Crtica o komunikaciji na forumu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
meni je hrvatski vazda bi 2,skolu sam mrzi.meni se puno tog da prepravit kad pisem,al stas,bitno da se razumimo
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.642
1.058
Jugoistočno odavde
Ja ni sam znao da čovijek može biti tolko ne pismen dok ni sam došo na ovaj forum.

Naj bolje bi bilo da se uvate knjige jer za knjigu nikad ni je kasno.

Meni ni je jasno kako neko moze imati kompijuter,a bi ti toliko ne pismen.

U Švetskoj je ne pismenost na vrlo niskoj razini i u njih se moramo ogledat.

Ako se neko ne ce uhvatit knjige neka ode vozit kamjon,ja bi svog sina ne pismenog odgurnujo i reko idi na baustela.

Ja uvjek kazem,pamet ni je odovud,nego odotud.
Kralju! :D
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.391
2.598
Ja ni sam znao da čovijek može biti tolko ne pismen dok ni sam došo na ovai forum.

Naj bolje bi bilo da se uvate knjige jer za knjigu nikad ni je kasno.

Meni ni je jasno kako neko moze imati kompijuter,a bi ti toliko ne pismen.

U Švetskoj je ne pismenost na vrlo niskoj razini i u njih se moramo ogledat.

Ako se neko ne ce uvatit knjige neka ode vozit kamjon,ja bi svog sina ne pismenog odgurnujo i reko idi na baustela.

Ja uvjek kazem,pamet ni je odovud,nego odotud.
Voziti kamion je posten posao i zaradi se duplo...troduplo vise nego u prosvjeti, a skola traje samo tri godine haha.Ja sam ugostitelj.Radim na bausteli, a vozio sam i kamion :)
Al me nece filozofija i ti zarezi kad se najmanje nadas :fuck: jer nemam pojma dali da stavim usklicnik ,ili tocku, al mogu prehraniti sesteroclanu obitelj ako hocu .
Ja bi to ovako:
Ako se neko ne ce uvatit knjige neka osnuje stranku,udrugu.Ja bi svog sina nepismenog odgurnujo i reko idi bavi se kriminalom.
Kuzis ;)
 
Poslednja izmena:

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
@opa cupa

Tražio sam riječi koje mogu nepismeno napisat,cijeli tekst nema nikakvog smisla...iskreno otišao sam na google i upisao nepismenost,gledao slike raznih "poruka" napisanih nepismeno :D Tamo sam našao kamjon itd :D
 
  • Haha
Reactions: Bizzzo

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Já eto radim u prosveti, i jedva hranim sebe. :p alI nije to bitno,nije ni gramatika toliko bitna...medjutim,kad otvarate novu temu,pisete tutorijal, nbtno,kad vec ulazete svoj trud i znanje koje delite, trebalo bi ispostovati sebe i svoj rad, I prezentovati to tako da bar deluje pristojno...osnovna gramatika nije bas toliko teska, i verujem da je svako moze savladati,zbog sebe...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.825
2.698
Weed California USA
Razmak iza zareza !
Veliko slovo I nekon zareza je netočno. Ako je točka tada rečenica ne može počinjati sa veznikom "I" !
:D :D zajefrkavam se malo....al fakat. pol foruma pise da ni taj ko pise ne razumije sto pise. Gledam strance kad uce rvacki.... sve nauce osim padeza...a kod nas se padezi znaju ali sve ostalo je banana :D
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.642
1.058
Jugoistočno odavde
Nije u pitanju da li je neko seljak, poljoprivrednik, doktor, poštar ili kamiondžija. Nije fora ni u tome da li je neko pismen, delimično pismen ili potpuno nepismen. Fora je u tome da je cilj ovakvih društvenih mreža i foruma, upravo komunikacija, edukacija, razmena iskustva i vrednosti. A sve to kroz pisanu reč. Zamislite da sad svako upadne sa svojim "boli me uvo" fazonom (čega ima na forumu) i vršlja u svakoj temi svojom pisanom "pantomimom", zbunjujući i sebe i druge, praveći nesporazume i lakrdiju od foruma koji bi trebalo da predstavlja primer i edukativni internet centar ovog dela Balkana kad je Cannabis u pitanju. Forum je mesto gde se komunicira pisanjem i jednostavno je nemoguće ne pridržavati se osnovnih pravila pisanja, koja su u 21. veku stvar opšte kulture. Ja sam delimično pismen čovek, ali kad sam na mestu gde pisanje znači komunikaciju, a pritom je javno, onda se potrudim da ispoštujem sebe, sagovrnike i javnost, koja i onako ima prilično loše mišljenje o ljubiteljima Marihuane. Zapitajte se samo zašto je forum često zatrpan praznim pričama i gomilom sahranjenih stranica. Reči su zajeban alat...ali i moćno oružje! :) Ja zapalih jedan u čast dobre komunikacije! P1160082_Fotor_Fotor.jpg
 
Poslednja izmena:
29.11.2015
59
143
33
Nije problem u gramatičkoj greškici koja se potkrade tu i tamo,jer puno ljudi piše sa telefona ili pišu brzo pa su greške moguće i sasvim normalne.Imamo na forumu ljudi kojima ni srpski ni hrvatski nisu materinji jezici,nitko im neće zamjeriti "gramatičku netočnost".Ali ako netko konstantno radi puno grešaka na svom jeziku to zna stvarati negativnu percepciju prema toj osobi od strane onih koji takav post čitaju.Pogotovo zato što je pisanje jedini oblik komunikacije između korisnika foruma,osim slika koje su više od informativnog nego komunikativnog sadržaja.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Meni, osim sto mi govori o stepenu obrazovanja onog koji pise, pravopis ne znaci mnogo. Trudim se sto ispravnije pisati, ali, uvijek se potkrade poneka greska.
Bitnija mi je sama ta komunikacija koja se postize putem teksta, odnosno pisma.
Ona moze biti pozitivna, u smislu da, tekst koji napisete bude ispravno protumacen od strane onog koji taj tekst cita, a moze biti i negativna, da ga citalan uopste ne konta.

Sve to tako treba da bude. Sto se prije prilagodimo tome, prije cemo shvatiti da je uzaludno pokusavati ispravljati stvari za koje mislimo da su krive i prilagodjavati ih sebi.
Bitno je da se mi razumijemo, ma kako i ma kojim jezikom pisali.
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.642
1.058
Jugoistočno odavde
Ono što nedostaje pisanoj komunikaciji je nemogućnost prenošenja jasne emocije, dok se u verbalnoj komunikaciji emocija prenosi intonacijom, pa ljudi lakše stiču jasan utisak jedni o drugima i mnogo preciznije mogu da odrede kada je u pitanju ironija, saosećanje, ljutnja ili nešto četvrto. Smajlići su dopuna tom nedostatku, kao jednostavne slike određenih emocija, što, mora se priznati, štedi vreme onima koje mrzi da iz muda izvalače dodatne tri rečenice kada žele da "sagovornici" vide kako se osećaju.
Recimo: baš se osećam :razvaljen:: i to je :thumb:, ali sam:grrr:jer mi je žena pojela :popcorn::i naterala me da :plac:. Sada ću je:udarac:, a onda zapaliti :joint2: i otići kod komšike da se malo :ljubav:.
 
18.09.2015
123
86
28
ZAREZ JE UBIO ČOVEKA
Nakon drugog svetskog rata promenio se kompletan sistem pa i sudije. Iz višeg suda u neki niži, po žalbi okrivljenog, je stigla presuda sledeće sadržine:
"Imenovanog pomilovati ne, streljati!"
Umesto:
"Imenovanog pomilovati, ne streljati!"
Okrivljenog su streljali na osnovu rešenja višeg suda.
Najžalosnije je što se radi o istinitom dogadjaju.
Pišem ovo zato što mislim da ipak treba malo uključiti mozak prilikom pisane komunikacije. Točka ili tačka, uskličnik ili uzvičnik, sasvim je sve jedno; ali sa zarezima se ne treba igrati. Kada sam došao ovde otvorio sam temu pojmovnik. Ni jednu skraćenicu nisam znao. Pojmovnik nije zaživeo onako kako sam ja zamislio i tako stoji bespotrebno, a ja i dalje ne znam šta znače neke skraćenice. Ali snalazim se nekako. Za koji mesec ću naučiti i taj šatro gundro mundro jezik pa ćemo komunicirati bez zbunjenog češkanja po glavi sa mislima: "Šta li je ovaj drugar ovo napisao!" Takvo pisanje se može smatrati i bezobrazlukom. Ima nas ovde sa svih krajeva Jugoslavije. Treba imati malo obzirnosti. Svi govorimo istim jezikom. Bogatim i najlepšim jezikom na svetu. Čemu ubacivanje stranih reči?
Medjutim znam da se niko ovde neće sloziti sa ovim što sam napisao pa sam pa sam izabrao drugu od dve opcije koje sam imao. Jedna je: napustiti ovo društvo, a druga: sedi i uči!
Ako sam koga uvredio neka izvine, a koga nisam neka sačeka!