*** Hot 'n' Chili ***

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
jeste, jeste. sa tim nosicem, mada bi trebao da bude pljosnatiji, al vidim prva biljka pa tu uvek bude odstupanja :) samo nek primi farbu pa uzivancija, da nisam juce naceo habanero danas bi krkao limun uz rucak. al neka, neka saceka koji dan. iskreno, vise ga gotivim od habanera, al habos bio meksi pa prvo krenuo od njega :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
pa citirao sam, rekao si zut. poslao si ovu fotku, al tu je jos beba koja stoji uspravno, onda drop-ne i primi farbu. ne diraj nista i sacekaj limun zutu boju, skokni do pijace pa kupi neku domacu feferonu za rucak ;)
ovo je kao beba, sve kako treba, kao i sad. samo jos strpljenja ;)
20160809_123041.jpg
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Power mojne da me guras niz provaliju, umesto da kazes ludi poslacu ti ja koju papricicu, pa moje kad budu gotove ja tebi nazad... a vidi ti spike :D :p hahaha elem matori, necu nista dirat, cekacu je kao i sve ostalo... dugo su out, yebalo me vreme sa mrazovima i kisama... pa su bile na stend baj... nesto kao tipa kod metalmanijaka... samo kod mene jos kasne... hehe stej haj :spliff: peace
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
umesto da kazes ludi poslacu ti ja koju papricicu, pa moje kad budu gotove ja tebi nazad... a vidi ti spike
sta da ti saljem kad se grebem o drugare koji su bili vredni :) kod mene kao i kod tebe, cak lemon u istoj fazi. matelmaniac jos i ima zrelih, a kod mene mozda dve diomar zrele na stablu vise, ostalo i ja cekam. jbg. fakat sezona malo zeznula, pre svega onaj hladan maj mesec kad je trebalo da se sve zauka. stej haj, kad budem imao delicu kao i uvek ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
Šta ti samo na paradajzima živiš? :p
Jesi probao raditi umake od čiste paprike, fermentirane ili kuhane?
 

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
Da da neki recept, pogotovo za nas nove u tome. Možda bi bilo dobro i napraviti mali podforum samo za chilli sa recimo dnevnicima, bolestima, kojekakvim tipovima za lakši uzgoj i to.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.818
2.698
Weed California USA
Ja cu raditi razne umake cim sve poberem.
Jedan od umaka ce biti Bajan hot sauce. Imao sam prilike probati originalne chili umake sa Barbadosa i to je odlicno. Dosta sastojaka i dosta kompleksni okusi al je zato za prste polizat.



Probao bi i fermentirat al se jos nisam odvazio procitat kako se to sve radi :D
Jos jedna zelja mi je napravit mini pusnicu da mogu podimit par paprika za neke smoked sauces, a da ne koristim umjetnu aromu.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
Moj eksperimentalni, nisam pratio recepte pa nije garantirano da je dobar jer mora odstajati.

150g čilija po izboru, samo izvadite sjeme
4 žlice jabukovog octa
5 žlica maslinovog ulja
1 režanj češnjaka
pola žlice meda
malo papra i soli

Mislio sam da će fermentirati, ali med, češnjak, sol, papar i ocat djeluju kao konzervans pa se ni nakon 10 dana ne dešava ništa, stoji kako je i bio. Nije se uhvatila plijesan, miriši i dalje odlično, okus je dobar pa sam ga odlučio jednostavno preseliti u hladnjak jer će tih 2 dl ionako brzo nestati.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
evo nekih recepata iz moje arhive :) koga zanima, nek baci pogled pa po zelji proba sta mu se cini simpaticnim. i naravno, uvek mozete modifikovati pricu u hodu, ovde su samo neke smernice koje dovode do finalnog proizvoda al se mogu modifikovati na milion nacina :)

1. Paprike se malo podpeku i oljušte
2. Paradajz se takođe ispeče i oljušti
3. Paprike, paradajz, očišćeni beli luk, i muskantni oraščić se stave u blender i sve se dobro izmiksa
4. Kad se dobro izmiksa, dodaju se ostali začini po volji, pa ponovo par minuta u blenderu se miksa
5. Smesa se na maslacu ili maslinovom ulju uprži dok se ne dobije željena gustoća, il dok se ulje ne upije u paprike, to je odprilike 10-15 min
6. Vruće se stavlja u male staklenke, koji se sterilzuju u vrućoj pećnicu na 75-100C (15-ak minuta)

* * *
40 g svežih čili papričica,
1 glavica pečenog belog luka,
2 i 1/4 šoljice belog alkoholonog sirćeta,
2 kašike braon šećera,
2 kašike soli.

Korak 1: Čili papričice (bez peteljki) i pečeni beli luk (istisnite ga iz ljuske) stavite u blender i usitnite. Pomešajte sirće, šećer i so, stavite u mali lonac i zagrijte do vrenja. Povremeno mešajte dok se šećer ne otopi. Ostavite da se ohladi.
Korak 2: Čili smesu staviti u teglicu i prelijte mešavinom sirćeta, šećera i soli. Ako je potrebno dodajte još sirćeta, da smesa bude potpuno pokrivena. Zatvorite teglu i držite je u frižideru, gde može stajati od 3 meseca do godinu dana.

* * *
Sastojci:
450 g čili papričica, 2 kašičice soli, 1,5 šoljica belog vinskog sirćeta

Staviti papričice i so u blender i napraviti pire.
Premestiti pire u staklenku i lagano poklopiti (nikako ne potpuno zatvoriti).
Ostaviti na sobnoj temperaturi 12 sati, da lagano fermentira.
Umiešati sirće i opet lagano zatvoriti poklopac.
Neka stoji na sobnoj temperaturi od 1 - 7 dana.
Što duže stoji aroma će biti jača.
Staviti sos opet u blender i pustiti da radi oko minut.
Procijediti sos kroz cetku s finom, gustom mrežicom i uliti u čistu staklenku.
Stajanjem će se tečnost odvojiti od gušćeg dela, pa je pre upotrebe potrebno malo promešati. Držati u frižideru.
P.S. Sličnim procesom fermentacije proizvodi se i poznati Tabasco sos, samo što u tom slučaju fermentacija traje 3 godine i odvija se u hrastovim buradima.

* * *
500 g paprike,
1 puna kašikica soli,
2 kašike jabukovog sirćeta.

Papričice dobro operite, skinite im peteljke i nasecite ih na komade.

Iseckane paprike stavite u šerpu posolite, sipajte sirće i nalijte sa malo vode da ogrezne. Stavite na jaču vatru dok se voda zagreje, a zatim smanjite temperaturu i ostavite tako u vodi nekih desetak minuta.

Kada se paprika prohladi sipajte je u blender i sameljite. Samlevenu papriku procedite kroz cetku ili presu za paradajz da dobijete gusti koncentrisani sos od paprike. Ovaj sos od paprike preručite u veću staklenu teglu koju ćete držati na sobnoj temperaturi sledeće 3-4 nedelje da paprika fermentiše, odnosno da se ukiseli. Ukoliko se na površini tečnosti pojavi plesan, skinite je kašikicom i sos prespite u drugu čistu teglu. Nakon toga sos držite u frižideru i koristite po potrebi.

* * *
200 g feferona
3 dcl domaćeg sirćeta
0,5 dcl jabukovog ili vinskog sirćeta
0,5 dcl. belog vina
1 mala kašičica soli
2 čena belog luka

Papriku iseckamo na sitne komadiće i zajedno sa lukom stavimo u posudu, dodamo ostale sastojke, kad sve provri kuvamo 4-5 minuta, skidamo sa vatre i pustimo da se malo ohladi.

Kad budete kuvali sos pazite da to radite na prozračnom mestu jer pare koje se dižu pri kuvanju su dosta jake i peku grlo i oči. Smesu usitnimo u blenderu ili sa štapnim mikserom, što sitnije to bolje. Umak procedimo kroz gazu ili cetku tako da odstranimo veće komadiće u sosu, a da celi sok izađe napolje. Sos/umak sipamo u male staklene bočice koje se drže u frižideru, a slobodno ih možete ostaviti i izvan frižidera par dana, tako će bolje fermentirat i ne morate se bojat da će se u tom periodu pokvarit.

* * *
Manja boca maslinovog ulja.
U avanu stucati 2 suve čili paprike, bosiljak, origano, sa par kašika maslinovog ulja da poveže, staviti lovorovog lista 2-3 komada i bibera u zrnu raznih boja kao i 4-5 čili papričica u komadu. U maslinovo ulje sasuti kašu iz avana.