Gnojivo - koje, kad i koliko?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

imam lud da sam papir

Aktivan Član
08.01.2023
87
658
83
39
@tamoneko11
Onda kupi još Air pump i air stone , jer baš tako izbijem hlor iz vode a obogatim je kiseonikom maksimalno.
Za 5-10 litara vode koristim pumpu od
600L /min ,što je više nego dovoljno ,ali mi treba kad pravim kompost čaj zbog bakterija ,i naravno pred kraj stavim akvarijumski grijač od 100 w da ugrije vodu na 22 stepena, a za čaj ,mi grijač drži konstantno 22 stepena 24 sata ,što je jako bitno.
 
Poslednja izmena:
13.02.2023
57
127
33
41
Pozdrav, nadam se da je dobra tema, pokušavam naci mentora, ali jos cekam na odgovor u temi za to. Imam par pitanja oko gnojenja sa Hesi. Imam soil start paket (
Bloom, TNT, Phosphorus, Root, Power Zyme, Boost, Super Vit).
Dakle, prvu jako malu dozu, Tnt 0,5 ml/l, Root 1,5ml/l, Zyme 0,5ml/l i kap Supervita na 1l vode dao sam po 200ml svakome od 3 automata, riječ je o 2x Royal Dwarf i x1 Quick one. To su dobili 13.04 i tada su bili u prvom tjednu vegetacije, da vidim kako ce reagirati.
Sljedeće zalivanje nakon toga su dobili sa cistom vodom ph 6.5 nakon 5 dana, 600ml svaki. Sad sam mislio malo povecati dozu, pa me zanima koliku dozu gnojiva i količinu vode da im stavim i kako da nastavim dalje sa gnojenjem? Sva 3 su pod MH TS1000, dosta se dobro razvijaju u potovima od 10l, svjetlo je na 40cm na oko 55% snage, sa photonom sam izmjerio nekih 350 ppfd. Vent od 20w oscilirajući lupa oko njih 24/7. Također imam spider farmer 4 incha carbon filter ispuh, vlaga je oko 58%, temperatura oko 20-22, a zemlja je Composana Blumenerde. Iskreno prvi mi je grow i totalno sam izgubljen oko svega, nastojim što više znanja upiti na forumu, ali svejedno 100 pitanja se vrti po glavi. Hvala puno i ispričavam se ako je kriva tema :)
EDIT: Dodao sam zemlju koju koristim.
 
Poslednja izmena:
13.02.2023
57
127
33
41
Evo i par slika kad su budne. Primjetio sam da na jednom listu ima malo vise žute boje, sad ne znam jel to normalno? IMG_3728.jpeg
 

Prilozi

  • IMG_3729.jpeg
    IMG_3729.jpeg
    316 KB · Pregleda: 31
  • IMG_3730.jpeg
    IMG_3730.jpeg
    314,4 KB · Pregleda: 34
  • IMG_3731.jpeg
    IMG_3731.jpeg
    372,6 KB · Pregleda: 31
  • IMG_3732.jpeg
    IMG_3732.jpeg
    525,1 KB · Pregleda: 28
18.10.2016
135
240
43
Ekipa danas naručujem gnojivo, te bih išao na advanced nutrients sensi bloom A+B.
Ako sam dobro shvatio uz neki bolji mix zemlje to bi trebalo biti dovoljno za uzgojiti automat?
Kako će mi ovo biti prvi grow, išao bih na što jednostavniju soluciju oko gnojenja za početak, a vidim da se ovo daje samo prilikom cvjetanja, pa sam razmišljao bi li mi navedeno gnojivo bilo ok sa biomixx all mix supstratom za kojeg piše da je dovoljan za 3-4 tjedna vegetacije?
Treba li još nešto dodati možda ili može ovako proći za početak?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.348
10.001
256
@Dr. Greenthumb031 odličan izbor
moj savet - uzmi i Nirvanu obavezno, odnos cena - kvalitet je bez premca, tim pre što je AN poslovično skup, a Nirvana za smešne novce daje mnogo! (To je suplement, nije đubrivo, možeš i bez toga svakako, uglavnom se koristi prilikom cvetanja, ali može i tokom celog growa - biostimulansi koji pokreću hemijske procese i stimulišu bolji unos i raspodelu nutrijenata)

Eventualno Carbo Load, i ako imaš novaca Big Bud (flower booster) ili Vodoo Juice (korisne bakterije, root expander)

Baza (Sensi bloom) je super :thumb:
Mislim da ti neće trebati ništa za vege ako je autos

Sretno sa prvencem!
 
18.10.2016
135
240
43
Hvala ljudi, naručujem onda 50l Biomix all mix zemlju, 500 ml AN grow, 1l AN bloom i 250 ml Nirvane...po onome što sam pročitao kako se dozira, trebalo bi biti dosta svega, a sljedeći tjedan ako sve bude po planu krećem u akciju :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ćyro

Need 4 weed

Aktivan Član
14.06.2019
161
484
63
Jedno pitanje u vezi gnojiva
Prvi put idem u uzgoj, automati, mislio sam uzeti biobizz indoor try pack, za početak
Navodno imaju za sve stadije, nisam sad pri lovu pa onda bih išao što jeftinije
 

vrhunski_indikator

Dark Rider
26.06.2011
660
3.099
163
Osetim miris vasih hedova
Pretpostavljam, sta da uzmes da je jeftinije od biobizza a da odgovara biljkama?
Najbolje da na to pitanje sam sebi odgovoris, koliko novca imas i sa cim raspolazes i da shodno tome i kupis sebi sta si u mogucnosti za te pare koje imas, a imas dosta dobre hrane za njih, pa proguglaj i nadji, jer niko sem tebe ne zna s koliko novca raspolazes, srecno..
 

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.016
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Nemoj uzimati nikakav try pack,radije uzimaj pravo pakovanje(500ml+) jer ces na kraju opet za zavrsiti grow morati uzeti jos gnojiva...ako je puno u komadu uzimas komponentu po komponentu,po tablici sta prvo treba po preporuci proizvodjaca ;) moja preporuka biocanna :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: rastagenetic

Need 4 weed

Aktivan Član
14.06.2019
161
484
63
I ja sam više za kupovinu komponente po komponentu, ali trenutno sam u banani sa parama, box planiram staviti na kat- prostor bez izolacije, pa planiram negdje krenuti početkom 9 mj
Box 70x70, 4 automatika, i brzi su 5-7 tjedana
A onda neću moći ništa do proljeća, mada ću probati i na zimu, hahahaha
Ovaj biobizz kupim za prve 4, pa kasnije za sljedeće bi kupovao posebno dodatke
Jeli ok compostana, ili ići na nešto namjenski
Perlit treba ?
Hvala puno na pomoći
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Dobro vecer svim clanovima foruma,
(Jos sam u procesu ucenja, tako da take it easy please, ne planiram nikoga uvrijediti niti zelim bad blood)
Kucni DIY box je spreman, ukljucujuci ostalu opremu plus sjemenke, ali naravno da ne zelim da pozurujem proces ucenja jer ne zelim nesto zaj... u procesu jel :)
Svako vece iscitavam dnevnike foruma, unutrasnje naravno (zavrsene i nezavrsene), i stvarno jedva cekam zapoceti svoj grow.
Kako skupljam informacije i ucim na ovom forumu tako sam prisutan i na stranim forumima gdje razni profili bezrezervno daju informacije juniorima.

Moje pitanje je slijedece, a tice se gnojiva.... od procitanih 20+ dnevnika, uporedjivanja sa stranim growerima, pa vracajuci se ovdje, na vas, zasto pojedini rade full grow (indoor naravno) sa nekim jednostavnim dvokomponentnim, pa cak i jednokomponentnim gnojivima, dok pojedini rade "overkill" (koji uspije naravno) sa 5+ komponenti u zalijevanju?
Citao sam dnevnik gdje je kolega sa Plantellom list i cvijet u nekom DIY boxu sa DIY svjetlima izvukao prefine, na oko "preukusne" biljke, a citao sam isto tako dnevnik gdje je kolega u 2 litra mijesao 10 komponenti u mililitrima :O, i grow je isto ispostovan prefinim yieldom na kraju balade.
U cemu je tacno stos?

Take it easy pls, ponavljam da ucim. Hvala unaprijed!
EDIT: Sorry ako se pitanje ili kontekst pitanja ponavlja, ali cijenite molim vas da 15+ godina postojanja foruma ne mogu uklopiti niti ukopcati tako brzo :D
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.348
10.001
256
@JohnnyBGood
Sve zavisi šta želiš, i koji je tvoj pristup growanju - ima ona stara "There's more than one way to skin a cat"
Nema jednog pravila.
E sad - svakako ćeš primetiti i kod onih koji koriste dve boce, i kod onih koji koriste pedeset boca - zapravo su samo dve od tih NPK - grow/vege i bloom/flower (odnosno tri boce kod trokomponentnih đubriva)
Sve ostalo su suplementi, biostimulansi, bakterije, mikroorganizmi, root expanderi itd koji pomažu u celom procesu.
Može li se bez svega toga, i samo sa osnovnim NPK? Naravno da može.
Ali, izvešću analogiju sa kolima, jer svi volimo analogije sa kolima :D
Je l' lakše drajvati po putu metar širine, ili po putu tri metra širine?
Suplementi, biostimulansi i tome slično pomažu celom procesu, raspoređuju nutrijente bolje, održavaju rizosferu aktivnom, itd itd
Još jednom, može i bez toga, sve zavisi koji ti je pristup :)
I suštini za početak ne komplikuj - grow, flower, PK+ za svaki slučaj. Korisne bakterije/root expander, eventualno Cal-Mag (mada zavisi koji NPK uzmeš, uz Hesi treba obavezno npr) i to je otprilike to.
Neki insekticid za ne daj Bože i prevenciju. A ovo ostalo već vremenom dodaješ kako budeš kopčao šta kako
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
@Wendigo
Hvala na objasnjenju. Mislim da se i kod jednih i kod drugih svodi da zele isto - kvalitet uzgoja i kvalitet krajnjeg produkta.
Kvanitet u ovu jednacinu (trenutno) necu niti zelim da ubacujem, jerbo trebao bih proci malo vise skole kucnog growanja da se dotaknem toga...
Imam iskustva u outdoor growanju povrca, ali tu sam koristio stajsko djubrivo + djubrivo kali glista i odstajali smrdljivi otpad hrane, ljuski, cega sve ne, dok se ne usmrdi i ne fermentira - znaci da mi ne valja, kada prodje odredjeni period, kad mi nesto u glavi "kaze" da je djubrivo dobro, ja idem s tim, i uvijek je uspjevalo :D
Ovdje bih ipak volio/zelio/htio/pokusao da budem malo perfekcionisticki nastrojen... Nije mi problem pratiti pravila, ukoliko su mi odredjene stvari dostupne.
Nisam siguran na sta mislis kad napises "pristup"...? Mislis radi cega to zelim, sta mi je cilj itd..?
Da li moze neko preporuciti neki fin konkretan booster koji se moze koristiti uz plantellin cvijet i list, a dostupan je u Bosni? (za pocetak jel sto kazes Wendigo)

EDIT: Trenutno preko regionalnog kupi prodaj online portala mi je dostupan Canna Boost 250ml i Hesi Boost 1l... ovaj lik odra sa cijenama, ali sta je tu je.

@Bizzzo Care to elaborate please? :) (valjda mi neces obrisati post - opet -.-' hahah :D)