Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Nisam vise aktivan, nemam pojma sta se zakuhalo oko lampi i mojeg pitanja.

Pretpostavljam teske napusene filozofije.

Ugl nebitno, s obzirom koliko sam usparao para sa svojim uzgojem, a ne kupovanjem ulicarke - pa da si dupe obrisem sa lampama, meni super.
Tj radije bi i to napravio nego prodao za koliko ono - 20e? Sta god pisalo.

Ugl, moj uzgoj je over. Pusenje takoder, barem neko vrijeme.
Imam dijagnozu BPD (borderline), ocito od mladosti samo to nitko nije vidio i bio sam gadno syeban prije tjedan dana.

Dobio fine tabletice za dizanje serotonina,dopamina itd., trava mi se krenula gaditi, pusenje duhana takoder.

Bilo je ili to ili skroz pucanje.

Pozz svima, ovaj profil mozete i banovati, bolje za mene.
 

POsram

Aktivan Član
08.08.2023
236
581
93
Ovo je za pravougaone šatore brale.
Tvoj je u obliku kvadrata tako da bolje uzmi lepo dva mala od 100w. Ili jedan led bar od 200 300w.
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Postovanje cijenjenim i iskusnim clanovima foruma, a i svim ostalim ljudima dobrih namjera :)
Kako moj prvi grow napreduje, i kako mi ovaj hobi polako ulazi pod kozu, vjerujem da ce se kroz jedan dogledni period u buducnosti, kolicinski (i radi odredjenih dijagnoza) siriti moj grow prostor.
Trenutni moj gear je slijedeci: DIY 60x60x160, QuietLine Vents 100 Silent outtake, oscilatorni za mijesanje zraka, Vipar P1000 100w.
U steku posjedujem i Phlizon 600W (blurple) - realne snage 97W sa 2 switcha vege i bloom.
Pitanje je - da li je moguce uzgajati sa 2 razlicita svjetla u istom grow prostoru? Da li postoje neke indikacije da ce jedno zasjeniti drugo, ili ce se nadopuniti?
Razlog: volio bih prosiriti grow prostor, i staviti u pogon oba svjetla. Naravno sve je ovo na dugom stapu trenutno, jer sam prostorom trenutno ogranicen, a ako se sve poslozi akobogda kako treba, vec naredne godine bih pazario od sponzora jedan konkretan grow tent :)
Hvala unaprijed, i svako dobro zelim svim dobrim ljudima foruma.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
mozes mijesat sto god zelis. i hps sa ledom ide :D
jedino ovaj philizon je neki poluproizvod. kao 600w a pise da zamjenjuje 100w hps i kao za 60x60 box.... tako da bi rekao da je blize 60w nego 600 :)
realno... da stavim oba panela... ne bi iso na vece od cca 80x60 il tako nesto. ..... tj kad ces pazarit konkretan grow tent, uzmi i konkretan led panel. zeus, atis pro... npr
 

Milic355

Doctor Oz
22.06.2023
178
940
93
Može se kombinirat al moraš onda prostor Napravit da bude prikladan lampama ,npr u tent 150x150 sam bio stavio hps 400 i hps 600 i nije bilo dobro ,previše je grijalo i presjek svijetala je bio u sredini i pre jako je bilo i nije funkcioniralo ,moja preporuka mars hydro 300 w ,cijena je pristojna naspram lumateka a radi top
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
@Stipe
Da, tacan navod za Phlizon. Realna snaga je 97W, izmjereno - provjereno :)
Znao sam da ce se naci jedan komentar da se pazari i konkretna lampa... ali jednostavno tim tempom gomilam opremu, a ne zelim se dovoditi u bilo kakvu sumnju da oglasavam bilo koji dio opreme bilo gdje za prodaju.
Lumatek mi je svakako na listi zelja, i bice, ali trenutno zelim da iskoristim ovo sto imam.

@Milic355
Hvala Milicu brate moj. Sa ekipom iz MS-a, tacnije filijale u Njemackoj sam svakako u kontaktu i vjeruj mi da me privlace citavi oni boxovi sa svom opremom.
Imam mogucnosti, nije mi problem ni u cemu, samo sve zelim racionalno da poredam :)

Hvala.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA. and Stipe

Veseljak

Aktivan Član
25.08.2015
144
1.130
143
ali jednostavno tim tempom gomilam opremu, a ne zelim se dovoditi u bilo kakvu sumnju da oglasavam bilo koji dio opreme bilo gdje za prodaju.
Ma opremu ćeš prije ili poslije počet gomilat, naravno ako je nebudeš prodavao (ali i za sigurnu prodaju uvijek postoji način). No kako ja razmišljam, ako ništa drugo uvijek ćeš imat backup ako ti nešto crkne tokom sredine growa, što u konačnici nije uopće loše, jer ćeš si spasit grow koji puno više vrijedi od neke lampe, prigušnice ilitiga skoro ovisno kako kojeg led panela. Zar ne? :) Naravno, danas ne čekamo puno da nam nešto stigne kada to naručimo, ali uvijek tu postoji neka doza stresa za same biljke. :)

Kad se sjetim sebe u ne tako davnoj prošlosti, odnosno 2017. godine, kada sam se krenuo igrat sa svime ovim, krenuo sam sa ViparSpectrom LED-om od 300W (powerdraw 136W ako se nevaram). Zatim je usljedio HPS od 250W sa brujećom prigušnicom, a kad mi je dosdailo brujanje, kupio sam digitalnu Lumatekovu prigušnicu od 250W. Onda sam uzeo veći box 120x120 i kupio Lumatekovog Attisa od 200W da odradim jedan grow u kombiniaciji sa HPS-om i LED-om (450W totale jel). Nakon toga me oprala želja da si kupim 600Watni HPS-ov komplet sa cooltubeom, pa sam naravno uz to isto uzeo i digitalnu Lumatekovu dimmable prigušnicu. E sad na kraju krajeva je bila akcija na Lumatekov Zeus od 465W, pa nisam mogao odolit da si i to ne kupim i ne probam stim odradit jedan grow. :D:D:D
Neznam rođeni, ali ponekad se moraš samo prepustit flowu. Ni sam neznam di ću na kraju krajeva zavrišit sa opremom, ali u jedno sam siguran!
PROIZVODNJA SIGURNO NEĆE TRPIT! :D:D:D

Živ mi bio! :)
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Od srca zahvalan na inputu i postujem i cijenim :)
Objektivnost cijele price ogleda se da nismo svi u mogucnosti mozda u trenutku da nagomilamo... jel radi bolesti, nekretnine koja nije nasa ovo ono... pa s toga sam isao sa pitanjem cijenjenom kvorumu da vidim da li mogu iskoristiti ovo sto imam.
A svaaaaaaaaaaaakako da se slazem sa tobom, eksperimentisacu dok sam ziv :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: POsram

Veseljak

Aktivan Član
25.08.2015
144
1.130
143
Sve mi je jasno prijatelju, i sam se nalazim već 10 i više godina u podstanarstvu, te sam u borbi sa karcinomom već dvije godine... Nije svako vrijeme dobro vrijeme, tako da samo polako i strpljivo. Šaljem ti puno pozdrava, i dobrih želja da uspiješ prevladat svaku nedaću koja ti se nađe na putu! :) Moramo pripazit na offtopic da ne naljutimo vrhovne organe foruma. :D:wave:
 
13.09.2023
1
0
1
30
Pozz drustvo imam pitanje imam fluo cijevi crvenog spektra kad sam ih narucivao pise da su i za veg i za cvatnju sad me zanima dal je to dobro il ne...hvala
 

POsram

Aktivan Član
08.08.2023
236
581
93
Dobro je samo je bitno da ih imas puno i da budu blizu biljaka jer su dosta slabe ako zelis da dobijes neku solidnu gramazu a ne za jednu buxnu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak

hibridnihed123

Aktivan Član
29.07.2023
90
346
53
Pozdrav ljudi imam pitanje:
(Izvinjavam se unaprijed ako nije pitanje za ovu temu ali radi se o osvjetljenju)

Jel mogu prostor praviti od bijele iverice(glatka) da unutrasnjost bude bez folije,jer je bijela iverica I glatka je pa kontam da ima odsjaj, u njemu bi bio led panel od e27 sijalica 4000k 10w sijalice...
Obicna bijela iverica ili mozda visoki sjaj ,mediapan bijela ugl..da li mora folija preko takvih unutrasnjost? Hvalaaa
 

Ledledeni

Aktivan Član
08.01.2021
268
720
93
Pozdrav svima, treba mi savet sta uzeti za boks 60x50x120. Razmisljam izmedju reflektora V Tac 100w (samsung diode) 3000k ili 4000k ili Led Quantum Board 120w. Razlika u ceni je vise nego dupla, 35€ vs 85€. Da li vredi te pare i sta bi ste mi vi preporucili izmedju ova dva? Plan je da se koristi za vege, ali mozda nekad bude i za cvetanje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zosefin
04.11.2022
77
38
18
Pozdrav vutrasi, u nedoumici sam u odabiru svetla, pa vas molim za savet.. Planiram da krenem svoj drugi indoor grow, sa jednom biljkom, auto amnesia je u pitanju.. Prvi grow sam izgurao sa MH/HPS 250 w i prezadovoljan sam kako je sve proslo obzirom da je bio prvi grow.. Sad sam u nedoumici da li isto osvetljenje da stavim ili da probam sa received_390684663568620.jpeg received_390684663568620.jpeg received_904273661485138.jpeg received_904273661485138.jpeg .. Zanimaju me iskustva, nadam se da će mi neko pomoci.. I jos jedno pitanje,
Da li je neko imao iskustva sa ovim, i kakvi su utisci? Screenshot_20240216-142919~2.png Screenshot_20240216-142919~2.png Screenshot_20240216-142927~2.png Screenshot_20240216-142927~2.png ..Kakva je ovo osvetljenje u odnosu na ova dva gore navedena?
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
To je dosta stara tehnologija i nije loša,ali ti treba duplo više struje i nije toliko učinkovita kao Quantum bordovi,stripovi,tj svjetla sa novim diodama. Čak su i sijalice jače,ali u manjem boxu možeš srednju biljku uzgojit.(baci pogled što ljudi uzgajaju sa običnim sijalicama zabre novce,složip čudo)

Za 60×60×160 je ok ovo drugo svjetlo sa COBovima,ali i Mars reflektor nije loš,samo je ovo najmanji/najslabiji model!