Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Gledajući druge kako kemijaju sa zemljom i svakakvim dodatcima koji imaju magične efekte počelo se i meni vrtiti po glavi svakakve ideje. Kad se samo sjetim kako sam prošle godine igrao oko biljki samo što im nisam pjevao serenade na kraju mi je loše vrijeme kiša i plijesan uništila više od 50% uroda. Od sve te zbrke u glavi koju zemlju da uzmem,sa čim da je pomiješam,dali da još nešto dodam da bude još bolja pala mi je na pamet najbolja ideja.Sjetio dam se da je PowerSeed u jednom postu rekao da u outdoor-u nikada ne stavlja kupovnu zemlju. Istraživao sam malo svoje podneblje krša pa sam čuo od ljudi da u (valama,ponikvama,vrtačama)kako ko zove raste sve što posadiš.Da pojasnim..to su rupe u kršu gdje se nalazi plodna zemlja koja zadržava veliku količinu vlage.Ja sam pronašao dvije takve vale koje su zarasle i niko u blizini ne prolazi. Tako da ću ove godine iskopati rupe i sa tom zemljom pomiješati kravlji stajski gnjoj,zbog temperatura koje preko ljetnih mjeseci doseži i preko 40C staviti karton,lišće pa zemlju preko svega da što manje isušuje zemlju.Od gnjojiva ću ih zalivati Plantelom i koprivom namočenom u vodu. Pa šta mi Bog da,ono šta dobijem valjda će biti dovoljno za moje osobne potrebe,bez puno igranja oko njih pa ćemo vidjeti šta će biti. Da sve bude što jednostavnije...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Jel ima ko kakvih iskustva sa nitrogen fixation putem mahunarki?
Dosta sam to proucavao dok sam uzagajao chili koji isto trosi dusik iz zemlje ko ruski tenk nafte :D .... ali nikad nisam probao.

Posto mahunarke, pogotovo bob i grasak ispustaju puno dušika/amonijaka putem kvržica na korjenu i ljudi ih dosta kombiniraju u vrtlarstvu radi prirodnog gnojiva (ugodno sa korisnim).
Pa sad razmisljam kolko bi bilo ucinkovito posadit neke mahunarke oko vutre. Svi znamo da vutrica voli dusik pogotovo kad vegetira, mahunarka malo kamuflira site i jos mozes skuhat rizi-bizi ili mahune na lešo nakon berbe :D

PS: malo sam isparanoiran da je to vec moglo bit negde na forumu.....al ja nemrem nac. (sad kad dobijem po prstima od moderatora :D )
 

Anomaly

Aktivan Član
10.08.2013
49
20
8
33
Slavonija :)
Ovako, ima polje di jedna firma ostavljaja zemlju koja je vec koristena za uzgoj gljiva (sampinjoni). I znam iz pouzdanog izvora da jedan covjek kupuje tu zemlju i pakira u vrece za prodaju u trgovinama (jedna od jeftinijih zemlja). Da odem po tu zemlju ili da ipak kupim neku, mada sam malo kratak s novcima? :)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
A gle 25 kuna i nisu neke pare za 20 litara provjerene zemlje, tako da svakako bih batalio tu već korištenu. Ako je ostalo spora u njoj još će ti i gljive sa vutrom izrasti :)
 

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Ako se radi outdoor samo dobro nagnjojiti stajskim gnjojem,dali kupuješ zemlju za kukuruz ili rajčicu.Pregledao sam postove onih koji su kupovali odabranu zemlju i oni koji su u prirodi samo dobro nagnjojili razlike velike baš i nema,treba samo naći mjesto gdje je plodnija zemlja.Indoor je već neka druga priča u koju ja nebi ulazio.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Ja sam ove godine odlučio ne kupovati zemlju nego koristiti zemlju iz šume skupa sa lišćem u kombinaciji sa govedjim gnjojem,preporučio bi da se kokošiji gnjoj izbjegava ili vrlo oprezno postupa s njim jer je prejak zbog čega često napravi više štete nego koristi.Otišao sam na farmu krava kupiti gnjoj al mi je gazda rekao da nema al ima nešto malo pa ga mogu uzeti koliko mi treba besplatno,i nabavio sam baš onaj koji je zimus izmrzao i od prošle godine.Za ovčiji i konjski neznam jer s njim nisam nikada radio al kravlji provjereno znam da je povoljan za sve kulture.
 

KneleBGD

Aktivan Član
06.04.2012
65
60
18
Hawaii, Oahu
Za ovčij tvrdim da je neprevazidjen. Prošle godine sam ga koristio tokom celog growa. Od miksa do bacanja oko biljke i po samoj jačini verujem da je imao mnogo udela u sam uzgoj i jačinu. Koristio sam ga i u kombinaciji gde se razredjuje sa vodom i sa time sam zalivao biljke. Ove godine sam uredno spremio lep miks sa šumskom zemljom 70% i 30% stajskog (ovčijeg) djubriva. Mislim da je to idealno za grow. Zemlju i djubrivo sam izmrvio i sve to lepo umiksao. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp
24.10.2013
13
7
0
Za ovu godinu se zelim top primpremit jer do sad sam imao 3 growa i svi su bili ocajni za si zile rezat.

Kupio plantelu cvijet i list.
Nisam nasao hydrogel pa kupio neki slican gel i pise da mu je ph od 6 do 7, znaci odlican za vutru.
Nisam nasao perlit i vermakulit pa sam uzeo neki Zeogravel, po opisu je sve ok jedino me buni opis da regulira ph tla, neznam kako to da shvatim.
www.agroklub.com/poljoprivredni-oglasnik/oglas/zeogravel-prirodni-zeolit-za-vegetaciju/9441/
Vidio zemlju terra magmu i odmah uzeo jer je hvaljena na ovom forumu.

E sad me brine ta terra magma jer pise da joj je ph od 5 do 6.5. Inace stavio bih je u rupu max30%, ostalo zemlja sajta i neki domaci humus jos neisproban u sadnji.
Dali sam fulao tip terre magme i da potrazim neku drugu koja ima ph od 6 do 7 ili ce valjda u kombinaciji sa tom hydrogel zamjenom ph bit ok?

Svjestan sam da vjerovatno previse filozofiram al bi htio da mi zemlja bude cim bolja da cim manje upotrebljavam plantelu za hranu.
 
13.12.2005
29
50
18
PowerSeed "svaki grow bi trebalo da krene u svezoj/novoj zemlji" ne slazem se. Kod organskog outdoor-a, iste rupe se mogu koristiti no problem, samo nadopunis zemlju koja se slegla od proslog grow-a, izmiksas to lepo, bacis MALO glistenjaka, pola kupovni, pola sumski, i to je to. Jos ako ima vremena do odstoji, odnosno ako se pripreme vrse 3-4 meseca pre sadnje, nabacis organksog materijala ili komposta da se to razgradi lepo, fino, i picis. Cak i hidrogel ima period koriscenja/upotrebljavanja od 4 godine. Znaci hidrogel od prosle godine je u zemlji/ne treba ti novi. Kisa to lepo napuni, i teraj. To je i svrha outdoor-a. Kad pronadjes neki stealth sajt, jednom obradis, koristis organiku i sadis na tom mestu sledecih godina. Bez dovlacenja novih hektolitara zemlje.
E sad svi vi koristite plantelu. To je hemija, je li tako? Ne znam kako bi bilo kada bi u takvoj zemlji koristio plantelu, i sledece godine ponovo saditi. Plantela bi se isprala od kisa, to je ok, ali bi hidrogel zadrzao njene soli... Jel radio neko nesto tako?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: giovanni007

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Power je želio istaknuti da se stara rupa ispuni novom zemljom...i u pravu je...ti možda imaš mogućnosti i za bio i za sve druge vrste obrade koje si nabrojao...al 99% nas nema tih mogućnosti...također ne živimo svi u slavoniji,baranji vojvodini ili drugim ultra plodnim mjestima..kod mene ilovača zemlja nevalja za ništa...ekipa iz dalmacije ni nema zemlje ...imaju kamen majke ti...i tako dalje...otoke da ne spominjemo.
Svake godine imamo sezonu outdoora koju zelimo iskoristiti najbolje što možemo i to je cilj..pa zašto riskirati...ja da krenem sad u nabavku gnjoja glistenjaka i neznam sta sve ne...odma ide masa pitanja sta to ovaj vuce to....a ovako u ducanu kupim zemlju kupim plantelu odradim to diskretno i cekam iducu sezonu...
Za nevjernike bacite pogled na link :)

https://vutra.org/topic/8435-big-bud-earley-skunk-blue-cheese-outdoor-by-jack-sparrow/
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Big L

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
@blinky, nisam odgovarao uopsteno nego izneo moje misljenje po ovom pitanju:

Anomaly je napisao(la):
... ima polje di jedna firma ostavljaja zemlju koja je vec koristena za uzgoj gljiva (sampinjoni). Da odem po tu zemlju ili da ipak kupim neku
organic je druga stvar, al nikako koristiti zemlju koja je vec koriscena, znaci u tom smislu je moj odgovor. a ja licno za outdoor nikada ne kupujem zemlju, koristim onu sa sajta jer je ok, tako je bar kod mene, al nije kod svih. osvrnuo se na to jack