Kako se rijesiti ovisnosti o zlorabljenju cannabisa?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Evo i mene trenutno na odvikavanju, već 2 dana :D isto toliko ni ne jedem, grčevi u stomaku su ubitačni i čim pomislim da ću nešto stavit u želudac odmah mi se digne. Dnevno se moram 3-4 puta istuširat od količine znoja. Spavanje i nije toliki problem jer ta napetost u trbuhu, u nogama, te kroz cijeli dan toliko izmori da navečer samo kloneš, tj. i želiš da taj dan što prije završi. Inače se već pola godine borim da prestanem jer mi doktorica nakon malo žešće upale pluća koju sam zaradio ovo proljeće rekla da se ne zezam jer s obzirom na svoju anamnezu imam vrlo velike šanse da iz tih plućnih ožiljaka koji nikako da zarastu nastane nešto puno gore. Na kraju me ni to nije dovoljno prepalo da stanem. Nisam pušio jedino u periodu od 2-3 tjedna kad sam bio zakovan za krevet u bunilu od previsoke temperature. Al evo. ipak je došao dan da se mora lupit šakom o stol .. nadam se :p inače kad si odvrtim film skužim da sam ove krize doživljavao redovito svaki drugi mjesec zadnjih 10 godina, naime vrsta posla s kojim sam se bavio zadnjih 10 godina je zahtjevala da svaki drugi mjesec u godini apstiniram, i uvijek bih imao prvi tjedan nepušenja identične simptome kao i sada, samo što sam uvijek to prije pripisivao nervozi od dalekog putovanja, tuge zbog napuštanja žene i djece na duži period i sl. Tek sad vidim da je to bio nedostatak kanabionida u svom tijelu :D al evo na svu sreću isto tako sad znam da trebam izdržat samo tih prvih tjedan dana i onda bude sve ok. Pa savjetujem i ostale koji se teško nose sa naglim prestankom pušenja... ako treba i zaključajte se tih prvih tjedan dana al nakon tog će te bit ko novi što se tiče fizičke ovisnosti.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Jel to isprobano? Imam Pax by Ploom i koristim ga tu i tamo, taj je samo za dry herbs, ne za ulja. Al me ne opali onako pošteno kao frula.
 

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
Vutra izaziva klaasicnu psihicku zavisnost.Ili je mi sami izazivamo? :-D
Hehehe

U principu kad skontas da obaveze,socijalni zivot ili nesto trpi..treba malo da se iskulira sa dzidzom :)

Dokle god uspevas sve da obavis i zavrsis,nema problema..ako si zadovoljan u zivotu,zasto ne bi uvece iscimao jednu dve buksne :p

I da,kao sto moze da ti bude mnogo dobro i ludo,tako i brige mogu da se uvecaju 20x i da se sve cini teze.

Ali to je samo trip :)

Ja sam skontao (kod mene licno) prvih oar dana moze doci do znojenja,drhtavice ili slicno,kao sve je dosadno..sam i mogu da iskuliram(vise zbog finansija) ali kad si u drustvu,malo teze xD

Poozdrav drugaari,svee je ok
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Pravo zboriš dule , ne mislim se ja ostavit vutre ni u ludilu ;), već je problem šta sam u potrazi za novim poslom, a ovim tipom posla kojim se bavim uvijek zahtijeva lječnički sa testom na svu gudro. Tako da mi ne pomaže samo koji prije spavanja već mora bit nula.. smrc :)
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Evo 3. dan od nepušenja i osjecam se vec puno bolje. Toliko o nekoj strašnoj ovisnosti o marihuani. Uzmimo u obzir da sam zadnjih 10 mjeseci pušio ju svakodnevno, otkad bi ujutro otvorio oči, jedno oko gram dnevno. Ali evo još jedna zanimljivija konstatacija... naime, strastven sam pušač cigareta već 20 godina i već sam imao prije pokušaje i cvrstu volju da prestanem ali uvijek bezuspješno. Tokom ovih mjeseci dok sam konstantno konzumirao maricu nisam ni imao potrebu za cigaretom. Sada kako sam prestao prije 3 dana i sa maricom, i dalje ne osjećam nikakvu želju za nikotinom, probao sam zapaliti cigaretu i jednostavno mi ne paše, čak mi se i gadi. Tako da bi mogao reć da je moja 20-godišnja ovisnost o nikotinu prošlost uz pomoć najdraže mi biljčice.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73 and nerp

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
51
Buraz,nemas ti problem sa travom. Ti imas vec definisane dg a trava ti je lijek. U kojim kolicinama,to je do tvoje glave (uvijek mi malo,poznat osjecaj megalomana)
Kad pusis smanji ti se psorijaza? Jesi li pokusao mazati uljem od marihuane? Provjereno radi! Smanji ti antidepresive? Sve u svemu ,nemas prvonapisane simptome kad je pusis?
Sve je retorika,odgovor ti se sam ukaze bro!
Umjesto dozivotnog ispijanja tableturina itd...Ti growaj,upoznaj SVE koji trebaju da ZNAJU da je to TVOJ LIJEK i neka ti jox bude do kraja zivota (takav je i moj izbor) a ne... da ne nabrajam sve tabl. koje imam pune kese.
Nisi ovisan,"samo" daj sve od sebe da regulises kolicinu. Growaj koliko ti treba da ne kupujes od dilera kojih ne bi bilo da smijemo opusteno sve ovo.
Topla voda ali eto..sve je...Peace bro' ;)

Dze sam ja zalut'o u '12 :)
 
Poslednja izmena:
10.01.2016
4
1
3
46
zdravo društvo...ja sam od danas novi član....pa bi i ja rekao riječ dvije...Pušim zadnjih 5 god konstantno,ali je bilo da po tj ili dva nisam mogao ništa nabaviti...i nije bio nikakav bed.Nema...nema...zato ne vjerujem u to da vutra stvara ovisnost...
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Mislim da kanabis sam po sebi ne izaziva zavisnost. Problem nastaje kada se on koristi kao rešenje za uzroke drugih problema. Npr, neko loše spava jer ima problema na poslu, i krene da koristi kanabis u te svrhe. I onda shvati da ne moze da spava bez njega i da "mora da ga koristi". Ili na kroz konzumaciju beži od problema u porodici.
I to nije zavisnost direktno od kanabisa, već onoga šta on pruža. A kada bi se fokusirao na problem na poslu i rešio ga, mogao bi i bez trave da spava.

Na taj način dosta je depresivnih osoba zavisno od hrane. Slatkisi, masna hrana i sl. podstiču lučenje određenih hormona koji privremeno osobi pomažu da se oseća bolje. I osoba zbog toga postaje da biva zavisna od hrane. Ali, gde će te pročitati da je neko zavistan od hrane. Ili šećera. Kokakole. Filmova. Serija. Od svega je moguće biti zavistan, iako "supstance" same po sebi ne izazivaju zavisnost.

Ja sam jedan period mesecima konzumirala svaki dan. Trenutka kada je nestalo, prestala sam. Imala sam simptome koji se javljaju kada se prestane sa konzumiranjem posle dužeg perioda konzumiranja. Ali nista strašno, čak prijatno.
Daleko od ovoga što neko opisuje mučninu i sl.

Tako da mislim da trava samo ne treba da se koristi za "lečenje" posledica trajnih problema. A vidim da neko spominje i probleme sa plucima. Ako neko ne puši cigarete, a konzumira kanabis, topla preporuka je da uzme vaporizator. Odlična stvar.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sweatMJ
29.11.2015
59
143
33
Svako ko tvrdi da marihuana izaziva ovisnost ima neku vrstu psihičke labilnosti,možeš postati ovisan o travi isto kao što možeš postati ovisan o video igrama (ljudi umiru ispred ekrana jer igraju danima bez jela i pića).I što sad,da zabranimo video igre jer izazivaju ovisnost?Znači radi se o labilnosti kod manjeg djela ljudi i oni bi se trebali fokusirati na riješavanje svojih pravih problema a ne kriviti travu.Ne razumijem ni one koji se napušavaju po cijeli dan "godinama"...što to znači,nemaš nikakve obaveze u životu,ni školu ni posao ni obitelj kojoj bi se posvetio,ili sve to radite napušeni?
Kad radim obično zapalim doma poslije posla i to bude kasno popodne ili navečer,a preko vikenda znam zapaliti i preko dana i to je otprilike to.Desi mi se da u par mjeseci zapalim par jointa,a nekad popušim svaki dan 1 ili 2 komada,pušim nekih 25 godina i nikad "krizu" od trave nisam imao,ali zato od cigara jesam.
I ja imam frendove koje je trava počela pucati na krivi način (nervoza,depra itd.) i jednostavno su prestali pušiti.
Odgovorna konzumacija je jedino rješenje,jer ako se nemožeš odgovorno ponašati u vezi trave nemožeš se odgovorno ponašati ni sa drugim stvarima u životu.
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Skroz sam zaboravila na ovo. Koga ne mrzi da pogleda, traje 5 minuta.

Spoiler, koga mrzi da gleda
Uglavnom priča o tome kako su vršeni eksperimenti gde su utvrdili da je čovek više sklon adiktivnom ponašanju ako mu na neki način nedostaje socijalnog kontakta. Kao primer navode upotrebu heroina u vijetnamskom ratu. Gde po logici zavisnosti vojnici koji su tamo koristili heroin kada bi se vratili USA bi završila sa gomilom heroinskih zavisnika. Ali, to se nije desilo. Jer su se vratili među porodicu, društvo i sl. I eksperiment je vršen na miševima.

Lično nisam istraživala činjenice koje su iznešene u klipu, sumnjivo mi malo zvuči za supstance koje izazivaju direktnu fizički zavisnost. Ali eto neke druge teorije.

Ako posmatramo ovo kao istinito. Onda verujem da na povećanje broja ljudi koji su zavisni od raznih, uslovno rečeno, supstanci, može da utiču i socijalne mreže kao iluzija socijalne interakcije koju pružaju. Nagađanje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx