fleksibilnost svjetlosnih ciklusa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.07.2012
16
4
3
49
earth
dečki bog! pratim vas oko godine i potakli ste me da se odlučim na vlastiti indoor.biti će i slika ali o tome drgi put i više u dnevniku uzgoja.imam amaterski box,ali sada sam uzeo pravi,te rasvjetu 400W. u rastu je royal queen seeds-royal automatic,a pored toga i nekoliko raznovrsnih dobrih travica na čije sjeme sam naletio kroz duže vrijeme.koristim hesijev komplet gnojiva,a sada kad su već 15-ak cm uslijedit će i CO2 iz boce. želio postaviti jedno pitanje,ponajprije iskusnijoj ekipi.zanima me je li netko pokušao proučavati utjecaje svjetlosnih ciklusa koji nisu temeljeni na 24 sata?primjerice ovako: 25 sati svjetla-8 sati mraka ili skratiti učestalost ciklusa recimo na 15 svjetla- 3 mraka? ako je tko iskušavao to bio bi mu zahvalan da napiše koju riječ na tu temu,dakle utjecaji na vegetaciju i cvjetanje.
 
20.07.2012
16
4
3
49
earth
puno hvala na linku,ja ću se također uskoro prihvatiti eksperimentiranja i načiniti dnevnik uzgoja. sorry ako je ponovljena tema,ali ja bih želio da se netko uključi u promatranje utjecaja zajedno sa mnom,te da rezultate podjelimo sa svima,dakle radi li se novo istraživanje ono može biti temeljeno i na prijašnjim iskustvima,no tema kao i objavljeni rezultati biti će novi,ako se nađe zainteresiranih za eksperimentiranje.ovo predlažem u nadi da će pročitati neki botaničar i pridružiti mi se.za početak ja bi pokušao sa utjecajem slijedčih svetlosnih ciklusa u fazi vegetacije: u jednom boxu 26/8 a drugi box će biti sa ciklusom 14/10 sa istom sortom,naravno i identičnim uvjetima.a treći bi trebao biti sa skračenim intervalima,možda čak do 6/4.navedene režime svetla bi primjenio na tri različite biljke u svakom boxu.jedna će svakako biti neka automatika,a za ostale dve molim savet za sortu koju bi obradili.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
mozes da se igras unutar 24h, ali za opcije 26/8 nisam siguran, jednostavno i prirodno gledajuci ciklus dan/noc ne traje 34h... ali podrzavam experimentisanje uvek, sve i da dodjemo do zakljucka da to ne valja, nesto smo zakljucili ;)
 
20.07.2012
16
4
3
49
earth
naravno da ciklus od 34 sata ili više ne postoji u prirodi,no ja sam se u procjeni vodio saznanjima da pojedinci automatike friziraju ciklusom svjetla 24/0,to je također ne prirodan ciklus,ali je učinkovit i dosta ljudi ga koristi i preporučuje.tada se sama po sebi nameće misao zašto biljci nakon npr.24 sata svjetla ne pružiti koji sat odmora?dakle,pojedinci automatiku od početka do kraja drže pod režimom 24 sata svjetla u 8 tjedana.mislim da ne bi bilo loše ostaviti lampu 48 sati,pa nakon toga npr.8 sati odmora.po nekoj logici barem malo odmora može samo koristiti biljci.to bi trebali malo podrobnije istražiti i ja sam odlučio za početak isprobati utjecaj u fazi vegetacije.svakako po jednu automatiku na tri različita svjetlosna režima,a pored nje i regularnu biljku kojoj ću nakon eksperimentiranja svjetlom u stadiju rasta,aktivirati cvjetanje i do kraja držati na 12/12interesira me brzina rasta,količina ploda i kvaliteta ploda u odnosu na različit vegetativni razvoj biljaka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: herb oil

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
ova tema ima veze sa svjetlosnim ciklusima pa ću pitati ovdje,
zanima me da li je biljci preveliki stres naprimjer 2-3 puta u toku perioda noći ako se otvore vrata boksa i pošprica malo.
Može li možda usljed takvih radnji ženska biljka pohermiti jer joj dovodimo svjetlo u periodu noći.
Čitao sam u nekoj od tema ovdje da je kanabis jako osjetljiv kad je svjetlo u pitanju i da biljke mogu pohermiti ako u periodu noći "curi" svjetlo u box.
Ima li tko iskustva?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
nece joj biti nista ako imas priguseno svetlo i budes brz, najbolje da svetlo bude upaljeno u susednoj prostoriji, mada ne vidim sta je problem orositi biljke po marku... kod mene i kada su sva svetla pogasena "vidi" se sasvim solidno u stanu od ulicne rasvete, mislim, ne mozes promasiti biljku u vlastitom boxu :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: iSensation

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
znam, ali u mom slučaju biljka ima noć kad je meni dan i koliko god zamračio sobu prilično je svetlo...
boks troši jeftinu tarifu struje, to je bio glavni motiv za obrnuti cikluse...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
a svi uglavnom koriste "dan" kad je noc, ja otvorim povremeno vrata i do sada nije bilo problema, zamraci koliko mozes i budi brz :)
 
20.07.2012
16
4
3
49
earth
nisu osjetljive na zeleno svjetlo.ako gledaš pod običnim bolje zamrači prostoriju što više i koristi više difuzno svijetlo i budi brz,paljenje svjetla u toku noći,po posebnoj shemi može izroditi hemafrodita,tako se radi fem.sjeme.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Jesi ti siguran da se tako radi feminizirano sijeme? Koliko ja znam seed banke rade femke sa ioniziranim koloidnim srebrom u specialnim bazenima.
 
20.07.2012
16
4
3
49
earth
.za postupak tekućim srebrom sam čuo na forumu,no jednostavnije je izložiti biljku stresu i da oplodi samu sebe.međutim,biljka mora biti izolirana jer ako oplodi drugu žensku biljku velika je mogućnost da će potomci biti hemafroditi,a onda ništa od sensimilie
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
a sto se onda brideri pate sa srebrom kad je ovo jednostavnije... bilo je biljaka kojima sam (sticajem okolnosti a ne namerno) radio sve i svasta pa nista od hermija, samo prinos bio manji... hermija sam imao samo jednom do sada (u dosta godina u nazad) i to genetski uzrokovanog, a ne zbog stresa

i da, vidim da si editovao post, brkas malo drug, polen sa hermija se kupi i sa njim se oprasuju druge cure, tada dobijes >90% fem seme
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
vidim ono sto znam:"Before these seeds can actually be sold as feminised it can take years of testing and cross breeding in order to be sure that they will produce plants that are definitely stable and consistent." dakle, nista nije tako jednostavo, a funkcija prskanja srebrom jeste upravo izazvanje stresa usled kog ce doci do pojave muskih cvetova i skupljanja polena za naredna oprasivanja zenskih biljaka
 
20.07.2012
16
4
3
49
earth
tako je,slažem se u svemu s tobom osim toga što smatram da biljka treba samu sebe oploditi "Feminised seeds are made by forcing a female plant to produce male plants by an application of gibberelic acid. This makes the female plant essentially a hermaphrodite and makes it possible for her to produce seeds from herself that only have XX female chromosome" a naravno da su potrebne godine da bi genetika postala stabilna.meni se do sada od 60-ak biljaka iz fem. sjemena nije zalomio ni jedan hemić ili muška biljka
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
ma ja sam se nadovezao na post od no joke i to kako rade seed banks, njima nije isplativo stresirati gomilu biljaka, rade drugi proces ali to je naravno za "na veliko", ovo o cemu ti prica stoji za nas sa foruma, za kucni uzgoj i licne potrebe, a ne komercijalu ;)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
to sam vec objasnjavao u par navrata, ako je genetski uzrokova hermafroditizam dobijas seme koje reprodukuje hermje, ako je sredinski uzrokovan dobijas fem. seme u najvecem %... ne znam sta tu nije jasno, u nekoj od tema sam i fotke postavljao (razlika izmedju jednog i drugog hermfroditizma), nemam nameru ponovo, potrazite na forumu ili na netu