HPS trikovi za manji racun?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
Uskoro

ja čekam ovo,čim izađe...neću više saditi out :icon_lol:

no,za uštedu u indoor-u....3 mjeseca ne pali tv,radio,svjetla po kući,kupanje u mlakoj vodi,pranje veša na ruke,itd,itd....


* * *

cestitam na 1001 postu ;)
pow
 
28.05.2011
13
0
0
32
Ma nemojte vi ovu temu po meni ravnat, ja sam sam reko kaki imam problem, i da bi mi koristila neka dobra ideja...
i ovo sa LED om je super, pa nek je 500 dolara al po ovom sta kaze Power Seed pa to mos imat 10 god, dobro vjerovatno nece niko imat tolko, al da imas sigurnih 5 god to je vec vrh..
Sam ajd jel jos neko zna jel npr 250 w HPS jednaka 250w LED, i jel to ide na 12v ili 220v?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Greenpower1 je napisao(la):
Neznam, nepojmljivo mi je da je nekom problem platiti malo struje koja dolazi servirana bez da se treba i proizvoditi....

Potpis na to :) Nisam zagovornik krađe, ali energetska neovisnost, pa makar i djelomićna zvuči primamljivo :) Naravno, sve ima svoju cijenu. Pa eto, ako ćemo kemijati, nek padne koja pametna. Ja nemam ništa protiv :)

Btw, sad si mislim... što napraviti sa ovima što bi krali? Ostaviti komentare... brisati ih... infrakcije!?
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
zlo&naopako je napisao(la):
što napraviti sa ovima što bi krali? Ostaviti komentare... brisati ih... infrakcije!?

OT pa nek netko izbriše ako treba.

Pitanje je filozofsko: Ima li društvo moralnu obavezu preuzeti odgoj u svoje ruke ako roditelji ili obrazovne ustanove zakažu?

Ovaj forum propagira osobne slobode ali tako da uživanjem u istima ne nanosimo štetu drugome, tj. biti slobodan znači raditi što te volja do onog trenutka kada svojom slobodom, ne narušavaš/ukidaš tuđe slobode.

Krađom se narušavaju tuđe slobode, a pošto se na ovom forumu borimo za slobodu svako narušavanje iste trebalo bi sankcionirati...
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Nisam za kažnjavanje pa bi rekao : brisanje (posta, naravno) bez infrakcije. Najčešće je samo brisanje posta dovoljan udarac egu. ;)

Što se tiče teme, odgovor se nalazi u pitanju, odnosno u naslovu teme : HPS trikovi za manji racun?

Prvi "trik" je sama upotreba HPS lampe kojom dobijamo najviše lumena po potrošenom wattu struje, drugi "trik" je da lampa radi po noći kad je struja jeftinija i manji će biti račun, a pojam račun naravno podrazumijeva da se struja plaća po zakonu. Neš' ti filozofije. :)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
daa91 je napisao(la):
Pozdrav

Ovako mene zanima dali je iko ikad uspio nekak smanit racun za struju?

Ja mislim da ce se svi slozit da je najveci neprijatelj unutrasnjem uzgajanju-RACUN ZA STRUJU..

Trenutno se mucim oko pc growinga tak da su ovo sve sam neki planovi za buducnost ali sam bio istrazivao solarne panele i napravio ugrubu racunicu..

Znaci za cca. 1 m2 growa- treba 2 m2 panela

Veci growing tu pada u vodu po mom misljenju, jer npr. da imas 2-3 m2 growa, treba ti 6 m2 panela..
al za nest manje ja mislim da bi se dalo..

Mozd se ovo sve nekom cini smjesno ali ja vjrovatno nec nikad moc imat neki svoj outdoor, a racun za struju nemog smislit iz vise razloga.. ( ne sam sto se tice novaca)

tak da mi je ovo neki kao san, pusit svoju travu za badava i bez elektre :) , cak mi je puno bitnije ovo "bez elektre" neg badave..

Znaci ak ima ko ikakvih iskustava sto se tice smanjenja racuna za struju ili neki alternativni pristup temi molio bi da podjeli svoja iskustva sa nama..

gle Watt je Watt,to nemoš promjenit,ja bih ti savjetovao CFL zbog općenite potrošnje uzgajajući ovim lampama,npr 250w CFL ili 250w HPS, tu manje temperature u igri nego kao kod HPS-a,trebaš manje snažnu ventilaciju i HPS-ov balast će nešto pojest no kraći si za oko 8000 lumena računajuči da CFL 250w ima oko 20000 lumena a HPS od 28000 do 30000....što znaći manji račun....ali i manji kvalitet,količina,što tebi nesmeta jer ti hoćeš da uzgojiš samo da se puši i to čim jeftinije...
HPS 25000 sati radni vijek iako je preporučljivo ih mjenjat zbog pojave prigušenog tona svijetla već nakon 6-8000 sati rada ili ih najbolje mjenjat nakon svaka dva grow-a(info iz jedne knjige)ujedno na svakih 1000 sati rada povećat će se potrošnja od 1 do 2 volta i rasti će do one točke do koje balast daje struju,što također utječe na životni vijek hps lampi .....CFL 250w ti pak ima oko 8000 do 10000 radnih sati ovisno o proizvođaču i rade dok rade....
za LED neću ni pisat jer nemaš sigurno ko ni ja da ga uzmeš,valjda,iako bi on bio najbolji po meni....:ludak

znači jeftino i dobro ne idu zajedno,uzmi cfl manje brige oko temp,manje ventova,manje buke,malo manji hedovi al to ti je manje bitno,svijetla nek ti rade u noćnoj
tarifi i to je to nema tu nekih trikova ni sa jednom od ovih lampi.....ili prozuji malo po forumu ima sad riječi i o tim 12v CFL lampama koje da uspiješ nabavit i to sve složit nebi trebalo trošit više od 100watta kućne žarulje......izaberi...:thumb:

Power : sa ovog foruma možda niko,ali na više mjesta sam pročitao poželjno mjenjat zbog pojave prigušenog svijetla,još pročitah u jednoj knjizi ali tamo napominju poželjna zamjena nakon 10000 sati....mislim da i nije tako zar ti je puno dat 15 eura za jednu lampu svaka dva tri grow-a....sve u svemu kako želi...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
M a n d o r je napisao(la):
... HPS 25000 sati radni vijek iako je preporučljivo ih mjenjat zbog pojave prigušenog tona svijetla već nakon 6-8000 sati rada ili ih najbolje mjenjat nakon svaka dva grow-a ...

ko je sa foruma menjao hps lampu nakon dva odradjena growa nek se javi, prvi put cujem da je to najbolje, svasta
drug, pogledaj ti ovaj link dole, danas o tome pricali, pa proceni da li menjati lampu nakon dva growa, sto suma ne moze da bude ni 3000 sati rada lampe

https://forums.vutra.org/oprema-za-...ce-tehnicke-karakteristike-36.html#post249193
 
28.05.2011
13
0
0
32
Hvala na lijepom odgovoru..

To su mi tek planovi, tak da ima vremena i da za LED ustedim, s obzirom kolko traju isplati se :)
samo da se to uskoro moze kupit negdje blize, dok to dodje od kine il odakle vec, sto carina i bog zna cega..
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
M a n d o r je napisao(la):
gle Watt je Watt,to nemoš promjenit,ja bih ti savjetovao CFL zbog općenite potrošnje uzgajajući ovim lampama,npr 250w CFL ili 250w HPS, tu manje temperature u igri nego kao kod HPS-a,trebaš manje snažnu ventilaciju i HPS-ov balast će nešto pojest
to se zove ušteda na kvadrat

M a n d o r je napisao(la):
.....CFL 250w ti pak ima oko 8000 do 10000 radnih sati ovisno o proizvođaču i rade dok rade....
a njima se ne smanjuje efikasnost s vremenom? zanimljivo...

M a n d o r je napisao(la):
12v CFL lampama koje da uspiješ nabavit i to sve složit nebi trebalo trošit više od 100watta kućne žarulje......izaberi...:thumb:
kakve veze sad ima jel rade na 12V ili na 230? osim što su ove od 12V skuplje?

bez ljutnje, ali ne slažem se s tvojim postom, mislim da je pun dezinformacija
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
zlo&naopako je napisao(la):
što napraviti sa ovima što bi krali? Ostaviti komentare... brisati ih... infrakcije!?
Jednom obrišeš ostalo pišeš:)
VenloNL je dao dobar primjer i jedino to mogu biti trikovi.
3 mjeseca ne pali tv,radio,svjetla po kući,kupanje u mlakoj vodi,pranje veša na ruke,itd,itd....
 
28.05.2011
13
0
0
32
sad sam malo istrazio i ko sto kaze Mandor, watt je nazalost watt, tak da npr. CFL 200W ce isto potrosi isla preko 220v, 12v ili 2v svejedno...
A jel zna ko kolika je cist otprilike usteda struje LEDa naspram HPS?
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
Ja san batherao djevojku da vozi sobni bicikli od 21:00 - 09:00 sati. Sobni bicikli sam malo prepravio tako da mi sada on daje svu energiju koju pretvaram u struju... :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: coolroller

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
daa91 je napisao(la):
... A jel zna ko kolika je cist otprilike usteda struje LEDa naspram HPS?

ti bas uporan :) pa isto ces potrositi sa cfl 250w kao i sa hps 250w kao i sa led 250w, o kakvoj ustedi pricas, e sad, ako uzmes led 400w naspram hps 600w tu ces vec ustedeti ;) al isto ces ustedeti i ako uzmes hps 70w umesto 3x40w cfl :)
 
19.08.2011
20
3
3
36
Ako imas uvjete(prostorne) za veči grou, hps 400, pranje veša navečer, friž na 3ku, gasi svjetla za sobom, škrinja nek radi baš ako mora, sve starije aparate koji radi jednom u godinu dana fino isključiš i eto ti trikovi za uštedu struje. Ako nemaš prostornih uvjeta sve ovo primjeniš s manjom lampom :thumb: jedino se ne držim takve situacije sa cflom odnosno pc grouom, tu ne palim svijetlo u sobi neg skinem jednu stranicu i toe to a sve ostalo mi normalno šljaka. I ne vidim zašto raditi neke stvari na svoju ruku kad bi u 3mj više dali za vuvu neg za struju, bar je u mom slučaju tako, a vjerujem i u večinskom.
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
daa91 je napisao(la):
sad sam malo istrazio ... watt je nazalost watt ...
A jel zna ko kolika je cist otprilike usteda struje LEDa naspram HPS?

Jaooo... [video=youtube;rBIkxNcc-hs]http://www.youtube.com/watch?v=rBIkxNcc-hs[/video]

Pa ako je piše 400W onda troši 400W bez obzira dal je LED, HPS, MH, CFL, indukcijska, halogenka, laser, grijalica, toster, pečnica ili trofazni motor od čekičara.

Al je razlika u:
a) količini lumena
b) valnim duljinama svjetlosti (LEDice emitiraju točno određene valne duljine, a sve ostale spektar od X do Y nm)
c) efikasnosti ili kolko energije bespotrebno ode u toplinu
e) životnom vjeku

Eto, nejde jednostavnije...
rFRaMyF.gif
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZdravaTrava

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
Ja sam čuo da imaju oni japanski kanisteri....naspeš u njega 20 jst litara vode i s njime u džep.Toliko su mali :)
Bez problema ikakvih ideš do sajta i zaliješ biljke....jel' tko zna gdje ima toga za kupiti i koliko koštaju ?
U planu mi je,uzeo bi si 2 komada...to je 40 litara vode pa u svaki džep po jedan :dada
 
28.05.2011
13
0
0
32
Joojj radovane, crni radovane, zena ti budala a ti si jos veca kad ju slusas... :)
pa jbg ja sam mislio posto to nije lampa, poput HPS i Cfl, neradi na takoj temperaturi nema nikog plina i to nova tehnologija pa sam mislio da i je smisao tih LEDova da smanje potrosnju, al et ispo ja glup opet :)

I jel onda jedina prednost LEDa sto ima dug vijek trajanja, i opet ak LED trosi isto kao HPS, i ak daju slicno lumena, to mi nema smisla jer kolko hps izgubi energije na toplini, sa dve tri te lampe mozes stan grijat :)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
koji ste vi forumaši...ama ljudi ja čovjeku reko da ako koristi cfl da uštedi struju,na stranu sve ovo gore....
lako je nama pričat koji nemamo problema sa strujom,plaćaju mama i tata pa se nema brige,ili ostali kojima nije problem otić na ulicu i riješit 50g pa platit struju za godinu dana unapred HPS HPS I daj još jednu HPS stavi za svaki slučaj....:ludak

e sad traži se jedan matematičar,po mogućnosti sa nekim fakultetom da izračuna kolika je potrošnja HPS lampe te ostale prateće opreme,hrpa ventova i i dodatni potrošać balast koji i nije neki potrošač al nabere se,ili cfl lampe i adapter 12v,uzet čemo snagu od 250w,eo aj nek neko čovjeku napiše odgovor da više ne smaramo čovjeka kako uštedit struju,pa molim nekog školovanog da napiše čovjeku odg.

e tako a ja sad odoh pa kad se vratim valjda ču dobit još koji infr.....:thumb:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.