Debata

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Nista se ja ne primam i to što sam napisao napisao sam radi drugih clanova ne tebe,zato sto takva zahebancija pojavi se redovno svaki mjesec neko iznosi ideju sijanja naokolo najgore od svega nade se lik koji to doista uradi i eti shranja tamo gdje ih netreba
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Imam osjecaj da diskutujemo kao da nas je neko bacio na ovu planetu prije par dana pa sad vijecamo kakve cemo propise, norme i zakone donijeti da bi se znao neki red. Nema potrebe nista regulisati iz prostog razloga sto je sve vec regulisano. Ljudi hiljadama godina prilagodjavaju pravila i bilo bi besmisleno pocinjati iz pocetka jer bi se svelo na ovo isto sto i danas imamo. Zakon je logican i napisan je da stiti i zivot cini sigurnijim i ljepsim. O tome ko ga kako primjenjuje je nepotrebna diskusija jer joj nema kraja.
Legalizacija treba biti bez ikakvih uslovljavanja, dakle, treba biti kompletna.
Ukoliko neko uzgoji i proda konoplju treba da se tretira kao da je uzgojio i prodao paradajz.
Ukoliko uzivalac nacini prekrsaj ili krivicno djelo pod uticajem marihuane onda ce da odgovara u skladu sa pocinjenim djelom, bilo da se radi o saobracajnoj nesreci, kradji, nasilnom ponasanju po zakonu koji je propisan za cinjenje takvih djela plus sto mu se na teret dodaje djelo zloupotrebe konoplje, a koje bi trebalo biti rigorozno kaznjeno a kazna da se dosledno sprovodi, jer bez sprovodjenja kazne i zakon gubi smisao.
Ukoliko maloljetno lice nacini prekrsaj odgovaraju roditelji, kao sto je vec regulisano zakonom. Ne moze se stancati djecu i raspustiti ih da senluce kako hoce i kuda hoce. Djecu treba usmjeravati.
Pravosudje, zakon i policija su izgubili kredilibitet pa kao posledicu i imamo ovakvo drustvo kakvo imamo. Nije lijepo gledati policajca kako balavcu u X6ici mase i skida kapu a zna da nema vozacku, a nekog s vozackom dribla do besvjesti ne bi li mu isprosio 10ak maraka.

Otisao sam u off, a htjedoh reci nesto sasvim drugo :)
Kada vidimo medvjeda najnormalnija stvar da necemo trcati za njim da ga mazimo i gnjavimo jer se necemo prijatno provesti, a to je zbog toga sto smo tako nauceni - da se klonimo opasnosti. Isto bi trebali uciti ako naduvani sjednemo za volan ili krenemo na posao - da se klonimo opasnosti!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
@Jack-Sparrow mogo si mnogo lepse to da mi kazes, ovako povredio si mi osecanja :eek:hno:
Sala je bila, nisam znao da postoji "problem" tog tipa. A ako i postoji moze to civilizovanije da se kaze a ne odma djonom jbg.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
Papa Romeo je napisao(la):
Legalizacija treba biti bez ikakvih uslovljavanja, dakle, treba biti kompletna.
Tesko da sa nasim (balkanskim) mentalitetom i trenutnom generacijom vlasti mozemo do potpune legalizacije...

Slazem se sa tobom to da treba biti kompletna ali to u glavama ljudi ne bi tako naglo proslo. Kod ljudi to jos uvijek odzvanja u glavi "droga,droga" pri samoj pomeni marihuane,trave,i sl.
Neki dan na nasoj jednoj lokalnoj televiziji bila najava vjesti "Uhvacen sa kilogramom droge".
I sad cekam ja tu vijest da vidim o cemu se radi,kad ono lik pao sa travom...

I sad skoro cijela nacija to osudjuje kao da je pao sa heroinom,jer je to, "droga",tako su rekli na televiziji... :eek:hno:
Nije kod nas jos spreman teren za te stvari. Bar dok neka nova generacija vlasti ne dodje... Do tad nek nam je sretno.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.386
2.598
Ja nerazumijem ovu postapalicu "balkanski mentalitet" sta to nevalja u Balkanskom mentalitetu .Svi ostali su civilizirani i dorasli legalizaciji ali mi nismo jer jbg Balkanski mentalitet je taj koji to opravdava....nerazumijem.

Bilo bi lijepo da netko opise malo taj Balkanski mentalitet i da malo to podkrijepi cinjenicama ....zasto legalizacija nije za nas??
Zasto Balakncima nije dobro dati legalnu travu.
Ja bi rekao da je to glupost i nedovoljno dobar razlog:)

Ajmo neka definicija Balkanca ;) da razbijemo taj mit i zakljucimo dali smo sposobni biti napuseni kao ostatak" civiliziranog "svijeta
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
Vu ing. je napisao(la):
Ja mislim da svako od nas oprasi jednu biljku i napravi par stotina semenki i pocne da baca po okolini da sto vise biljaka poraste, da ih ima ko koprive. Tako da ubacimo biljku u ekosistem u tolikoj kolicini da je skoro pa nemoguce da ih sve uniste. Tako bi jedino mogli da je legalizujemo. :p

to se vec spominjalo u par tema i/ili postova...i...ima ekipe koja podrrzava ideju ( johnny appleweed ??? mi dolazi kao ime koje vezem uz taj projekt ..ali vrlo lako je moguce da grijesim..)..ali..ima i ekipe koja nije presretna idejom-outdoor groweri misle da bi to povecalo mogucnost za oprashivanja njihovih biljaka itd....

to bi mozda i bila tema za debatu---ali..mislim da je..uglavnom..vec obradjena..
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ok ljudi manje cu da se salim :icon_smile:

Sto se legalizacije tice - ja sam za, mislim da nema nekog posebnog razloga da trava ne bude legalna. Ko je iso u Holandiju zna da tamo ljudi zive i rade sasvim normalno a ne sede po ceo dan i puse travu i kradu da bi pusili jos. Ima tu i tamo uvece poneko "pretera" pa legne na ulicu ili upadne u kanal ali nista tragicno. I to uglavnom budu turisti. Tako da...ne mislim da ce legalizacija marihuane mnogo da utice na nase drustvo. Mozda u pocetku bude malo vise glupiranja ali posle bi se sve normalizovalo.
Sto se tice roditelja - jeste malo je teze deci reci da ne puse travu kad je legalna ali legalan je i alkohol pa ja nisam bas smeo svaki dan da se opijam kuci.
Jedino kome legalizacija stvarno ne odgovara (iz mog ugla) su sverceri, ulicni dileri i ljudi iz politike i policije koji ih stite. Oni bi morali da se bave necim drugim - recimo tezim drogama a policija bi mogla da se vise fokusira na teze droge.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rade

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
opa cupa je napisao(la):
Ajmo neka definicija Balkanca ;) da razbijemo taj mit i zakljucimo dali smo sposobni biti napuseni kao ostatak civiliziranog svije
Balkanac - Osoba veoma sirokih vidika. Zna sve sto ne treba znati i radi sve sto ne treba da radi. Zna ko je koga, kada, cime i kako. Zna ko je kome ko, zasto je i koliko je kome ko. Bolje zna gdje je komsijina krava, kuda mu hoda zena i kakve mu djeca ocjene imaju u skoli od komsije - za komsiju se isto moze reci.
Na pitanje sta je bolje za njega ne zna odgovoriti, al zna sta je gore po komsiju i time se rukovodi.

Non Balkanac - Osoba veoma uskih vidika. Nema pojma ni o cemu osim koliko mu je sredstava dovoljno za udoban zivot i da mu se ne uskracuju osnovne ljudske slobode.

zlavjestica je napisao(la):
to se vec spominjalo u par tema i/ili postova...i...ima ekipe koja podrrzava ideju ( johnny appleweed ??? mi dolazi kao ime koje vezem uz taj projekt ..ali vrlo lako je moguce da grijesim..)..ali..ima i ekipe koja nije presretna idejom-outdoor groweri misle da bi to povecalo mogucnost za oprashivanja njihovih biljaka itd....

to bi mozda i bila tema za debatu---ali..mislim da je..uglavnom..vec obradjena..
Tako je Vjestice. Bilo je pomena na tu temu i zakljucak je da postoji Urbanisticki zavod kao i opstinsko Odjeljenje za prostorno uredjenje koje se bavi pitanjem uredjenja drustvenog zemljista. Nije lijepo da bez ikakvog reda i organizacije jedni sade jedno zato sto misle da je pametno, pa da drugi idu za njima i cupaju to sto je prvima pametno, pa sade nesto sto misle da je pametnije!
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.386
2.598
Filozof pa tako je i tamo gdje nije Balkan isti krc.ali nekenjaju o tome nego nama koji priznamo sole pamet.
Ja sam imao priliku zivjeti van granica Balkana i dozivjeti neki drugi mentalitet..ma daj pickice ucifrane,boli ih kita i za najblize a kamoli za komsiju.
ima Balkan i pozitivnih strana : kreativnost, smisao za hedonizam i crni humor, ponos, neustrašivost, neukrotivi duh, spremnost da se umre za ideale,snalazljivost u svim situacijama.....tko to ima,Austrijanac,Francuz ili neki skandinavac,nema brate hladni su ko led.Nit ih hebat nit kuci vodit.Bez mirisa i okusa,sterilno;)
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
opa cupa je napisao(la):
Ja nerazumijem ovu postapalicu "balkanski mentalitet" sta to nevalja u Balkanskom mentalitetu .Svi ostali su civilizirani i dorasli legalizaciji ali mi nismo jer jbg Balkanski mentalitet je taj koji to opravdava....nerazumijem.

Bilo bi lijepo da netko opise malo taj Balkanski mentalitet i da malo to podkrijepi cinjenicama ....zasto legalizacija nije za nas??
Zasto Balakncima nije dobro dati legalnu travu.
Ja bi rekao da je to glupost i nedovoljno dobar razlog:)

Ajmo neka definicija Balkanca ;) da razbijemo taj mit i zakljucimo dali smo sposobni biti napuseni kao ostatak" civiliziranog "svijeta
Ne bih se bas upustao u neku odredjenu definiciju Balkanskog mentaliteta. :vb_kez:

Recimo ovako...kada bi se desilo cudo pa sutra legalizuju travu, automatski bi bila prica kako se politika bavi legalizacijom "droge" a narod nema sta da jede,omladina nema stalni ili nikakav posao itd,itd... Ne shvata narod siroku paletu primjene konoplje,pa bi eto,moglo i to da spada u "balkanski mentalitet"
Realno,mnogo ljudi misli da se trava samo pusi,i da je to droga i nema dalje. :smoking-banana-smiley-emoticon: A ne daj boze da probas nekog ubijediti da je manje stetna od alkohola. Nece ni da cuje.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Izuzev toga što je Blakan mjesto ljepih žena dobrog jela i pića,mnogih prirodnih bogadstava i masu drugih poz strana...
Balkan je nažalost mjesto gdje institucije ne funkcioniraju,gdje vlada opca netolerancija gdje fasada nosi ime demokracija a ispod diktatorski komunizam,mjesto gdje se prodaje bubreg za BMW,mjesto gdje ne postoje nikakve moralne i etićke vrijednosti
Balkan je mjesto gdje doktor usred operacije ostavi pacijenta na stolu jer mu je završila smjena,mjesto gdje se velićaju zloćinci i cetnicki vojvode predsjedaju državom,gdje vlada opca zatucanost a u novcanicima se nose slike ustaškog gada poput Tuđmana i onog iz kontra ekipe Miloševića,mjesto gdje je rođen extremizam,mjesto gdje su politika i nogomet na prvim mjestima,gdje zivi pasivan narod samo s jednom misli“kruha i igara“ gdje se rad ne plaća a nerad plaća.
Balkan je mjesto gdje neka seljacinja smije reć ženi da nesmje rodit djete jer ce ostat bez posla,gdje je u redu krasti i ubijati,mjesto gdje se policije nitko ne boji,mjesto gdje susjed susjedu krade osiguraće za struju,gdje je tuđa nesreća tvoja sreća,gdje radnici traže posao a mole boga da ga ne nađu.
Balkan je dom nacizma,fažizma,šovinizma i extremizma svih kategorija,prodali bi sve al da ostane naše,mjesto gdje zive ljudi koji cekaju da im netko drugi promjeni zivot a oni sjede pred TV,isto tako gdje je pretjerivanje u svemu normalno pa cak i poželjno,gdje ne postoji srednji sloj ljudi,gdje su ljudi složni samo u prvođenju loših stvari koje su smislile zatucane seljacine.
Balkan je ono sto je Texas bio u 19 st.gdje vlada bezakonje i pljaćka gdje ne postoji nikakva regulativa oko nicega i da nejdem dalje jer bi mogao do ujutro...
Balkancu ako dozvoliš 2 biljke on ce posadit ogradu od cannabisa ako mu dozvoliš 50 grama uzgojti ce 5kg,a ako mu dozvoliš 5 kg hijet ce 50kg!..Balkanac ce se cjeli zivot nadati dobitku na lotu al listic nece uplatiti.
To je Balkanski mentalitet,gdje je svo ovo gore normalno i sta ...tom mjestu bi trebalo omoguciti legalno uzgajanje i rokanje po cjele dane...po meni VELIKI NE tom pitanju!

Eto i ja sam imao priliku upoznati zapadni svijet pa i dobar dio istocnog i svagde ima shranja daleko od toga ali ni približno kao ovdje...da ne nabrajam ali zna se red bar sto se tice instiucija kojima ako si ushrao stvar ne spasi te sav novac ovog svijeta...nije bitno ciji si sin i kako se zoveš,da njemac kaže ženi da nesmje roditi taj više nikad nebi radio u njemačkoj a kaznu bi otplacivali jos njegovi unuci...da radniku neda plaću firma mu je zatvorena isti dan...i pravac zatvor bez mnogo mudrolija..itd itd...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Jack-Sparrow je napisao(la):
Balkan je mjesto gdje doktor usred operacije ostavi pacijenta na stolu jer mu je završila smjena,mjesto gdje se velićaju zloćinci i cetnicki vojvode predsjedaju državom,gdje vlada opca zatucanost a u novcanicima se nose slike gadova poput Tuđmana i Miloševića,mjesto gdje je rođen
Dio koji bi bilo pozeljno da izbrises jer se odnosi na konkretnu politicku situaciju, a takva politika nam nije potrebna na forumu.

10. Bez političkih i verskih tema!
Strogo je zabranjeno pokretati političke i verske teme! Svaka rasprava na nacionalnoj, verskoj i političkoj osnovi biće momentalno obrisana! Ovo je forum namenjen korisnicima sa prostora bivših Jugoslovenskih država i molimo Vas da to poštujete, a svoje emocije iskaljujte na nekom drugom mestu.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.386
2.598
po meni ...veliko DA legalizaciji.Stati na kraj dilerima.Trebaju svi uzgajati da se smradovima stane na kraj u vise struktura sa obje strane zakona.
Sta krc.sve to sto si nabrojao ja sam vidio i vani ,pa tamo đankoze spavaju po plocniku ,rikavaju od zutog a nitko da ih pogleda.To kod nas nisam vidio.Nije valjda da mislis kako vani funkcioniraju institucije i kako je sve po zakonu haha pa to je globalni problem a ne samo nas.
Texas i amerika haha oni su jos uvijek u 19st.hebeni prepersi pa nece nam valjda oni biti uzor!!

i jos jedna bitna stvar..a to je pripadnost necemu..nije bitno kojem uvjerenju ali covjek bez identiteta nije covjek.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Koga boli khurc za dankoze,sta si vidio vani?Da neko pokrade 21 000 000 i dobije 1g uvijeto,da sin tajkuna ubije 2 cure maloljetan i bez vozacke u BMW z3 i izvuce se bez dana zatvora itd itd da radiš a ne primiš platu,nisi to vidio vani opa cupa,ne zahebavaj...
A nisam nigdje reko da bi se trebali ugledati na Texas...a ovo da covjek bez identiteta nije covjek necu ni komentirati.

Papa ne pada mi napamet ista brisati i stojim iza svake rijeci ja nisam zapoceo nikakve politicke ili vjerske teme a sto sam napisao je cinjenica sta sad...pitanje legalizacije je 100% politika pa se naveliko raspravlja,pa šta...i mi ovdje ja pisem da sam protiv,drugi pisu da su za,a sve to skupa ne vrijedi pichkine dlake ,a se postavi pitanje i konkretno akcija ja cu izaci i reci ne,a pola vas koji ovdje piskarate da ste za necete ni pisnut kad za to dode vrijeme...

Ja sam od onih ljudi koji casu vide napola punu a u velikoj vecini su oni koji casu vide napola praznu.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Malo si frustriran u zadnje vrijeme, osjeti se to iz tvojih postova koje pises, no necu ulaziti u diskusiju o tebi ili bilo kome drugom sa foruma. Skrenuo sam ti paznju iz dobre namjere a ti to mozes a i ne moras uzeti u obzir, ali trebao bi biti svjestan da se na tvoje nesankcionisano pominjanje cetnika otvara mogucnost na pominjanje ustasa, a znamo gdje to vodi.

Neke greske je nemoguce obrisati, al na srecu ove se lako brisu, a gresni smo i ti i ja kad o ovome pisemo.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Odeee debata u pogrešnom smijeru :(
Ja sam za legalizaciju, ali da se podrazumjeva dozvoljen uzgoj u medicinske svrhe. Legalizacija kuca laganini na vrata i pitanje je vremena kada će doći do toga.
E sad iza svake legalizacije se krije profit onih velikih.
Zamislite ovo, u Urugvaju Monsanto počeo sa uzgojem gmo marihuane koja će se izvoziti u SAD i prodavati većinom u Coloradu. Znači katastrofa :(
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye