Crtica o komunikaciji na forumu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.642
1.058
Jugoistočno odavde
Jutros dok sam dolivao vodu u svoj jeftini ovlaživač vazduha, a ostatak sveta veselo ustajao u susret novom radnom danu, dođe mi jedna svetla misao o mom prvom pismenom zadatku gde sam na temu "prvi susret sa školom", detaljno opisao hvatanje kvake, dužinu koraka, boju zidova, oluke i kišu koja napolju pada.
To je jedini pismeni zadatak koji je moja profesorka ikada zadržala iako sam dobio trojku zbog užasnog pravopisa. To nije doprinelo rađanju entuzijazma da sednem i nabubam pravopis, padeže i gramatiku jer sve mi je to delovalo previše štreberski i krajnje nepotrebno gomilanje informacija.
I sada odgovorno tvrdim da gomilu neprimenljive teorije učimo ceo život, dok se u praksi uvek dovijamo radeći po nekom instinktu, učeći kroz dodir, ukus, pogled i emocije. Međutim, vremenom sam silom prilika i angažovanja u umetnosti, shvatio da u moru svih tih proseravanja o pravilima, jedino je pitanje komunikacije od esencijalne važnosti za našu sreću i dobar život sa drugima.
Ni sam ne volim tipove koji vole na drugima da leče komplekse, likujući kad neko napravi lapsus, a potom nadmeno ispravljajući ih i pripisujući sebi neku posebnu važnost. Čoveka ćete jednom istom rečenicom rasplakati, nasmejati, uplašiti, ohrabriti i obeshrabriti- zavisno od toga na koji način je saopštite.
Reč pokreće ratove, ali ih takoće i prekida.
Komunikacja je fundament ljudskih odnosa, bilo da je reč o neposrednoj komunikaciji sa ljudima iz naše okoline ili ovakvoj, virtuelnoj komunikaciji koja se isključivo oslanja na ređanje slova na monitoru i smajliće kao podršku za dodatno naglašavanje emocije.
Osnovnu ideju jedni o drugima, na ovom forumu, stičemo gledajući u slova; nema boje glasa, intonacije, očiju koje takođe mnogo govore- ničega nema osim slova na monitoru. Ni sam ne volim cepidlačenja, ali brate mili, toliko pipkavih tema ovde ima da i neka bezazlena pogresno napisana informacija može nekoga koštati growa. Jedna malecka zapeta (zarez), pogrešno stavljena može potpuno promeniti kontekst rečenice i od informacije napraviti dezinformaciju. Jedino kroz rečenicu šaljemo drugima sliku o sebi i svakako je bitno da se što jasnije izrazimo bilo da tražimo odgovore ili odgovaramo na neka bitna pitanja.
Ne možemo i nismo svi savršeno pismeni i pogrešno je terati nekog da se opismeni ili gugla o nekim manje bitnim jezičkim nedoumicama svaki put kad piše na forumu, ali poštovanje nekih osnova doprineće da stvorimo realniju sliku o sebi, da lakše saslušamo nečiji problem i adekvatno odgovorimo.
Pogrešno poređana slova uzrok su svađa, nesporazuma i suvišnih pitanja, što na kraju rezultira gomilom smeća, gomilom besmislenih tema i gomilom konfuzije. Dovoljno je odvojiti par minuta da misli fino legnu na jezik, na tastaturu ili olovku, a onda će sve svojim tokom. Mada, nije smak sveta i bez toga, bitno je imati volju da se "čuje" ono što je napisano i volja da se napiše ono što se misli. :)
 
Poslednja izmena od urednika:

klada1115

Aktivan Član
09.05.2015
298
267
63
Evo je nova 'Crtica' :banana_rasta::thumb::D:sun2:

Umjetnost je znati misli iskomunicirati verbalno a još teže kroz pisanu rijeć. Uz sve to moć zaista leži u svakom malom velikom slovu, zarezu, poretku rijeci i ostalom. Malo je koji to imaju.

:joint2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Barbarossa

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
idu ove crtice samo tako :thumb:. možda da otvoriš temu sa imenom crtica, pa u nju uguraš sve ove crtice i možebitno nadolazeće, haha
25r30wi.gif
.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ne zakopavaj ove "crtice" po forumu, kao pas koske po dvoristu, Jakupoglu Hizir Hajredine :)
Lijepo pises, jos ljepse te je citati i bila bi steta ne poslusati savjete da sve crtice ne objedinis u jednu temu, crtice Barbarossa kapetana npr. Bice jednostavnije pratiti sta pises, a sa druge strane, ako nastavis sa svakom crticom kao zasebnom temom, nece nam preostati nista drugo nego da vutra.org preimenujemo u vutra-org :D

Komunikacija izmedju osoba slicnih razmisljanja nikada nije predstavljala problem, dok se medju onim suprotstavljenim treba maksimalno izbjegavati.
 

graf

Aktivan Član
09.02.2015
228
991
93
Ja bi rekao da se komunikacija cijelo vrijeme treba podržavati i pokušavati, i ako ima kakvih problema da ih se riješi pomoću iste, na ovaj ili onaj način.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Slazem se s napisanim @graf
Komunikacija rjesava sve probleme, ako pod komunikacijom podrazumijevamo situaciju u kojoj dvije nakostresene macke kidisu jedna na drugu gonjene zeljom da jedna drugoj oci iskopaju, a svemu je kriva prvobitna komunikacija ocima. Da nije bilo komunikacije, ne bi bilo ni kostresenja :)

Komunikacija u modernom drustvu zasnovana je na informacijama dobijenim putem medija. Svaki razgovor, kao primarni vid komunikacije, bar je to nekada bio, zapocinje sa nekom od sijaset skandaloznih, bombasticnih vijesti kojima nas mediji filuju. Meni se takav nacin komunikacije ne dopada i trudim se, koliko je u mojoj moci, da ga izbjegavam.
Pismu, kao sekundarnom vidu komunikacije, bar je to nekad bilo, sav kvalitet cuci medju redovima i predstavlja veliko zadovoljstvo svakom ko je u stanju taj kvalitet prepoznati.

Svi mi kroz pisanje ispoljavamo svoje licnosti i na taj nacin se medjusobno upoznajemo.
S nekima bi popili pice, dok bi neke izbjegavali.
Generalno gledano, svi ste mi dragi na neki svoj nacin. Svi ste vi sjemenke u mojoj tikvi i sto vas ljepsim i boljima zamisljam i meni samom ce biti ljepse i bolje.
 

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
51
Moji roditelji su prosvjetni radnici. Ucitelji razredne nastave koji su,na meni i na mojoj sestri ,zavrsili visu pedagosku. Ja sam sa 4 pisao i cirilicu i latinicu. Pa kad je dosla skola,ja nemiran,ne pratim nastavu...dosadno mi.
Bio po terenima sa ljudima gdje gramatika nikada nije bila prisutna. Iz iste smo drzave a ja moram pitati sta pricaju,da mi prevedu.
Radio 4,5 god sa diplomatama. Skolovani bjelosvjetski SLJAM. Sljam koji "preko nas" pisu svoja djela. Ne fale im zarezi i svaki ima svoje mjesto... Smatraju se bogom dani, nama "divljacima balkanskim".
Bio sam im vozac,i tako sam se naslusao...Sve na mjestu,zarezi,tacke...ali misli,misljenja srocena po PS-u su za bljuvanje (najdraze mi je bilo kad nisu bili svjesni da ih "obicni vozac" razumije u svaki "zarez" )
I onda sofercina organizuje taj i taj sastanak,i na kraju sastanka odrzi govor na cistom BBC engleskom (vidio sam im na glavama iznenadjenja i oblake "pa sve nas je cuo u autu.." )
Bit da izvucem, :),. Moje sunarodnjake sam ,nekada ,slabije razumio od ovih "diplomata" ali, oci su im bile iskrenije,pogled topliji,postovao sam i postujem njihov nacin zivota iako se ne znaju izraziti rijecima.
Ove druge,znao sam ih izbaciti iz auta kad pretjeraju sa rasizmom,prepotentnoscu naspram nas...(tako sam i otkaz dobio al' nebitno)

P.S. Stulic je rekao nesto ovako; "Nisu bitni ni zarezi ni tacke. Sami ih stavljajte..."
Onda cu sam i misliti moj Johnny
Pozz :)
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Slažem se sa svime gore napisanim :thumb: Medjutim, na ovom forumu sam se isto negativno iznenadila kada sam vidjela kako su ljudi čak i ovdje nepismeni. Ne ispravljam nikoga, niti glumim lektora ali svaki put sama u sebi kažem, " pa da li je moguće." Ljudi od 35 i više ne znaju osnovna gramatička pravila. To smatram neodgovornim prema sebi, prema društvu a prije svega prema generacijama koje gledaju u nas, koji rastu uz nas, koje možda i podižemo. Mislim da smo mi, ljudi sa Balkana i 2000-tim najnepismenija generacija ikada. Užas. Meni lično para oči, kada vidim da čovjek od 35 i više godine ne zna osnovna gramatička pravila, makar osnovno, oko toga se svi mogu potruditi. Neznam, Naj bolje, ČovIjek.. ma od toga mi se kosa na glavi diže i neka zvući i sto puta ružno ili neprikladno, pobogu, pismenost je izuzetano važan faktor u svakodnevnici svakog čovIjeka ;) I iskreno, ovdje kada vidim neki post, ako je nepismen, ja ga ne čitam, možda predrasuda ali eto, tako je. A lapsus, lapsus je skroz nešto drugo, to nema veze sa pismenošću.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Mahnita nemoj zaboravit da ti možda nepismeni od 35+ su učili školu u nekom drugom sistemu.I da to šta su oni učili danas više nije pravopisno.Jer onaj koji je učio hrvatsko srpski jezik nije isto kao hrvatski jezk. :p Bar naš je jezik doživio dosta promjena i novih riječi.Mada je to ovako na brzi pogled isto.Al vijeruj mi da baš i nije isto! :)
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Ja ni sam znao da čovijek može biti tolko ne pismen dok ni sam došo na ovai forum.

Naj bolje bi bilo da se uvate knjige jer za knjigu nikad ni je kasno.

Meni ni je jasno kako neko moze imati kompijuter,a bi ti toliko ne pismen.

U Švetskoj je ne pismenost na vrlo niskoj razini i u njih se moramo ogledat.

Ako se neko ne ce uvatit knjige neka ode vozit kamjon,ja bi svog sina ne pismenog odgurnujo i reko idi na baustela.

Ja uvjek kazem,pamet ni je odovud,nego odotud.
 
Poslednja izmena: