Gnojivo - koje, kad i koliko?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
@trubabuba ma nisi pobrkao, koristi se kostano brasno za pravljenje substrata, samo moras prekopati zemlju, dodati sve sto treba-planiras i ostaviti da odstoji nekoliko meseci, to mu dodje kao jesenje oranje i bacanje djubriva po njivi da prezimi.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
jasno mi je razlika izmedu blood meal i bone meal, al mi nije jasno jel to sto sam ja naso sto se zove kostovit i nema u sebi nista zivotinjskog porijekla to sto nama treba (bone meal) za namjenu super soil-a?
lp
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
ma ok je to, samo ako je organsko onda je pravljeno od zivotinjskih otpadaka, ako je kao sto kazes bez, onda je sigurno neka industrijska kombinacija iliti hemija, moze u svakom slucaju ako se hoces cimati da pravis sopstvenu zemlju, mada je lakse kupiti par dzakova neke brendirane, ali to sam ja :D
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
necu sad radit super soil, nisam jos dovoljno iskusan za to, samo sam info skupljo i interesiralo me jel taj kostovit to il nije. za mene nije, jer ako se mucim radit organic onda mi ne dolazi u obzir mjesat nutra kemiju.

za sad sam na biobizz zemlji i sad gledam uzet plagron-a (royal mix ili grow mix), al neznam dal je royal previse zacinjen (bilje staro 2-3 tjedna) pa da idem na grow mix radje.
lp
 

nesala

Aktivan Član
04.10.2014
543
785
113
jel probo ko bez ikakog gnojiva?
ovaj hesi mi isto nije jasan, 400kn neki start paket?
plantela crvena je 32kn
šta radi taj hesi, napravi urod od 5kg po biljci?
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
jel probo ko bez ikakog gnojiva?
ovaj hesi mi isto nije jasan, 400kn neki start paket?
plantela crvena je 32kn
šta radi taj hesi, napravi urod od 5kg po biljci?
Od cijelog paketa dovoljna je jedna jedina boca - Bloom complex,Isto mi nije jasno zašto ljudi kupuju zelenu plantelu kad se crvena može davati i u vegetaciji
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
pa i ne bas, al ajde.
koliko sam ja naucio ovde hesi ti je vise za indor, manje nekih problema oko spaljivanaj biljki and stuf...

@Smells ja davao jungle juice i onako, valjda je ok :D mada sam od litre potrosio samo 3dl imam fobiju od djubrenja pa sam vise nego pazljiv.
e da, u kombinaciji sa p.cvet.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.825
2.698
Weed California USA
Nigdje ne vidim dal je indoor ili outdoor. Za outdoor je plantella odlicna, a hesi neisplativ.
Ne mozes usporedjivat hesi i plantellu kad je plantella jednokomponentno gnojivo a hesi dobijes 5 boca odvojeno i svaka ima svoju svrhu i razlog. Mozes i sa plantellom indoor ali treba biti puno oprezniji.
Moze se i indoor bez gnojiva takodjer....al to je vec druga prica.
 

nesala

Aktivan Član
04.10.2014
543
785
113
da u pravu si.
u biti i nije nešta skuplji.
plantela crvena dodje 32kn 1L, ima za 130L otopine
hesi bloom dodje 80kn 1L, ima za 200L otopine
tak da je to tu negdje, je nešta skuplji al to je tu negdje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Planiram dvije biljčice indoor na prostoru od cca 50 x 60cm, kratko ih vegetirati bez gnojiva i zatim ih procvjetati. Da li je pametno cvjetanje početi s plantelom cvijet, a u drugoj polovici cvjetanja prijeći na nešto poput hesija za boost? Naravno, uz dobar flush.
Ili je pametnije početi s plantelom list i završiti s plantelom cvijet do kraja, postupno povećavajući dozu ovisno o tome kako cure napreduju? Da li se s nečim može nadomjestiti "manjak" elemenata u planteli pred kraj ili je dovoljno samo povećati dozu?
Vidio sam neke brutalne growoooowe ovdje odrađene samo na planteli i pomalo se osjećam kao budala što sam jednom davno iskeširao lovu za hesi :)

Problem su novci, ja bi najradije Biobizz ili nešto slično, ali ne kupuje mi se (čitaj: nemam para za) cijeli set samo za dvije biljke na tako malom prostoru. Da li ima neka jeftinija varijanta nekakvog organskog gnojiva, da ga se može kupiti manja količina?
Do sad iskustva imam samo s Hesijem po tablici :/ znači, nemam.
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Moj rodjo je letos radio test sa zemljom i stavio 1 domaju u potu od 6 litra samo sa sumskim tresetom koji je imao izgled i strukturu Pot H+ malo sitnih skoro 100% trule grancice.

Izgleda da je treset bio zaista kvalitetan jer to sto je doneo kuci iz okolne sune bilo je dovoljno od 1 Juna do 20 Oktobra te biljcica nije pokazala nikakav znak nedostatka ishrane ili slicno.
Koliko je meni poznato veliki sastava crnog treseta su huminske kiseline t.e stimulatori rasta.

Znam da je kopkao i skupljao ispod pitomog Kestena koji je vid Bukve u ovo vreme ili mozda par nedelja kasnije.

Cak ju je neredovno zalivao, a na suncu je bila max 6-7 sati dnevno.Niti topirana nit nista.
Rezultat 35 gr suve i prilicno pristojne domaje.

Ocigledno da Huminske i Fulvo kiseline su jedan od bitnijih faktora u prihrani bilja pa sam uradio malo istrazivanje i skupio analize nekoliko popularnih brandova gnojiva i sastav je u vecini slican ako ne ist.
Huminske i Fulvo kiseline koje su pored ostalog i odlican PH buffer.
Na dalje svi potrebni enzimi, minerali, vitamine, kiseline su od Alfalfa ili ti Lucerke, Morske Alge, Earthworm castings, Yukka, Riblji enzimi t.e Riblji ekstrakt, Melasa ili braon secer i razni Bat Guano, Kostana brasna, obavezna Mycoriza i uglavnom to je to.

Dosao sam do zakljucka da sto vise "gnojiva" kupis to je veca sansa da nesto zabrljas.

Nabavite Huminske Kiseline i Fulvo Kiseline koje se mogu naci na nasim prostorima po znatno manjim cenama, Riblji Ekstrakt i Morske Alge i nadjite omer otapanja.
Mycoriza je obavezna.

Opet ponavljam ovo je moj utisak analizirajuci t.e trazeci adekvatna gnojiva za moje biljke i ne prihrane na osnovu testa iz prve ruke kojeg sam napomenuo ranije.

Pozdrav
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 5150
09.08.2015
3
0
1
36
pozdrav svima!

nabavio sam si biobizz indoor try pack u kojem su biobloom, topmax i bio grow.
e sad me zanima jedna stvar: izmjerim ph vode prije dodavanja nutrijenata i poslije dodavanja i ph ostaje isti. dal je to moguce ili mi ph metar laže jer uglavnom koliko sam citao da nakon dodavanja gnojiva ph vode padne odnosno ona postane kiselija a meni se to ne događa?
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
dali si kalibrirao ph metar?
ja nisam nikad provjeravao razliku prije/poslje stavljanja gnojiva. uvjek dodam gnojivo, provjerim i dodajem ili lemon kick ili sodu bikarbonu.
iako kazu da za pravi organic nije potrebno podesavat ph...
lp