Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
30.11.2015
61
164
33
35
Bok svima! Novi sam ovdje i ovo mi je prvi grow pa bi molio za pomoć iskusnijih članova foruma.
Evo prvo odgovor na upitnik pa pitanja na kraju posta :)

1.Uzgajate li svoje biljke iz sjemenki ili klonova(reznica) ? Sjemenke
2.Koliko su stare vaše biljke ? 10 dana
3.Koliko su visoke vaše biljke ? 7-8 cm
4.Kolike su tegle ili posude u kojima su vaše biljke ? 2 dl (veličine kao čaše za jogurt)
5.Kakva je vaša zemlja (Sa čime ste ju mješali , jel zagnojena, ) Supstrat steckmedium (nisam još gnojio)
6.Kako često zaljevate i kakvu vodu koristite ? Zaljevam po potrebi, kad vidim da je zemlja suha
7.Kakav je ph vaše vode (bar približno ako imate lakmus ph tester) ? Dodajem u vodu iz slavine ph minus tekućinu, oko 6 - 6,5 ph (boja vode je žućkasto_zlatna)
8.Kakva gnojiva koristite i kakav je omjer N:p:K (odnosno dušika,fosfora i kalija) ? Ne koristim još
9.Kakva svjetla koristite (koliko wata koliko lumena,HPS,MH,fluo,halogen,običnu) ? Za sada, štedna lampa od 6700 K (plavičasto svijetlo, ne grije dodatno)
10.Koliko su lampe blizu biljki (udaljenost od vrha biljki) ? 25 cm
11.Koliki je vaš prostor u kojem gajite (u metrima kvadratnim ) ? prostorija cca 20 m2
12.Kolika je temperatura i vlaga u vašem prostoru za uzgoj ? 23,5 stupnjeva celzijusa, vlaga 50%
13.Koliki je ph zemlje ? Valjda isti kao voda koju stavljam (ne znam?)
14.Dali ste uočili nekakve insekte u vašem prostoru za uzgajanje ? Ne
15.Koliko imate iskustva u uzgajanju ? Prvi grow

Primjetio sam da mi je jedna biljka malo čudna, kao da je skurena pri kraju listova (prije su biljke bile cca 8 cm od lampe pa sam povisio razliku visine, ali opet samo mi je ta jedna 'skurena'). Ne znam o čemu se radi, ako ima netko neku ideju ili zna iz iskustva?

Da li je pametno već sad stvaljati biljke u box pod Hps superplant lampu od 600 W? Ako ne, kad da stavim?
I kad je pametno početi gnojiti? Hvala vam na odgovorima, evo slika (na prve dvije je ova 'skurena' )

IMG_0235.JPG IMG_0232.JPG IMG_0233.JPG IMG_0234.JPG IMG_0236.JPG
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Isao sam gledat sad sto je tocno taj steckmedium. Uglavnom to je mjesavina treseta i perlita i nema NPK. Dodani su samo mikroelementi.

Sastav: mješavina vrlo finog bijelog sphagnum treseta i 25% vol. perlita
Mikroelementi: DA
Ovlaživač: DA
Dodano gnjojivo (g/l): 0,
Ph vrijednost (H2O): 6.0

Ja bi probao sa 1/3 doze gnojiva za vegetaciju.

Koliko wata je lampa?
Lampa je pre daleko i biljke se izduzuju.
Ti Jiffy potovi su dreck. Presadi u plasticne posude i zatrpaj biljke do prvih listica. Lampu ovisno o snazi/temp dzis sto nize....5cm plus minus posto ih imas previse.
Koje je to sjeme?

Baci oko na unutrasnje dnevnike i na ove linkove.
https://www.vutra.org/threads/amaterski-vodic-za-indoor-uzgoj.1365/
https://www.vutra.org/threads/svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet.9121/
https://www.vutra.org/threads/vodiČ-kroz-unutraŠnji-uzgoj-prerađeno-2014.7897/
https://www.vutra.org/threads/boks-za-gajenje-tehnicke-osobine-i-kako-ga-napraviti.994/
 
30.11.2015
61
164
33
35
ovako...lampa je 27w bila je u pocetku spustena i do 4 cm od biljki...kad sam skuzio da su kao sprzene digao sam lampu...mislis da ih sada zagnojim ili ako treba da ih prvo presadim pa onda zagnojim...pover da ih presadim u 15l kante??

to je fem sjeme iskreno neznam tocno naziv ali znam da je white nesto

oprostite ako postavljam puno pitanja ali me zanima ovo skureno sto izgleda na biljcici i zanima me sada kada ih presadim u plasticne posudice dali da ih ostavim ovako pod ovom lampom jos neko vrijeme ili da ih stavim u box..hvala unaprijed.

@Alucard123 Nemoj pisat post za postom. Editiraj.
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Napravi ventilaciju pa ti nece przit listove.
Radije presadi u neku drugu provjerenu zemlju, sto prije. Sutra. (moze u 15L kante)
https://www.vutra.org/threads/zemlja.9972/

Neces moci sa tom lampom nista. Ne znam koji box i kakva je rasvjeta u njemu ali za 8 biljaka.....150x150 sa 600 ili 1000w HPS.
Losa priprema ;) Kako ne znas koja sorta? Nije ti ni bitno ili?
Pogledaj one linkove koje sam ti stavio gore.
 
30.11.2015
61
164
33
35
Box imam 100*100 a lampu HPS 600w, mogu ih staviti sutra tamo.
Ne kužim sta ne valja sa zemljom, evo sastav na slici
IMG_0238.JPG

Za ove posude nisam znao da su za klonove, odmah cu ih presaditi. Samo ne bih htio mijenjati zemlju, imam punu vreću pa ono. Ako je baš loša ću promijeniti. Znam za to gnojenje, nisam ni htio dok su tak male.
Evo, idem čitat ovaj tread o zemljama.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
klasmann steckmedium - supstrat za oziljavanje reznica. taman ti ide uz jiffy posude, samo jos fale klonovi da ih ozilis :) ok je zemlja al mani se gnojiva
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Kod klasmanovog distributera za steckmedium pise da nema dodanih gnojiva, (0g/l) a tu na vreci pise 0.5kg/m3. Ko tu koga.
Zbog toga sam savjetovao 1/3 doze gnojiva jer sam shvatio da je to sterilan i npk neutralan substrat.
upload_2015-11-30_23-42-12.png

Isprike ako sam koga zbunio.....i ja sam zbunjen :)
 
30.11.2015
61
164
33
35
haha oke hvala, bit ce za drugi put bolja zemlja.
Ajmo ovako onda. Dali da sada presadim u neke male plastične posude i samo spustim 15-20 cm lampu ili da odmah presadim u 15l i selim pod HPS?
 
16.11.2015
5
0
1
37
Pozdrav ekipa :)

..imam problem pa se nadam da ce netko pomoci...

Dobila sam par kloniranih afganistanki (kojih tocno-nisam sigurna) prije osamnaest dana.
Presadila sam ih u posude 15l. Prije presadjivanja napunila sam zemlju do pol' saksije (Terra Magma i zalila je vodom te ostavila preko noci. Tu vidim moguci problem zato sto vodu nisam Ph podesila. :/ dalje...
Sutradan sam nadopunila ostatak posude te ubacila biljke.

Suncaju se pod HPS lampom, 600w. Box 110x110 cca... Lampe su udaljene cca 25 cm, ali to mi se danas cinilo preblizu pa sam je podigla jos dodatnih 5cm.

Temp u boxu max 31, min 18. Vlaga min 38%, max 75%.

Prosjecna temperatura 25-27, pa cak i nize od kad su stigli ovi hladniji dani. Vlaga 55% u prosjeku.

Prije nekoliko dana pocela sam uvidjati prve probleme u obliku ovih zutih, smedjih tockica, a danas i ovo ljubicasto cudo na listu (mozete baciti oko na fotke). U prva dva tjedna zalila sam ih dva puta s PH nepodesenom vodom (!). Vidjevsi da je vrag uzeo salu pocevsi tim tockicama - kupila sam PH metar te je od tada zalijevam vodom PH vrijednosti 5, 6 cca.

Tu se sad javljaju nedoumice, ne znam sto napraviti. Molim kao drage bogove... :) Sto mi je ciniti?

Po mojoj procjeni trebam zapoceti s gnojenjem (Hesi kit) sto prije (ili se varam), ali ukoliko mi je sje*an PH zemlje kako?

1.) Da li je po vasem misljenju bolje isprati zemlju skroz na skroz prije gnojenja il? Ukoliko je odgovor pozitivan, pllls, koji je najbolji nacin?

2.) Ne dirati zemlju i jednostavno zalijevati PH podesenom vodom, zagnojiti biljke sto prije i bok?

Nadam se da sam sve napisala...

Ugl. hvala svima unaprijed, nadam se da ce uz vasu pomoc-cure ozdraviti.

:)
IMG_20151130_231233.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20151130_230758.jpg
    IMG_20151130_230758.jpg
    237,7 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20151130_231124.jpg
    IMG_20151130_231124.jpg
    325 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20151130_231035.jpg
    IMG_20151130_231035.jpg
    381,4 KB · Pregleda: 26
Poslednja izmena od urednika:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Na ovim slikama imaš tipične simptome uzrokovane najviše zbog visokog ph vode. I onda ti nepravilan pH uzrokuje nedostupnost mikroelemenata i dolazi ti do toga. Treba joj kalija a pokazuje i da joj fali fosfora u vegi, odnosno i njega blokira nereguliran pH. Nerazumjem taj tvoj način presađivanja, nešt dopola pa zalijem zemlju, takve ekzibicije i mudrolije izbjegavaj. Nisi mogla poremetiti zemlji pH nekorigiranim pH vode tek tako. Nemoraš ispirat, samo ubuduće reguliraj pH jel je to jako bitno u indoru, i daj joj hrane pod hitno, vrišti od gladi :confused:.
 
16.11.2015
5
0
1
37
A nisam bila ziher smijem li stavljati gnojivo ak mi je PH zemlje u banani, pa rekoh bolje pitati nego improvizirati.
I ja si razmisljam da ga nisam tek tako mogla poremetiti, a to me na kraju jos vise muci. Znam svaki napravljeni korak, a ne znam u kojem sam pogrijesila.

Zahvaljujem ti na odgovoru. Budem tako kak kazes. Dakle spustam postepeno PH zemlje reguliranom vodom, a sutra gnojim.

Jos jednom hvala,

pozzzzzzic ;)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Gle vodom se nemože izmjeniti ph zemlje. Bar onoliko koliko ja znam, a čini mi se da si preskočila koji sat kemije u osnovnoj. Visoki pH je blokator mikroelemenata, kalija, fosfora, dušika i svega potrebnog za pravilan rast i razvoj. Ph zemlje ti je onoliki koliko je navedeno na pakiranju. Ponavljam pH zemlje ti nije u banani, ako imaš mjerač za pH tla, što sumnjam da imaš izmjeri se i budeš vidjela da se kreće između 5,5 i 6,5 i to je ok.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZdravaTrava
16.11.2015
5
0
1
37
Imam onaj zeleni vulgaris, pokazuje 7,5 ali ne cini mi se precizan.

Na osnovu:

I onda ti nepravilan pH uzrokuje nedostupnost mikroelemenata i dolazi ti do toga. Treba joj kalija a pokazuje i da joj fali fosforau vegi, odnosno i njega blokira nereguliran pH.

-sam zakljucila da je o Ph rijec.

Zemlja koju sam koristila PH 5.7.

Dakle samo gnojenje i bit ce ok?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
te je od tada zalijevam vodom PH vrijednosti 5, 6 cca.
Zemlja koju sam koristila PH 5.7.

Prije bi rekao pre niski ph. Ak zaljevas sa ph5 a zemlja je 5.7.....to nemre nikako biti dobro jer ph u kojem je korjen nemre doc do podrucja koje je optimalno za unos svih makro i mikro elemenata, a to je izmedju 6 i 7. Provjeri runoff vode i izmjeri ph pa ces vidjet kolko je (i mene cak zanima).
Dobro @No Joke veli...nemres mijenjat ph zemlje ali zemlja moze mijenjat ph vode, tj. finalne tekucine koju biljka/korijen unosi.

Power npr koristi TM i ne korigira ph vode i nikada nije imao problema. Ocito da sve te "dobre" zemlje imaju dovoljno nizak ph da bude sve ok kada se zaljeva sa malo visim ph. (ovo je moja teorija koja ne mora biti tocna)

Gle vodom se nemože izmjeniti ph zemlje. Bar onoliko koliko ja znam
Upravo tako. Ne mozes bas promijenit ph zemlje ali zemlja moze promijenit ph vode :)
...iako vele da se ph zemlje mijenja sa koristenjem/vremenom....a kolko i kada..... budem mjerio.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke