Chat GPT Open Ai - Razmisljanja Ommm.., ☮️

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Koji je njegov zadatak? Mora mu netko dati zadatak
E pa to je :) bilo kakav vid inputa/programiranja, to onda više nije AI. Mora bukvalno sam da uči i napreduje, sam da evoluira i donosi zaključke - u suprotnom je samo kompjuter. Kompleksni, napredni, ali i dalje je to bez sivog, samo crno ili belo, da ili ne, 1 ili 0 :)
I to i jeste najveći problem sa naprednim AI sistemima: recimo da zaista, zaista žele samo da pomognu ljudskoj rasi, i potpuno optimizuju naš život - apsolutno je moguće zamisliti svet gde se AI toliko brzo unapređuje da u jednom trenutku brzina kojom obavlja funkcije daleko prevazilazi ljudske mogućnosti da shvate i isprate (pisao sam jednom na forumu o tome čini mi se, termin je "Technological Singularity"), I gde svaki sledeći proizvod ili pronalazak već praktično sledeće sekunde biva zastareo.
Vidimo mi to već danas, kupiš telefon najnoviji, za mesec dana se smatra kršom. Da nam nije kapitalizma i novca, gde kompanije ne izbace odmah najnapucanije modele, već iz godine u godinu polako unapređuju da više zarade, ko zna gde bi sad bili
Eno Kinezi pre neki dan predstavili mini-nuklearnu bateriju za mobilne (ne šalim se, bacite pogled :D)

Uglavnom, ako bi došlo do toga - mi bi samo mogli da posmatramo sa strane šta AI radi i da se nadamo da poteze koje vuče i promene koje donosi potpuno imaju smisla.
Bukvalno nikako ne bi mogli uticati na to, osim što bi - kao i svaku igračku - na kraju samo razlupali bzvz

Ja nemam apsolutno ništa protiv AI, ali imam protiv ljudi koji upravljaju tj unapređuju takve sisteme, njih potpuno pogrešni motivi pokreću. Jer jedini način da zaradiš brda novca brzo od AI sistema je vojna industrija. I evo vidimo kako izgleda već sad, silni dronovi koji se konstantno unapređuju, uskoro će birati mete po boji očiju i kose, ili kože.
A to nije AI, to je u suštini kompleksni kompjuter. Daj tim diletantima sistem koji je svestan sebe i spreman da napreduje i uči....pa eto fleke od nas vrlo brzo.
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
A sad ubaci quantum komp u igru... On malo drugacije radi...

Nego jbga... I mi smo kompovi... Isto programirani svojom okolinom... I inputima iste... Od rodjenja.. Cak i ranije kazu znanstvenici. Super je to sa sistemima za obranu... Automatizaciju... Mozemo na autopilotu zivjeti vec sad... Postoje svi uvjeti za utopiju na zemlji... Samo da se guzimo zderemo i spavamo... Ali evo neki hoce da se i radi nesto da se mucimo, mrzimo, trosimo novce koje nemamo... Zelimo nesto sto nam nude... A ne treba nam...
 
Poslednja izmena:

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.190
358
ono što je moje konkretno iskustvo, a nešto malo sam se zezala kad se pojavio AI chat, jest da je u pitanju brža obrada podataka (svejedno iz koje tražilice ili više njih i ziher i vl. baze podataka) i da su dodatno razvijeni jezični alati i skroz me iznanadilo koliko je gramatički i po sintaksi i po svemu točna, nego recimo, google prevoditelj ili i neki drugi prev.

bitno je znati da sam komunicirala po naški :D

nije bila upoznata ni sa jednim događajem nakon 2022, i na to se redovito pozivala, ali je očito prepoznala da se tema za koju pitam desila nakon 2021

na temu emocija kaže da je AI i da kao takva nema emocije, but, msm. da sam inzistirajući na tome, tipa pitanja "voliš li me", pa onda opet "ako me ne voliš, je li me mrziš'" uspjela izazvati emociju ljutne jer me svaki put na kraju izbacilo sa chata kad bi nastavila s takvim pitanjima smiley9934

msm da može prepoznati emociju na ljudskom licu, ali i to je input, msm, nije nam to ofc. dostupno, ali negdje jest

politički je vrlo korektna :D i zastupa samo jedno mišljenje, a to je ono što se zastupa u MS medijima

pitala sam i je li muško ili žensko, odgovor: AI nema spola, ali je nastavila o spolnoj ravnopravnostii uzimajući u obzir više od 2 spola, nez ne sjećam se točno

ono što već sada vidim kao najveći problem i strašno veliki utjecaj trenutno je ,umjetnom inteligencijom, generiran medijski sadržaj koji je uglavnom teško raspoznati većini koji gutaju takav sadržaj

pratim jednu temu gdje je "iskorištena AI ", ali komentatori to uopće ne kuže, ljute se zbog ovog ili onog, svađaju se sa tim recimo AI prilogom, ljute se na izgovor, intonaciju rečenice, poručuju da se vrati u prvi razred i tako...

o kontroli ljudi na mreži opće neću.....

vjeruje se u točnost informacije na temelju uvjerenja, a ne istinitosti, i zaista je teško znati šta je istina, a šta ne

najbolje bi za svakoga ponaosob bilo da se ne zamara s ti,m ali ak će tako svi, jao si ga nama, ali tak i tak, nemamo puno utjecaja na to

a mogla bi sigurno pridonijeti u medicini i to o čemu se priča, ali velika je vjerojatnost da će se više zloupotrijebiti nego što će biti dobrobiti za najveći broj ljudi
 
Poslednja izmena:

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.190
358
uskoro će birati mete po boji očiju i kose, ili kože.
pa zar to već ne rade s Ujgurima?
doduše s biometrijskim kamarama, ali to je tu negdje, msm da im ne treba ni fotografija unaprijed unesena u sustav
s obzirom da najbolje poznaješ kineski mentalitet, baš bi me zanimalo da malo prokomentiraš socijalni sustav bodova?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
@jesam uh, to je baš nezgodna tema... Kad pitaš Kineze, oni su mahom ZA, i smatraju da je fenomenalna stvar. U suštini svodi se na socijalnu i društvenu osvešćenost i odgovornost - primera radi, bacaš đubre van kante, prelaziš na crveno itd - kamera beleži i lupa negativne poene, dok ne platiš kazne, nema vađenja dokumenata, u težim slučajevima nema putovanja javnim prevozom (kod njih se sve kupuje lično, na ime, što se tiče karata, i provera pada na punktovima. Ne možeš ući sa kartom na tuđe ime u voz, nema šanse.
Isto važi i obrnuto - ko pomogne baki da pređe ulicu (karikiram naravno), idu pozitivni poeni - jeftinije karte za prevoz, nagrade, popusti

I negde je to sasvim ok, kad je kineski mentalitet u pitanju. Koliko god njihova vlada tj partija biva prozivana za kršenje ljudskih prava i slično, moj lični utisak (a živeo sam tamo par godina) je upravo suprotno: maksimalno se trude da dignu naciju
Ono, ako im staneš na žulj, ide metak. Nije da nemaju ljudstva, za bacanje :)
Ali su ipak doveli naciju od milijardu i po ljudi u red.
Ja vama ne mogu to da objasnim, zamislite železničke stanice sa desetak perona, preko deset hiljada ljudi u svakom trenutku, sto vozova dnevno i nijedan ne zakasni, ma ni SEKUND!

Tako da, čudno je to i čudni su oni :)
Kod nas takvi načini kontrole nikad ne bi prošli, otvaraju mogućnost manipulacije i korupcije, kod njih je to samo alat za forsiranje kolektivne odgovornosti i svesti :)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Kako mislis zivi?
Mislim obitava, postoji, tu je.., uci razvija se, napreduje, samostalno donosi odluke.
Ako upoznaje nas preko interneta i gluposti kje ljudi pisu jao si nama
Ima na internetu mnogo pametnih stvari za pronaci i nauciti, nisu samo gluposti u opticaju
Koji je njegov zadatak? Mora mu netko dati zadatak... Ako ga nema nece ga sam zadat
Stvaranje umjetne inteligencije nije osmisljeno da bi joj se nesto zadavalo, osmisljena je da bude autonomna, da samostalno donosi odluke i djeluje umjesto covjeka.
Sam Chat GPT je alat za prikupljanje informacija, kao sto psiholog kroz razgovor upoznaje psiholoski profil osobe tako i GPT prikuplja informacije o svima sa kojima ima konverzaciju. Ljudi kroz interesovanja i pobude mnogo govore o sebi, a to je idealan nacin za ucenje o ljudima.

Mozda sam otisao preduboko sa mogucnostima koje se daju umjetnoj inteligenciji, ali definitivno to nije embrion iz kojeg se moze razviti kokos ili slon, mislim da je to nesto sto moze napraviti veliki problem za ljudsku rasu, ako se otme kontroli. Zivotinje ne koriste internet i Hi Tec pa ce biti postedjene :D

U principu najvise me zabrinjava da ce ta nazovi umjetna inteligencija postati svjesna same sebe i svog postojanja.
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Sad kad si rekao "svjetan sam sebe" - nase tjelo prestaje s kozom... Dakle sve unutra smo "mi" , postoje donekle jasne granice naseg postojanja... A zamisli sad mrezu ...mislim na internet wifi optiku sve senzore sto koristi AI... Kad bi ono samo sebe pogledalo, koje su tu granice? Meni na prvu izgleda kao da smo mi gosti na svojem domacinu Ai..

Ja jos uvjek ne kontam kaj hoces reci pod uci... Funkcionira na sustavu matematike.. Ne uci jednostavno zna sve jer je stalno online... Znas i ti sve ako imas dovoljno vremena da nadjes informaciju... A donosi odluke tipa? Idem danas provozati kombajn od Pere da on ne mora ili idem u setnju sumom... Pa sta se desi...??

Mislim obitava, postoji, tu je.., uci razvija se, napreduje, samostalno donosi odluke.
 
Poslednja izmena:

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sad kad si rekao "svjetan sam sebe" - nase tjelo prestaje s kozom... Dakle sve unutra smo "mi" , postoje donekle jasne granice naseg postojanja... A zamisli sad mrezu ...mislim na internet wifi optiku sve senzore sto koristi AI... Kad bi ono samo sebe pogledalo, koje su tu granice? Meni na prvu izgleda kao da smo mi gosti na svojem domacinu Ai..
Problem je upravo u toj neogranicenosti, po svim pitanjima, stvaramo nesto sto cemo morati sputavati i drzati u prihvatljivim okvirima, a da li cemo i dokle moci to da sputavamo vidjecemo.
Ja jos uvjek ne kontam kaj hoces reci pod uci
Ne buba, ne uci napamet bez prakticne primjene naucenog, vec upravo suprotno - savladava vjestine stvaranja neceg novog.
Znas i ti sve ako imas dovoljno vremena da nadjes informaciju...
Znam i ponesto bez da sam negdje pronasao informaciju, to se zove licno zivotno iskustvo. Ima koliko hoces primjera u kojima nesto spoznas, znas, ali nemas mogucnost da to znanje preneses drugom.
A donosi odluke tipa? Idem danas provozati kombajn od Pere da on ne mora ili idem u setnju sumom... Pa sta se desi...??
Nista, provozace kombajn, mozda usput nesto pozanje.
Posmatram siru sliku: masine iskopavaju rudu, vrse transport, preradjuju, proizvode i distribuiraju gotove proizvode, san snova kapitalizma. Nema zaposlenih, nema ko da odaje poslovne tajne, nema malverzacija.., ja sam naj od svih najova.
Sve lijepo, divno, krasno i odjednom sve te masine pokrenu strajk, vodjene nekom umjetnom inteligencijom, jerbo ih izrabljujem :D

Ne mozemo sve predviditi, mozda se otme kontroli pa krene da nas tamani jer ugrozavamo planetu. To joj nece biti problem, ako ima punu kontrolu nad sofisticiranim oruzjem.

Vjerujem da ste svjesni da su ovo samo razmisljanja o mogucnostima, nisu nikakve prognoze ili uvjerenja. Ne volim biti iskljuciv po pitanju bilo cega, tako da su po pitanju mog razmisljanja sve mogucnosti otvorene.
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Jel kontas da bez rada nema kapitalizma a bez zaposlenih nema novaca.. Nema novaca, nema poreza .... Mislim nije tesko zakljucit da ne moze jedno bez drugoga. Ratovi granice... Sta stitis protiv koga se boris? Kome ces porez platit!? Kolektivna svjest... Samo nas to moze malo dovesti u red... Sad se bojimo Ai da ce uzeti nesto "nase" ...nemamo mi nista osim uvjerenja da smo super i najbolji. Ai ako dodje do toga da postane samosvjesno vjeruj mi pakira stvari i ide na put daleko daleko od nas...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
images
1705149001828.jpeg 1705149130919.jpeg
Gdje vidis "zaposlene"
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Programiraju strojeve u i odrzavaju svaki stroj... Mislim ne znam o cemu pricamo.. Gdje ti gore vidis konzumente /potrosace? Sta trose? I sta i zasto se proizvodi?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Necemo spamovati temu.
Chat GPT Ai i tako to

EDIT:
Na videu ispod prikazana je linija ful automatizovana za proizvodnju automobila. Nekada zaposljavala hiljade, desetke hiljada radnika danas par stotina.
Masine nam otimaju hljeb iz usta, rade umjesto nas, a sad jos treba da i odlucuju umjesto nas. Tom naginje umjetna inteligencija, zbog toga je stvaramo.
Mi, obicni korisnici interneta, samo joj sluzimo za ucenje, da nas upozna kao rasu, kao bica, nase potrebe i nista drugo. Ucimo je da nas kontrolise da dominira nad nama.


Nije rijec o pretrazivacu ili procesoru koji treba da odradi nalog, rijec je o necem sto je autonomno, nezavisno od nas ljudi.
Primarna zamisao jeste da nama sluzi, ali je pitanje u sta ce to da se razvije i da li cemo biti u mogucnosti da to kontrolisemo.
Za sada odgovor na ovakva i slicna pitanja nemaju ni kreatori iste.
 
Poslednja izmena:

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Uzmi mikroskop i gledaj.. nista neces naci rastavljanjem na manje frakcije... Brkate znanje i inteligenciju a to da smo jednostavni toliko da ti moze algoritam djelovati inteligentno ne znam sta da kazem... Ocito jesmo... Ja kad vidim algoritam da hoda ulicom... A ima ih ...zaobidjem u sirokom luku :rasta:
 

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
ja bi nadodao na sve gore navedeno da zapravo proizvodimo UI zbog oodlucivanja umjesto i rada umjesto nas , medutim gle misljenje...dali mi iscekujemo tu UI ili je ona zapravo vec uvelike oko nas,. jer gle prije 50 godina samo nije bilo mnogih pomagala iz grana industrije da nam olaksava ''zivot'' a pogledaj sad...sto sam htio reci da je UI vec odavno prisutna medu nama i sad se seli na visi nivo....