Kako je nastao svemir?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kako je nastao svemir?


  • Total voters
    101

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
E da , u tome i je problem,,nezna se ama bas nista o tome kako je krenulo .
kazu ,,,zamislite si jedno veliko *nista*,,bez prostora,,bez vremena,,bez energije,,bez materije,,nista,,,ali..........
sa jednim *potencijalom egzistencije*...I onda iz tog potencijala ,onako samo od sebe ,u tom nistavilu,bez utjecaja neceg ili nekog drugog ,odjednom sve krene.. rodi se svemir ,,vrijeme,prostor,materija,,cetri elementarne sile.Zvuci kao SF. =) ma ludo,ovi astro-filozofi koji su sve osmislili i izracunali i sami imaju cesto problem sa svojim idejama jer uvijek otkriju nesto novo, nedavno su radili experiment sa Neutronima ,iz Cerna su slali cestice negdje u Italiju,pa se ispostavilo da su te cestice brze od svjetla,,pa ponovili pokus jos 1000 puta ,,i zaista,,neutroni brzi od svjetlosti...e sad bi trebalo sve ponovo koncepirati,,cjelokupnu fiziku,,Ainstein sa svojim konstantama u svemiru je proslost,,ali.......... nista,,sa nestrpljenjem cekam da se izjasne o novom otkricu.Budu ,vjerovatno za jedno 50 god. ko i uvijek,
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Nije tacno, vecina njih se ni ne slaze da je svemir nastao ni iz cega, mada postoje neki koji misle da je moglo i tako da krene sve.Ne mogu da znaju sta je bilo pre pocetka, tako da sve sto imaju su nagadjanja.

Ne treba citat ako je tvoj odgovor odmah ispod posta na koji odgovaraš!
Mod. z&n
 
Poslednja izmena od urednika:

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ne treba vjerovati! Treba uzeti u obzir-razmotriti razne potencijalno moguće scenarije. Vjerovanje je ljudska velika mana i zasljepljuje nas da ne vidimo ono očito. Pogotovo ne treba vjerovati na rijeć ;) Samo dokazi! Nema ništa na majkemi ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sharpy

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Pisali smo postove paralelno, pa je ispalo da se obraćam izravno tebi ;) Big bang jest potencijalno najverojatniji razvoj događaja, no što je bilo prije tog velikog praska teško da možemo i zamisliti, a kamoli dokazati :) Ne mogu se oteti dojmu da je svemir i sve u njemu inteligentan dizajn :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Inteligencija kao takva kakvu mi poznajemo se razvila a ne nastala. Po nekoj opce prihvatljivoj teoriji evolucije ona se razvila od najjednostavnijih organizama pa sve do covijeka.
Po big bangu je u toj eksploziji nastao atom vodika i daljnjim ispustanjem ogromne kolicine energije dalje elementi do vrha periodnog sustava, i onda sve drugo..
Mozda je big bang u biti eksplozija kraj ili pocetak ciklusa koji se ponavalja pa kad se svemir rasiri do neke tocke i eksplodira pa opet ponovno..

,,vrijeme,prostor,materija,,cetri elementarne sile.Zvuci kao SF. =)
Ne bi se slozio da je vrijeme ikakva sila ili uopce konstantna vrijednost. Bitne su energija/sila, frekvencija i vibracija. ;)
Putovanje kroz vrijeme ima previse paradoksa po meni za neku raspravu, ali je sigurno jako relativno i znanstvenici u razlicitim uvjetima mogu dokazat neki rezultat koji zele ponove li ga masu puta a nemogu ga objasniti. ;)


:) Ne mogu se oteti dojmu da je svemir i sve u njemu inteligentan dizajn :)
Neki ludi znanstvenik u malom terariju uspio spojiti dvije cestice i slucajno eksplodiralo sve sa bangom ili luda igra dvaju natjecatelja u nekom nastranom alien tv showu.. ;)

Puno toga su nagadanja, nekad je dovoljno malo maste i kreativnosti, sigurno je da se svi u jednom slazemo a to je da ne mozemo ni sebi objasniti.. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ne ne, ne tako ;) Ne mislim da je "netko" stvorio svemir :) Malo prije sam napisao da ne treba vjerovati, tako da moj dojam nije vjerovanje ili uvjerenje, a dojam se meni osobno nameće iz razloga što svemir, koliko god kaotićno djelovao na prvi pogled, zapravo ima vrlo zanimljiv poredak :)
E sad, ajmo krenuti sa možda :) Možda je nastank slućajan, možda se upravo taj inteligentan dizajn razvijao sam po sebi, odnosno možda je iz kaosa nastao red. Možda... :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: StokaGodine

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
@zola....
Nije tacno, vecina njih se ni ne slaze da je svemir nastao ni iz cega, mada postoje neki koji misle da je moglo i tako da krene sve.Ne mogu da znaju sta je bilo pre pocetka, tako da sve sto imaju su nagadjanja

sorry ali ne shvacam sto zelis reci,,,,,,prvo kazes da ih vecina misli da je svemir nastao iz ..necega,,a onda kazes da nemogu znati sto je bilo prije pocetka i da samo nagadzaju..
Pocetni singularitet iliti B.B. je Abstraktni Koncept,, isto toliko abstraktan kao prostor i vrijeme ili bilo koji pojam a ne objekt.Zato i ideja o Inteligentnom Dizajneru nije toliko daleko kao sto se na prvi pogled cini.
Isto tako Darwinova teorija evolucije,,,tko moze sa stopostotnom sigurnoscu tvrditi da sam Bog nije inicijator te evolucije,,pa je cinom stvaranja Svemira pokrenuta ta mala karika,, evolucija postanka zivota,,i to ne samo na nasoj planeti nego u cijelom Svemiru.

@StokaGodine ,,,cetri elementarne sile su ,,gravitacija,,elektromagnetizam,,slaba interakcija(igra ulogu u fuzijama) i jaka interakcija(naprimjer drzi atome zajedno)
=) ,,nisi skuzil kaj sam htel reci ,,=)
 
Poslednja izmena od urednika:

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Po meni je koncept boga samo pojednostavljen pogled. Rekao bih da ima nešto u tome, ali daleko je to od potpune "istine". Lakše je povjerovati u bajku o tome kako je netko par put pucnuo prstima i evo ti svega što postoji i to ni manje više nego baš nama (ljudima) na raspolaganju :) Da, baš :D Mi smo najbitniji u cijeloj toj priči, moš si mislit :) A opet, možda i jesmo :D Kako god bilo, bez dokaza se ne računa ;)
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
Zlo,,, bas tako i ja mislim ,,pa upotrebljavam termin I.Dizajnera ili Boga,,
a najzanimljivije je to sto me je do takvog razmisljanja i dovelo citanje i razmisljanje o Astronomiji a ne religija ili nesto slicno :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
@zola....
Nije tacno, vecina njih se ni ne slaze da je svemir nastao ni iz cega, mada postoje neki koji misle da je moglo i tako da krene sve.Ne mogu da znaju sta je bilo pre pocetka, tako da sve sto imaju su nagadjanja

sorry ali ne shvacam sto zelis reci,,,,,,prvo kazes da ih vecina misli da je svemir nastao iz ..necega,,a onda kazes da nemogu znati sto je bilo prije pocetka i da samo nagadzaju..
Pocetni singularitet iliti B.B. je Abstraktni Koncept,, isto toliko abstraktan kao prostor i vrijeme ili bilo koji pojam a ne objekt.Zato i ideja o Inteligentnom Dizajneru nije toliko daleko kao sto se na prvi pogled cini.
Isto tako Darwinova teorija evolucije,,,tko moze sa stopostotnom sigurnoscu tvrditi da sam Bog nije inicijator te evolucije,,pa je cinom stvaranja Svemira pokrenuta ta mala karika,, evolucija postanka zivota,,i to ne samo na nasoj planeti nego u cijelom Svemiru.

Napisao si da traze od nas da zamislimo da je na pocetku bilo nista sa potencijalom egzistencije i iz toga je sve nastalo, ko to govori sa sigurnoscu ?
Koliko ja znam sami naucnici se raspravljaju oko toga i niko ne govori da je siguran u odgovor.
Sto se tice evolucije, moguce je da je neki Bog pokrenuo sve, ali ne vidim neke dokaze za to :)
 

mlst

EvilWeed
04.08.2009
207
206
43
35
Nis be!
Jeste ali i nije. Potencijal je tu uvek. Za samo 10 godina interneta vidite i sami koliko se to prosirilo. Sto me na neki nacin podseca na sam svemir. Jednostavno se ponasamo isto. Sirimo se. Dobrom ili zlom siricemo se idalje.
Svemir je mozda organizam u kome mi kroz svoje zivote pruzamo njemu neku vrstu iskustva . Zasto prosto ako moze komplikovano :)
Jedan coek jednom rece da od silnih glasova u nasoj glavi ne cujemo sta nam univerzum kaze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.668
11.922
358
Socotra Island
eelslap.com
vidiš kako je to Gurđief prosto nacrtao , samo treba skapirati čoveka :) Zakon oktava .
20141221_182959.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: StokaGodine

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Big bang je teorija spontanog nastanka, a mi se opet vrtimo oko toga ko je njega pokrenuo.
Evolucija je opet teorija spontanog nastanka, evoluiranja iz nizih jednostavnih bica prema visima djelovanjem okolnih uvjeta razvijale su se razlicite vrste zivih bica.
Onaj tren u povijesti koji je nas razdvojio od ostalih zivih bica tom nekom samosvjesnoscu opet neki smatraju bozanskom intervencijom a neki spontanim trenutkom evolucije..
ako se slažemo da je svemir nastao big bangom onda prihvacamo tu tezu spontanog nastanka i svako pitanje tko je to pokrenuo je suvisno.. :d

@roower odluci se koje su ti 4 elementarne sile i jesu li 4 u biti.. To je vec druga sfera sto je nastalo prvo tim postankom svemira..vrijeme nije sigurno ;)
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
@StokaGodine
Tema je otvorenog tipa i svatko moze napisat svoje misljenje o nastanku svemira,
i nema suvisnih pitanja niti odgovora,,, samo razlicitih stavova
U postu br.281 napisao sam sljedece:
.I onda iz tog potencijala ,onako samo od sebe ,u tom nistavilu,bez utjecaja neceg ili nekog drugog ,odjednom sve krene.. rodi se svemir ,,vrijeme,prostor,materija,,cetri elementarne sile.Zvuci kao SF. =)
Nisam nigdje napisao da je vrijeme jedna od elementarnih sila,,uostalom ovo je standardna definicija Teorije velikog praska,
Ja osobno ne odlucujem koje su cetri El.sile,,to je skolska fizika i svima poznata
 
  • Sviđa mi se
Reactions: StokaGodine

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.250
10.193
358
eo, da ne bude svađe, kako je to bilo ;)
once upon a time
onaj koji kaže za sebe da jest
zapalio je sasvim dobar jox
i onda mu je bilo
dosadno sa samim sobom
pa je zamislio Drugoga
da mu ne bude toliko dosadno
a taj Drugi je pak
da mu opet ne bude dosadno
stvorio Svemir itd...

meni se u svim ovim teorijama, kao neki glavni problem, zapravo, nameće pitanje uzročnosti, tj, pitanje je li bila prvo kokoš ili jaje...
tj, kao jedan od malo većih problema jest to što ljudi naprosto ne mogu percipirati posljedicu prije uzroka
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
A jbga sad stari. Nisam te mislija ja prozivati ili ispravljati to je dosta nerazumljivo napisano/nabrojano i ispalo je kao da si naveo vrijeme u to..
Hebu te interpukcijski znakovi ;)
Ovo je forum i svi imamo privilegiju na ovome forumu iznositi svoje stavove i misljenja i mislim da napadati nekoga nema smisla..
Ja volim konstruktivnu i kriticnu raspravu, stoga cu i s vremena na vrijeme nekog prozvati/potaknuti na istu..nekad zvucim mozda kruto i cinicno ali naravno bez omalovazavanja ikoga..
Pozz @roower
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower