BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.04.2011
35
8
0
43
i meni je palo napamet da napravin box od kartonske kutije. ambalaža od npr frižidera. taman je dimenzija negdi 80x80x160 stavin po kantunima letvice da učvrstin kutiju. obložin kutiju sa folijon, otvorin rupe za ventilatore i napravin vrata. Ima one kutije što su čvršće. Što mislite bili to bilo dobro.
 

derataur

Aktivan Član
02.03.2011
289
25
18
106
tako sam nekako i ja napravio,bitno da letvice dobro slozis i box ce bit stabilan i cvrst.meni je posluzila kutije od lcd-a,box skromnih dimenzija :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
frend, to ti dodje 0.072 m² ili 0.036 m³, nije li to bas malo, sta ces da stavis unutra, jedva da saksija moze da udje, pa jos kad uguras lampu i npr. tri venta, hmm?
 

Exotic

Aktivan Član
07.09.2011
66
1
0
38
ajde je napisao(la):
čitajući dnevnike uzgoja - zaključio sam da je moguće uzgojit unutra. Ima ekipe na forumu koji su radili u malo manjem zvučniku (4 cfl) i u 10cm većem sa 70w hps.
iz tog razloga sam siguran da je moguće nešto unutra uzgojit... moj box je visok kao pc box, samo je malo kraći, ali je dublji od pc-a...

Reci ti meni, koliko ti je bitan prostor? jel imaš mjesta doma ili bi bilo pre riskantno raditi nešto veće?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
ajde je napisao(la):
čitajući dnevnike uzgoja - zaključio sam da je moguće uzgojit unutra. Ima ekipe na forumu koji su radili u malo manjem zvučniku (4 cfl) i u 10cm većem sa 70w hps.
iz tog razloga sam siguran da je moguće nešto unutra uzgojit... moj box je visok kao pc box, samo je malo kraći, ali je dublji od pc-a...

ok, kako god zelis, ja nisam rekao da nije moguce, samo sam konstatovao da je malo, a shodno prostoru ocekuj i prinos, sretno sa montazom i uzgojem, i pokreni dnevnik da pratimo razvoj dogadjaja
p.s. savet: za takav prostor bi ti bila dobra neka automatic sorta, onda cak mozda uguras i dve, stavis ih u manje posude (npr. 1.5~2L, 15ak cm. precnik), izrastu ne vise od 25~30 cm, moz' da prodje
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Može se :)
Znaš i sam već, ima par growera koji su imali super dnevnike sa malim box-evima. Samo svaki put kad nisi siguran kako, pogledaj kako su to drugi odradili :)

:signs046:
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
ajde je napisao(la):
pa ne bi mi bilo presigurno u većem boxu radit, rado bi...ali...
nadam se da bi se moglo uzgojit max 30g suhog (kad se uigram malo), a za početak bi mi bilo dosta i 10.

počet ću pisat dnevnik samo da ovdje dobim prave informacije na odgovore koji me zanimaju tako da onda mogu počet B)

ajmo reci da stavis, hps unutra, oduzmimo domah 10 cm od vrha a ako stavis hps onda ces simorat staviti i staklo da toplina ne prelazi u ostatak boxa i 1 vent da ladi a drugi da ispuhuje zrak od hladenja...onda recimo da napravis homemade saksije sa velicinom manjom od dimenzija boxa...znaci jednu kutiju taman da ti stane u box s 15 cm visine....sve skupa to ti je 25 cm zauzetog prostora...ostaje ti jos 25 cm...da mene pitas ja bi reka da je moguceto...jeben LST raditi s biljkama...prvih 14 dana staviti na rezim 18/6 a ostatak na 12/12...dalo bi se tu izvuci i preko 30 grama ukoliko bi zna sta radis....
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
nego-za kolko stupnjeva staklo ispod lampe (hps) snizuje temeraturu?
To moraš sam provjeriti prije nego posadiš, igrati se malo ventilacijom itd. Priprema je pola posla. Potraži "mini" dnevnike.
 

hazeboy

Aktivan Član
05.07.2011
100
16
18
38
Ja radim box samo za scrog.imam hps 400,e sad neznam koje dimenzije da ga napravim.ja sam mislio 100x100x160. To samo sluzi za scrog.jel su mi dobre dimenzije il bi islo do 130-140cm u visinu.malo me visina muci.planiram unutra stavit 1 super lemon haze i 1 strawberry haze.
 

Quix

Aktivan Član
11.09.2011
71
11
8
59
planiram si napravit nekakav jeftini box za početak jer se nema baš para, pa eto imao bi par pitanja za iskusne.
koliko mi je potrebno štedni sijalica i kakvih? (lumeni, wati...) imam kutiju od prve pomoci (veliku) i planiram imat 5 biljki
dali mogu iskoristiti ovo?ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
dali tajmer treba da gasi i adapter s pc ventilatorima ili da stalno kola zrak i puse po biljkama?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
Quix je napisao(la):
planiram si napravit nekakav jeftini box za početak jer se nema baš para, pa eto imao bi par pitanja za iskusne.
koliko mi je potrebno štedni sijalica i kakvih? (lumeni, wati...) imam kutiju od prve pomoci (veliku) i planiram imat 5 biljki
dali mogu iskoristiti ovo?ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
dali tajmer treba da gasi i adapter s pc ventilatorima ili da stalno kola zrak i puse po biljkama?

koje su dimenzije te kutije bro, za pet biljaka bi optimalno bilo jedno 1m x 1m x (bar)1.5m, nisam video tolike kutije prve pomoci
 

Quix

Aktivan Član
11.09.2011
71
11
8
59
hvala svima na pomoci. postat cu slika kad bude gotov :D
edit: nasa san samo o neonskim lampama o stednim nema nista pa ako neko mouze objasnit
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
hazeboy je napisao(la):
Ja radim box samo za scrog.imam hps 400,e sad neznam koje dimenzije da ga napravim.ja sam mislio 100x100x160. To samo sluzi za scrog.jel su mi dobre dimenzije il bi islo do 130-140cm u visinu.malo me visina muci.planiram unutra stavit 1 super lemon haze i 1 strawberry haze.

Pozz

Ja koristim 400w MH i HPS ( ne zajedno )box d 120, s 60, v 250, i veruj mi pokusavam samo dva puta godisnje zbog temperature sa kojom uvek vodim rat. Sad box se nalazi u ostavi koja je mozda d 300, s 100, v 250 ali se nalazi ispod stepenica pa nije svudan iste visine. Koristim coltube vent 250 koji hladi samo sijalice i 400 koji preko filtera izvlacuje vazduh iz box-a. Ulaz u ostavu je iz dnevne sobe. Kada je temperatura u dnevnoj sobi 25° u box-u je 30° do 33°. Koristim dve 12 od pc-ja za ubacivanje, dve 18 ili 20 za cirkulaciju unutar box-a i morao sam ubaciti jedan veliki kazu turm ventilator. Mnogo se pojacala buka a uspeo smanjiti do 30° max. Tako da tebi u tom box-su sa 400-tkom nece biti veselo sto se temperature tice ( 140cm mnogo nisko za 400w moje neko misljenje ). Dobro razmisli dali da ulazes u 400. Mozda da probas sa 250 w bilo bi bolje sto se tice temperature. Jer problemi pocinju sa velikom temperatureom i u danasnje vreme krize nemanja uloziti u opremu a na kraju kuburis sa puno problema neisplati se. Jedino da ces boks drzati u podrumu onda zaboravi sta sam pisao.
Iskreno vec jedno vreme pratim LED i sa nestrpljenjem ocekujem nove modele 2011 2012 koji su uvek bolji i bolji. Postoji par grow-a na tu temu ali uvek ono ali su jos uvek skupi i ne toliko efikasni kao HPS. Jedino dobro u njima je toplota koja je nas najveci neprijatelj a LED neproizvodi ni 1/3 toplote. Cekam da neko izbaci dobar model pa da ga isprobam ne zbog sikimikija nego zbog temperature i buke.
 

hazeboy

Aktivan Član
05.07.2011
100
16
18
38
Led je dobar i skup.ali sam cuo da ti led zamjeni hps 600 trebas jako puno para.a i citao sam da veliki led kitevi isto dosta griju.imao sam 400hps i sada sam si kupio 600.jbg da ova od 400 ne skuplja prasinu htio sam je iskoristit.meni su inace,kad je vani na cesti oko 30 boxu mi je 35.imam klimu al eto na zaj..mjestu je.uglavnom napravio sam box(100x80x170).sve imam doma(lampu,ventilatore za upuh-105m3,ispuh-300m3,foliju)jos kupit CT.al racunam da ce zahladit sad pa mozda nece trebat.na temperaturu se ne obazirem jer je nemrem nikako spustit.al eto raste bilje i na 35 stupnjeva.
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
hazeboy je napisao(la):
Led je dobar i skup.ali sam cuo da ti led zamjeni hps 600 trebas jako puno para.a i citao sam da veliki led kitevi isto dosta griju.imao sam 400hps i sada sam si kupio 600.jbg da ova od 400 ne skuplja prasinu htio sam je iskoristit.meni su inace,kad je vani na cesti oko 30 boxu mi je 35.imam klimu al eto na zaj..mjestu je.uglavnom napravio sam box(100x80x170).sve imam doma(lampu,ventilatore za upuh-105m3,ispuh-300m3,foliju)jos kupit CT.al racunam da ce zahladit sad pa mozda nece trebat.na temperaturu se ne obazirem jer je nemrem nikako spustit.al eto raste bilje i na 35 stupnjeva.

Pozz

Matori ako ti koristis i klimu leti ili 4 meseca pa onda ako LED ima ( nisam 100 % siguran ) razliku u temperaturi soba 25° box 27° manje ventilatora, bez prigusnice, klime, duzi vek trajanja neispada tako skup. U startu manje struje trosis, manje buke i manje sanse da te provale. Kad stavimo sve na papir i nije "tako" skupo, al stoji to da je pocetna investicija je mnogo veca.
I ja cekam da zahladni kao bos sunce. I kod mene rastu ali opet nije to to kad se mucimo sa temperaturom. Nebi meni toliko smetala ta toplota ( koliko njima ) ali ima drugih faktora a najveci je buka. I pored zatvorenih vrata od ostave kada prodjes pored njih se cuje veliki vent za cirkulaciju i hladjenje. Nazalost zivim u stanu pa mi je jos nezgodnije. Deca odrastaju pa ce me jednog dana pitati tata sta tu radi. I onda problem ako nekazes i pokazes sami ce jednom otvotiti. Sve je pod kljucem al gde ima dima ima i vatre. Samo zbog te buke trazim alternativu koju u ovome trenutku samo led moze ali CENAaaa. Nebi bilo toliko skupo da ono sto proizvodjaci reklamiraju bude tacno a ne da lazu.
A kazes da ti radi 600-ka pa koji qruac ce ti jos 400 ima da trosis 1501 w sa dva box-sa ventovi i klima ( i ja sam kupio klimu mobilnu 190€ i radila dva dana sad skuplja prasinu u cosku tako da znam za potrosnju struje ). Ja sigurno nebi radio oba box-a istovremeno ili oces u komercijalne grovere haha.
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
SiD je napisao(la):
evo naletio sam na ovo kod našeg sponzora, već sam i prije vidio ovu lampu kad je došla.. makar osobno ja nisam za LED uzgoj,.. SnailShop.com.hr - Prvi pravi hrvatski online GrowShop! od konkretnije rasvjete koju bih uzeo da mi zamjeni HPS i MH bila bi ova... nlite SULPHUR PLASMA LIGHT ( ima dolje video pa vidite )

za sada samo HPS..

Pozz

Nacuo nesto o njima al nisam naisao ni na jedan grow dnevnik do sada.
Mozda neko zna link za takav grow pa nek podeli sa nama.

Ako nekog zanima uporedjenje LED v LED http://www.youtube.com/watch?v=i9iK4lE0kpQ

A tek ovo cudo tehnike LED Volksgarden http://www.youtube.com/watch?v=5QefgR5YbvU&NR=1
 
11.09.2011
1
0
0
41
imam box 100x100x180 bjele je boje ali mislim stavit foliju da se ne zapali zanima me koja kakva rasvjeta mi treba
mislio sam stavit 5 majcica recimo visine 80-100cm i ako je recimo sa jedne strane otvoren treba li mi ventilatori
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Ako ti odgovorimo na to pitanje, onda ces imati jos jedno isto tako banalno i tako unedogled dok netko ne popizdi i dode ti kuce uzgojiti te biljke umjesto tebe...

Pa daj pokazi malo ozbiljnosti i procitaj bar osnovne teme na forumu...a ako zelis da ti te biljke dozive branje, onda i sve ostalo...

A nakon sto sve lijepo procitas i obrazujes se dovoljno da mozes nekome drugome objasnjavati, onda slobodno pitaj ako negdje zapne...rado cemo pomoci...ali ovo je pretjerivanje...