High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Weedran je napisao(la):
hm hm hm, nisam još odlučio šta ću. jedni kažu da nipošto ne stavljam 250w žarulju na 400w prigušnicu dok sad ti kažeš da može, a stručne ljude nisam pitao jer mi malo bed se o tome raspitivat... hm, a nebi htio da nešt pregori ili da se preopterečuje. vidjet ću još šta ću jer treba mi za ubuduće cjeli 250 komplet jer ovo šta imam nije moje, a opet nema se para baš.

Onda najbolja varijanta je da odes kod nekog elektricara, ili ga zovnes pa da ti montira (iz oglasa nekog) ili negdje odnesi u radnju. Al' ne prodavacu, nego bas ovim sto znaju, nije valjda da nemas niti jednog elektricara, cini mi se i auto-elektricar da bi to znao srediti.
Ja takodje da sam na tvom mjestu, samo strucnom nekom liku (koji se razumije u ovo sve) i odnijeti da mi to sastavi, ili cak sta vise, tebi treba info samo... DA/NE a ti ces ga lako montirati. Imam ja jednog extra elektricara koji radi za jednu (u skladistu radi...) firmu koja nema cega nema (tu jedino u SA komplet moze se nabaviti MH i HPS 1000W & prigusnica, a za ostalo da ne govorim...
Ako nisi 100% siguran, uradi ovako i mirne "glave" spavas... a to objasnjavanje za sta, ma to standardna prica (nekog reptila fol imas, i treba ti da mu grije i fol "imitira" sunce (iguane, cameleoni, zmije (ako spominjes zmije...) udav spominji samo ili boa, jer njih najvise raja i drze, nikako ne spominji neku otrovnicu (tipa kobra i sta ja znam, najbolje prica sa iguanom... mada ne vidim sto ti je crnjak, rega odes - njegovo je da napravi - tvoje da platis ako ima se sta platiti i gotovo....

Ipak ovdje odgovori koje ti nude ostali nisu 100% ni provjereni, ni tacni, niti ista... samo se jave da odvale glupost neku (naravno cast izuzecima) ovo govorim jer pratim ja forum godinama... i vidim kakve gluposti neko nekome predlaze.... zato je najbolje da ti se konsultujes prvo. Iako radi, mislim ukoliko moze, (logicki gledano) onda ne bi pravili za 250-ke manje startere... ja ne bih npr: stavio starter od 600 na 400 priugsnicu, eh, sad sto je manje W to samo, ali sam vidio da je lik upravo radi velike duzine kabla (prigusnica - grlo) kad upali lampu, nekad i do 20sek, dok ne "sastavi" tj. ne upali... a imao oko 4m kabla od grla do prigusnice...

@zlo&naopako - Naravno da prigusnica ne moze, to se zna... Weedran zna 100% to, kao i pola foruma skoro, ne moze se prigusnica cak ni od 1000W, prikljuciti 4 lampe od 250W (iako na kraju je 1000W) Mislim da je to "gradivo" savladano, ili sam ja u OT usao eheeheh

Probaj haveru na www.1000bulbs.com tu sve moguce lampe imas, od HPS-a prigusnica za njih, pa vidi dal moze (posalji im mail ako nista...)
 
11.02.2010
37
4
0
39
Sve 5 što ZmijugaLoma kaže, možda je i u pravu, a možda i nije.

Ja nisam pretjerano stručan jer ni nisam elektro struka ali mogu reći ovo:
Firma mi se 20ak godina bavi javnom rasvjetom i idemo po natječajima gdje bi drage volje ušparali koju kunu i ovakvih situacija sa prigušnicama imamo svakodnevno i nikada nam nije palo napamet da se zajebavamo sa improvizacijom jer je neisplativo.
"Kao" jeftinija prigušnica, ne treba propaljivač, uštedimo koju kunu, trošimo vrjeme i novac dok se konzultiramo sa raznim "električarima" i sl. i na kraju uvijek ispadne da improvizacija ne valja i ispadne puno skuplje..

Možda jesam samo trgovac, ali gledam svakodnevno ljude kojima je neko rekao da se nešto može, pa onda dođu pljuvat po trgovcima da smo ih mi zajebali...
 

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
pozz svima
dali mi neko moze reci koliko ce hps400w podici temperaturu u boxu dimenzija 60x110x200cm a samim tim da znam koja mi ventilacija dovoljna.
hvala unapred
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Weedran je napisao(la):
interesuje me dal itko zna dal se smije 250w hps žarulja spojit na prigušnicu i ignitror za 400w hps?

Sorry nisam dobro procitao, mislio sam na samo upaljac, (starter, propaljivac kako hocete) .... ne na zarulju !!! NIKAKO TO NE SPAJATI !!!!! Moja greska !!!! Evo sad slucajno citam i pogledah sta napisah, ja sam mislio da starter od 400W prigusnice, dal se moze montirati na prigusnicu od 250W sa lampom tj. komplet sve osim startera, na to sam mislio. Do mene - sorry!!!!!
Nikako ne spajati 250W lampu na druge prigusnice (bez obzira jesu li slabije ili jace!!!)...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
zli.azra je napisao(la):
pozz svima
dali mi neko moze reci koliko ce hps400w podici temperaturu u boxu dimenzija 60x110x200cm a samim tim da znam koja mi ventilacija dovoljna.
hvala unapred
Puno!
Kupi vent za ispuh sa minimalno 180m3/h protokom a svakako i na ulaz zraka stavi barem kupaonski sa stotinjak m3/h.
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Kao sto zlo rece ogromno ce ti podici temp. Prvo vidi kolika je temp. kad ugradis vent (koje planiras), tu iako uzmes veci, neces pogrijesiti. Jedan unutra i jedan vani. Izmjeri tad temp po danu i po noci (ako mozes i vlagu to bi super bilo)...
Onda ces vidjeti kolika je temp SA ventilatorima (vidi koje ces izabrati - oko 200m3/h od oka) one male od kompa - zaboravi (ako si na te mislio!!!) plus jedan veliki (stojeci npr: koji se okrece lagano (moze i stoni, ali ako je 2m visina, onda ti je bolji (ista skoro cijena) ovaj stojeci, jer ga mozes dizati i spustati...)
Kad to uradis, izmjeri temp i vlaznost. Kad ubacis HPS, ako si u mogucnosti stavi jedan vent da puse u lampu) tj. da je hladi (koliko toliko - moze i od kompa 12cm onaj) ali njega montirati bas da hladi SAMO lampu!!!
Upali sve i prati preko dana koilka je i preko noci... tako ces najbolje znati sta jos trebas uraditi (ili ne trebas...) Prije stavljanja biljaka pod lampu, veoma je vazna priperma tj. unaprijed planiranje. Nikako ne raditi "u hodu" i improvizirati bilo sta gdje zapne. U ventilatorima ne mozes pogrijesiti jer svjez vazduh ti je "prijatelj" i uvijek ga je dobro imati u boxu.
Tacnu temp. ti niko nece moci dati, bez obzira na dimenzije box-a, jer jos dosta faktora zavisi od temp, (npr: gdje se nalazis, kakva ti je klima (napominjem da ima raje ovdje i iz USA pa zato kazem), gdje ti se nalazi box, relativno od prozora (dal ga sunce grije preko dana (ne bitno na koliko sati...) sve to i jos ima faktora koji uticu na temp. tako da ti niko nece moci dati TACNU temp za tvoj box ako ugradis HPS400 W
Ali uvijek postoji nacin da se temp spusti, i vlaga podigne i obratno! Inace kad je temp. visoka vlaga pada, kad je temp niska vlaga raste)

pozz & sretno
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
328
108
Bosnia
Weedran je napisao(la):
interesuje me dal itko zna dal se smije 250w hps žarulja spojit na prigušnicu i ignitror za 400w hps?

Ma jok ba, šta ti je. Jaka prigušnica, na 250 jačinu lampe, to bi puklo u roku 1min. Nipošto ne spajaj lampe različite od prigušnice (obično na svim već dođe i starter, (ignitior), propaljivač)
Ukoliko bi na 250W prigušnicu stavio lampu od 400W, ne bi je ni upalio ballast (odnosno prigušnica) ... znači starter na prigušnici 250W nema šanse da upali lampu od 400W tako da lampa može da pregori samo u najgore slučaju, mada i ne mora.
Sorry što sam zakasnio malo, nadam se da se još tipkamo :icon_lol: da nisi raznio sobu ???

Pozz
 

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
Hvala na savetima pomogli ste mi mnogo bice ipak ct uz svo proveravanje i merenje pre ubacivanja biljki
jedva cekam
 
16.08.2007
17
2
0
35
kako se spaja hps400W philipsova zarulja, ja to nista ne razumin imam grlo i sta mi jos treba i kako to spojit na kucnu struju... imam boks 85x120 mislim da je dovoljno sa tom jednom lampom i za jednu stabljiku!!!!
molim vas pomozi te!!!
 

getoboys

Banned
Banovan
18.09.2010
14
0
0
34
evo nasao sam cene HPS i MH i svih osalih vrsta sijalica za one koji su iz Srbije a mozda salju i van Srbije!

http://www.***********.com/?cat=184...d0e367bf&sub=eaefe9a77ba06e2d75721eb6cc17092a
 

getoboys

Banned
Banovan
18.09.2010
14
0
0
34
Koju sijalicu tj koje jacine HPS da kupim za box 60x60 i visine 100?? mislio sam 250w ali kontam da je to prejako i da ce biti prevelika temp pa sam mislio ak ima od 150w da uzmem nju?? sta mislite ili da kupim 5stedljivih sijalica od 26 tj 150w.?
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Ma ide 250tka sigurno uz malo bolju ventilaciju , a da ne pricam od kombinaciji sa CTom , ja 250W sa CTom drzima u 36x80x80 i temp ne prelazi 30.