Vesti iz medija, slobodno dopunjujte :)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Navodno da su imali neki klistir proizvod na bazi nekog korijena nečega, nagadjam sad, medjutim shema je kao popiješ taj “eliksir” i kad pisas kao da je “tek rodjena djevica” mokraću dala. Tako navodno i Lebron kolega sa steroidima udara od zadnje ozljede. Njemačka farmaceutska tvrtka s klinikom u Berlinu koliko sam zapamtio. Nadam se da ću uspjeti naći u povijesti na YouTube pa zalijepim link na teoriju :rasta:
 

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.066
15.676
358
Imam pitanje u vezi članka, ako je neko raspoložen da objasni..
Mislite li da je standardni postupak da ženu od 50g čim zaustave podvrgavaju dregeru na thc, nisu je valjda "provalili" da je naduvana sa 50g, valjda neko iskustvo ima? Mislim, kako to da su ženi thc dreger na prvu izvadili?
 

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
792
5.533
233
Dalmacija
@Čupčupava Pa lako moguce ako ima porok kojeg se ja zelim rjesit takodjer, da duva dok vozi, meni je to najveci gust nakon kauca, bez obzira otvoren ili zatvoren prozor ako su ju zaustavili vonjalo je na sve strane po vutri. Pa je to odma osnovana sumnja. Mi ponekad nismo ni svjesni da nakon dobre vutre i po nekoliko sati bazdimo po vutri.
Meni osobno drug neki dan komentira “al si zapalio sad prije kave”, on ne pusi nista ima nos, ja vrtim film i skontam da sam pusio skoro 4 sata prije. I pio u medjuvremenu i calabrcnio neke salame i odmorio i opet ostalo i mirise. Voznja i fuma je gadna navika koje se trebamo jako brzo rjesit svi mi koji to radimo..
 

Peroooooo

rješenje je praštanje
Poznanik Foruma
02.12.2011
853
3.675
163

Ivan Ćelić (psihijatar u vrapču-jankomiru i hrv. saborski zastupnik ) ... i on voli copy-paste više nego meda lizat...

1 h ·


[POVEZANOST JAČINE KANABISA I ŠTETNIH PSIHIJATRIJSKIH UČINAKA]
Jačina kanabisa, sadržaj ∆9-tetrahidrokanabinola (THC), koji se obično izražava kao postotak suhe težine, znatno je porasla diljem svijeta tijekom posljednja četiri desetljeća. Ova veća jačina predstavlja rizik od veće štete zbog dokaza o pozitivnoj povezanosti između jačine kanabisa i štetnih psihijatrijskih učinaka dugotrajne uporabe kanabisa.
Jačina kanabisa povećala se dva do tri puta i na ilegalnim tržištima i na legaliziranim tržištima u SAD-u u posljednja četiri desetljeća. Nedavni sustavni pregledni članak procjenjivao je promjene jačine u više od 66 000 uzoraka kanabisa koje su zaplijenile službe za provođenje zakona između 1970. i 2017. Ti su uzorci zaplijenjeni u SAD-u, zapadnoj Europi i Novom Zelandu. Prosječna koncentracija THC-a u biljnom kanabisu porasla je s oko 4% tijekom 1980-ih na 6-12% tijekom 21. stoljeća. Jačina smole kanabisa porasla je s oko 10% tijekom 1980-ih na oko 30% tijekom 21. stoljeća. U zasebnoj studiji više od 18 000 ilegalnih uzoraka kanabisa koje je zaplijenila američka Uprava za suzbijanje droga (DEA) utvrđeno je da se prosječna jačina proizvoda od cvijeta kanabisa povećala sa 6% u 2008. na 13.6% u 2017. Prosječna jačina hašiša (koncentrirani oblik cvijeta kanabisa) porasla je s 23% u 2008. na 46% u 2017., uz velike varijabilnosti u koncentracijama THC-a. Neki uzorci imali su koncentraciju THC-a od čak 42% u 2008. i 72% u 2017. godini.
Jačina kanabisa također je visoka u proizvodima koji se prodaju u legalnim specijaliziranim trgovinama u SAD-u. Istraživanje iz 2019. godine o online reklamiranom sadržaju THC-a u 8505 proizvoda od cvijeta kanabisa koje prodaje 655 licenciranih trgovina u devet američkih saveznih država otkrilo je srednju jačinu kanabisa od 20% THC-a, ali neki proizvodi imali su jačinu do 50% THC-a. Nije bilo značajne razlike u prosječnoj jačini između proizvoda koje reklamiraju trgovine za medicinski kanabis (19.2% THC) i proizvoda koje reklamiraju trgovine za rekreakcijsku marihuanu (21.5% THC). Legalizacija kanabisa i rezultirajuća komercijalizacija industrije potaknula je razvoj i marketing proizvoda sve veće i veće jačine; to uključuje koncentrate i ekstrakte. Takvi proizvodi sada imaju jačinu od čak 60-90% THC-a.
Akutni psihološki i psihomotorni učinci THC-a u laboratorijskim studijama uvelike ovise o dozi, tj. veće doze obično proizvode jače i dugotrajnije učinke. Stoga je moguće pretpostaviti da bi dugotrajna uporaba visokopotentnog kanabisa bila povezana s povećanim rizikom od štetnih učinaka. Povezanost između jačine kanabisa i rizika za svaku od četiri glavne psihološke štete uzrokovane uporabom kanabisa: psihoza, poremećaj uzimanja kanabisa, anksioznost i depresija — istraživana je u više studija. Sve ove studije koristile su dizajn opservacijskih studija — istraživanje parova, presječno ili prospektivno kohortno istraživanje. Niti jedna studija nije koristila dizajn intervencijske studije koja bi pružila uvjerljivi dokaz uzročnosti.
Uporaba visokopotentnog kanabisa, u usporedbi s uporabom kanabisa slabije jačine ili neuzimanjem kanabisa, značajno povećava (barem dva puta) vjerojatnost razvoja prve epizode psihoze i recidiva nakon remisije, povećava intenzitet pozitivnih simptoma i skraćuje latenciju za razvoj psihoze (kraće do četiri godine).
Studije o poremećaju uzimanja kanabisa daju manje konzistentne rezultate. Četiri od šest studija otkrile su značajnu povezanost između uporabe visokopotentnog kanabisa i vjerojatnosti razvoja poremećaja uzimanja kanabisa. Dvije studije nisu pronašle značajnu povezanost. Nije bilo očitih razlika u kvaliteti među studijama (pet od šest studija ocijenjene su kao studije loše kvalitete).
Studije povezanosti između jačine kanabisa i anksioznosti ili depresije daju nekonzistentne rezultate. Neke studije pokazuju značajnu pozitivnu povezanost, dok druge ne pokazuju značajnu povezanost. Većina studija ocijenjena je lošom kvalitetom.
Uočenu povezanost između jačine kanabisa i štetnih psihijatrijskih učinaka treba tumačiti oprezno. Većina studija ocijenjena je kao loše kvalitete zbog velikih metodičkih ograničenja. Uobičajena ograničenja uključuju male ili nereprezentativne uzorke i nemogućnost statističke kontrole relevantnih zbunjujućih varijabli kao što su trajanje uporabe kanabisa i uporaba drugih psihoaktivnih tvari. Jačina kanabisa gotovo se uvijek temeljila na samoprocjeni, a ne na stvarnoj analizi sadržaja THC-a; definicije visoke potentnosti razlikuju se od studija do studija. Što je najvažnije, čak ni najstrože osmišljena asocijacijska studija ne može dokazati uzročnost. Uvijek je moguće da zbunjujući čimbenici, bilo poznati ili nepoznati, zapravo objašnjavaju promatranu povezanost. Na primjer, neki prethodni čimbenik mogao bi objasniti i sklonost uporabi visokopotentnog kanabisa i vjerojatnost štetnih učinaka uzimanja kanabisa.
U prosudbi odražava li uočenu povezanost uzročnu vezu može pomoći skup od devet kriterija. Ove je kriterije prije gotovo 60 godina razvio britanski epidemiolog Austin Bradford Hill [8], koji se obično nazivaju Bradford Hillovi kriteriji. Sudeći prema ovim kriterijima, samo je povezanost sa psihozom vjerojatno uzročna, na temelju trenutnih dokaza. Svih osam studija pokazalo je konzistentne rezultate najmanje dvostrukog povećanja rizika od psihoze, s uporabom kanabisa prije pojave psihoze. Postoji jasan gradijent doza-odgovor između neuzimanja kanabisa, uporabe kanabisa niske i visoke potentnosti. Manje je vjerojatna uzročna povezanost između poremećaja uzimanja kanabisa, tjeskobe i depresije, budući da mnoge studije ne pokazuju značajnu povezanost. Studije u kojima su sudjelovali korisnici medicinskog kanabisa posebno su problematične jer je često nejasno jesu li simptomi anksioznosti ili depresije prethodili ili uslijedili nakon uporabe kanabisa.
Jačina (sadržaj THC-a) kanabisa, kako ilegalnog tako i legalnog, znatno je porasla u posljednja četiri desetljeća, što može rezultirati većom vjerojatnošću razvoja štetnih psihijatrijskih učinaka. Međutim, dokazi o povezanosti između jačine kanabisa i štetnih psihijatrijskih učinaka snažni su samo za psihozu. Dokazi o povezanosti s poremećajem uzimanja kanabisa, anksioznošću ili depresijom nisu konzistentni; većina studija je loše kvalitete. S obzirom na potencijalne kliničke i zdravstvene štete od sada dostupnog visokopotentnog kanabisa, hitno su potrebne visokokvalitetne istraživačke studije.
David A Gorelick, University of Mariland, School of Medicine (asam.org)
 
Poslednja izmena:

Peroooooo

rješenje je praštanje
Poznanik Foruma
02.12.2011
853
3.675
163

VIDEO Brodska kamera zabilježila sredozemnu medvjedicu kod Lastova?​


VIDEO Brodska kamera zabilježila sredozemnu medvjedicu kod Lastova?
Foto: Arhiv / Ilustracija




LASTOVO - U nedjelju je brodska kamera M/B Nocturno kod Lastova je zabilježila nešto za što oni pretpostavljaju da je bila sredozemna medvjedica.
- Ovo nije prva dojava, zaprimili smo ih više posljednje dvije godine. Svakako budi nadu da se nekoć stalni stanovnik ovog područja vratio - poručuju iz Parka prirode Lastovsko otočje.
Dodaju i da su sredozemnu medvjedicu vidjeli uživo, a onda su gledali na brodskoj kameri je li zabilježeno i tamo.

Je li tako, procjenite sami...

Pravila ponašanja prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom​

Sredozemna medvjedica smatra se regionalno izumrlom vrstom u Jadranu.
U svrhu očuvanja i poboljšanja stanja populacije sredozemne medvjedice u hrvatskom dijelu Jadrana, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode (današnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike) je donijelo pravila ponašanja prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom u moru, ispred i u špiljama, na obali ili tijekom vožnje čamca ili glisera.
Ponašanje prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom u moru
Ako se za vrijeme ronjenja ili plivanja opazi sredozemna medvjedica potrebno se umiriti, ne približavati životinji i ne raditi nagle pokrete koji bi je mogli uznemiriti ili otjerati te polako i smireno otplivati što dalje od nje.
Ponašanje prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom ispred i u špiljama
Ne smije se ulaziti u morske špilje koje su evidentirane kao potencijalna staništa sredozemne medvjedice i potencijalna mjesta okota (obavješćivanje javnosti od strane nadležne javne ustanove).
Ukoliko se tijekom obilaska neke druge špilje primijeti sredozemna medvjedica, treba ostati smiren i ne raditi nagle pokrete. Nije preporučljivo ulaziti dublje u špilju jer bi se tako životinja mogla uznemiriti i postati agresivna, pogotovo ukoliko se radi o ženki koja ima mladunče. Potrebno je povući se natrag prema ulazu špilje držeći se pritom zida špilje kako životinja ne bi imala osjećaj kao da je u klopci. Na taj način bi se osigurao slobodan ulaz špilje i životinja bi mogla pobjeći ukoliko osjeti da je ugrožena. Nikako ne pokušavati plivati ili roniti dublje prema špilji.
Ponašanje prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom na obali
Ukoliko se na obali primijeti sredozemna medvjedica, potrebno je ostati smiren i ne raditi nagle pokrete. Najbolje je sakriti se i sakriven promatrati životinju. Medvjedica na kopnu nužno ne treba ljudsku intervenciju jer se može raditi o jedinki koja se linja ili je u dubokom snu. Poželjno je životinju fotografirati ili pažljivo promatrati te na taj način procijeniti veličinu životinje, boju, ponašanje te ostale detalje vezane uz susret.
Ponašanje prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom u čamcu/gliseru
Nije dopuštena turistička vožnja čamcima/gliserima u području gdje su evidentirana učestala viđenja medvjedice te gdje postoji mogućnost svježeg okota (obavješćivanje javnosti od strane nadležne javne ustanove).
Ukoliko se primijeti sredozemna medvjedica iz čamca/glisera, potrebno je zaustaviti plovilo i pričekati da se životinja udalji.
U moru je potrebno je ostati na udaljenosti najmanje 30 m od životinje, a na kopnu (plaža, špilja) na udaljenosti najmanje 20 m.
Svako viđenje sredozemne medvjedice, bilo ozlijeđene, bolesne ili uginule, potrebno je dojaviti na broj 112 ili direktno ZZOP-u. Također moguće je dojaviti i Grupi Sredozemna medvjedica koja će sve podatke objediniti i dostaviti Ministarstvu zaštite okoliša i energetike – Upravi za zaštitu prirode i ZZOP-u.
Svako namjerno uznemiravanje sredozemne medvjedice potrebno je prijaviti Državnom inspektoratu, a ako primijetite zaštićenu vrstu u prirodi, obavezno dojavite Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja putem web formulara.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
Je li se u Jadran vratila sredozemna medvjedica?
Sredozemna medvjedica se ponovno ‘ukazala’ i to kod Dubrovnika, nakon dugo, dugo vremena. Početkom prošlog stoljeća na našem je području potpuno istrijebljena kada su je ribari smatrali štetočinom,
 

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.066
15.676
358

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.190
358