ili nekakva pogreška u stvarnosti.
između moje mame i mene postoji kilometarska udaljenost, da li su naši organi na neki način uključeni u ovaj proces, nisam sigurna. pretpostavljam da se radi o moći namjere. ne znam, tu i tamo dogode se neke stvari koje su možda sasvim prirodne, ali mi ih nazivamo čudom samo zato što ih ne razumijemo.
ja sam vjernik, pa sam dosta dobro upoznata s religijskim čudima. mnogi sveci su levitirali i tome su svjedočili ljudi, mnogi su sveci imali sposobnost bilokacije. fizički ostaci mnogih svetaca nakon smrti ostali su nepromijenjeni. i tako, ima toga, ali tema je nešto drugo, pa ne bih ni ja više htjela ići u krivim smjeru, premda meni osobno bilo je zanimljivo čitati različita razmišljanja.
pozz svima :)
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
šta god da smo radili,kuda god da smo isli,uvijek smo se kretali ka jednom cilju,ka sebi samima,ka sjecanju na sebe.ljudi koji su izgubili uspomenuna svoju proslost i svoju buducnost,nalik su na djecu koja su spremna da se dan za danom,neumorno voze na jednom te istom,najdrazem ringispilu.nesto se mijenja uokolo,cas sija sunce,cas pada kisa,cas lista drvece,cas opada lisce,cas dolaze jedni da pogledaju kako se ljudi bezbrizno vrte na vretesci,utonuvsi u djetinstvo,cas dolaze drugi.letimo u zatvorenom krugu,ciceci ushiceni brzinom,zaboravivsi da smo u proslosti znali da letimo,i da su svi nasi zanosi,samo maglovita sjecanja o tome,ko smo nekad bili. :)ovo nisu moje rijeci,al vjerujem u njih...
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
kad vidim ovu temu, volim da prepricam ljudima razmisljanja sopenhauera, pa koga ne smara neka procita...
Biljku kada zalijes vodom i das joj sunca i sve uslove, ona mora da raste...macka kad vidi misa, ona ce nuzno i da ga pojuri...
ceo univerzum se zasniva na kauzalnosti, odnosu uzrok-posledica...
covekovom voljom upravljaju motivi, oni ga pokrecu, kao i ostale zivotinje...jedina razlika je ta sto covek svojim intelektom ima mogucnost "predstvaljanja" motiva svojoj volji, te za razliku od macke koja mora da potrci za misem, on intelektom svojoj volji moze da predstavi protiv motiv, jaci motiv, i da "iskulira" akciju. Ova borba motiva u njegovoj glavi, coveku moze da se ucini kao izvesna vrsta slobode, medjutim, to je samo borba, u kojoj uvek pobedi za njega najjaci motiv.
ima jedna anegdota sa jednim obicnim covekom, koji svaki dan posle svog posla ima slobodu volje, da ako pozeli, moze sad peske da krene na more...dovoljno je da "samo" on to pozeli, jer on moze da radi sta god on hoce, medjutim, cinjenica je da ce on, kao i svaki drugi dan, otici kuci i vece provesti ispred televizora. U momentu kad je pomislio da bi mogao oda ode na more, sad ovog trenutka, u njegovoj glavi se stvorilo na hiljade protiv motiva, jacih, koji ga drze zarobljenog u nejgovoj svakodnevnici...
naravno, on sad kad bi procitao sta sam ja napisao, mogao bi da kaze, e sad cu za inat da odem u pozoriste danas, jer ja sam slobodan! ali nikad ne bi otisao peske na more iz srbije, jer ovo sto je procitao ovde nije dovoljno jak motiv za tako nesto "ekstremno"...znaci, svako od nas ima volju sa svojim urodjenim karakterom, imamo intelekt, i hiljade "motiva" oko nas, koje intelekt predstvlja volji, gde volja uvek izabere motiv koji je najjaci za nju.I gde je tu sloboda u praktickom delanju, kad smo toliko zavisni od motiva? kada bi se setili bilo kog trenutka iz proslosti, i setili se svih tadasnjih faktora koji su uticali na vas, shvatili bi da ni u jednom momentu svog zivota, nsite mogli drugacije postupiti nego sto tada u tom momentu.
Covek je zapravo rob svojih nezastitih zelja, jer cak i kad mu se ona ispuni, zadovoljstvo traje kratko i pojavljuju se druge zelje koje ga dalje gone...zbog ovog, sopenhauera nazivaju filozofom pesimizma, medjutim, on veruje da sloboda ipak postoji, ali samo u "transcedentalnom" smislu, gde se oslanja na stara indijska ucenja o dostizanju nirvane...

https://lh3.googleusercontent.com/-...AAAK8w/mXfKV7qOBzg/s720/schopenhauer_will.JPG
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful