High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.04.2010
33
1
8
33
Puno hvala na objasnjenju i savjetima =)
Nego, odlucih se varijantu uz obje lambe (hps+mh), svaka sa svojim reflektorom.
HPS: http://www.1000bulbs.com/600-Watt-HPS/

A za MH sam u nedoumici, posebno zato jer koliko vidim nema 600W lampe medju ovima: http://www.1000bulbs.com/Metal-Halide-Light-Bulbs/
400W mi se ovako cini eventualno premalo, jer bih prije isao kombinacijom 400W HPS + 600W MH, s obzirom da HPS daje vise lumena od MH.
Takodjer, nisu mi najjasnije 'podvrste' mh zarulja - "tubular envelope", "aquarium lamps (ok ovo kuzim, ne bih bas za akvarij ^^), "position-oriented" te "conversion bulbs" (pretpostavljam da ni to nije potrebno)
Vrlo rado bih sve narucio s istog websitea (upravo ovog gore navedenog), pa kad je vec tome tako mozda cak i narucim 1000W MH, jer vidim da nije overpriced, cijena je OK.
S kojim od proizvodjaca imate dobra iskustva? (Phillips, Sylvania, neki drugi..??)

Hm, uspijem li nabaviti cooltube, nadam se da je jedan dovoljan te da ne treba za svaku lampu jedan, zar ne? :(

EDIT: Za kraj dva newbie pitanja: I dalje se ne mogu odluciti koje bi vrste uzgajao, slucajno ugledao ovo: http://www.marijuana-seeds.nl/seed-specials.html
Koliko je "pametno" u isti box posaditi 3 razlicite vrste biljaka? I jel 10 seedova za 1 biljku? (nisam nasao nigdje na forumu tu informaciju)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Još puno čitanja...
Isčitaj prvo završene dnevnike https://forums.vutra.org/threads/3786-Zavreni-dnevnici-uzgoja i vidi kako to drugi rade,a zatim malo pogledaj i aktualne dnevnike,dakle one koji su još u tijeku.
Ovaj lik ima setup da glava zaboli,pa ti sad vidi jel možeš štogod korisno naučit od njega https://forums.vutra.org/threads/6534-Perpetum-mobile?highlight=perpetum+mobile
1KW MH??? Ti si lud...:icon_lol: Stoner ima 250 W MH i 3x600W HPS!!!
Ova tema nije mjesto za raspravu o sjemenu i sortama,pa ti neću na to ni odgovarati :nana:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
328
108
Bosnia
@Zlo- Evo sad pročitah mail, greška je do mene, pogrešno sam se izrazio... 2x2m ide na 1000W i više... to si u pravu, ali nisam to mislio... 600W može na 1,5x1,5 jer neće biljke biti poredane ko sardine jedna do druge i tako komplet box (prostor )... znači mora biti malo prostora pogotovo okolo (sa pretpostavkom da su biljke u sredini) kako bi mogao prići i pregledati (zaliti) svaku biljku... mislim da tu se nismo razumjeli.
Druga stvar bi bila kad bi se radio SOG na površini 2x2 tu bih ja pored 1000-ke i 400 jednu stavio... (al popunjeno je svih 2x2m) - nadam se da sam sad jasniji bio....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Da,sve 5 ! Ja osobno sam mišljenja da je jedna žarulja od kilowata zeznuta stvar upravo iz toga razloga što si naveo,pa je recimo bolje stavit 2x600 i pokrit na taj način jednaku,ako ne i veću kvadraturu i imat lakši pristup (tako nešto je Stoner izveo,samo on je 3 kom stavio),ali previše je to za prosječnog konzumenta :icon_eek:
Uglavnom,za početnika definitivno nije potrebno više od jednog kompleta MH/HPS 400W (dakle mjenja se žarulja samo kad treba prebacit iz vege u cvjetanje),a kasnije se onda rade nadogradnje,kad se malo ufura u sve.
Jbga,ja sam puno skromnije krenuo,pa je plan odmah na 600 preći,ali dobro,to sad nije bitno.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
328
108
Bosnia
Ja svakako ne bih preporučio nikom da bez nekog iskustva uzme i da pravi bolji "SETUP" box-a, drugo je čitanje, a drugo je kad sve to počne i kad se uči iz grešaka, (a mi kakvi smo...) samo učimo iz svojih grešaka...

Al' opet - ko ima moneta, i u stanju je da kupi (imam dvojicu havera) koji su kupili bukvalno SVE.... zavalili se oko 1000€... oprema je profi (600w HPS) i box, sve mjerače (digitalne) plus ph+ i ph- za korekciej ph vode... box sam čini mi se da je 1,27x1,27x2m... i extra dobar cooltube... i sve je to samo uključi i uživaj ... a prvi im je grow, tu će vegetirati i cvjetati...
Mislim da za 1000€ koliko su oni platili, su mogli uzeti i HPS i MH nekoliko lampi (samo reflektor ne znam koliko ih je došao) sve kupovali u onoj firmi "***********"... ali njima je to gotiva - tako da svako ima ono svoje u čemu uživa...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
328
108
Bosnia
zlo&naopako je napisao(la):
...(tako nešto je Stoner izveo,samo on je 3 kom stavio),ali previše je to za prosječnog konzumenta :icon_eek:

Odavno znam Stoner-a i znam šta je u stanju da napravi od sjemenke :)... tj. dobre biljke....
To što stavlja 3 lampe, to je radi biljki, odnosno da imaju više svjetlosti i da se bolje i brže razviju... to što ima 3 lampe, ne mora značiti da ima više biljaka....!!!
Ja na ovih 7, koristim 2 set-a, na drugom sajtu nemam mogućnost (trenutno bez prepravke...) ubaciti još jednu HPS a ima 5 tu koje su ono baš fine, tek su stavljene pod cvjetanje... tako kad završim te, ubaciću na taj prostor još jednu 400w, - isto biljaka, ali onda te biljke će ne samo brže, nego i bolje se razgranati, a da ne govorim o kvaliteti kasnije cvijeta....

Jedno pravilo treba zapamtiti uvijek i to je tako... BILJKAMA SVJETLOSTI NIKAD NIJE DOSTA !!!! Dobro poređenje sa ljudima i parama... :sun2:Što više imaju to je bolje za njih, - bolje i mnogo brže će se razviti (pod predpostavkom da su pod plavim spektrom) i neće se morati držati na vegetaciji dosta vremena, jer bukvalno "bujaju" ...

Dobar rezultat se može postići i sa štednim CFL, u fazi vegetacije, al' njih treba oko 4-6, i dobro paziti gdje postaviti kako bi imali što više svjetlosti, pošto se ne griju, mogu se približiti dosta blizu biljaka... al opet naglašavam, rad sa CFL-ovim lampama, nije isto kao sa ovim, stavi i gotovo, ovdje ove baš "strateški" treba postaviti.... naravno i u ovom slučaju što više to bolje... al' et neki minimum 4-6 od prilike, i da, biljke će duže vegetirati i sporije se granati (razvijati) ali može se i sa njima dobiti dobar rezultati (vegetacija skoro duže nego pod MH... dok ne dođe pod hps....
Odo' ja u OT !!! :icon_lol:
 
11.02.2010
37
4
0
39
Alt Gr je napisao(la):
Stvar je u tome da kompletan sustav dobijem za 200 kn (oko 30€) sto je stvarno bagatela, al s druge strane nije ni to rijesenje ako za sustav hladjenja moram dat 500 kn.

Ima li ko link neke hrv elektro online trgovine s hps zaruljama 70 - 100W?


AKo nije kasno pogledaj shop.emgd.hr
Online trgovina žaruljama i elektromaterijalom...
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Bezza imam pitanje za tebe!
Prošli grow sam odradija pod 250 w HPS i vege i cvjetanje, u vegetaciji je bila 32 dana mislim. Konacni rezultat je bija 269 g suhog. Pa me zanima posto si zagovornik mh lampe tokom vegetacije dal to znaci da ce mi krajnji rezultat biti i veci nego ovaj prosli (269 g) ili to znaci da cu ukoliko koristim mh lampu vegetaciju odraditi za 20 i nesto dana i dobiti istu velicinu i lisnu masu kao sto sma koristija hps u fazi vegetacije?
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Evo Tropiko ja ču da ti odgovorim!
Da razjesnimo na početku,nikad nisam koristio HPS za vegetaciju.Ali imam MH i vjeruj mi vidi se na biljčicama da im jeko godi to svjetlo u ranoj fati to jest u vegetaciji.Dok sam radio autdor radio sam sa neonkama i štadnim šta se nemože usporedit sa MH.Moje biljčice kad su sretne ne drže listove ravno vodoravno nego ih podižu za svjetlom kao da bi ga obuhvatile.Tako da mislim da ova tvoja zadnja tvrdnja stoji.To jest da češ smanjit vrjeme vegetacije za nekoliko u odnosu na HPS za dobit istu masu.Sve sta sam pročitao i vidio na raznim filmičima navodi na to da je MH zakon za vegetaciju.Biljke se ne izdužuju ako je pravilan razmak od biljke,ljepo se grana i osnažuje stabiljku.
Nadam se da te moj odgovor zadovoljijo!
Pozdrav! :spliff:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Da se nadovežem,bitan je spektar boje! HPS lampa ima vrh u žuto/crvenom i zato se zelena masa ne razvija toliko koliko se razvija pod MH lampom kojoj je vrh bliže plavom.
HPS


Uploaded with ImageShack.us
MH


Uploaded with ImageShack.us
I da samo napomenem,kako nebi nekom opet palo na pamet pitanje,obićne halogene ne valjaju.Njihov je spektar izrazito crven,odnosno najveći dio električne energije se pretvara u toplinu!
Halogen


Uploaded with ImageShack.us
 
18.05.2010
3
2
0
42
Imam 10 biljčica od početka pod HPS-om i dosta sporo napreduju (Hps son t agro) u 1,5 mj su stigle do 50 cm (najveća)..vrsta nije lowrider pa me zanima zašto su tako male.. i još sam primjetio da mi lampa od 400w zadnjih 2-3 dana nekako slabije svijetli.. biljke su pod 18/6 i do sad je sve bilo o.k. sad sam se uspaničario da bi ih odma stavio na cvjetanje ali brijem da neću dobiti ni 200g a za mene to nije ni 3 mj.. a duga zima.. jao pomagajte...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
interesuje me dal itko zna dal se smije 250w hps žarulja spojit na prigušnicu i ignitror za 400w hps?
 
11.02.2010
37
4
0
39
Prigušnica mora biti od 250W, a ignitor ili propaljivač može biti za 400W jer je raspon wataže 70-400W.
Prigušnica za HPS vrijedi i za MH žarulju.
Ako te zanima gdje kupiti javi se na PM.

lp
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
@Weedran - Moze 100%, vidio sam kod kolege sa foruma...

Ukoliko je kabl, odnosno zica previse duga od grla do startera (on pali lampu, kad dobije struju) i ako je previse dug kabl, lampa ce prvo neko vrijeme (10-tak sek...) kao da zuji malo, (nije skroz se upalila jos....) i tek nakon 5-6 sekundi (nekad i 10-tak) i onda "sastavi" i tek onda se pocinje zagrijavati, tj. dok ne postigne svoj max. sto se lampe tice...
Izbjegavajte velike (unaprijed planirajte) kablove izmedju ballasta i grla.

Da se vratim na ovaj slucaj, taj starter komotno montiraj, i garantujem ti 100% da ce raditi, i sta vise, brze paliti (ukoliko imas ovakav "problem" gore sto napisah...) ona ce odmah se upaliti, i za 20-30 sekundi ce raditi "punom" parom (koliko joj treba da dostigne max. jacinu pri paljenju)
Vidim da postu ima 7-8 dana, ako nisi sastavio - slobodno sastavi, ako se i dvoumis, pitaj elektricara u nekoj radnji (znaju oni sta su prigusnice... :) za razliku od prodavaca (koji blijedo gledaju kad im spomenes HPS)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
hm hm hm, nisam još odlučio šta ću. jedni kažu da nipošto ne stavljam 250w žarulju na 400w prigušnicu dok sad ti kažeš da može, a stručne ljude nisam pitao jer mi malo bed se o tome raspitivat... hm, a nebi htio da nešt pregori ili da se preopterečuje. vidjet ću još šta ću jer treba mi za ubuduće cjeli 250 komplet jer ovo šta imam nije moje, a opet nema se para baš.
 

Teglica_Unka

Aktivan Član
02.05.2009
510
83
0
39
kolko se ja secam coletu je tako riknula sijalica i to bas od 250w radila je jedno vreme dok se nije pregrejala i riknula onda sta mu je ostalo nego da kupi novu al od 400w
 

Trip

Aktivan Član
26.04.2010
138
1
0
39
www.jeboteja.com
Weedran je napisao(la):
hm hm hm, nisam još odlučio šta ću. jedni kažu da nipošto ne stavljam 250w žarulju na 400w prigušnicu dok sad ti kažeš da može, a stručne ljude nisam pitao jer mi malo bed se o tome raspitivat... hm, a nebi htio da nešt pregori ili da se preopterečuje. vidjet ću još šta ću jer treba mi za ubuduće cjeli 250 komplet jer ovo šta imam nije moje, a opet nema se para baš.

Shljaka tje ti neko vreme i prsnutje.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Reko sam ti na chatu i sad ponavljam.Propaljivač bez problema,ali prigušnica nikako.Predviđena je za jaču žarulju i ne može proći to bez negativnih posljedica.U najboljem slučaju pregaranje,ali najvjerojatnije će puknuti.
Ako već trebaš stručno mišljenje,eto ti ga:icon_lol: