Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
gotovo sam siguran da kao svaka visokotlacna zarulja treba ballast.
Neke živine ne trebaju, nego se direkt šarafe. Te su NAJNEsretnije rješenje za grow. Što dalje od toga! 500W je, ždere struju, nedaje dovoljno svjetla, niti potreban spektar.
Ma nisu dobre ni za uličnu rasvjetu, šta više da tipkam ;)
 
23.12.2015
62
37
18
35
Pošto mi niko konkretno nije odgovorio na pitanje pitaću ponovo.
Imam box dimenzija: dužina 60cm, dubina 40cm i visina 100cm. Ventilacija 4 x 14mm računarski ventovi. 2 izduv i 2 uduv.
Da li bih mogao da ubacim HPS 150w reflektor? Da li bih imao malo visine za biljke? I da li bi temperatura mogla da se održava u optimalnoj?
Hvala.
Evo i fotke reflektora.
ref 1.jpg ref 2.jpg
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Taj reflektor skoro veći od boxa. Izvadi HPS a batali tu kutijetinu od reflektora, kog će ti to. Temperatura se uvjek može držati u optimali, samo treba ideje.
 
23.12.2015
62
37
18
35
Kad smo već kod ideja, imam jednu. Šta misliš da ubacim 250w HPS reflektor i to baš ovakav. Reflektor će biti van boxa, znači otvoriću gornji deo i ref. će biti gore van zidova. Tako da ova limčina neće stvarati dodatnu toplotu. Dobiću na visini a biljke ću podizati i spuštati po potrebi. Za ovu površinu meni je potrebno nekih 13 000lm, a HPS 250w ima 33 000lm tako da neću morati da brinem o rasipanju svetla pa ću box možda moći i da otvorim sa jedne strane box i da stavim belu mrežicu za komarce.
Da li bi to funkcionisalo?
Hvala.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Da, lajkam tu ideju stavljanja te kutijetine kao pokrov boxa, ali bez obzira na više lumena sa 250hps nebi ti savjetovao otvaranje jedne stranice potpuno. Rađe ubaciš još jedan dva pc venta više ako ti bude temperatura zadavala probleme, iako nećeš imati problema oko toga sigurno. Otvaranjem boxa riskiraš i ulazak svijetlosti u režimu mraka što uglavnom vodi do stresa i pohermljavanja.
 

danchyblazenko

Aktivan Član
15.08.2015
171
470
63
A sto je to balast? Ja sam tom zaruljom odradio dva autosa tocnije Jack 47. Jedino sto mi je nakon 3 tjedna jednistavno prestala radit(taman krenile pastile) i nekih 9 dana su autosi bili pod 3 stedne zarulje. I nabavio ponovo takvu zarulju i priveo grow kraju. Temperatura je bila od 26 do 34 mjerac za vlagu nisam imao al mislim da je bilo jako malo vlage . I imao sam samo vent za ispuh zraka. Evo i slike da vidite ko je rasla. Nazalost mogu stavit samo jednu sliku jer su mi ostale prevelike. To je ujedno bio i moj prvi indoor gorw. Odlicno se pusilo. Sad vec imam nesto vise opreme al lampu cu i dalje istu koristit. A sad cu porobat candy kush ekspres. Ako nadem vremena otvorit cu dnevnik pa da mozete pratit
 

Prilozi

  • 2015-12-17 19.09.41.jpg
    2015-12-17 19.09.41.jpg
    191,6 KB · Pregleda: 39
23.12.2015
62
37
18
35
@danchyblazenko kad sam već u temi da ti odgovorim pošto sam imao iskustva sa tim sijalicama. Nikada i nikome ne bih preporučio živinu sijalicu.
Istina je da ne treba prigušnicu/balast, strater, upaljač kondenzator. Ima u sebi svu ovu opremu i plus je jeftina. Ali...
Ta živina sijalica od 500w je spektra 3700k. Što znači da bi bila manje efikasna za cvetanje, treba ti sijalica spektra 2700k.
Kao što si i sam rekao ima 500w što znači da troši 0.5kw po satu, a to je mnogo. Usput, na tih 500w imaš samo 13 000 lumena.
A greje li greje, ubija... Ja sam je iz mog box-a izbacio za 3 dana.
Za isti novac možeš kupiti 125w CFL toplo bele boje 2700k (to ti je štedna sijalica). Daje 8000 lumena, a troši 4 puta manje od ove živine, ne greje puno a plus daje i iskoristiv spektar za cvetanje. Ova jedna CFL od 125w može da prođe za jednu biljku.
 

Frizhideron

Aktivan Član
15.12.2014
171
329
63
Nasao sam u oglasima "Philips-Son-T-Powerton 250w MH" ... e sad, koliko je to dobro za biljke? (novo je)
hvala na savetima, odgovoru.. ja sam jos polulaik, gledao sam specifikacije iste, ima dosta lumena, boja 2000k (sto je dobro za vege) al me interesuje da li bas ta marka/model radi posao za grow, ili bolje da kupim nesto specijalizovano... da pitam pre nego sto porucim/kupim. HVALA! :)
 
23.12.2015
62
37
18
35
Nasao sam u oglasima "Philips-Son-T-Powerton 250w MH" ... e sad, koliko je to dobro za biljke? (novo je)
hvala na savetima, odgovoru.. ja sam jos polulaik, gledao sam specifikacije iste, ima dosta lumena, boja 2000k (sto je dobro za vege) al me interesuje da li bas ta marka/model radi posao za grow, ili bolje da kupim nesto specijalizovano... da pitam pre nego sto porucim/kupim. HVALA! :)
Posto vidim da si iz Srbije, imas na snizenju u *********** SuperBloom HPS sijalicu 250w za 2000 din. Ima vise lumena od ove, a i specijalno se proizvodi za grow. Dok za ovu koju si ti naveo koliko sam video nemas ovlascenog uvoznika za Srbiju vec te sijalice prodaju sverceri na oglasima tako da nemas ni garanciju niti znas sta kupujes. Dodaj malo para u kupi SuperBloom. Iskren savet.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Frizhideron

Frizhideron

Aktivan Član
15.12.2014
171
329
63
e hvala na odgovorima. bas sam noob. xD
mislio sam da je MH... :/
uglavnom... sad zavrsavam DIY box (polustealth) pa kad budem pri kraju, otvaram temu. :)
Kupio sam onu sijalicu, dok ne nadjem MH, koristicu nju + 2 x osram 42w (Cfl)
sve sam nekako skarabudzio, i potove DIY (da lici na smartpot) i box i foliju i sve, al jebes ga. ne idem na yield i hiperprodukciju, nego optimum svetla/hrane/vode, i hobby.

hvala na odgovorima (p.s. @ Ganger, izbegavam *********** u sirokom luku, bezobrazluk sa cenama, seljace se sto bi se reklo)

p.s. Za koji dan pocinjem dnevnik kad stavim u 250ml case, semenke sam stavio prvo u vlaznu maramicu (crtical kush + y griega) pa sam posle 24 sata da pripomognem u vodu potopio.. sad na jednoj vidim da izlazi klica, druga je samo 'napupela' pa necu jos da otvaram temu kad ne znam ni da li ce ova druga uspeti. i necu ih drzati duze od 24 h u vodi potopljene, znam da moze kontraefekat da se proizvede, pa cu ih vratiti u vlazne maramice + mrak + toplo (do 28c) veceras. ako imate jos neki savet, za to (iako ovo nije tema) ukratko samo.mada mislim da sve radim sad po PE-ESU
 
23.12.2015
62
37
18
35
Skupi su bas ali to je zato sto je oprema namenjena za uzgoj biljaka. Philips i Osram proizvode sijalice za kucnu i industrijsku upotrebu. A sijalice za grow imaju dozirane spektre i zato biljka bolje iskoriscava to svetlo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Frizhideron

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.820
2.698
Weed California USA
Ko to kaze ko to laze :D
9ce490e67705150f4863ee87c24d23a0.image.300x300.jpg
51Mz-l1rNDL._SX342_.jpg
 
23.12.2015
62
37
18
35
Ne kazem da su lose, daleko od toga. Samo kazem da su sijalice za osvetljenje u industrijskim zonama losije od onih koje su namenjene za grow.
Ima Philips svoje proizvode za hortikulturu ali se ne uvoze. Bar ne u Srbiji. Citajuci po forumima sirom planete, skontao sam da je bolje Sun Master HPS 250w ili SuperBloom nego Philips HPS 250w namenjen za neke druge stvari. Jer u grow svetlima se doziraju spektri bas namenski za uzgoj biljaka. Ne trose se dzabe pare na istrazivanja kako svetlost utice na biljke i koje talasne duzine svetlosti uticu na biljke. Svaki proizvod ima svoju namenu. Kao sto je Mercedesov kombi namenjen za prevoz robe, istu tu robu mozes da prevezes mercedesom clk klase ali naravno u manjim kolicinama, te je efikasnost CLK manja od efikasnosti kombija. A isto tako CLK (u svojoj nameni) ima more drugih prednosti u odnosu na kombi. :)
Malo nakarikavam pricu, ali to je to uglavnom. :)
 
Poslednja izmena:

Lazar222

Banned
Banovan
05.02.2016
1
0
1
29
Poz...Da li neko nudi neku hps i mh od 200-250w? Nisam pri kešu i čim bih završio grow taj bi dobio procenat? Neka mi se javi u por ko je zainteresovan.
 
09.02.2016
5
5
3
39
Pozdrav ljudi.nov sam u svemu i pripremam neki box po uputama sa foruma.pitanje je slucajno sam naletio na sijalicu megaman plantlamp par 30.15w 109mA.probao ju i svijetli kao crveno.sad dali to moze koristiti za ista i dali ima smisla to uopce koristiti.
Hvala